İki yeni profesyonel sosyal ağ geliyor
Analiz

İki yeni profesyonel sosyal ağ geliyor

Cember.net'in XING tarafından satın alınması Türkiye'de profesyonel sosyal ağlardaki başarı potansiyelini ortadan kaldırmamış olacak ki, iki yeni servis daha bu alandaki fırsatı değerlendirmek için harekete geçti.

Söz konusu profesyonel sosyal ağlar Profesyo.net ve Pronected. Profesyo.net birkaç gün önce yayına girdi, Pronected için ise aldığım bilgiye göre geri sayım başlamış.

Profesyo.netProfesyo.net Şubat 2007'de yayına giren sosyal ağ Mondus.net'in kurucularından Başar Başaran ve Çağan Şentürk'ün yeni girişimi. Servisi incelediğimde genel olarak geçmiş bilinçle de ilgili olabilecek bir Mondus.net detaylılığı hissettim. Durum güncelleme, network aktivitesi akışı (terime tam karşılık bulamadığım için ne hallere düştüm, network feed yani), soru-cevap gibi birçok bölüm ve özellik servise dahil edilmiş.

Mondus.net'in en karışık bulduğum gizlilik özellikleri bölümü ise Profesyo.net'te oldukça sadeleşmiş, hatta sadece iki seçeneğe indirilmiş. Ayrıca servis kapsamında finansal verilere de yer verilmiş. Profesyonellerin Profesyo.net'te daha çok zaman geçirmesinin hedeflendiğini düşündüğüm yaklaşımda, sistemdeki "Rehber" bölümü de gerçek sosyal hayat için seçenekler sunuyor.

Profesyo.net

Mondus.net'in ilk kurucu ekibinde yer alan Cem Sertoğlu'nun bir süre sonra şirketten ayrılarak iLab Ventures'a ortak olması, ve iLab'ın Kariyer.net'in sahibi olması durumunu düşününce girişimle ilgili orta vadede birkaç olasılık aklıma geldi. Kariyer.net'in bir profesyonel sosyal ağ kurma fikrinde olduğu duyumlarımdan yola çıkarak, Profesyo.net'in günün birinde Kariyer.net'in bu ihtiyacını karşılayabileceği ihtimali benim tarafımdan büyük olasılık olarak gözüküyor. Yani, eğer 2008'in ikinci yarısı ya da 2009 başında Kariyer.net'in Profesyo.net'le birlikteliği gündeme gelirse şaşırmamak gerekir. Elbette bunlar şu aşamada sadece benim kişisel (garantisiz) tahminlerim.

Pronected.comPronected'a gelecek olursam, Nisan ayında yayına girmesi planlanırken teknik çalışmaların devam etmesi sebebiyle lansmanı az da olsa geciken bir servis. Servis yetkilileri ile yaptığım görüşmeden edindiğim izlenim Pronected için yoğun bir pazarlama sürecinin yaklaştığı yönünde. Ayrıca servisin geliştirilme sürecinde de önemli çalışmaların yürütüldüğünü öğrendim.

Global bir girişim olarak konumlandırılmış olan Pronected Türkiye ile birlikte Almanya ve Amerika pazarına dönük olarak Almanca ve İngilizce dil seçeneklerini de kapsıyor olacakmış. Pronected'ın 2008 yılı için Türkiye, Almanya ve Amerika'da 500.000 üyeye ulaşma hedefi varmış.

Servisin Business, Business+ ve Corporate+ şeklinde üyelik seçenekleri olacak ve Corporate+ seçeneği ile şirketlerin intranetlerini Pronected üzerinden kurmaları ve çalışanlarını bu platform üzerinden iletişime dahil etmeleri mümkün olacakmış.

Pronected'ın henüz yayına girmemesine karşılık ilk ekran görüntüsünü de aşağıda görebilirsiniz. Detay sayfaları ile ilgili görüntüleri henüz paylaşmıyorlar, hatta ben de görmedim.

Pronected.com

Her iki servisin de pazarda başarılı olma ihtimallerini şu aşamada eşit görüyorum.Hangisinin daha başarılı olacağından ziyade, ikisinden birisinin mutlaka fırsatı değerlendireceğini tahmin ediyorum. Çünkü benim de son derece potansiyel gördüğüm profesyonel sosyal ağ alanında Türkiye'de halen hazmedilmemiş bir dilim bulunuyor. Bu hazmedilmemiş dilim için doğru model ise bana kalırsa kullanıcıya en çok faydayı en hızlı şekilde sağlamaktan geçmektedir.

Yorumlar (4)
 1. Mehmet Özcan Mehmet Özcan

  Murat Yerel reklam yapacak olsam sanırım sistemin adresini, ismini falan verirdim, imzasını atardım vb. ben Türkiye pazarına yönelik yeni bir girişimin yakında sahalarda olacağını belirttim. benim içinde olduğum bir hadise değil. webrazzi kullanıcılarının da bunu reklam olarak algılayacak kadar aptal olmadıklarını, gerekli bilgi ve deneyime sahip olduklarını düşünüyorum.siz kendinizi öyle hissetmiyor olabilirsiniz tabii.

 2. Murat Yerel Murat Yerel

  Mehmet Ozcan, lutfen reklam yapacaksaniz baska bir yer bulun. Yorum yapma adina, dolayli olarak 'bir arkadasim vasitasiyla' gordum turunden yorumlarla Webrazzi okuyucularini aptal yerine koymayin.

 3. Mehmet Özcan Mehmet Özcan

  Profesyo genel olarak linkedin klonu gibi gözüküyor fakat onun kadar profosyonel değil. Piyasada başarılı olacağını sanmıyorum çünkü piyasaya getirdiği herhangi yenilik yok, bunun yanında cember.net'in yabancı yatırımcıya satılması her projenin satılacağı anlamına gelmez. cember.net yapılmayanı yapıp pazardaki ilk yerini aldı bunun sonucunda rakipsiz olduğu bir konumda iyi bir fırsatı değerlendirdi.

  Bu networklere yeni katılacak bir network daha var. Bir arkadaşım vasıtasıyla gördüğüm, bana göre bugüne kadar geliştirilmiş en profosyonel network sistemi. Detaylarını tam olarak bilmiyorum ancak Türk mühendislerin geliştirdiği ve Sequoia Capital destekli bir network sistemi. Bu proje Sequoia Capital gibi bir devden yatırım koparabildiyse oldukça sağlam bir altyapıya sahip demektir. Tüm detaylarını inceleme fırsatım olmadı ancak kullanıma hazır hale geldiğinde bana gelen bilgileri bende Arda ile paylaşacağım.

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Yorum yapmak istedim ama isimleri güzel olan iki startup demek dışında yapamadım.

  Arkaplanda çok sıkı çalışmaları ve öncelikle hedef kitlelerinin iyi belirlenmesi gerekiyor.

  Kolay gelsin, başarılar ikisine de gerçekten.

  *Not: Türkçe-İngilizce karmaşamız bizi geriye götürüyor her yerde. Bu karmaşayla işimiz var gerçekten. Her çalışmayı doğrudan olumsuz etkiliyor bu karmaşa. Bir de üstesine yabancı yatırımcıya şirin gözükme durumları ekleniyor sanırım. Hadi hayırlısı!

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri