İstanbul Facebook’un En Popüler 2. Şehri
Arama
Sosyal Ağlar

İstanbul Facebook’un En Popüler 2. Şehri

Facebook

FacebookGeçtiğimiz hafta Türkiye’nin Facebook’taki En Aktif Markaları‘nı listeleyen Socialbakers, bu kez Facebook’un en popüler şehirlerini sıraladı ve ülkemizin Facebook’taki popüleritesi bir kez daha ortaya çıktı.

Şimdiye kadar ülke tabanlı kullanıcı istatistiklerini raporlayan Socialbakers, bu kez biraz daha içeri girerek şehirlere göre Facebook kullanımını ölçmüş.

Ülkelerin popüleritesine paralellik gösteren sıralamada, Facebook’un en kalabalık 2. ülkesi olan Endonezya’nın başkenti Jakarta ilk sırada. 17.4 milyon Facebook üyesi olan Jakarta’yı takip eden şehir ise Türkiye’den. 🙂

İstanbul, 9.6 milyon Facebook kullanıcısı ile listenin 2. sırasında yer alıyor. Mexico City 9.3 milyon kullanıcı ile İstanbul’u takip ediyor. Listenin 7. sırasında ise 6.5 milyon kullanıcı ile Ankara var. İlk 10’da ABD’den bir şehir bulunmaması ise biraz şaşırtıyor.

Facebook Sehirler

Türkiye özeline bakmaya devam ettiğimizde İzmir’i 1 milyonu aşkın kullanıcı ile 54. sırada, Adana’yı 685 bin kullanıcı ile 74. sırada, Bursa’yı da 93.5 bin kullanıcı ile 106. sırada görüyoruz.

Penetrasyon oranına göre sıraladığımızda ise tablo değişiyor. Florida’nın  Tampa şehri % 325 lik  bir oranla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada % 311.01 penetrasyon ile Stokolm, 3. sırada % 200 ile Caracas var.

Türkiye’den Ankara % 171.91 penetrasyonla 6. sıraya girerken, İzmir %92.57 penetrasyonla 18. sırada, İstanbul % 85.5 penetrasyonla 24. sırada, Adana % 54 penetrasyonla 54. sırada ve Bursa % 5 penetrasyonla 108. sırada yer alıyor.

Sanırım artık Türkiye’nin Facebook potansiyelini sadece biz değil, tüm yabancı yatırımcılar da merakla takip edecek ve Zynga gibi yerel adımlar atacak. İlgilenebilecek diğer şehirler için listenin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Yazıyı yayına hazırlarken siz değerli okuyucularımız gibi ben de şehirlerin nüfusu konusunda bir dengesizlik olduğunu farkettim. Özellikle Jakarta’nın nüfusu konusunda en güncel rakamları bulmaya çalıştım ama bunun Facebook’un memleket ve yaşanan şehir gibi iki ayrı sorgu ile sonuç verebileceğini düşünerek herhangi bir yorum dile getirmedim.

Konuyu netleştirmek adına SocialBakers’ın kurucusu Jan Rezap’tan durumun açıklamasını istediğimde de, sonuçların tamamen Facebook’a dayandığını öğrendim. Facebook’un reklam hedefleme detaylarından faydalandıklarını söyleyen Jan, cevabında bu sayıların IP tabanlı konum belirleme ile belirlenmiş olabileceğini söyledi.

Kısacası yukarıdaki tabloyu birebir şehir nüfuslarıyla eşleştirmek mümkün değil ama Facebook’un reklam hedefleme ile sunduğu verilerden çıkan tablo bu şekilde. Socialbakers sorgulamasını 80km’lik çevre için yapsa da bu çok büyük farklar oluşturmuyor. Jan, Facebook’un bu problemi kısa zamanda gidermesini umduğunu söylemiş ama durum biraz internet altyapısı ile alakalı olduğu için şimdilik çok doğru bir tespite ulaşılacağını pek sanmıyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. hakan dedi ki:

  nedense hiç şaşırmadım:)

 2. Sinan Yüce dedi ki:

  Penetrasyondan kasıt nedir?

  1. Fırat Demirel dedi ki:

   Türkçesi içine işlemek, nüfuz etmek olarak açıklanıyor. Genellikle bir yayılımın oranını belirtmek için kullanıyoruz.

   Örneğin internet kullanıcı penetrasyonun %80 olmasını, internet kullanımının nüfusun %80’ine yayılması olarak anlıyoruz.

   1. Sinan Yüce dedi ki:

    buradaki penetrasyon rakamlarının ne anlama gerdiğini sormak istemiştim ama kelimenin anlamının da burada olması güzel. Mesela Ankara’da %171,9’luk penetrasyon ne anlama geliyor?

 3. Canberk dedi ki:

  İstanbul’un yarısının Facebook kullanması gerçekten garip geldi : )

  1. Grup Davetiye dedi ki:

   Katılıyorum. İstanbul’un yarısı facebook kullanıyor olamaz. Bugün evinde interneti olmayan hala yüzbinlerce aile var.

  2. Kıyas dedi ki:

   Asıl ilginç olan 8 buçuk milyon nüfuslu Jakarta’nın 2 katı Facebook üyesi olması.. http://tr.wikipedia.org/wiki/Jakarta

 4. saidyavuz dedi ki:

  9 milyonluk bir şehirde 17 milyon facebook abonesi var bu jakarta da baya kaçak yerleşme falan var herhalde

 5. murat dedi ki:

  İlk 10 da ABD den şehir bulunmaması çok garip bir durum değil. Sebebi ise istatistiklerin eyaletlere göre değilde şehirlere göre yapılmış olması. New York 4 milyon kullanıcı ile 14. sırada kendisine yer bulmuş ki bu da New York nüfusunun yaklaşık yarısı anlamına geliyor. New York ta yaşayan yabancı nüfusunda çokluğunu düşündüğümüzde ve bu yabancıların şehirleri olarak New York u değilde kendi ülkelerini gösterebileceklerini göz önünde bulundurduğumuzda durum son derece normal diye düşünüyorum.

 6. Emre Eren dedi ki:

  Ankara’nın resmi nüfusu 4.5 milyon nasıl 6.5 milyon facebook kullanıcısı olsun. Fakebook…

  1. Gökhan Tosun dedi ki:

   Ankaralı olmayıpta profiline ANKARA yazan da binlerce kullanıcı var demek ki..

   1. Sy90 dedi ki:

    Memleket olayından dolayı böyle oluyor,Memleketi ankara ancak İstanbulda yaşayan insanlar gibi.

 7. HC dedi ki:

  Bu rakamlar hiç inandırıcı değil.

 8. Turgay Yılmaz dedi ki:

  Spam ve feyk rekoru kırdığımızı belirtiyor bu sonuçlar.

  Biz kadar feyk profil yapıp arkadaş ekletip reklam yapan var mıdı merak ediyorum. Bu sonuçların çıkması oldukça doğal.

  Jakarta olayı da aynı şekildedir bana göre. 🙂

Bir Yorum Yazın