Google Analytics ve Webmaster Tools Sosyal Etkiyle Güçleniyor

Google Analytics ve Webmaster Tools Sosyal Etkiyle Güçleniyor

Google, Facebook karşısında başlattığı dönüşümde attığı yeni adımlarını birer birer ortaya koyuyor. Google +1 ve Postrank altyapısı Google Analytics'e ve Google Webmasters Tools'a yansımaya başladı bile. Kullanıcıları sadece arama motoru tarafiğini takip etmenin ötesine götürecek bu yenilikler, Google Blog'da paylaşıldı.

Buna göre artık Google +1'in kullanım detayları hem Analytics'e hem de Webmaster Tools'a yansıyacak. Social Plug-in Tracking adı verilen yeni analiz metodu ile sadece Google +1 değil Facebook'un beğen ve gönder düğmelerin kullanım bilgisi de takip edilecek. Del.icio.us yerimleri de bu kapsamda değerlendirilecek.

Social Engagement - Google  Analytics

Google Webmasters Tools'a eklenen +1 ölçümleri bölümünde hem site hem de arama motoru üzerindeki tıklama sayıları ve oranları raporlanacak. Böylece kullanıcılara Google +1'in etkisi ortaya konulmuş olacak. Bizim de Google +1'in arama dünyasına kazandıracaklarımızı anlamamızı sağlayacak bu yenilikler Analytics kullanıcılara demografik raporlama da yapacak.

Bu yenilikler Javascript kod yapılandırması ile Google Analytics'de de ziyaretçi trafiğinin sosyal boyutunu görmenizi sağlayacak. Sosyal etkileşimler, sosyal eylemler ve sosyal sayfalar bölümleri altında kullancılara Google +1 ve özellikle Facebook kaynaklı trafik bilgileri verilecek.

Webmasters Tools - Search Impact

Google bu yeniliklere adım atarken kesinlikle Postrank'in büyük bir yardımını görecek. Özellikle web sayfalarının sosyal etkileşimini ölçmek Postrank'in uzmanlık alanına giriyor. Daha önce içerik indekslemesine yazar etiketini ekleyen Google bu konuda da Postrank'tan faydalanacak çünkü Postrank'in mevcut altyapısı yazarların da etkisini kullanıcılarına aktarıyordu. (bkz: Postrank ekran görüntüleri)

Diğer yandan bu yenilikleri Google'ın Facebook'a karşı attığı online reklamcılık adımı olarak da görebiliriz. Facebook Adsense benzeri bir rakip çıkarmadan önce Google'in yeni analizleri gün yüzüne çıkarması (Google Plus'ı da arkasına alarak) Facebook karşısında kaybedilen itibarı geri getirebilir.

Eğer hala sitenize Google +1 eklemediyeseniz, Google Analytics'te bir şeylerin eksik kaldığını hissedeceksiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.