Türk İnternet Kullanıcılarının %16.6'sı Twitter'da!
Analiz

Türk İnternet Kullanıcılarının %16.6'sı Twitter'da!

comScore bugün yayınladığı bir raporda dünya çapında Twitter ve LinkedIn'i internet nüfusuna göre en yoğun kullanan ülkeleri listedi.

Rapora göre Hollanda internet kullanıcılarının %26.1'i LinkedIn ve Twitter kullanıyor. Bu oranla Hollanda LinkedIn ve Twitter'ın en yoğun kullanıldığı ülke oluyor ve internet kullanıcılarının neredeyse dörtte biri bu sitelerde yer alıyor anlamı taşıyor.

Aynı listede, Twitter'ın en yoğun kullanıldığı ülkeler arasında Türkiye'yi de görüyoruz. Rapora göre Türk internet kullanıcılarının %16.6'sı Twitter kullanıyor ve bu oranla Türkiye sosyal medyanın en popüler servisi olan Twitter'da penetrasyonu en yüksek olan ülkeler arasında 8. sırada yer alıyor.

Aşağıdaki tabloda comScore'un paylaştığı tüm listeyi tablo halinde görebilirsiniz.

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Twitter kullanıcısı var!

comScore'un bu döneme ait ölçümlediği Türk internet kullanıcı sayılarını bilemiyorum. Ancak Aralık 2010 verilerine göre 15 yaş üzeri Türk internet kullanıcı sayısı 22.571.000 olarak paylaşılmıştı.

Buna göre %16.6'lık Twitter penetrasyonu bize Türkiye'de 3.746.786 Twitter kullanıcısı olduğunu gösterir. Ölçümlemenin geçen sürede artmış olacağını düşünürsek Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Twitter kullanıcısı var demek sanıyorum ki yanlış bir tahmin olmayacaktır.

Yorumlar (5)
 1. Fırat Fırat

  türk medyası o kadar şişirdiki herkes meraktan girdi üye oldu kimsenin işine yaradığınıda sanmıyorum ancak devamlı nete bağlı olanlar anlık haberleşmeye önem verenler kullanır ki tvitlerin yüzde doksanı haber siteleri vb gibi üyelerden geliyo anlış haberleşme aygıtı gibi bişi oldu bu civciv bozuntusu

 2. Hitkazan Hitkazan

  ilginç bir rakam eğer twitter'ın 4 milyon kullanıcısı var iste Türkiye'de ,Facebook'un kim bilir kaç milyon kullanıcısı vardır tahmin bile edemiyorum.

 3. Twitter'in Türkçe olması Türk kullanıcıların artığı işaretidir. Geç bile kaldılar..

 4. comscore kimin?

  accelin

  comscore nin raporları düşündürüyor açıkcası beni.

  http://www.accel.com/company/sector.php?sector_view=124000