Google +1: Google'dan Sosyal Etkileşim Hamlesi

Google +1: Google'dan Sosyal Etkileşim Hamlesi

Google  +1Google, arama teknolojisini sosyal etkileşimler ile güçlendirmekte olduğunu gösteriyordu ve bu alanda yaptığı çalışmaların son ürünü Google +1'i dün internet dünyasına tanıttı.

Google +1, arama sonuçlarını kişisel öneriler ile güçlendirmek üzere geliştirilen tek tıklamalık bir düğme. Tıpkı Facebook'un beğen (like) düğmesi gibi. Arama sonuçlarına iliştirilen +1 butonu, şu anda tüm tercihler açık olarak kaydedilmek üzere, hangi aramaların işe yarar ve paylaşmaya değer olduğunu gösteriyor. Google bağlantılarınızın (Buzz, Gmail vs..) tercihlerinin önem taşıdığı bu sosyal arama etkileşimi Google profil sayfanızda da yayınlanıyor.

Aslında +1, Google'ın ürünlerinin tek noktaya toplanmış bir hali. Yıldızlı sonuçlar ve Google bağlantılarımızın paylaşımlarını arama altyapısına dahil eden Google, +1 ile daha basit ve bütünleşik bir yapı ortaya koymuş.

+1, Google reklamları ile de birleştirilmiş ve Facebook beğen butonundan bu noktada ayrılmış. Google'ın kullanıcı önerilerini almasıyla e-ticarete dönük aramaları özelleştirmesi bunu kullanması da diğer önemli bir adım gibi görünüyor.

Google Ad +1Henüz arama sonuçlarını değerlendirmede bir farklılık yaratmayacak yeniliğin önümüzdeki dönemde nasıl değerlendirileceği ise merak konusu. Önümüzdeki aylarda yayınlanacak API ile kullanıcıların +1'i web sitelerine dahil edebilecek olması ise daha büyük bir değişimin habercisi.

Buzz ve Buzz düğmesi ile pek başarılı olamayan Google'ın yeni fikrini beğenmeyenler de var ama bu kez ortaya daha büyük bir kozun konulduğunu düşünüyorum.

Henüz tüm kullanıcıların kullanımına açık olmayan +1'i Google'ın test ürünleri sayfasından denemek mümkün ama yine de aktif olmama şansı var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.