Google Analytics ve Webmaster Tools Sosyal Etkiyle Güçleniyor
Analiz

Google Analytics ve Webmaster Tools Sosyal Etkiyle Güçleniyor

Google, Facebook karşısında başlattığı dönüşümde attığı yeni adımlarını birer birer ortaya koyuyor. Google +1 ve Postrank altyapısı Google Analytics'e ve Google Webmasters Tools'a yansımaya başladı bile. Kullanıcıları sadece arama motoru tarafiğini takip etmenin ötesine götürecek bu yenilikler, Google Blog'da paylaşıldı.

Buna göre artık Google +1'in kullanım detayları hem Analytics'e hem de Webmaster Tools'a yansıyacak. Social Plug-in Tracking adı verilen yeni analiz metodu ile sadece Google +1 değil Facebook'un beğen ve gönder düğmelerin kullanım bilgisi de takip edilecek. Del.icio.us yerimleri de bu kapsamda değerlendirilecek.

Social Engagement - Google Analytics

Google Webmasters Tools'a eklenen +1 ölçümleri bölümünde hem site hem de arama motoru üzerindeki tıklama sayıları ve oranları raporlanacak. Böylece kullanıcılara Google +1'in etkisi ortaya konulmuş olacak. Bizim de Google +1'in arama dünyasına kazandıracaklarımızı anlamamızı sağlayacak bu yenilikler Analytics kullanıcılara demografik raporlama da yapacak.

Bu yenilikler Javascript kod yapılandırması ile Google Analytics'de de ziyaretçi trafiğinin sosyal boyutunu görmenizi sağlayacak. Sosyal etkileşimler, sosyal eylemler ve sosyal sayfalar bölümleri altında kullancılara Google +1 ve özellikle Facebook kaynaklı trafik bilgileri verilecek.

Webmasters Tools - Search Impact

Google bu yeniliklere adım atarken kesinlikle Postrank'in büyük bir yardımını görecek. Özellikle web sayfalarının sosyal etkileşimini ölçmek Postrank'in uzmanlık alanına giriyor. Daha önce içerik indekslemesine yazar etiketini ekleyen Google bu konuda da Postrank'tan faydalanacak çünkü Postrank'in mevcut altyapısı yazarların da etkisini kullanıcılarına aktarıyordu. (bkz: Postrank ekran görüntüleri)

Diğer yandan bu yenilikleri Google'ın Facebook'a karşı attığı online reklamcılık adımı olarak da görebiliriz. Facebook Adsense benzeri bir rakip çıkarmadan önce Google'in yeni analizleri gün yüzüne çıkarması (Google Plus'ı da arkasına alarak) Facebook karşısında kaybedilen itibarı geri getirebilir.

Eğer hala sitenize Google +1 eklemediyeseniz, Google Analytics'te bir şeylerin eksik kaldığını hissedeceksiniz.

Yorumlar (5)
 1. Sitelerimize ait analytics hesaplarında şu anda sadece google+ ya ait istatistikler yer alıyor facebook like,send ve twitter tweet lerle ilgili bir istatistik gözükmüyor. Sebebi ne ki

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Bunun için gerekli kodu sitenize eklemeniz gerekiyor. http://bit.ly/jj1XFV

   1. Cevabınız ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

 2. Gökhan Arslan Gökhan Arslan

  Google hesabı olanların tıklayacağı bir şey olmasaydı keşke

 3. Derya Mert Derya Mert

  Yazıyı yorumlamak için biraz fakat şu anda google plus kullanıcı sayısının 2012 sonlarına doğru 400 milyon kişiye ulaşacağı konusunda olarak beklenti var.Android 4.0' ile birlikte bu hedefi tutmanın peşinde olan google plus bu güne baktığımızda Zuckerberg'in facebook'una yaklaşabilmiş değil.. En son facebook ta 235 milyon kullanıcı gibi bir sayı doğrulanmıştı..

  webrazzi.wpengine.com blog harika.. Türkiyenin en iyi 10 blogund bir kaynakta görmüştüm buraya bu sebeple intikal ettim. Saygılarımla.