Sitesini Satacaklara Faydalı Bilgiler
Genel

Sitesini Satacaklara Faydalı Bilgiler

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi'de yayınlanmıştır.

Öncelikle tüm Webrazzi okuyucularını sevgiyle selamlıyorum. Bir zaman önce Arda'ya sürekli yazı yazma konusunda söz vermiştim. Bugün bir telefon konuşmasında verdiği gazla bu sözümü artık yerine getirmeye karar verdim. Diyeyim ve uzatmadan ilk yazıya geçeyim.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Burak Büyükdemir'in önayak olduğu E-fikrim yarışmasının sonuçları belli oldu ve ardından da bir panel düzenlendi. Orada öğrendik ki, tarım üreticileri için pazar alanı olan tarimsalpazarlama.com sitesi Doğan tarafından satın alınmak üzereymiş. Bu bilgiyi bizzat sitenin kurucusu Tülin Akın verdi. (Herkes eminim merak ediyordur ama fiyat konusunda bir şey söylemedi.)

Tülin Hanım panel sonrasında bana, satıştan doğacak vergi konusunda bazı şeyler sordu. Bildiklerimi size de aktarayım.

Diyelim ki, internet sitenizin bir kısmını satıyorsunuz...

 • Şirketiniz limited şirket ise vergi ödüyorsunuz. ("Hisse satışı" demek hissedarın cebine para girmesi demek. Dolayısıyla vergiyi şirket değil, bizzat siz ödüyorsunuz.)
 • Şirketiniz anonim şirket ise ve şirket hissesine en az 2 senedir sahipseniz vergi ödemiyorsunuz. (Dolayısıyla şirket hissesine 2 seneden az zamandır sahipseniz vergi ödüyorsunuz.)

Diyelim ki, internet sitenizin tamamını satıyorsunuz...

 • Eğer şirketinizin bünyesindeki bir siteyi satıyorsanız, bundan siz değil şirketiniz gelir elde ettiği için bildiğimiz kurumlar vergisi şartları devreye giriyor.
 • Şirketiniz bir internet sitesinden ibaret ise (örneğin cember.net) ve sitenizle birlikte şirketinizi de satıyorsanız bu durum hisse satışı olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla, yukarıda bahsettiğim ilk 2 maddeden biri devreye giriyor.
 • Bir şirketiniz yok ama bir internet siteniz varsa, satıştan doğan gelir üzerinden kişisel vergi ödüyorsunuz.

Diyeceksiniz ki, "vergi ödüyorsunuz" dediğin oran yüzde kaç? Kendi tecrübem %30 civarı (idi). Ve fakat bildiğiniz üzere kurumlar vergisi %20'ye indi. Bu durumda gerçek kişilerin gelir vergisi oranı da düşmüş olabilir. İnternette çok aradım ama bulamadım. Şu anki geçerli oranı bilenler yorum olarak yazarsa sevinirim.

Son bir şey daha: Şirket hissesi satarak gelir elde ettiğinizde "eğer beyan ederseniz" vergisini ödüyorsunuz. Yani beyan etmemek vicdanınıza ve cesaretinize kalıyor.

En son bir şey daha: Tarımsalpazarlama.com'un kurucusu Tülin Akın'ın babası, "Valla demek bu işlerden para da kazanılıyormuş" diyerek site satışına dair şaşkınlığını dile getirdi. Kendilerini gönülden tebrik ediyorum ve tüm site sahiplerine hayırlı exitler diliyorum. :)

Yorumlar (28)
 1. Tolga Kaprol Tolga Kaprol

  "“vergi ödüyorsunuz” dediğin oran yüzde kaç? Kendi tecrübem %30 civarı (idi). Ve fakat bildiğiniz üzere kurumlar vergisi %20′ye indi. Bu durumda gerçek kişilerin gelir vergisi oranı da düşmüş olabilir. "

  Eğer gelir vergisine tabiseniz yani ltd ya anonim şirket değilseniz, gelir vergisine tabisiniz. Gelir vergisinde farklı vergi dilimleri var. Bu rakam %15 ile %35 arası değişiyor. 7000 YTL ye kadar %15'lik vergi dilimine giriyorsunuz. Yanılmıyorsam %30 luk dilim 40000-50000 YTL civarına denk düşmekte. İnternette vergi dilimleri, gelir vergisi gibi aramalar yapılırsa daha net bir bilgi edinebilirsiniz.

 2. Tülin Akın Tülin Akın

  Bu arada hiç bir mecraya fiyat konusunda bilgi vermediğimi bilmenizi isterim...

 3. Tülin Akın Tülin Akın

  Ersan beye ve diğer yorum yazanlara çok teşekkür ediyorum... Bende bir çok şey öğrenmiş oldum...

  Seminerde bir internet sitesi nasıl satılır şeklinde bir konuşma vardı bende böyle bir olayla karşılaşmış bir site sahibi olarak nelerle karşılaştığımı söyledim, faydası olacaksa sıralamak isterim...

  - Sitenin alanında ilk olması

  - Sitenin bir kuruluş öyküsü olması

  - Sitenin bir sektöre hitap etmesi

  - İçerik miktarı ve özelliği

  - Üye sayısı

  - E-bülten gönderiminde ulaştığı kişi sayısı

  - Müşteri verileri

  - Daha önce aldığı reklam aldığı firmalar

  - Aldığı ödüller veya bu tarz şeyler

  - Basında yer alması da çok önemli

  İkinci aşamada

  - Sitenin gerçekleştirmek istediği projeler

  - şimdiki Organizasyon yapısı ve bütçesi

  - Satın alınırsa olabilecek organizasyon yapısı ve bütçesi

  İlk olanları siz zaten rapor halinde veriyorsunuz, bütçeleme konusunda kendi finans bölümünü size gönderiyorlar ve onlarla birlikte çalışma yapıyorsunuz.

  Ve hiç önemsenmeyen bir şey var o da sitenin tasarımı ve programı çünkü bu değiştirebilir bir şey ve bütçeye ekliyorsunuz. Site tasarımı ve programı yeniden düzenlenecektir diyorsunuz.

  Her neyse sadece bilgi vermek istemiştim. Ersan beyle de merakımı sordum çünkü en büyük sorun bunu nasıl çözeriz oldu bizde... Yani vergi olayını, %45 ten falan bahsedildi vergi için...

  Kafam çok karıştı açıkçası teklif ve bu aşamalar 8 ay sürdü... Şimdi satmayı düşünmüyorum ama bu satmayacağım anlamına gelmez sadece düşünmüyorum görüşmeler sitenin tarım fuarlarına katılımı ve kararr mecilerinin yurtdışında oluşundan muallakta...

  Bir site yapıyorsunuz ve herkes karşı sektör karşı, aile karşı, mantığınız bile karşı gelebilir zaman zaman ne kadar zor olduğunu bir sitenin işler hale getirilmesi karşılaştınız zorluklar giderleri...

  12 kişi çalışıyoruz biz tarimsalpazarlama.com da ve geçen sene Dünya Gazetesinden Yılın E-ihracat birinciliği ödülü aldık. Bunlar yaşanılan eziyetli bir yolun en güzel sonuçları...

  Ama Ersan beyinde gözlerinde gördüğüm acı dolu ama güçlü bir ifade neler yaşadığımıza delalet ben orada burası gazetecilerin doluştuğu bir seminer olsaydı, kendimi ortaya atar reklamımı yapardım deyişim bundan... Çünkü siteyi başbakanlık burslarımı arttırarak öğrenciyken kurdum... Yazılım veya tasarım bilmeden bütün vaktimi ve yüreğimi koyarak... Yaşayanlar bilirler...

  Sevgiler, Saygılar...

  Tülin Akın

 4. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  akıllı bir yatırımcı peşin para verip site alır mı ? hangi şartlarda site almalı sizce

 5. Benim yanıtını bulamadığım bir soru var. Bir sitenin sahibinin hangi şirket olduğunu belirleyen nedir? O site için hiç fatura kesilmemişse, ben satışı Acme Ltd. adına değil, arkadaşımın kurduğu Looney Tunes A.Ş. adına satarım, "kurtardığım" verginin bir kısmını ona öderim. Kaldı ki Acme Ltd. o site adına daha önce fatura kesmiş olsa bile, maliye nezdinde bir sitenin sahipliğini kayıt altına alan bir resmi belge yok ki?

  Bu sorunun yanıtı "ister beyan eder, ister etmezsin"de mi saklı?

 6. İşte bu durumda vergi kaçırmak isteyen biri kendi limited'inden fatura keseceğine en az iki senelik bir A.Ş. ile anlaşıp vergi yükünün çoğundan kurtulabilir. Türkiye'de ceza ödeme riskinin vicdandan daha belirleyici olacağını düşünüyorum, ve merak ettiğim, maliye'nin bir usulsüzlüğü tespit etmek için elinde bir araç olup olmadığı...

 7. Yusuf İbili Yusuf İbili

  Açıkcası ben yazıyı okurken -en azından başlığı gördüğüm de-, bu tarz girişimlerde (siteyi satma, pazarlama vb.) nelere dikkat edilmeli veya kriterleri belirleyen asıl unsurların neler olduğunu belirten bir içerik beklerken, Ersan Bey'in Tarım sitesine takıp sitemini -bana göre- aktardığını gördüm.

  Zaten vergilendirme vb. olaylarda çoğumuz bilinçliyiz. -hele şu zor dönemlerde tüm para akışının kredi kartlarından döndüğü bir zamanda, artık hepimiz kurt olduk bankacılara taş çıkarır seviyeye geldik.- Yine de bu konularda bilgilendirilmek güzel ama ben bu yazıyı başlığa değer görmüyorum.

  Kişisel eleştiri bazında bir inceleme ve hukuki olaylar.

  Asıl unsunlar nelerdir? Satış rakamını belirleyen can alıcı noktalar nedir? Bunları paylaşabilirse daha sevinirim.

  Hadi bende taktım tarım sitesine. 1,5 Milyon YTL değeri neye göre verilmiş. Bari buna bir cevap bulalım değil mi?

 8. Hasa Toprakkkaya Hasa Toprakkkaya

  Anlamadığım bu kadar ciddi bir seminerde o kadar ciddiyetsiz bir şekilde kendi reklamını yapmaya çalışan bir hatun nasıl olurda Ersan Bey tarafından webrazziye taşınabilir. Kaldı ki jurideki en açık sözlü ve yürekli kişi Ersan beydi.

 9. Ersan Özer Ersan Özer

  Tüm katkıda bulunanlara ve eleştirilerini paylaşanlara teşekkür ederim. Bu vergi meselelerini öğrenmek (ve de anlamak) satış dönemlerinde epey zaman alıyor. O yüzden çok kısa da olsa bu konuda bildiklerimi paylaşmak istedim. Yoksa zaten o "büyük gün" :) geldiğinde mali müşavir, ticari konularda uzmanlaşmış avukatlar olmadan işin içinden çıkmak mümkün olmuyor. Beklentisini karşılayamadığım arkadaşlardan ise özür dilerim. Başlık biraz iddialı olmuş sanırım. Bundan sonraki yazılarda buna dikkat etmeye çalışacağım.

 10. bilgiler için teşekkürler fakat 14/10/2007 tarihli http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=235652 haberden beri site hâlâ satılamamış durumda..

 11. Onder Eren Onder Eren

  Nerede okuduğumu bulamadım ama tasarımın iş modeli düzgün bir sitedeki etkisi %1 olarak belirtilmişti bir yazıda.

  ve çok ta mantıklı ifadeler vardı. Bu demek değildir ki tasarımın ilkelerinden bi haber işler doğrudur ama iş modeliniz doğru ise, tasarımınız kötü diye başarısız olmasınız. Örnek isterseniz yemeksepeti.com'a bakmanız yeterlidir.

  bu yazıda ben de süreçler, dikkat edilmesi gerekenler gibi şeyler bekledim açıkçası. vergisel noktalar zaten iyi bir mali müşavirin sizi yönlendireceği şeylerdir ve günü geldiğinde doğal olarak öğrenirsiniz.

  benim merak ettiğim şeylerden biri de bir proje ne noktada satılabilir aşamaya gelir, satmak mı satmamak mı kararı için girişimci neleri dikkate almalıdır gibi şeyler. rakam olarak bakıldığında 1.5 milyon dolar büyük bir rakam ama belki de bu sitenin 5 yılda kazanacağı para 10milyon dolardır. bunun işletmecilik anlamında mutlaka bazı işaretleri vardır fakat işin pazarlama ve teknik boyutlarına eğilmiş kişilerin bunu tahlil etmesi biraz daha zor olabilir.

 12. Mehmet Meyveci Mehmet Meyveci

  İnternet öyle bir şey işte, Bundan 7 sene evvel çıkıp internet üzerinden E-ticaret yapacağım (tarım sektöründe) dediğimde çoğu kişi bana gülmüştü. Aslında ben projemi birde bir marka ile taçlandırmıştım. Projemi sermaye grupları (venture capitaller dahil) ile tanıştırmak için atmadığım takla kalmadı ama işte tek başına olunca ne kendimi nede projemi ifade edebildim. Oysa bakın elin kızı tarımsalpazarlama.com’u nerelere götürdü.

  Geriye bir tek yol kalıyordu, kendi öz kaynaklarım ile büyümek, büyüme yolunu da buldum ama. Maalesef ülkemizde iş dünyasında, işler benim bildiğim gibi yürümüyormuş onu da sonradan öğrendim. Peki, tüm bu yaşadıklarımın yukarda ki konu ile ilgisi ne?

  tarımsalpazarlama.com sahibi Tülin hanımla birçok kez denememe rağmen bir türlü ulaşamadım. Aslında ulaştım da geri dönüş alamadım. Tülin hanımla bir araya gelmeyi bu kadar çok istememin tek nedeni aynı sektör ve iş kolunda faaliyet gösteriyor olmaktı. Tulün hanım sektörü çok iyi bilmemesine rağmen ben, bulunduğum sektörde çekirdekten yetişme ve 20 yıllık bir birikime sahip idim. Aramızda ki bir diğer fark, kendisinin mektepli benim ise alaylı olmamdı. Kim bilir belki de benim bu durumum yüzünden bir araya gelemedik?

  Yinede ben, Tülin hanım adına çok sevindim. Doğan gurubunun tarımsalpazarlama.com ile ilgileniyor olmasına. İnşallah siteyi iyi bir meblağa satar..

  Vergi olayına gelince? Ya devlet mevlet güzelde, ben ortada hiç bir şey yokken sırf işlerim kayıt altında olsun diye gidip şirket kurdum. Şuan 50. kez pişmanım. Yok, kardeşim adamların umurunda mı şirketin var ya da yok? Onlar ceplerine bakıyorlar.

  Ha, kendi hikayemi uzun, uzun anlatmayı düşünüyordum ama bunu inşallah daha güzel bir yazı olarak webraziye göndermeyi düşünüyorum.. Öle ya ben ülkemin ilk internet girişimci göz ağrılarından biriyim. hala sürünen.:)

 13. açık artırma yapalım?

 14. Fikirsel Fikirsel

  Ben bu sitenin tanıtımını televizyonda izlemiştim.

  Bu sitede göründüğünden daha çok emek var orda belirtildiğine göre. Dediğim emek kod/tasarım açısından değil pazarlama açısından. Tülin Akın birkaç sene tarım fuarlarında gezmiş. Reklam bölümünde belirtilen günlük ortalama 10.000 ziyaretçiyi internete kendi çekmiş denebilir. Bazı köyler kahvehanelerine bilgisayar kurmuşlar ordan herkes takip ediyormuş.

  Tarım ile ilgilenen kitlenin buluşturulduğu bir yer.

  Zaten buranın hedef kitlesi internetle yeni tanışıyor. Sitenin tasarımını ne yapsın?

  Tasarımın herşey olmadığını gösteren bir örnek.

 15. @ Tülin Akın

  Samimiyetinize inanmiyorum, duzenli araliklarla sitenize teklifler gelmis intibasi yaratarak reklaminizi yapmaya calisiyorsunuz. Bunu bile becerdiginizi dusunmuyorum.

 16. Ben de pazarlik nasıl yapilir, ne kadarı satılır, fiyatı kim veya ne belirler, nelere dikkat edilmeli, neler daha çok değerli, ne zaman satılır, müşteri nasıl bulunur, kaç şirketle aynı anda görüşülür, görüştüğün şirketler diğerleriyle de görüştüğünü bilmeli mi v.b yöntemleri bekliyordum. ...

 17. Banu Soysal Banu Soysal

  Ersan Özer: "...tarimsalpazarlama.com sitesi Doğan tarafından satın alınmak üzereymiş. Bu bilgiyi bizzat sitenin kurucusu Tülin Akın verdi. (Herkes eminim merak ediyordur ama fiyat konusunda bir şey söylemedi.)"

  Tülin Akın: "...Şunu söylemek isterim ki ben siteyi satmayı düşünmüyorum"

  şimdi bir konuda anlaşalım; bu site satılıyor mu? satılmıyor mu? =)

 18. Levent Akinti Levent Akinti

  Olaya direk tarimsalhaber.com açısından yorum yapıcam.site aslında eski versiyonuna göre biraz daha yenilemiş kendini.hantal asp yapısından bir nebzede olsa kurtulmus..tarım sektörüne yönelik düzgün web projelerini sıralayın dersek tarimsalpazarlama.com ilk sıralarda yeralır..ondan ülkemizdeki tarım siteleri arasında kötünün iyisi olarak nitelendirebiliriz.

 19. Orçun Topaloğlu Orçun Topaloğlu

  Del.icio.us'a ekledim. Bir gün sitem olursa ve de satmak için birileri kapımı çalarsa bu yazı aklıma gelecek. :) Benim için geleceğe dair de olsa faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

 20. Bu siteyi incelemekte fayda var. Hala nasıl bu değerin biçildiğinin şokundayım.

 21. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Ersan Özer

  Çok şahsi bir soru olacak : ) Cenk Koray'ın kutuları mı, Acun'un var mısın yok musun kutuları mı :D

 22. Ersan, şu Burak'ın dersinde bahsettiğin kitabı merakla bekliyoruz, çok bekletme :)

 23. Cem Hurturk Cem Hurturk

  Selam Ekim,

  Benim fikrim su: Web sitesinin sahibinin hangi sirket oldugu onemli degil. Onemli olan faturayi hangi sirketten kestigin. Faturayi kestigin sirket vergiye tabi olacaktir. Satisi Turkiye'de de yapsan yurt disinda da yapsan maliye'ye beyan etmek ve vergisini odemek zorundasin. Cunku vergi kanunlarina gore bir Turk vatandasi dunyanin neresinde para kazanirsa kazansin eger o ulkeye vergi odemiyorsa (anlasmali ulkeler, ABD, Avustralya, Kanada, vs.) Turkiye'ye vergi odemek durumundadir. Eger o ulkeye vergisini odediyse buraya vergi odemekten muaf oluyor.

  Ote yandan vergi kacirma isi tabi ki cok kolay ama sanirim bir cogumuz gerek vicdanen gerekse "cesaret" nedeni ile bu konuya girmeyecektir. Kazandigimiz paranin vergisini odemek devlet babaya boynumuzun borcu...

 24. Ceoyavuz Ceoyavuz

  @ Ekim Nazım Kaya

  Benim yanıtını bulamadığım bir soru var. Bir sitenin sahibinin hangi şirket olduğunu belirleyen nedir? O site için hiç fatura kesilmemişse, ben satışı Acme Ltd. adına değil, arkadaşımın kurduğu Looney Tunes A.Ş. adına satarım, “kurtardığım” verginin bir kısmını ona öderim. Kaldı ki Acme Ltd. o site adına daha önce fatura kesmiş olsa bile, maliye nezdinde bir sitenin sahipliğini kayıt altına alan bir resmi belge yok ki?

  Bu sorunun yanıtı “ister beyan eder, ister etmezsin”de mi saklı?

  Varlığında olmayan hiç birşeyi satamazsın, bahsettiğimiz bir e-ticaret sitesi ve fatura kesmek zorunda.Fatura kesmeden nasıl ürün satışı yapacak?

  Yada hiç bir satış yapmadı ve site benim ben sitemi satmak istedim ben bir şahısım, şahıs firmam da olmayabilir. Alacaklı şirket bunu gider pusulası ile kendi kayıtlarına alacak. Eğer şahıs firmasıysam firmamı devir edeceğim. Şirketsem de devir olacak.

  @Cem Hurturk

  bir Turk vatandasi dunyanin neresinde para kazanirsa kazansin eger o ulkeye vergi odemiyorsa (anlasmali ulkeler, ABD, Avustralya, Kanada, vs.) Turkiye’ye vergi odemek durumundadir. Eger o ulkeye vergisini odediyse buraya vergi odemekten muaf oluyor.

  Vergilendirme ilkelerine göre, İkametgah ilkesi gereğince gerçek kişiler, yaşam alanı olduğu yerde. Tüzel kişiler ise; ana sözleşmede yazan yer, işlerin yürütüldüğü yer, iş merkezi ve yönetim merkezi olarak kanunda ifade edilmiştir.

  @ekim nazım kaya

  İşte bu durumda vergi kaçırmak isteyen biri kendi limited’inden fatura keseceğine en az iki senelik bir A.Ş. ile anlaşıp vergi yükünün çoğundan kurtulabilir.

  Kaçıramaz işte :)

  Konunun dışında belki ama yeni kurumlar vergisi kanunu ile bir çok düzenleme geldi. Tabi bazı tanımlarını eleştiriyoruz çok düşüncesiz olmuş. Yeni kurumlar vergisinin güzelliği ise birçok büyük firmanın vergi kaçırmasına artık birçok engel koydu. Eskiden yapılan hayali ihracat ve kara para aklama olaylarının önüne geçmiş bulunmaktalar... Çok güzellikler var, kolay olmayacak eskisi gibi..

 25. Tülin Akın Tülin Akın

  Bütün yazıları baştan sona okudum çok teşekkür ederim görüşlerini paylaşanlara...

  Şunu söylemek isterim ki ben siteyi satmayı düşünmüyorum...

  Ve bana ulaşmak çok zor değil sitemizde tüm iletişim bilgilerimiz yer alıyor.

  Şirketimiz Tarımsal Pazarlama Ltd. Şti.

  Yani fatura kesiyoruz. Ancak satışı A.Ş. olduktan sonra gerçekleştirmek gerekiyor vergi sorununu çözebilmek için... Tabi ki en iyisi zaten var olan bir A.Ş. yi satın almak...

  Şunu söylemem gerekir ki; Sitenin tasarımı ve yazılımı öyle aham şaham değil ancak çok ama çok zorlu bir yol aştım...

  Sermayesiz, desteksiz ve kimse size inanmazken bir iş yapmak istiyorsanız hayatınızdaki bazı şeyleri çöpe atmanız gerekiyor... Ödüller, haberler, tebrikler, kariyer konuşmaları, tv programları çok güzel ama ya bedeli...

  Kaç sefer sinemaya gittim sayılabilecek kadar az, öğrenciliğim Akdeniz de geçti ama denize sadece 1 kez girebildim, ilk fuar afişlerimizi çöpe atılmış loreal afişlerinin üzerini kaplayarak yaptım, ilk broşürümüze reklam aldım öyle bastırdım.. Her neyse bir çok bedel ödedim ve ödüyorum... Ama ne var biliyormusunuz...

  yeterince sabır ve çalışma ile birlikte yaptığınız işe inanıyorsanız ne düşünüyorsanız o oluyor... Ben ne düşündüysem onu gerçekleştirdim... Zor ama geriye dönüp baktığımda ne iyi yapmışım diyorum, yakın gelecek çok sıkıntılı olsa da hala, gelecek beni çok ümitlendiriyor.

  Bilmiyorum çocuğum gibi büyüttüğüm siteyi beni baştan çıkaracak bir rakama satarmıyım :) yani ben gece uyurken düşünüp sabah uygulamak istiyorum. Belki bir ortaklık olabilir.

  Selamlar...

  Tülin Akın

  [email protected]

 26. Ceoyavuz Ceoyavuz

  @tolga kopral 7000 ytl ye kadar %15 2007 yılı içindi..

  2008 yılı Gelir Vergisi Beyanı Oranları

  - 7.800 Ytl ye kadar %15

  - 19.800 Yeni Türk Lirasının 7.800 YTL.si için 1.170 YTL, fazlası için %20

  - 44.700 Yeni Türk Lirasının 19.800 YTL.si için 3.570 YTL, fazlası için %27

  - 44.700 Yeni Türk Lirasından fazlasının 44.700 YTL.si için 10.293 YTL, fazlası için %35 vergi hesaplanmaktadır...

  Herkese Kolay Gelsin...

 27. Chinekop Chinekop

  Bence bununla ilgili de bir site kurulabilir. Örneğin sitesini satmak isteyenler açık arttırma usulü sitesini başlangıç fiyatından sunup teklif alabilirler. Tabii günde kaç kişi sitesini satıyor o da var :)

 28. Çince Tercüman Çince Tercüman

  Cok yuksek meblaglarda site satıslari devam etmekte. Turkiye'de bunlara ornek gosterecek olursak gittigidiyor, cimri vs... olabilir. Umariz bizim sitelerimizde bir gun para eder :)