Beriltech ve Yapayzeki Botego için stratejik ortaklığa gitti

Beriltech ve Yapayzeki Botego için stratejik ortaklığa gitti

"Sonsuz bir alanda top koşturmayı vaad eden bir projede ilk aşamada “gördün mü, adamlar işi bitirmiş” yorumlarını almak kolay değil, daha ziyade “başladıklarında bu kadar iyi değillerdi, ama çok ilerleme sağladılar” yorumları için çalışıyor olacağız" Ekim Nazım Kaya - 27 Ağustos 2007, Botego'nun Webrazzi'de yayınlanan ilk haberindeki yorumundan hoşuma giden bir alıntı.

Kendini kurumsal firmalar için çağrı merkezi ve internet sitesi kadar olağan hale gelecek bir “müşteri temas kanalı” olarak konumlandırmasıyla yoluna devam eden Botego'nun kurucusu Ekim Nazım Kaya; Beriltech'le görüşmek için çıktığı Ankara turlarından yatırım ve strajik birleşme haberiyle dönmüştü.

Şirketin resmi blog'unda yatırım miktarı açıklanmasa da, geçen gün bu yatırımın miktarı hakkında kapalı olarak paylaşmak üzere bilgilendirildim. Şimdilik rakamın 6 basamaklı ve güzel bir rakam olduğunu söyleyebiliyorum. Beriltech ve Yapay Zeki logolarını bir araya getiren Botego'yu ve özellikle kızımız Merve'yi bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. : )

Botego'nun bu başarı öyküsünü süsleyen çalışmalar; Merve ve BoTefal gibi WOMM çalışmaları, Yemeksepeti ve Türk Telekom için yapılan SSS uygulaması ve Avea ile TEB’de temsilcilerin bilgiye hızlı erişimini sağlayan bilgi tabanı uygulamaları oldu.

Bunların yanında test ettiğim ama paylaşamadığım yenilikler arasında bir telekomünikasyon şirketi için geliştirilen ürün sihirbazı; bir kariyer sitesi için yapılan ve Haziran ayında duyuralacak olan online mülakat uygulaması; bir de bir banka için geliştirilen uygulama yer alıyor.

Fikir geliştirilmeye çok müsait olduğu için - Botego proje bazlı bir çok yenilikle karşılaşabileceğimiz açık gözüküyor, mesela ürünler arasında gelen mailin içeriğini anlayıp otomatik geri dönüş yapabilen bot da var.

25 milyonuncu sorusunu şimdiden geçen ve bu soruları loglayan Botego'yu ve Süheyl ve Behzat Uygur'un canlı yayında tavlayamadığı Merve'nin başarılarını izlemeye devam edeceğiz. Botego ekibine Türkiye sınırları içinde gerçek anlamda 'startup' yapılabileceğini -en azından bana- gösterdiği için ayrıca teşekkür ederim. Aşama aşama takip ettiğim şirket, benim, Türk girişimcileri için kesinlikle örnek modelimdir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.