ve Facebook Fırsat Dünyasına Adım Atar...

ve Facebook Fırsat Dünyasına Adım Atar...

Facebook DealsFacebook bu sabah gelen haberleri haklı çıkardı ve ABD'de Groupon, LivingSocial ve Google Offers'a rakip olacak fırsat dünyasının kapılarını araladı. Biraz önce Facebook Blog'dan paylaşılan bilgiyle aktif olan Facebook on Deals, Atlanta, Austin, Dallas, San Diego ve San Francisco için fırsatlar sunmaya başladı.

Facebook Fırsatlar (Facebook on Deals), Facebook'un mobil cihazlardan yönettiği Chek-in Deals'dan farklı olarak birebir grup alışveriş modelinde indirimli fırsatlar sunuyor.  Şu anda çoğunlukla %50 indirimli fırsatların sunulduğunu gördüğümüz sistemde ödemeler Facebook'un sunduğu ödeme metodları (kredi kartı vb.) ile yapılabildiği gibi, varolan Facebook Kredileri ile de yapılabiliyor.

Facebook on Deals

Sistemin detaylarına baktığımızda Facebook'un satın alınan bir fırsatı, kitlesel bir harekete dönüştürmek konusunda elindeki imkanları son derece iyi kullandığını görüyoruz. Facebook'un satın alma yönlendirmeleri, satın alma aşamasında başlayıp, muhtemelen fırsatı kullanıncaya dek devam ediyor.

Facebook on Deals

Facebook'un beğeni, yorum, arkadaş daveti, bildirimler gibi tüm iç fonsiyonlarının dahil edildiği model, sol menüde de Deals (Fırsatlar) adıyla kendine yer buluyor. İlk aşamada göze çarpan da Facebook'un kendimiz kadar başkalarına da bir şeyler almamızı (hediye etmemizi) önermesi ve bunu ayrı bir şekilde dile getirmiş olması.

Facebook on Deals Ödeme

Yine sağ menüde fırsat reklamları için Facebook'un öneri motoru çerçevesinde son derece akıllı bir şekilde kullanılıyor. Fırsatlar için şu anda ayrı bir gizlilik ayarı göremedim ama bu konuda da Facebook'un kişisel gizliliğe önem vermek konusunda tüm açıkları - er ya da geç - kapatacağını düşünüyorum.

Facebook on Deals

Groupon, Google'a sırt çevirdi ama Facebook karşısında ne yapacak çok merak ediyorum. Daha doğrusu pazar payını ne kadar kaybedeceğini kestiremiyorum. Siz ne dersiniz?

Henüz Türkiye'de bu hizmet aktif değil ama hazırlanmak isteyenler işletmeler sayfasından bilgi alabilir, Facebook Fırsatlar tanıtım dökümanını hemen indirip tüm detaylara göz atabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.