Yüzde 100 Yerli Cep Telefonu Üretebilir miyiz?
Genel

Yüzde 100 Yerli Cep Telefonu Üretebilir miyiz?

Türk kullanıcıları % 100 yerli bir cep telefonu kullanmaya hazır mı bilmiyorum ama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Teknoloji Bilgilendirme Platformu'nda dün düzenlenen toplantıda, "%100 yerli cep telefonu" üretimi için düğmeye basıldığını paylaştı. Bloomberg HT'nin haberine göre Acarer, kurum içinde destekleme fonunun kurulduğunu ve kaynak akışının başladığını da aktarıyor.

Kısa bir arama yaptığımızda ilk yerli cep telefonunun Aselsan tarafından 1998'de üretildiğini, General Mobile'ın da DST 500 modelini %25 yerli katkıyla Mart 2010'da piyasaya sunduğunu görüyoruz. Duality adlı Türk şirketinin 2008 yılında Çin'de üretime başladığı Dual Infinity DS7700 ise yerli cep telefonu olarak anılan diğer bir modeldi. Bu alanda yine Aselsan'dan gelen son haber ise kriptolu bir cep telefonu üzerinde çalışıldığı yönünde. Benzer bir şekilde Barack Obama'nın da özel bir Blackberry kullandığı biliniyor.

Kısacası yerli cep telefonu konusunda bazı girişimlerimiz var ama halen cep telefonu pazarımızın tamamına yakını yabancı markaların (özellikle Nokia'nın) elinde. Orta-alt seviye cihazlarda ciddi bir pazar olduğunu da kabul etmek lazım ama teknolojik gelişmeler akıllı telefon pazarının daha önemli olduğunu gösteriyor.

Aslında açık kaynak kodlu Android'i tercih ederek pazara hızlı bir giriş yapılabilir. Bu konuda da gözümüzü 33 milyon abonesi olan Turkcell'e çevirebiliriz. Hatırlanacağı üzere şirket ilk Turkcell markalı modeli T10'u (Huawei üretimi) Kasım ayında pazara sürmüştü. 4 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye'nin en zengin kişisinin Turkcell'in arkasında olduğunu düşünürsek bu ihtimali gözümüzde biraz daha büyütebiliriz.

Dünya markalarını ürettiğimiz otomobil sektöründe dahi henüz yerli bir markaya tam olarak kavuşamadık. Yerli arama motoru üretmek ayrı bir rüya ama % 100 yerli cep telefonu üretebilir miyiz, daha doğrusu piyasada rekabet edecek bir marka çıkarabilir miyiz?

Kim üretebilir, üretirsek kullanır mıyız?

Görsel Kaynak: Ces 2010

Yorumlar (20)
 1. "%100 yerli cep telefonu" ne demek ya?

  içindeki chipler de mi Türkiye'de üretilecek? bunları üretebilecek fabrika var mı Türkiye'de.. varsa bile bu fikri okuyanlar ECON 101 okumamış mı? Comparative advantage nedir bilen yok mu?

  %100 yerli cep telefonu üreten başak bir ülke biliyor musunuz? (Bir ihtimal Çin, Taiwan ve Japonya olabilir..)

  Hürriyet'teki uyduruk sansasyon haberlerine benzemiş.. yakıştıramadım Webrazzi'ye..

  1. Can Bey,

   Webrazzi'ye sansasyonik haberleri yakıştıramamakta haklısınız. Çünkü ne biz bugüne kadar sansasyonik haber yapma gereği duyduk, ne de Webrazzi kitlesini buna layık gördük.

   %100 ile "türk kanı" taşıyan bir cep telefonu kastetmediğimi anlamış olmanızı beklerdim. Zaten farkındaysanız Android işletim sistemini kullanmaktan da bahsetmişim..

   Öncelikli kastettiğim %100 yerli sermaye ile had safhada yerli teknoloji, tasarım ve iş gücünün kullanıldığı bir üretim idi. Keşke konunun özünü tartışmaya açsaydınız ve Tübitak'ın 2004'te mikroçip üretmesi ile bu alanda 15 ülke arasına girdiğimizi de konuşsaydık.

   http://bit.ly/hrzYTy, http://bit.ly/fspMpC

   1. Furkan Furkan

    http://yerlimaliyurdunmali.wordpress.com/ bu siteyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle ''Hedefimiz'' sayfasını okumanızı. Bu blog ve ilgili alan adları şahsıma aittir. Yıllardan beri Türk insanının, Türk girişimcisinin neler yaptığını ve yapabileceğini paylaştık. Yakında yeni bir siteyle yayında olacağımızıda buradan bildirmek istiyorum. Webrazzi ailesinede başarılarının devamını diliyorum.

   2. Muhammed Muhammed

    %100 yerli telefon demek = "Ürünün önemli parçalarının ülkemizde üretilmesi demektir". Devrim arabasını örnek verecek olursak: Motorunu üretmeniz, ama aynasını vs... ufak parçalarını yurt dışından getirmenizde bir sakınca yoktur.

    Siz chip üretmeyeceksiniz, devresini Çinlilere yaptıracaksınız, sonrada %100 yerli malı diyeceksiniz. Kusura bakmayında arkadaş "sansasyonel" demekte haklı bu haber için.

    Gömülü yazılım mühendisi olarak Benim bile kendi yaptığım cep telefonu var. :) Tabi sizin tabirinizle "Yerli telefon". Benim tabirimle, yurt dışında adamlar yapmış, ben sadece lego gibi birleştirdim. Not: Üzerindeki işletim sistemide bana ait :)

    Arama motoru içinde durum aynı :)

 2. Voltran Voltran

  Ben yerli arama motorunu halen merak ediyorum, yapıyoruz deniliyor ama hiç bir mecrada başka bir bilgi göremedim. Telefon da bu şekilde üretilecekse kimin haberi olacak, kim kullanacak bunları.

  Acaba bazı girişimler de olduğu gibi, bunu beceremedik birde cep telefonu yapmayı deneyelim mi dediler.

  Benim BTK'dan tek öğrenmek istediğim; ne oldu arama motoru?

  1. Metin Metin

   Olsa ne olacak ömrü 1 sene olur. Arama motorunda kendimizi aşamıyacağımız gün gibi ortada iken, bu tarz şeylerle vakit öldürmek te ego tatmininden öte hiç bir şey katmaz.

   Cep telefonu basit bir üründür. Arama motoru ise bir sistemdir. Bizim Türkler askerlik dışında hangi alanda sistem oluşturmuş ki bu alanda yapsın...

 3. Kıyas Kıyas

  %100 yerli sermaye ile Çin'de bir firmaya telefon üretimi yaptırmak yerli üretim midir?

 4. Aslında üretilmesi için bikaç heyecanlı kafaya ihtiyaç var. Hayal eden insanlarımızın heveslerini kursaklarında bırakmasak birçok acayip icatlar çıkar.

  Güney Kore ve Japonya örneklerinde olduğu gibi kendi ekolümüzü oluşturabiliriz. Ama bunun için insanımızın hayal gücünü gerçekleştirmesine imkan sağlamak, ona yol göstermek lazım.

  'Ay'a gidicem' diyene 'iyi zıplamaya başla' demek yerine teşvik edici destek olucu şekilde yaklaşmak doğru olacaktır.

  1. Size katılıyorum fakat bunu ne siz ne ben nede Webrazzi okuyucuları sağlayabilir yani anlatabiliyor muyum?

   Örneğin; yerli araba diyorlar geçenlerde Pazar günleri yayınlanan bir proje yarışmasında 75 km/s hıza çıkabilen araç yapılmış geri gitmiyor diye seçilmedi. Sorsanız ilk üretilen araçta geri gitmiyordu belki:)

   Nasıl desem insanlar hemen eleştirilecek yanını arıyor hiç güzel bir proje demiyor ama yabancılar yapınca üstüne biniyorlar.

   O yüzden yerli telefon çıktığındada yok şu şöyle bu böyle denilmeye devam edecektir ama bilmiyorlarki insanlar bir dahaki geliştirmede sorunlar çözülecek.

 5. -"piyasada rekabet edecek bir marka çıkarabilir miyiz?"

  Hayır.

  -"Kim üretebilir?"

  Aselsan geçmişte üretmişti ama talep görmeyince üretimi durdular sanırım. Bu aralar "Milli Emniyetli Cep Telefonu" gibi abukluklarla meşguller. Geçen sene ANEL Grup DST 500 model yerli cep telefonu üretimine başlamış. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Kimse yerli ürünümüzü küçük görmesin. Hiç kötü bir duyguya kapılmasın" demiş. ANEL Grup Genel Müdürü Suat Baysan ise "Üretimimizde çok yüksek bir standardı yakaladık. Üzerinde 2 megapiksel kamerası bulunan telefona ayrıca 2 gigabayt hafıza kartı takılabiliyor" demiş. http://teknoloji.haber.pro/haber-Aselsan-yerli-cep-telefonu-piyasada-22655.html).

  -"üretirsek kullanır mıyız?"

  Ahahaha bak bu iyiydi :)

  1. Kullananlar kesinlikle olur emin olun.

   Yanlız bana sorarsanız bir ürünü çıkartmak sorun değil onu belirli noktaya taşımak önemli. Örneğin; basit bir örnek Facebook Mark tarafından kurulurken ODTÜ'de böyle bir çalışma yapılıyordu ama hangisi tuttu yabancılarınki tuttu. Bu noktada ürünü çıkarmaktan çok ürünü yaymayı bilen dahadoğrusu ("girişimci") insanlara ihtiyaç var.

 6. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Kazaran yerli telefonu yaparlarsa, yabancı telefon üreticilerinin Türkiye'ye girişinde bir şekilde sıkıntılar başlar diye tahmin ediyorum :))))

 7. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Olabilir aslında sıcak bir fikir, umarım gerçekleşir.

 8. Cobweb_Theory Cobweb_Theory

  pardusa el attınız yarıyolda kaldı şimdide bu işe el atın ve yarıyolda bırakın.

 9. an itibariyle özellikle nokia ile işbirliği yapan geliştirici firmalar, kinect'in açtığı uzaktan kontrol devrimini telefonlara uygulamak için harıl harıl çalışıyorlar. türkiye savunma sanayiine aktaracağı paranın onda birini bilişim ar-ge'ye ayırsın, seneye tubitak nokia'dan önce yapar bu aygıtı, en az 3 senede tekel olur.

  ama kime anlatıyoruz ki, değil mi?

 10. Olay aslinda 100% birseyler ugretmek degil ki aslinda Firat'ta anladigim kadariyla bunu soylemek istiyor. Bugun Apple'da yuzde yuz Amerikan mali degil. Urunlerin hicbirinde kendi chip tasarimlari yok diyebiliriz. (ipad ve iphone 4'te kendi chipini tasarladi ama bu asla 100% degildir, olan bir mimarinin uzerine birseyler koydu) . Apple urunlerinin hepsinin Cin/Taiwan'da uretildigini soylemeye de gerek duymuyorum.

  Bence onemli olan 100% yelri mali uretmek degil (ki bana cok sacma geliyor bu, imkani yok boyle birseyin, Tubitak'ta chip uretimi yapiliyordu evet ki ekipte benim hocam da danisman olarak calisiyordu, ama sahip olunan teknoloji dunyadaki piyasayla rekabet edebilecek ozelliklerde degil. Cunki Tubitak bunu hedeflemiyor, hedeflemesinin zaten mantigi da yok.)

  Yil 2011 ulkemizi dunyada temsil eden bir Hido bir kebap bir de yogurtumuz var. Bakalim bir marka cikartabilecekmiyiz.

 11. türklerde ilginç bir şekilde "türk malıysa dandiktir" algısı mevcut. general mobile marka telefon kullanan bir arkadaşım, cihazın şimdiye kadar kullandığı en kötü teknolojik cihaz olduğunu söylemişti. küresel alternatifleri olduğu sürece o telefonu kullanmayız gibime geliyor. bu %100 mevzusu geçenlerde araba için de konuşulmuştu. her şeyin yerli versiyonunun olması gerektiğini düşünüyorum. yerli araba, yerli telefon üretelim, az kişi kullansın ama onun know-how ı bile ülkeye çok şeyler kazandırır. bu yüzden pardus projesinin kayıtsız şartsız desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 12. dışarıdan gelen herşeyin aynısı türkiyede de üretilecektir diye kanun çıkarılmalı, ve başta devlet sadece bunu kullanma hakkı olmalı. Ya kendi arabamıza binerler, yada bisikletle/yaya dolaşırlar

  Jet motoru, dizel motor, elektrikli motor, otomasyon için mikroişlemci (32bit, PIC tarzı), LCD ekran, standardize RAM ve daha nice şeyler hepsi üretilmeli.

  kendi arama motorlarımız da yolda, fakat hardware olarak başkaların ürünlerini kullanmak zorunda.

  üniversitelerde seri üretim olarak öğrenci üretiyoruz mübarek, ama uygulamaya koymamalı mı devlet? koymalı. madem gerçek bilgiler var öğretilenlerde, o zaman uygulayalım.

  EN önemlisi olarak da yeşil enerjiye yatırım yapalım.

  milyarlarca dolar harcanan projeler var, ve milletin paraları dışarıya akıyor.

  BİR tane PV güneş paneli fabrikası kuruldu mu ülkede?

  fiyatı 600,000 euro civarı. ama 20+ milyar dolara kanal yapmaya düşünebiliyoruz.

  PV panel fabrikası kısmen var, Bursa'da, ama kristaller dışarıdan geliyor yine.

  BENCE özelleştirmeden yana birileri fakat bu halka sorulmalı, devletin harcadığı paralar havadan gelmiyor, milletin cebinden geliyor, ve EN AZINDAN gelecek için faydalı bir şeylere yatırılmalı bu paralar.

  Türk cep telefonu olsa onu kullanırdım, bilgisayar, lcd vs üretilsin elbette onları alırım.

  Birileri sizin paralarınızla besleniyor, haberiniz mi yok? kendi ülkenizi besleyin onun yerine. ve devletin de bu ülkeyi geliştirme, ilerletme ve beslemesini şiddetle talep edin ('demand' kelimesi buraya daha çok yakışıyor fakat nedense türkçe karşılığını bulamıyorum)

 13. @tolgardaaa @tolgardaaa

  Turkcell T50 nin yeni dönem satışları %100 yeri "Made In Turkey" etiketi ile satışa sunuluyor.

 14. yerli arama moturunu yapabilecek bir garajımız yok kaldı ki bu seviyede universite bile yok ve bunu eğitim sistemi bile desteklemiyor her yer imamhatip iman gücüyle arama yapılır iman gücüyle 5g iletişime geçilir böyle şeyleri düşünmesin acarer.