Google +1 Web Sitelerine Geldi. Peki Şimdi Ne Olacak?
Analiz

Google +1 Web Sitelerine Geldi. Peki Şimdi Ne Olacak?

Google'un arama altyapısını sosyal bir boyuta taşıyan Google +1, artık web sayfalarına da yerleştirilebiliyor. Google +1 düğmesini bir sayfaya yerleştirdiğinizde Google arama sonuçlarında sosyal bir etkiyle daha fazla ilgi görmesi mümkün oluyor.

Bir çok yabancı site ile açılışı yapan Google +1, Android MarketBloggerProduct Search ve YouTube'da da yer alacak. Google.com/webmasters/+1/button adresinden dört farklı boyutta, paylaşım sayısını dahil ederek yayınlayabileceğiniz Google +1 düğmesinde şimdilik sadece ABD'de geçerli açıklama kısmı da yer alacak.

Google +1i Sitenize ekleyin

Google +1 henüz yolun başında olsa da konu hakkında biraz daha fikir yürütmek istiyorum.

Öncelikle şu ayrımın altını çizmeliyim. Google +1, Facebook’un beğen (like) düğmesi gibi kişisel ilgiyi kullanacak ama bunu sadece arama sonuçlarına yansıtacak. Artılamalarımız Google profil sayfamızda yayınlansa da, bu pek fazla ziyaretçi kazandırmayacaktır. Gerçek etkisi yüksek düzeyde arama sonuçlarında olacaktır.

Google +1'in arama sonuçlarını değiştirme potansiyeli olması elbette kullanımını arttıracaktır. Çünkü Google halen bir çok site için en büyük trafik kaynağı, üst sıralarda çıkmak bu trafiğin biraz daha artması demek. Yani beğendiğimiz siteleri/sayfaları işaretleyip Google üzerinden çevremize önermek Google +1'in itici gücü olacak.

Web siteleriyle bütünleşik ilişkiler kuran öğelerin kullanılması internet dünyasında oturan bir anlayış olmaya başladı. Facebook, Twitter, Linkedin, Digg vb.. herhangi bir şekilde kendi adresi dışında da kullanıcılarına dokunuyor. Arama motoru optimizasyonu çeşitli şekillerde sıkıntıya uğrayan Google'ın bu zor dönemi web ziyaretçilerinden faydalanarak aşmak istemesi gayet mantıklı.

Son dönemde Google +1 tercihlerini görmeye başlamıştım ve o sonuçlar daha fazla dikkatimi çekmişti. Fakat Google +1'in kullanıldığını görmek, ikinci bir soruyu beraberinde getiriyor. Arkadaşlarımın fazlaca önerdiği bir sayfa, gerçekten benim ulaşmak istediğim sonuç mu?

Facebook'ta arkadaşlarımın beğendiği bir sayfayı görmemle Google'da arkadaşlarımın önerdiği bir şeyi görmem farklı şeyler. Birinde pasif durumda içeriğin ulaştığı kişiyken, diğer durumda arama yapan aktif kişi durumuna geçiyorum. "Ne istiyorsun o zaman" diye soracak olursanız, Google artılamalarını görmek  isteyeceğim kişileri seçebilmeliyim, derim. Dahası, hep o sözünü ettiğimiz ama çok da göremediğimiz anlambilim teknolojisinin öne çıkarılması gerekiyor. Aradığımız şey temelde daha güncel ve daha doğru içerik.

Biraz fazla sorguladım gibi ancak tabii ki Google +1'in gerçekten faydalı olup olmadığını zaman içinde göreceğiz. Google +1'i kullanabilmek için test ürünleri sayfasından harekete geçebilir, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Burak Şen Burak Şen

  Düşünceleriniz oldukça hoş. Çok önemli yerlere temas etmişiniz. Dediğinizi google ilerleyen zamanlarda yapacaktır bence. Sonuçta daha çok yeni bir sistem. Tabi geç kalmamaları gerekiyor.

  Ayrıca bu güzel yazınızdan dolayı teşekkürler.

 2. Sizde ekleyin +1 butonunu

 3. Özlem Ercan Özlem Ercan

  ekledim ama diğer butonlardan ve plug-inlerden ayrı bir yerde tek başına duruyor. Garip göründü bana.

  Arama sonuçlarına etkisi konusuna katılıyorum. Doğru içerik yerine popüler içerik görmek "iyi" sonuçlara ulaştığımız anlamına gelmiyor.

  1. Murat Demir Murat Demir

   Ben sayacı şimdilik kaldırdım böylece daha sade görünüyor, ayrıca daha yeni koyduğumuz için rakamlarda daha 3. basamağı göremedik :) Sayacı kaldırmak için butonu koyarken kullandığımız tag'e bir parametre eklemeniz yeterli

   orjinali:

   Sayaçsız hali:

   Sayaç kaçı gösteriyor diye merak ederseniz de kısa süreliğine false olan parametreyi true yapıp sayfanızı yenileyerek rakama bakıp sonra tekrar false yapabilirsiniz.

 4. Sosyal ağın en anlamsız bulduğum kısımlarını sıralayayım.

  +1 olayı:

  Hiçbir işe yaramayacak buzz gibi kaybolup gidecek. Google'ın bu tarz şeylerde başarısı malesef bulunmuyor.

  Twitter olayı:

  Çok çok önemli bir haber olmadığı sürece arama sonuçlarında çıkmak neredeyse imkansız ve faydası olduğunu düşünmüyorum. İndex hızına etki edebilir o konuda yorum yapamayacağım.

  Facebook olayı:

  Facebook ile google arama sonuçlarına etki edildiğini sanmıyorum çünkü facebook ve google rakip firma. Tamamen seo uzmanıyım diyen kişilerin uydurduğu bir durum. Facebook'un internet siteleri için tek faydası içeriğin paylaşılıp trafik çekmesi ve reklamın yapılmasıdır. Arama motoru ile alakası yoktur.

  Sözün özü bu kadar abartmaya gerek yok. Google'ın bu projede tek amacı bizim de bir butonumuz internet sitelerinde bulunsun demektir.

  Yorumum kişiseldir, hiçbir dayanağı yoktur. Doğrusu vardır yanlışı vardır hepsi benim düşüncem. :)

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  blogger'a sormadan eklemeyi ihmal etmemiş google amcamız. facebook beğen'den sonra buradan da pay almak istiyor google.

 6. Ömer Timurtaş Ömer Timurtaş

  Peki şimdi ne diyeceğiz. Facebook için ''laykladım'' diyorduk, ''artı birledim'' mi dicez?

 7. Bu olayı bugünkü haliyle değerlendirmek hata olur bence.. Google arama sonuçlarında artı puan almak gelecekte muhakkak seo durumunu etkileyecektir. Hatta google kendi sosyal ağını kurarsa (ve yapacağından eminim)aynı +1 eklentisi o ağın da bir parçası olacaktır.

 8. Buda kim daha çok kullanıcı dostu, şirin, cici tasarım ve kullanışlılık sunarsa, arama sonuçlarında yukarılarda konumlanacak mı demek

 9. Bence de google +1 tuşu arama sıralarında bir etki etmeli. Google=internet

 10. Fatih Özdemir Fatih Özdemir

  Google +1 butonu eminim ki sadece "Webrazzi" tarzı ziyaretçisi internet uzmanları olan bloglarda ilgi görecektir. Çünkü çoğu internet kullanıcısının Google hesabı bile yok.

  Ekledik ama pek faydası olacağını sanmıyorum : )

 11. Google, Twitter’ın tweet ve Facebook’un beğen butona karşı çıkardığı buzz butonundan istediği performansı alamadı. Rakiplerinden geri kalmak istemeyen Google, +1 butonunu geliştirdi. Google, +1’li arama sonuçları ile sosyal, kişisel arama motoru olma yönünde bir adım attı.

  “Google +1” uygulaması basit bir değişiklik gibi gözükse de aslında Google için bir devrim nitleliğinde, bu uygulama Google’ın tüm arama sonuçlarını kişiselleştirecek buna bağlı olarak ta reklam politikasında çok büyük değişiklikler olacak. Kişiselleştirilmiş reklam (kişiye özel reklam) sunma uygulamasını Facebook’tan ilham alarak kendi lehine çevirdiğini söyleyebiliriz. İnternetin öncüsü Google artık geriden geliyor sanki…

  Google profil aktif kullanılan bir yer olmadığı için +1’lediklerimiz google profilimizde yayınlanması, pek fazla ziyaretçi kazandırmayacaktır. Asıl etkisini arama sonuçlarında gösterecektir. Bu devrim niteliğindedir çünkü tüm pagerankları ve tüm internet trafiğini etkileyecek.