XING Türkiye Ofisi Kapanıyor ve Operasyon Hamburg Merkeze Taşınıyor
Sosyal Ağlar

XING Türkiye Ofisi Kapanıyor ve Operasyon Hamburg Merkeze Taşınıyor

Türkiye'de 1 milyondan fazla üyeye sahip olan iş ağı XING, aldığı bir kararla Türkiye ve İspanya'da bulunan yurtdışı ofislerini merkeze, Almanya'ya, taşıma kararı aldı. Bu kararın arkasında şirketin stratejisi gereği üye aktivitesini artırmak ve bunun için de yerel ofisler yerine merkezde ürünün kendisine önem verilmesi yatıyor.

Konuyla ilgili XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli'yle görüştüm. 31 Ocak 2011'e kadar Türkiye ofisinden Almanya Hamburg'daki merkeze geçişin tamamlanacağını söyledi ve şu anda XING Türkiye çalışanlarına bu yönde bir opsiyonun sunulduğunu belirtti. Opsiyonu kabul eden çalışanlar bu tarihten sonra Almanya'da merkez ofiste çalışmalarını sürdürecekler. Ancak Hakan Gönenli bu opsiyonu değerlendirmeyeceğini ama 31 Ocak 2011'e kadar geçişin sağlıklı olması amacıyla operasyonun başında kalacağını dile getirdi.

XING'in Türkiye üye sayıları servisin genelinin neredeyse %10'unu kapsıyor. 2010 üçüncü çeyrek raporunda belirtildiği üzere toplamda 10,11 milyon üyeye sahip olan XING'in Türkiye dışında ofisinin olduğu bir diğer ülkede, İspanya'da, ise 1,54 milyon üyesi bulunuyor. Diğer taraftan ek bilgi olmasında fayda var, Türkiye'de aktif olarak kullanılan bir diğer iş ağı LinkedIn'in de Türkiye'de yaklaşık 350 bin üyesi bulunuyor.

Cember.net'in satın alınmasının ardından üye sayıları anlamında önemli hedeflerin gerçekleştirildiği XING Türkiye'de bundan sonra operasyonun Hamburg merkezinden sürdürülecek olması şirketin stratejileri doğrultusunda bence yerinde bir karar. Üye sayılarının yanı sıra, üye aktivitesini artırma kararı alan ve bunu da ürüne odaklanarak geliştirmelerle sağlamayı planlayan şirketin yerel ofislerde operasyon yürütmesi şu aşamada zaten anlamlı olmayacaktır.

Şu aşamada kesin olarak XING Türkiye ofisinden Ülke Müdürü Hakan Gönenli'nin merkeze taşınma opsiyonunu kabul etmediğini bu sebeple de 31 Ocak 2011'den itibaren görevini bırakacağını biliyoruz ancak diğer çalışanların bu konudaki görüşlerini henüz öğrenmedik. Gelişmeler olması durumunda bilgilendirme yapacağız.

Yorumlar (11)
 1. Xing güzel bi sosyal iş ağı umarım iyi olur onlar için

 2. Bu taşınmının arkasında ödenmesi gereken vergilerle ilgili bir sorun olabilir mi? Yapılan resmi açıklama şu haliyle fazla net değil ayrıca çok mantıklı da değil

 3. Xing'i yalan e-posta göndermeye başladığı zamandan beri (Şu kişi size mesaj gönderdi diye e-posta geliyor, login oluyorum gelen kutusu boş) kullanmıyorum. Bende bir anti-pati yarattı. Gelen e-postalarını da gereksiz olarak işaretledim. Bir kullanıcı olarak güvenimi kaybetmişlerdi. Eminim benim gibi başka üyeleri de vardır. Buna dayanarak bu haberi de bir gelişme olarak değil, gerileme olarak yorumluyorum

  1. Xing veya LinkedIn'in hiçbir farkı yok. Tanımadığınız bilmediğiniz kişilerden gelen sende üye ol spam mailleri ile üye toplayıp sonrada "Türkiye’de aktif olarak kullanılan iş ağı" olduklarını iddia ederler...

  2. Kardeş, bunlar sahte mail değil. bir kaç guruba ayrıldı mailbox. dikkatli bak örneğin gurp maili diye bir kısım var orda olabilir aradığın mail.

 4. Ufuk Güven Ufuk Güven

  cemberden sonra xing den millet soğudu. parada yok. kapattılar dükkanı işte, olan bu.

  1. Mehmet Uzuncana Mehmet Uzuncana

   çok doğru özetlemişsin. bol sıfırlı rakamlar geçiyor. olan para verenin parasına oluyor olan bu aslında. ama çoğu site verilen bol sıfır dolduracak kadar para üretmiyor. sadece laf var.

 5. Uygun Bodur Uygun Bodur

  Son derece yanlış bir karar olarak görüyorum. Bir kullanıcı olarak. Ödemelerimde bir problem olduğunda rahatlıkla arayıp hallediyordum. Bahsedildiği gibi muhtemeln vergiden kaynaklanan problemler olmuştur. Açıkcası çok büyük gönül verdiğim xing ilk defa beni hayal kuruklığına uğrattı

 6. Murat Solak Murat Solak

  Üye aktivitesini artırma kararı alan bir şirketin yerel ofisini kapatmasının nesi stratejik açıdan doğru?

 7. Bahadir Almaci Bahadir Almaci

  Bunun tek bir açıklaması var. "Xing Türkiye pazarından çekiliyor." Yanlızca ücretli üyeliklerle yetinecek.

 8. Fail etmiş bir operasyon.

  Rıza arkadaşın dediklerine de sonuna kadar katılıyorum. SPAM ile ilerleyen bir şirketin sonunu tahmin etmek zor değil.