Google +1: Google'dan Sosyal Etkileşim Hamlesi
Araçlar

Google +1: Google'dan Sosyal Etkileşim Hamlesi

Google +1Google, arama teknolojisini sosyal etkileşimler ile güçlendirmekte olduğunu gösteriyordu ve bu alanda yaptığı çalışmaların son ürünü Google +1'i dün internet dünyasına tanıttı.

Google +1, arama sonuçlarını kişisel öneriler ile güçlendirmek üzere geliştirilen tek tıklamalık bir düğme. Tıpkı Facebook'un beğen (like) düğmesi gibi. Arama sonuçlarına iliştirilen +1 butonu, şu anda tüm tercihler açık olarak kaydedilmek üzere, hangi aramaların işe yarar ve paylaşmaya değer olduğunu gösteriyor. Google bağlantılarınızın (Buzz, Gmail vs..) tercihlerinin önem taşıdığı bu sosyal arama etkileşimi Google profil sayfanızda da yayınlanıyor.

Aslında +1, Google'ın ürünlerinin tek noktaya toplanmış bir hali. Yıldızlı sonuçlar ve Google bağlantılarımızın paylaşımlarını arama altyapısına dahil eden Google, +1 ile daha basit ve bütünleşik bir yapı ortaya koymuş.

+1, Google reklamları ile de birleştirilmiş ve Facebook beğen butonundan bu noktada ayrılmış. Google'ın kullanıcı önerilerini almasıyla e-ticarete dönük aramaları özelleştirmesi bunu kullanması da diğer önemli bir adım gibi görünüyor.

Google Ad +1Henüz arama sonuçlarını değerlendirmede bir farklılık yaratmayacak yeniliğin önümüzdeki dönemde nasıl değerlendirileceği ise merak konusu. Önümüzdeki aylarda yayınlanacak API ile kullanıcıların +1'i web sitelerine dahil edebilecek olması ise daha büyük bir değişimin habercisi.

Buzz ve Buzz düğmesi ile pek başarılı olamayan Google'ın yeni fikrini beğenmeyenler de var ama bu kez ortaya daha büyük bir kozun konulduğunu düşünüyorum.

Henüz tüm kullanıcıların kullanımına açık olmayan +1'i Google'ın test ürünleri sayfasından denemek mümkün ama yine de aktif olmama şansı var.

Yorumlar (7)
 1. Mehmet Sinan Egemen Mehmet Sinan Egemen

  Facebook'un Like butonuna rakip gelmesi iyi bir haber. Like butonunun çok popüler olması ve Like için teşvik verilen kampanyalar, beğenme sonuçlarının çok da organik olmadığını bize gösteriyordu. Örneğin fan sayısı 150 Bin olan ve içeriği başarısız bir Facebook sayfasının fanlarının büyük çoğunluğu ya havuçları takip ederek sayfaya gelmiş ya da istemdışı sayfayı beğenmiş bulunuyorlardı. İnsanlar da beğeni aldığı için o sayfada bir cacık olduğunu zannediyorlardı. Meşgul Sinyalinde bahsi geçen "Ramiz Dayı üzerinden sosyal medya" konulu yazı da bundan bahsediyordu.

  http://www.mesgulsinyali.com/sosyal-medya/ramiz-dayi-uzerinden-sosyal-medya-iletisimi-nasil-yapilir/

  Benzer şekilde yine Meşgul Sinyalinde yer alan "Like butonu üzerinden etik değerlendirme" de istemdışı beğenmenin yarattığı yanlışlıkları anlatıyordu.

  +1'in Like'a rakip olması için daha organik olması, kullanıcıya daha net bilgi vermesi ve otomatik kodlarla manipüle edilemeyen bir yapısı olması gerektiğini düşünüyorum.

  Beğeniler hakkında Like'a nazaran daha tutarlı bilgi vermesi, Google'ın +1 ile fark yaratacağı en önemli konu olacaktır.

 2. Söve Söve

  Mükemmel düşünmüşler bana göre artık arama sonuçlarında çıkan çöp içeriklerin önüne birazda olsa geçebilirler.

 3. Doğancan Doğancan

  Mantıksız değil mi? Ben bir arama yapmışım ve eğer aradığım şeye ulaşmışsam aradığımı alır ve çıkar giderim. Geri dönüp tekrar arayıp +1'e basmak fazlaca zahmetli değil mi?

  Bunun yerine -1 düğmesi olsaydı zevkle kullanırdım ama. Aradığımı bulamazsam zaten geri döneceğim, dönmüşken -1'e de basar yoluma devam ederdim. Böylece faydalı olmayan siteler arka plana düşürülebilirdi.

  Yanlış mı düşünüyorum?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Arama sonucunun başlığı, özeti ve önizlemesi +1 demek için değerlendirilebilir ama yine de haklılık payınız var.

  2. Bununla ilgili Google Chrome için "Personal Blocklist" adında istemediğiniz siteleri engelleyebileceğiniz bir eklenti mevcut. Zaten eklentiyi yapan da Google geliştiricilerinin kendileri. http://goo.gl/saroa adresinden inceleyebilirsiniz.

 4. Google is very very late to do that. It is so simple that I do not know why the developers realised it till this time, however I believe this will make retrieving more reliable information from the Internet. Besides some hackers will start to write how automatically put annoying wrong +1 codes. Thank you google.

 5. Fırat Fırat

  arama sonuçlarına etki etmediği sürece hiç bi anlamı yok zaten googlenin en değerli şeyi arama sonuçlarındaki rekabet o rekabeti kızıştırmak için kullanırsa bi işe yarar yoksada bi halta yaramaz