En detaylı sosyal ağ Mondus.net yayında!
Yeni Girişimler

En detaylı sosyal ağ Mondus.net yayında!

Cem Sertoğlu'nun web girişimi Mondus.net, dipsiz bir kuyu olarak nitelendirebileceğim özellikleri ile sosyal ağlar arasındaki yerini alarak yayına girdi.

Özel beta aşamasında test kullanıcısı olarak deneme fırsatı bulduğum Mondus.net ilk kez Mobile Monday Şubat oturumunda lanse edilmişti.

Yayına alınmasını takiben Emre Sokullu'nun da hakkında tanıtım yazısı yazdığı Mondus.net, bu alandaki güçlü oyuncular arasına girmek için birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Ana hatlarıyla incelediğimizde ilk olarak gizlilik ayarlarının detaylı olması büyük dikkat çekiyor. Video ve fotoğraf ekleme özelliklerinin de yer aldığı Mondus.net'te, "gruplar" ve "networklerim" isimli iki ayrı bölüm de girişimi ülkemizdeki rakiplerinden ayırıyor.

Network içinde network kurmak olarak anlatabileceğim bu özellikler belirli ilgi alanlarına sahip kullanıcılar için eminim ki tercih ediliyor olacaktır.

Cem Sertoğlu ile yeni girişimi hakkında konuştuğum dönemlerde bana özellikle yazılım tarafında çok yoğun çalıştıklarını ve detaylara büyük önem verdiklerini söylemişti. Mondus.net'e üye olacak olursanız sistemin bu yönde gerçekten birçok detaya sahip olduğunu göreceksiniz.

Tasarım olarak Emre Sokullu'nun da yazısında belirttiği gibi bazı düzenlemeler gerekecektir ancak servisin bu noktada sahip olacağı kullanıcıları ile edineceği tecrübe zaten bu gerekliliğin çizgilerini belirleyecektir.

Üyeliğin tamamen ücretsiz olduğu Mondus.net'in gelir modeli şu an için sadece reklam üzerine kurulmuş gözüküyor.

Ülkemizdeki yeni nesil web girişimlerinin çeşitlenmesi adına Mondus.net'in yayına alınmasını önemli olarak görüyorum. Umarım ilerleyen dönemlerde başarısı ile sektör hareketliliğine desteğini sağlayarak, girişimciler için değerli örnekler arasındaki yerini alacaktır.

Yorumlar (19)
 1. Hasan Yavaş Hasan Yavaş

  İlk üye olduğumda ben de herkes gibi eksikleri olduğunu düşünerek biraz yadırgadım. Fakat gördüm ki çok iyi düşünülmüş bir sistem ve çok yararlı. Gün geçtikçe daha iyi bir hal alacaktır.

 2. Cem Sertoglu Cem Sertoglu

  Oncelikle, yapici elestirileri icin herkese tesekkurler.

  Hem Arda'nin, hem de yorum yapanlarin da dikkat cektigi gibi, Mondus oldukca derin fonksiyonlara sahip bir site. Bu derinlik de haliyle basarili tasarimi cok onemli kiliyor. Mondus ekibi olarak, bu konunun oneminin bilincindeyiz ve ufak ya da kapsamli tasarim rotuslari, Mondus'un "surekli iyilestirme" surecinin bir parcasi olacak.

  Ayni surecin bir diger parcasi da, seri bir sekilde ve duraksamadan yeni fonksiyonlar eklemek olacak. Dikkatli uyelerimiz farkindadirlar: Gectigimiz haftasonu bile yeni islevler eklenmis durumda.

  Son olarak, uyelerimizden Mondus'u nasil iyilestirebilecegimiz konusunda elestiriler ve tavsiyeler almaya devam etmek istiyoruz. Buna yonelik "Mondus'tan" blog'u cok yakinda uyelerimiz ile diyalogumuza platform olusturmak icin yayina gececek.

 3. Bikelime Bikelime

  siteye aslında şöyle bi göz gezdirmeye izin verilseymiş çok daha güzel olurmuş.. zira nereye ve neye üye olacağımı bilmediğimden içine girmedim.. sadece ana sayfasındaki giriş bölümünü görüp kaçan bir ziyaretçileri oldu bu vesileyle.. kullan-at e-maillerden birini kullanarak girip bakabilirdim tabii.. peki buna neden uğraşayım?

  -1 üye.

 4. Çok karmaşık bir yapısı var. Tasarımın diğer arkadaşların da dediği gibi elden geçirilmesi şart. O turuncu şeritleri hiç beğenmedim meselâ. Felaket göz yoruyor.

  Dediğim gibi karmaşık bir yapısı var sistemin. Kullanıcı ilk giriş yaptığında nereden başlayacağına karar veremiyor. Web 2.0 ile sadeliğin ön plana çıktığı bir dönemde bu kadar karmaşık bir sistem kullanıcınını hoşuna gitmeyecektir.

  Yine de başarılar ...

 5. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Özellikleri çok şahane, tasarımı için aynı şeyi söylemek çok zor ama... O üzerinde kafa patlatılmış, uğraşılmış özellikleri, kullanışlı bir tasarımla birleştirebilselermiş, tadından yenmez olcakmış..

 6. Ozan Bey'e tamamen katılıyorum. Özellikleri çok güzel, çok fazla. Ama kafa karıştıracak kadar "çok fazla". Dikey bir sosyal ağ olsaydı anlayabilirdim ama herkese hitap ediyorlarsa bence bu tasarım çok uygun değil. Emek verildiği çok açık, umarım başarılı olurlar ;)

 7. Kürşat Özel Kürşat Özel

  Tasarım olarak gerçektende büyük bir farklılığa ihtiyacı var. Bir sosyal network için çok sıkıcı ve yavan tasarım.

  Amatör bir kullanıcı gözü ile bakılırsa, sitenin ergonomisinide beğenmediğimi belirtmek isterim.

  Ama gerçekten iyi emek verilmiş.

  Birde sanki genel hitap etmek amacı ile bir kimlik oluşturamamış gibi geldi yani özellikleri taplarsak hepsini olur bu iş gibi.Hangi kitle tarafından sahiplenileceğini merak ediyorum.

  Başarılar dilerim.

 8. Kürşat Özel Kürşat Özel

  Cem Hocam

  Anlık mesajlaşmada devrede geldikçe geliyor kodlar, ellerinize sağlık alıştık da iyice. İçerisi bilişimci dolu günlerdir inceliyoruz hepberaber galiba :)

  Tasarım istiyoruz birazcık. Cafcaflı abuk sosyal networklerin karşısında hakettiği yere gelmesi için çalışmalarınız.

  Saygılarımla

  Kürşat Özel

 9. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Mondus'u keyifle inceledim. Sosyal ağlar konusunda gerçekten iyi bir ürün geliyor bence. Özellikle farklı ağlar yaratabilme gibi "derin" nitelikleri sosyal ağ konseptini bir sonraki seviyeye götürecek özelliklerden.

  Benim beğenmediklerim, tasarımın renkleri ve bütünündeki sıkıcılık ve klasik görünüş, ve projenin ismi...

  Ancak Mondus'un gerçekten çok başarılı bir ürün olduğunu söyleyebilirim... Emeği geçen herkese tebrikler.

 10. ben bu üründe cok eğleniyorum:) cidden diğerlerinden farklı :)

 11. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Ben yazıyı Mehmet Hoca'nın Not Defterinde gördüm açıkçası ve hemen siteye üye oldum. Mehmet Hocanın not defterinde yaptığı bazı tespitler dikkat edilesi hususlar olarak göze çarpıyor. Herşeye rağmen çok iyi bir siteye kavuştuğumuzu düşünüyorum.

  Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim.

 12. Yaşar Çınar Nar Yaşar Çınar Nar

  Sitenin tasarımı aslında pek de fena değil,bence eşdeğer siteler daha göze hitap eden ama içeriği ve code yapısı zayıf siteler.Bu sebeple Mondus.Net biraz daha tasarım zaafı varmış gibi izleniyor,ancak içerik mükemmel ve uzun vadede build up yeteneği olan bir code altyapsına sahip bence ve site inanılmaz hızlı çalışıyor bu çok büyük bir avantaj.Zaten site iq su ve bilgisayar bilgisi belli bir randa olan kitleyi hedeflemiş,o sebeple kullanmını çözen kimseler açısından sorun olmayacak...Ayrıca tasarım konusu günün değişen koşullarına göre değiştirilebilir,bu sebeple ben siteyi çok başarılı buluyorum.Ayıca detaylar hep uzun vadeli düşünülmüş çok güzel bir düşünce.Grup oluşumlarının kişiselleştirilmesi düzeyinde farklı bir girişim,ancak bu site nasıl para kazanacak bu grup işinden Çağan beye bir sorum olsun çünkü bu işin code aşamasını o yapıyor emek onun,bence bu emeğin bir karşılığı olmalı..Mesela oluşan küçük gruplar ilerde çığ gibi büyürse ve hadi biz Mondusten taşınıyoruz derseler ne olacak ?...

  Saygılarımla.

  Yaşar Çınar NAR.

 13. Cagan Senturk Cagan Senturk

  Yaşar bey merhaba,

  öncelikle Mondus hakkındaki yorumlarınız için çok teşekkürler.

  Biz Mondus'u düzenlerken en önem verdiğimiz detay

  hep sistemin arayüz olarak kullanım kolaylığı oldu.

  Yani kullanıcılar amaçlarına, biz sayfa gösterimi sayısı arttırma amacı gütmeksizin, en kısa ve en pratik yoldan ulaşabilsin.

  Biz kullanıcılarımızın Mondus'un bu farkına alışıp sisteme bağlı kalacaklarına inanıyoruz. Tabii çok büyüyen bir grubun üyeleri, sonradan apayrı ve kendilerine ait bir sistem oluşturma yolunu seçebilirler; böyle bir durumda Mondus olarak böyle bir sosyal aktiviteye başlangıç teşkil etmiş olmaktan mutluluk duyarız.

  Özet olarak, şu aşamada bizim amacımız üyelerimize

  sevecekleri, alışacakları ve devamlı kullanmaktan memnun olacakları bir sistem sunabilmek.

  Saygılarımla,

  Çağan Şentürk

 14. diğer birçok alternatifine göre çok daha değerli bence.

 15. Baran Baygan Baran Baygan

  Selamlar,

  Mondus.net denemesine benzer nacizane bir site de biz yaptik: Pagefish.com. Denerseniz onerilerinizi ve de yorumlarinizi duymaktan memnun olurum.

  Baran Baygan

 16. Mustafa Yazar Mustafa Yazar

  Bence cok karisik bir site. bir türlü anlamadim :-(

 17. @Mustafa: Bende öyle görüyorum. Cok karisik! :-( anlamadim yaaa...

 18. Woywodin Woywodin

  iyi bir çalışma.ancak,ben sosyal iletişim sitelerinin mevcut teknoloji ve standart yeniliklerle doyuma ulaştığını düşünüyorum.reklam unsurlu gelir modeli ise türkiye şartlarında pek yeterli gözükmüyor böyle bir site için.yapımı için binlerce ytl harcanan bir sitenin kendini amorti etmesi,reklamla biraz uzun sürebilir.

 19. Ah be Cem abi Taklit etmek size ne getirir. TC kimlik odoğrulaması falan hayal gibi geliyor. Sizin bize değil, bizin size güvenmesi gerekiyor.

  Bu güne kadar hiçbir siteye (facebook hariç) resmimi koymadım. niye? güvenmiyorum çünkü. Mondus'a da koymam, güvenmem de...