Sitesini Satacaklara Faydalı Bilgiler

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi'de yayınlanmıştır.

Öncelikle tüm Webrazzi okuyucularını sevgiyle selamlıyorum. Bir zaman önce Arda'ya sürekli yazı yazma konusunda söz vermiştim. Bugün bir telefon konuşmasında verdiği gazla bu sözümü artık yerine getirmeye karar verdim. Diyeyim ve uzatmadan ilk yazıya geçeyim.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Burak Büyükdemir'in önayak olduğu E-fikrim yarışmasının sonuçları belli oldu ve ardından da bir panel düzenlendi. Orada öğrendik ki, tarım üreticileri için pazar alanı olan tarimsalpazarlama.com sitesi Doğan tarafından satın alınmak üzereymiş. Bu bilgiyi bizzat sitenin kurucusu Tülin Akın verdi. (Herkes eminim merak ediyordur ama fiyat konusunda bir şey söylemedi.)

Tülin Hanım panel sonrasında bana, satıştan doğacak vergi konusunda bazı şeyler sordu. Bildiklerimi size de aktarayım.

Diyelim ki, internet sitenizin bir kısmını satıyorsunuz...

  • Şirketiniz limited şirket ise vergi ödüyorsunuz. ("Hisse satışı" demek hissedarın cebine para girmesi demek. Dolayısıyla vergiyi şirket değil, bizzat siz ödüyorsunuz.)
  • Şirketiniz anonim şirket ise ve şirket hissesine en az 2 senedir sahipseniz vergi ödemiyorsunuz. (Dolayısıyla şirket hissesine 2 seneden az zamandır sahipseniz vergi ödüyorsunuz.)

Diyelim ki, internet sitenizin tamamını satıyorsunuz...

  • Eğer şirketinizin bünyesindeki bir siteyi satıyorsanız, bundan siz değil şirketiniz gelir elde ettiği için bildiğimiz kurumlar vergisi şartları devreye giriyor.
  • Şirketiniz bir internet sitesinden ibaret ise (örneğin cember.net) ve sitenizle birlikte şirketinizi de satıyorsanız bu durum hisse satışı olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla, yukarıda bahsettiğim ilk 2 maddeden biri devreye giriyor.
  • Bir şirketiniz yok ama bir internet siteniz varsa, satıştan doğan gelir üzerinden kişisel vergi ödüyorsunuz.

Diyeceksiniz ki, "vergi ödüyorsunuz" dediğin oran yüzde kaç? Kendi tecrübem %30 civarı (idi). Ve fakat bildiğiniz üzere kurumlar vergisi %20'ye indi. Bu durumda gerçek kişilerin gelir vergisi oranı da düşmüş olabilir. İnternette çok aradım ama bulamadım. Şu anki geçerli oranı bilenler yorum olarak yazarsa sevinirim.

Son bir şey daha: Şirket hissesi satarak gelir elde ettiğinizde "eğer beyan ederseniz" vergisini ödüyorsunuz. Yani beyan etmemek vicdanınıza ve cesaretinize kalıyor.

En son bir şey daha: Tarımsalpazarlama.com'un kurucusu Tülin Akın'ın babası, "Valla demek bu işlerden para da kazanılıyormuş" diyerek site satışına dair şaşkınlığını dile getirdi. Kendilerini gönülden tebrik ediyorum ve tüm site sahiplerine hayırlı exitler diliyorum. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.