Beriltech ve Yapayzeki Botego için stratejik ortaklığa gitti
Yatırım

Beriltech ve Yapayzeki Botego için stratejik ortaklığa gitti

"Sonsuz bir alanda top koşturmayı vaad eden bir projede ilk aşamada “gördün mü, adamlar işi bitirmiş” yorumlarını almak kolay değil, daha ziyade “başladıklarında bu kadar iyi değillerdi, ama çok ilerleme sağladılar” yorumları için çalışıyor olacağız" Ekim Nazım Kaya - 27 Ağustos 2007, Botego'nun Webrazzi'de yayınlanan ilk haberindeki yorumundan hoşuma giden bir alıntı.

Kendini kurumsal firmalar için çağrı merkezi ve internet sitesi kadar olağan hale gelecek bir “müşteri temas kanalı” olarak konumlandırmasıyla yoluna devam eden Botego'nun kurucusu Ekim Nazım Kaya; Beriltech'le görüşmek için çıktığı Ankara turlarından yatırım ve strajik birleşme haberiyle dönmüştü.

Şirketin resmi blog'unda yatırım miktarı açıklanmasa da, geçen gün bu yatırımın miktarı hakkında kapalı olarak paylaşmak üzere bilgilendirildim. Şimdilik rakamın 6 basamaklı ve güzel bir rakam olduğunu söyleyebiliyorum. Beriltech ve Yapay Zeki logolarını bir araya getiren Botego'yu ve özellikle kızımız Merve'yi bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. : )

Botego'nun bu başarı öyküsünü süsleyen çalışmalar; Merve ve BoTefal gibi WOMM çalışmaları, Yemeksepeti ve Türk Telekom için yapılan SSS uygulaması ve Avea ile TEB’de temsilcilerin bilgiye hızlı erişimini sağlayan bilgi tabanı uygulamaları oldu.

Bunların yanında test ettiğim ama paylaşamadığım yenilikler arasında bir telekomünikasyon şirketi için geliştirilen ürün sihirbazı; bir kariyer sitesi için yapılan ve Haziran ayında duyuralacak olan online mülakat uygulaması; bir de bir banka için geliştirilen uygulama yer alıyor.

Fikir geliştirilmeye çok müsait olduğu için - Botego proje bazlı bir çok yenilikle karşılaşabileceğimiz açık gözüküyor, mesela ürünler arasında gelen mailin içeriğini anlayıp otomatik geri dönüş yapabilen bot da var.

25 milyonuncu sorusunu şimdiden geçen ve bu soruları loglayan Botego'yu ve Süheyl ve Behzat Uygur'un canlı yayında tavlayamadığı Merve'nin başarılarını izlemeye devam edeceğiz. Botego ekibine Türkiye sınırları içinde gerçek anlamda 'startup' yapılabileceğini -en azından bana- gösterdiği için ayrıca teşekkür ederim. Aşama aşama takip ettiğim şirket, benim, Türk girişimcileri için kesinlikle örnek modelimdir.

Yorumlar (25)
 1. Çağatay Gürtürk Çağatay Gürtürk

  deniz bey fantastik kurgu serisinin http://denizoktar.wordpress.com/2008/05/28/update-on-botego-post-sue-threat/ adresindeki yeni bölümünde o kadar kantarın topuzunu kaçırmış ki artık gülsem mi kızsam mı anlamadım.

  henüz kendi blogumuz veya çevremizde dile getirmediğimiz kimi projeler daha var. bunların hepsini özel bir görüşmemizde deniz bey bana şahsen sorarsa hepsini kendisine anlatmayı bir borç biliyorum. zira avea'nın kendi önerdiği ve sonra birkaç firma tarafından da kullanılmaya başlanan bir modeli, aramızdaki ufak sohbetler etrafında şekillenen merve'yi, blogumuzda geçen günlerde açıkladığımız HR sahasında kullanılacak bot projesini kendine mal ettiği yetmemiş. 8 madde bence az kalmış onu en azından 15'e tamamlaması gerekir ki şanı biraz daha yürüsün.

  ben botego bünyesine katılmadan önce gerçekleşen olaylar anlatıldığında, bu olaylara şahit olmadığım için bugüne dek agnostik bir tavırla karşılıyordum lakin öyle bir uçulmaya başlandı ki artık ben de neyin ne olduğunu gayet iyi gördüm.

 2. Koray Bey, lafı ağzımdan aldınız. Siz yazmasanız, ben yazacaktım söylediklerinizi. Teşekkürler.

  Deniz Bey projenin çekirdeğindeki yerini işaret eden her türlü tutarlı kanıtı sunmuş. Bunun ötesinde bütün meseleyi sulandırma çabalarını maksatlı ve taraflı olarak değerlendiriyor ve vakanın vehametini arttırdığını düşünüyorum.

  Botego'dan herhangi bir talebi olmadığını, bu yüzden de konuyu hukuki platforma taşıma arzusu bulunmadığını söylemiş birine mahkemeye git o zaman denmesi de aynı derecede maksatlıdır diye düşünmekteyim. Mahkemeye gitmemişse, gerçek dışıdır intibası niçin uyandırılmaya çalışılıyor?

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Koray: Su anda yargiya intikal etmek üzere olan bir konuda taraf olarak görüs belirtmissiniz, bence iki kere düsünmelisiniz.

  Çünkü, uzun yillardir bu sektörde projeler üreten bir sirket olarak, bir süredir yatirimcisi da oldugum ve danismanligini yaptigim Botego ile ilgili, gerçek disi bir karalama kampanyasina ortak olmaktasiniz.

  Deniz Oktar'i tanimam ve iddialarinda küçük de olsa bir haklilik payi olabilir mi konusunda bir kaç gündür Botego'nun tüm ayrintilarini hukukçularimizla inceledik. Kendisinin projedeki varliginin iddia ettikleriyle uzaktan yakindan alakasi olmadigi net bir sekilde ortada iken,

  http://denizoktar.wordpress.com/2008/05/28/update-on-botego-post-sue-threat/ adresinde Deniz Oktar'in son yazisi bu anlamda bana çok iyi bir ek kaynak oldu.

  Zira, tamamen benim kisisel fikrim olan ve ilk anlattigim zaman Ekim'i heyecanlandirdigina sahit oldugum, birlikte modelledigimiz ve ürettigimiz Merve'yi, baslangiçta böyle bir ürün tanimi yok iken tamamen müsterilerin talepleri sonrasinda olusturulan ürünler olan Avea ve TEB botlarini, Turk Telekom call center'lari için olusturulan bot'un da kendi pazarlama fikirleri oldugunu iddia etmesi, yalan ve iftira kökenli bir kampanya yürüttügünün benim için su götürmez delilleridir.

  Merak edenler için söyleyeyim: Botego'nun yazilimlarindan veritabani tasarimina, süreç yönetiminden içerik yönetimine hiçbir kisminda bu iftiralarin sahibi olan kisinin hic bir katkisi bulunmadigina, tamamen sürecin disinda yer alan bir yatirimci sirketin sahibi ve projenin danismani olarak sahitlik ederim.

  Yukaridaki linkinden ulastigim yazisinda, 2005 yilinda Deniz Oktar, sunlari söylemis:

  "...genelde projelerde baskalarina güveniyorum, projeleri begenip beraber yapmak istiyorlar. Sonra bütün is benim üzerime kaliyor ya da projeyi alip gidiyorlar.

  bu projeler de zaman içinde unutulup gidiyor. Simdi birkaç projem daha var, birtanesini de gerçekten tuttum. Ama çok zaman & çok siki bir programlama istiyor. Bir tanidigim ortak olmak istedi, yaptiracak adam da bulacagim diyor. Daha önce de bunu diyen ve sonra gidenler olmustu Bakalim bu sefer ne olacak? Hizli olmak lazim yoksa benzerleri çikacak." 21/11/2005.

  Bundan tam üç sene önce, bu satirlari yazan kisinin girisimciliginden de, akil sagligindan da, iyi niyetinden de süphe ediyorum. Cok net anlasiliyor ki sorun her neyse tamamen kendisinde.

  Deniz Oktar'in yerinde saydigi hatta geriledigi bu uc senede, durust, caliskan ve uretken girisimcilerin sifirdan neler yapabildigini tum Turkiye'ye gosteren Webrazzi'de bu boyutta sacmaliklari gormek Webrazzi'nin kalitesini dusuruyor.

  Ben kisisel olarak hatayi kendisinde aramasini, bu konuda cektigi sikintilar ile ilgili olarak uzmanlardan destek almasini ve boyle sinsi, iyi planlanmis ve kotu niyetli bir karalama kampanyasi yerine kendini meslegine adamasini oneririm.

  Kendisinin blogundaki son yazisi, tamamen hakaret etme, karalama ve iftira amaçli yalanlarla dolu oldugundan, uzulerek bu konuda bu saatten sonra hukukçularin bize yardimci olmasini rica ettik, artik onlar geregini yapacaklardir.

 4. Osman Bey bu projelerinizin o yıllarda yapılaşmış bir halinin oluşturduğunuza dair bir kanıt sunabiliyor musunuz?

  Sunamıyorsanız lütfen istihza yaparak birşeyler başardığınızı sanarken kendinizi küçük düşürmeyiniz.

  Eğer, fikir aşamasını gerçekleştirdiğiniz, başlangıcını yaptığınız, projeyle ilgili kadrolar oluşturduğunuz ve finansman aşamasında acemiliğinizden dolayı elinizden alınan bir projeniz mevcut idi ise, dinlemekten zevk duyarız.

  Dikkatinizi çekiyorum, Deniz Bey bu yorumu yapana kadar yorumlarda tam isimler verilirken, yorumun ardından saldırı ağırlıklı olarak bolca nickname veya anonim isimler kullanılmaya başlanmış.

  Burada bu tip bir zorunluluk yok ama, çoğunlukla söylediğinin altına imza atabilecek ziyaretçiler bu sitede adını kullanıyor. Bu sebeple de okurken genellikle ad-soyad belirten üyelerin yorumlarını dikkate alıyorum.

  Bunların dışındaki Ali-Veli-49-50 kişilerini ek bilgi kategorisinde okuyorum.

  Saygılar.

 5. Deniz'e detaylı yazısı için teşekkürler... Bu Botego işinde yanlış giden birşeylerin olduğu belliydi zaten. Projenin yaratıcısının -gördüğümüz kadarıyla Deniz'in- elinden adeta zorla ve bana göre haksızca alınmış olması, Türkiye'de bu tür işlerde tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini biz girişimcilere bir kere daha hatırlatıyor.

 6. Aşağıdaki 2005 tarihli Deniz Oktar yazısı yoruma gerek bırakmıyor:

  http://denizoktar.wordpress.com/2005/11/21/projeler/

 7. Leziz78 Leziz78

  deniz bey yurt disinda gordum biz de yapalim dedigi icin projenin esas sahibidir diyorsunuz. anladim.

 8. Volkan Kurt Volkan Kurt

  @leziz78

  mesela google html'in veya ajax'ın mucidi değil, değil mi? ama bu teknolojilerle neler yaptığı önemli öyle değil mi? kısacası bot teknolojisinin mucidi olmaya gerek yok. botla neler yapılabileceğini öngören kişi olmak veya yurtdışı piyasayı inceleyip türkiye'ye getirmek bile yeterli zannımca. hatırlarsanız ülkenin en çok kullanıcıya sahip gsm operatörünün bugünkü konumu yurtdışında fikri bulup gelen arkadaşların bunun tutacağını farkeden bir yatırımcı bulmasıyla birlikte markete ilk giren olmasından kaynaklanıyor. bu yeterli olmalı, sizce değil mi?

 9. Deniz Oktar Deniz Oktar

  @Ekim: Hukuki surecin sonucunu hep beraber bekleyip gorelim.

 10. Olumlu yorumlara teşekkür ederiz. Yukarıdaki linkte iddia edilen "görüş"lerle ilgili yorumumuz şu; Böylesi bir kayba uğradığını düşünen bir kişi, ortaya kanıtlarla içi doldurulamayan boş iddialar atmaktansa yargıya başvurmayı tercih etmelidir, nitekim biz şirketimizin itibarını zedelemeye yönelik bu iddialarla ilgili hukuki süreci işletmeye başlıyoruz.

 11. Leziz78 Leziz78

  pardon ben anlamadim, siz bot denen seyin mucidi misiniz?

 12. Deniz Oktar Deniz Oktar

  @Volkan Akkus; Birseyleri kanitlayarak hak talep etmek icin degil, yaziyi okuyan birkac kisinin deneyimlerimden faydanalnmasi ihtimali icin hazirladigim bir yazidir bu. Yazdiginiz yorumlarin cogunun cevabi yazimda var. Hikayenin iki tarafinin da olacagini, anlattigim tarafin benim yasadigim taraf oldugunu ve her iki tarafin da hatalar yapabilecegini yazida detaylica anlattim. Bu nedenle hakli-haksiz tartismasina girmenin gereksiz oldugunu dusunuyorum. Tartismanin gittigi noktanin yaziyi yazma amacimdan saptigini hissediyorum.

 13. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  @Deniz Oktar: Botego'nun başarılı olmasını bu kadar bekleyip böyle manipülatif bir yazı yazmanız manidar.

  IP haklarına sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz bu projeyle ilgili başından beri sabırla bekleyerek dava açmamanız zaten bir kötü niyet ve ciddiyetsizlik belirtisidir. Sanırım bu ucuz taktiklerin uzman fikri haklar hakimleri gözünde nasıl karşılandığından hiç haberiniz yok.

  Birincisi, ciddi bir girişimci, iş fikrini falan kimseye kaptırmaz. Kaptırdı diyelim, böyle basit taktikler ile karalamaz, kendi adını lekelemekten korkar.

  İkincisi, blogdan okuduğum kadarıyla anladığım tek varlığınız, bu sitenin logosunu yaptıran kişilerle Botego şirketini tanıştırmış olmak.

  Üçüncüsü ise, anlattığınız iddialı hikayenin bir öbür yüzü olduğuna da hiç şüphe yok. Perdenin arkasındaki gerçeklerin yazdıklarınızdan ibaret olduğuna dair hiçbir kanıt yok.

  Ben sizin yerinizde olsam, adımı lekeleyecek böyle saçmalıklar yerine, gerçek bir girişimci olduğumu tüm dünyaya ispatlardım. Blogunuza göre, bundan çok daha iyi projeleriniz de varmış. Neden yapmak için uğraşmıyorsunuz?

 14. Bu konuda Deniz'in yazdıklarına kısmen şahitlik yapabilirim. Zira kendisi projelerini daha henüz fikir aşamasındayken bile benimle paylaşıyordu.

  "Bu proje bir yerden tanıdık geliyor" diyordum. Meğer buradanmış.

  Deniz'in yazısı her girişimcinin ikilemini ortaya koyuyor aslında. Bir fikiri hayata geçirmek için bulunmaya çalışan finansmanın, fikrin yaratıcısının elinden uçup gitmesine sebep olması. Önünüzde 3-4 ihtimal bulunuyor. Ya fikrin ölmesine göz yumacaksınız, ya fikri hayata geçirecek birilerine devredeceksiniz, ya fikri desteklerle hayata geçirdikten sonra fikrin yaşamaya devam etmesi için elinizden uçup gitmesine göz yumacaksınız, ya da yeterli bir finansman desteğiyle fikri özgürce hayata geçireceksiniz.

  Bunlardan en çok karşılaşılanı ilki olsa gerek. iki ve üçüncüsü için aynı ihtimali verebiliriz. Sonuncusu ise ikna yeteneğinize ve şansınıza kaldığı için en zor olanı. Ne de olsa genelde en verimli sonuçlar en zor şartlarda elde edilmez mi? :)

 15. Deniz Oktar Deniz Oktar

  @Onder Eren; Saygi cercevesinde bir tartisma olursa faydali olabilecegine katiliyorum ama cok da uzatma taraftari degilim. Yazimda da pek detaya girmedim. Bu deneyimimi paylasmamin nedeni de ilk girisimlerini yasayan insanlara deneyimlerimi aktarabilmekti. Bu yazidan cikartilabilecek temel sonuc: projeye baslarken basit de olsa bir anlasma imzalanmali. Boylece iki taraf da hangi hareketlerde hata yapmis durumda kalabilecegini bilir. Bu anlasmayi yapmamis taraflardan birisi olarak ben de sucluyum.

  Botego, bir yatirimciyla birlikte ortak oldugum ilk web girisimiydi. Deneyimsizligim yuzunden benim de yaptigim belli hatalar olmustur. Tartismanin asil konusu fikri haklar ve etik olmali.

 16. Onder Eren Onder Eren

  @Deniz Oktar; eğer blogunuzda yazdıklarınız doğru ve objektif ise, gerçekten üzücü bir durum ve Türkiyede bu işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili teorileri malesef destekler nitelikte iddialarınız (bu makalenin ingilizce olmasını pek doğru bulmadım açıkçası. ingilizceye ek olarak türkçe olarak ta yazılmalı)

  Sanırım bu konuda geniş bir tartışma olacaktır bu iddianızdan sonra. Tarafları düzgün bir tartışma içerisinde dinlemek te sanırım Türk Web Girişimcileri için önemli bir deneyim olacaktır.

 17. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Merhabalar,

  Botego projesi ve fikir haklariyla ilgili blogumdaki yazima : http://denizoktar.wordpress.com/2008/05/25/intellectual-property-rights-botego/

  adresinden ulasabilirsiniz.

 18. Umut Akyol Umut Akyol

  Türkçe'yle ilgili güzel şeylerin yapıldığını görmek güzel.

 19. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Merhaba leziz,

  Tabii ki bir insan sadece fikir ile yatirimciya gitmez. Zaten mantikli bir yatirimci sadece fikir geliyorsa "tamamdir ortak oluyorum" demez. Elestirindeki noktayi anladim ancak bu durumun basitlestirdigin kadar temelsiz olmasi mumkun degil. Blogumda zaten fikirlerimi insanlarla paylasiyorum. Bilirsiniz ki fikir, proje, hareket plani ve hatta sirket kurma islemlerine baslamak ve bir cok konuda emek sarfetmis olmak arasinda fark var. Yorumlarinizda biraz taraf oldugunuzu hissediyorum. Oysa ben yaziyi yazarken mumkun oldugunca taraftar elde etmeye degil, deneyimlerimi paylasmaya calistim.

 20. Bu tartışma çok uzadı, neden iddialarınızı mahkemeye taşımıyorsunuz? Kusura bakmayın, aklıma havlayan köpek ısırmaz atasözü geliyor, Webrazzi'yi anlamsız yorumlarla kirletmeye devam etmeyin lütfen. Türkiye'de hukuk sistemi var, haklıysanız kazanırsınız. Bir talebiniz yoksa bu kendini aklama çabası niye?

 21. En içten ve samimi olarak söylüyorum; Ekim Bey'in başarısı hepimizin ortak hayali..

  Saygılarımı sunuyorum..

 22. Haluk Akın Haluk Akın

  Ekim'e tebrikler...

  Başarılarını gördükçe gurur duyuyorum onunla...

 23. Bu proje, digerlerinden cok farkli bir alana yöneldigi icin ister istemez herkesin ilgisini cekiyor.

  Ben de "Web" alaninda gelistirilmis en kaliteli yapim oldugunu düsünüyorum.

  Botego Ekibinin basarilarinin devamini diliyorum. Tebrikler..

 24. Bundan yıllar önce düşündüğüm projeler şimdi hayatta ve oldukça iyi durumdalar...

  Bazı örnekler vereyim:

  Google Adwords - Adsense

  Ipod

  Facebook

  Wordpress

  Ama bu projeler benim olmasına rağmen beni önce dışladılar, sonra çok kötü sattılar, en son kapıya koydular. Ama projelerim bitmeyecek....

 25. Bu konuyu istediğiniz herhangi başka bir platformda tartışmaya devam edebilirsiniz.

  Forum açın, blog açın, botlar yazın onlar tartışsın vs... :)

  Bu yazının yorumları şu andan itibaren tartışmaya kapatılmıştır.