En lezzetli Web 2.0 servisi Yemekevi.tv
Yeni Girişimler

En lezzetli Web 2.0 servisi Yemekevi.tv

Yemek tarifleri bloglarının ülkemizde gördüğü ilgiyi hepimiz biliyoruz. Bu alanda yeni açılan Yemekevi.tv isimli web sitesi işte bu fırsatı avantaja dönüştürebilecek gibi duruyor.

Yemek tariflerini video gösterimleri ile destekleyen servis, pratik bilgileri de sunuyor olmasının yanında, kullanıcıların kendi yemek tariflerini de videoları ile birlikte göndermelerine olanak tanıyor.

Keyifli tasarımı ve kolay kullanımı ile başarılı bir servis olarak bulduğum Yemekevi.tv, özellikle tarifleri hazırlayan profesyonel aşçıları ile fark yaratıyor.

Yemekevi.tv

Servisi incelediğim anda henüz yeni olmasının da sebebiyle kullanıcılardan gelen tarif bulunmuyordu, ancak ilerleyen dönemlerde ilgi göreceğine ve ülkemizin söz konusu popüler alanında başarılı olacağına inanıyorum.

Mobile Monday'in Şubat 2007 toplantısında da dile getirdiğim gibi özel ilgi alanlarına dönük servisler ülkemizde başarılı olacaktır. Yemekevi.tv bana uzun vadede ev kadınları için bir sosyal ağ olarak konumlansa nasıl olurdu diye düşündürdü.

Yorumlar (14)
 1. Devrim Demirel Devrim Demirel

  http://www.blogcu.com/kanal/yemek yemek bloglarını keşfetmek için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

  Bu site veya başka bir web 2 site, blogcu yemek kanalının RSS desteği sayesinde içeriğini zenginleştirebileceği gibi, RSS desteği sunarsa bu kanalda yer alması da mümkün olabilir.

 2. Ümit Kurt Ümit Kurt

  Bişeyi unutmuşum :) Sitedeki videolar YouTube 'dan. Bu blogta habertürkle ilgili okumuştum sanırım, youtube kurallarını ihlal mi ediyor diye bir yazı. Yemekevi içinde geçerli aynı durum. Şu an için reklam yok fakat ileride popüler olursa mutlaka olacak ve sounçta bu kişisel bir site de değil.

 3. Ümit Kurt Ümit Kurt

  Yemekevi.tv 'nin lezzetli olduğu muhakkak tıpkı web 2.0 servisi olmadığı gibi, en azından şimdilik bana göre. Websitesi daha çok Yemek Evi adlı çok satan bir derginin internette de var olmak için açmış olduğu bir websitesi izlenimi uyandırdı bende görür görmez.

  Bir kere "Sizden gelenler" kısmı diye bir bölüm varki sadece bu bile web 2.0 servisi olmaktan çıkarıyor yemekevi 'ni. Evet, işin profesyoneli aşçıların yaptıkları videoların olması çok güzel. Fakat söylermisiniz kaçımız evde bir akşam yemeğinde "aşk mantosu içinde orman mantarları" yada "marmara sahillerinde aşk başlangıcı" yada "sebzeli aşk salatası" yiyoruz :)))

  Bence yemekevi 'ni hazırlayan ekip bolca bulunan ve popüler olan yemek bloglarını bir daha incelemeli. Yemekevi kendini yenilerse (daha yeni açılmış ama :) bence bu tarz bir siteye video gönderecek profil kesinlikle var ülkemizde. Çokta popüler olacağına eminim. Ama genele hitap etmesi lazım. Ama bizim öyle bir derdimiz yok kardeşim, biz marmara sahillerinde aşk başlangıcı yapıyoruz diyorlarsa söylenecek bişey yok tabiki.

  İnsanlar canları sıkıldıklarında, çok az bir girip bakarlar siteye o kadar. Yada ayva kasesi içinde tavuk konfit arayan az sayıdaki insan üye olur.

  Ayrıca logonun yanına bir BETA ibaresi bence konulmalı. Daha yeni açılmış bir servis olarak kullanıcıya bunu göstermeli. Sanki hep varmış izlenimi verilmeye çalışılmış. "İlk ve tek" olduğunu belli etmeli. Logodaki gereksiz flash animasyon yerine daha güzel bir grafik konabilir. Ben vejeteryan olsam logoyu görür görmez kaybeder bu site :)

  İlk aklıma gelenler bunlar. Ve son olarak sol tarafta logonun üstüne tıklayarak anasayfaya dönemiyorum, ki bu bende alışkanlık olmuş.

 4. Site gerçekten güzel tasarlanmış. Bence ileride bu sitenin bir "yemek portalı"na dönüşmemesi için bir sebep yok.

 5. Ibrahimdemir Ibrahimdemir

  Cevap için teşekkürler Arda Bey. Yukarıdaki yazımda son kısımda biraz yanlış yazmışım bazı şeyleri onun için de özür diliyorum.

  Dediğiniz gibi şu an itibariyle kullanıcı isteklerine cevap verebilecek düzeyde bir site ve düşünce olarak da güzel. Sanırım biz olayın Web 2.0 kısmına takıldık. Ama kendileri de gördüğüm kadarıyla bazı kişilerle anlaşıp içerik sağlama yolunu seçmişler. Zamanla bu tip video destekli tarif siteleri artacaktır diye düşünüyorum ben de.

  Bizi lezzetli günler bekliyor anlaşılan...

 6. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Arda yazını okudum ve siteyi inceledim. Gerçekten emek verilmiş ve güzel bir site.

  Ancak bence site henüz pek bir web 2 sitesi değil. Kullanıcı işin odağında değil, RSS gibi web 2 bileşenleri ortada yok. Başka web 2 dinamiklerinin de sinyalini alamadım.

  Lezzetli bir site olduğuysa kesinlikle doğru! :)

 7. Kullanıcıların yoğun olarak video göndermesi için biraz süre gerekecektir ancak videosuz tariflerin bu süreçte gereksinimleri karşılayacağı bence şüphesiz.

  Önemli olan bu yöndeki servislerin yayına geçmiş ve kullanıcıların taleplerine karşılık verebiliyor olması.

 8. Ibrahimdemir Ibrahimdemir

  Site gerçekten süper olmuş.

  Ama buradan herkesi uyarıyorum asla evde yiyecek rezervleriniz tükenmişken izlemeyin. Benim gibi krize girebilirsiniz :)

  Ayrıca farklı kategorilerde çok güzel yemekler yer alıyor. Ama buraya video gönderen olur mu ülkemizden merak ediyorum?

  Yani şimdi gerçekten yemek yapan yemeğine güvenen kesim EV HANIMLARI . Fakat onların da web teklojilerine yakınlıklarını gerçekten de iyi analiz etmek gerekir diye düşünüyorum. Belki genç yetenekler olabilir ama ziyaretçilerin içerik oluşturmaya katkısının kısıtlı kalacağını düşünüyorum.

  Aaba Arda Biz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Yani ülkemizde buraya video gönderecek profil mevcut mu?

 9. Işıl Erol Işıl Erol

  Sayın Ümit Kurt,

  Sitenin ilk ve tek ibaresini vurgulaması anlamsız olur. Sebep sitedeki o ibarenin yalan olmasından kaynaklanıyor maalesef. Ancak bu da ülkemizde pek de şaşırmadığımız bir durum, emek ihlali:)

  Türkiyede'ki ilk videolu yemek sitesi olan "www.annemmutfakta.tv" de2006 Ağustos ayından beri bu uygulama mevcut, videolar kendi sunucusunda, ayrıca şimdilik hiçbir yerde göremediğimiz İnternette Canlı Yemek programı da var.Sitelerindeki bu yalanın ve saygısızlığın nereye kadar gideceği de merak konusu doğrusu...

 10. Işıl Erol Işıl Erol

  Annemmutfakta.tv den önce yemek tanıtımı videolu olarak 2005 yılında ilk devletsah.com sitesinde sergilenmiş. Hatta sesli ve görüntülü olarak çok güzel yemek tarifleri yer almış durumda.

  Annemmutfakta da teknoloji ortamına, Canlı yayında yemek programı yaparak katılmış durumda.

  Yani ne yazıkki hiçbir şeyin ilkini elinde tutamayan bu site, sadece kendi çaplarında sanırım ilk olmuş durumdalar:)

  Herkesin yolu açık olsun,

 11. Ayla Congar Ayla Congar

  HERKESE HERŞEYİ BEĞENDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL. ÖYLE BİR ŞEY OLSAYDI BİREY OLMAZDIK ZATEN. SİTEYİ BEĞENDİM. TARİFLERİ TARAYARAK SAĞLIKLILARINI TATBİK EDERİM HERHALDE.KALPLİ, ÇİLEKLİ PASTAYA BAYILDIM.

  BEN ŞEKER VE TANSİYON HASTALARI İÇİN DİYET YEMEKLER ADI ALTINDA ÖNERİLER SUNUYORUM.ASLINDA HERKESİN ÖYLE BESLENMESİ GEREK. ZATEN SİTEYİ KURMAKTAKİ AMACIM İNSANLARA İYİLİK YAPMAK. BU MİSYONLA DÜNYAYA GELDİĞİME İNANIYORUM.ENERJİ TEDAVİLERİ DE YAPIYORUM, YEMEKLERE ENERJİ VERİP, YİYENLERİ TEDAVİ EDİYORUM.BU İŞLERDEN PARA ALMIYORUM AMA YAPTIĞIM EL İŞLERİNİN SATIN ALINMASINI VE ORTAĞI OLDUĞUM ŞİRKETE İŞ GELMESİNİ İSTİYORUM. BİR WEB SİTESİNİN BAYAĞI BİR MALİYETİ VAR. WEB SİTEMİN ADRESİ:aylacongar.com BENİM SİTEMİ DE ZİYARET EDERSENİZ SEVİNİRİM.

  YEMEK SİTESİNE HAYIRLI İŞLER DİLERİM. ÜLKEMİZE DE KURUCULARINA DA HAYIRLI, UĞURLU OLSUN.

 12. Koray Koray

  Yemek ve astroloji! Yapılan o kadar işin içine safsata katılmasa olmaz mıydı? Bu cahillikten ne zaman kurtulacağız?

 13. siteyi ilk kez duyuyorum, buna rağmen cok guzel bir uygulama olmuş.

 14. Şiir Şiir

  Türk projelerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Tebrikler