Onavo İle Mobil İnternete Daha Az Ödeyin
Arama
Girişim

Onavo İle Mobil İnternete Daha Az Ödeyin

Onavo

Sanırım hepimiz mobil internet erişiminin ucuzlamasını dört gözle bekliyoruz. Peki aynı mobil veri kullanımı için daha az ödemek nasıl olur? Onavo ile bu mümkün.

Şu anda iPhone kullanıcılarının sahip olabileceği uygulama, mobil veri ileşimini kendi sanal sunucuları üzerinden yönlendirerek tasarruf etmenizi sağlıyor. Profiliniz üzerinden yaptığı proxy ayarı ile internet erişimini kendi üzerine alıyor ve daha az veri kullanmanızı dolayısıyla daha az ödemenizi sağlıyor.

Veri paketinizin kullanımını 2-3 kat arttıracağınızı söyleyen Onavo, Mike Butcher‘ın kullanımında %20-%30 kadar faydalı olmuş. Bizim kısa süreli incelememizde ise %67 fayda sağladığımız hesaplanmış. Ama Google Maps’i kullandığımızda yüklenen resimlerin biraz bozuk olduğu hemen dikkatimizi çekti. Tabii ki Onavo’nun faydasını görmek ve detaylı fayda analizi yapmak için uzun süre kullanmak gerekiyor.

Sık kullanılan uygulamaları kendine göre modifiye ettiğini ve özellikle görsel öğeleri sıkıştırdığını düşündüğümüz Onavo’nun güzel bir noktaya temas ettiğine ve kendini daha da geliştireceğine şüphe yok.

Zaten Onavo’nun kurucularından Guy Rosen da şu an ücretsiz olan uygulamanın yeni özellikler ve geliştirmelerle ücretli bir modele kavuşacağını söyleyerek gelecek için umut veriyor. TheNextWeb’in Startup Rally 2011 yarışmasının finalistlerinden biri olan Onavo için şuradan oy verebilirsiniz.

Özellikle mobil cihazınızı uluslararası dolaşım (roaming) altında kullandığımızda, yurt dışından yüklü faturalarla dönmemiz mümkün ve Onavo bu anlamda tercih edilebilir bir uygulama olarak denemenizi tavsiye ederiz. Ülkemizden de bu tür uygulamaların çıkmasını merakla beklediğimizi içtenlikle ifade edebiliriz. 🙂
Onavo’yu şuradan indirebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. OGAN dedi ki:

  Sanıyorum aradaki proxy web sitelerini işleyip resimleri felan sıkıştırarak client a gönderiyor buda kâr sayılıyor ne derece kullanışlı tartışılır tabi

 2. DAHi dedi ki:

  Her ne olursa olsun, Onavo gerçekten güzel bir projeyi hayata geçirmiş. Ancak devamlılık sağlayabilir mi? bu tartışılabilir bir konu…

 3. emir alp dedi ki:

  Çok akıllıca, çok büyük oranda tasarruf sağlayabiliyor.

 4. Anil dedi ki:

  bunu yaparak kullanıcıların internet davranışları üzerine çok büyük bilgiyi onavo’ya sunduğumuzu unutmadan kullanmak gerekli.

  benim için tek kullanım amacı (proxy’yi değiştirerek çalıştığını varsayıyorum) yasaklı sitelere (dns engelli) erişim sağlamak olabilir.

  resim, txt sıkıştırarak %60 kar etmek önemli görünebilir yalnız kota’yı bitiren site gezmek değil.. ses ve görüntü dosyaları zaten sıkıştırılmış olarak geldiği için onlara zaten bir faydası olmayacaktır.

Bir Yorum Yazın