Yapay zekalı müşteri temsilciniz Botégo
Verimlilik

Yapay zekalı müşteri temsilciniz Botégo

 • Ülkemizde son zamanlarda yeni nesil web teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmiş belki de en gelecek vaat eden ve teknoloji içeren girişim Botego'yu Webrazzi sayfalarına taşımak için uzun süredir bekliyordum.

Ülkemizde son zamanlarda yeni nesil web teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmiş belki de en gelecek vaat eden ve teknoloji içeren girişim Botego'yu Webrazzi sayfalarına taşımak için uzun süredir bekliyordum.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almadan bu değerli girişimi incelemeye almak istememiştim.

Geçtiğimiz günlerde girişimin sahibi aynı zamanda Tele.com.tr - Telekom Türkiye dergisi 'nin Yayın Yönetmeni olan Ekim Nazım Kaya ile gerçekleştirdiğim birkaç saatlik görüşme sonucunda Botego hakkında detaylı bilgi sahibi oldum.

Öncelikle, Botego müşteri ilişkileri açısından şirketlere önemli avantajlar sağlayan ve kurumların mevcut ya da potansiyel müşterilerinin sorularına sahip olduğu veriler ışığında cevap verebilen, hatta sorulara göre karar verebilen bir yapay zeka uygulaması.

Girişim Ekim Nazın Kaya'nın $30.000 yatırımı ile 4 ayda tamamen yerli üretimle hayata geçirilmiş ve bir diğer yatırımcısı da Beril Teknoloji'nin sahibi Devrim Demirel.

Detaylara girmeden önce Botego hakkında hazırlanmış olan tanıtım filmini seyretmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ben çok eğlenceli ve kaliteli buldum.

Botego aslında akademik bir yapay zeka uygulamasından ziyade pratik sonuca yönelik "Pattern Matching" adı verilen bir modele dayanıyor. Bu seçimin sebebini Ekim Nazım Kaya insan değerlendirmesi olmadan öğrenen bir algoritma manipüle edilebilir ve ticari uygulama için kabul edilemez şeklinde açıklıyor.

Kişisel görüşüm bu seçimin çok yerinde olduğu yönünde. Sonuçta tamamen yapay zeka teknolojisi üzerine modellenmiş böylesine bir girişim, uygulamanın gelişim sürecinde kötü niyetli kullanım ile kurumsal müşterilerini olumsuz sonuçlarla yüz yüze bırakabilirdi. "Pattern Matching" temeline dayanan Botego'da sistemin %40'ı algoritma %60'ı ise içeriğe bağlı kurgulanmış. Şirket bünyesinde görev alan editörler sayesinde içeriği geliştirilen Botego'nun manipülasyona maruz kalması mümkün olmuyor.

Sistem hakkında biraz kullanım bilgisi vermem gerekirse; Botego'ya kullanıcı/müşteri tarafından yöneltilen sorular yani yapılan girişler arka plandaki algoritma ile eşleştiriliyor. Eğer eşleşme oranı yüksekse soruya sistem tarafından cevap veriliyor. Eğer eşleşme oranı düşükse o zaman Botego kullanıcıya/müşteriye soru ile ilgili seçenekler sunuyor.

Botego'yu şirketin web sitesinde deneme şansınız bulunuyor ve bu şekilde uygulamayı çok daha iyi anlayabileceğine inanıyorum.

Benim gerçekleştirdiğim denemenin ekran görüntüsünden sistemin algılamasının ne ölçüde olduğunu görebilirsiniz.

Servisin potansiyel ve mevcut başarısı hakkında da biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Botego'nun ülkemizdeki ilk müşterisi YemekSepeti.com olmuş. İlerleyen günlerde YemekSepeti.com kapsamında Botego uygulamasını canlı olarak tecrübe etmiş olacağız. Diğer taraftan özellikle telekom sektörü başta olmak üzere birçok kurumsal firma da servisle ilgileniyormuş.

Botego'nun sahip olduğu teknolojinin hangi alanlarda kullanabileceğini düşündüğümde çok geniş modellemeler aklıma geliyor. Hatta Ekim Nazım Kaya ile olan sohbetimizde bunlardan söz edince bana ilerleyen dönemlerde farklı uygulamalar üzerinde bu teknolojiyi kullanmayı planladıklarının ipuçlarını da verdi.

Esnek diyalogların gerçekleştirilebilecek olması Botego'nun farklı uygulamalar yanında çok farklı sektörlerde farklı süreçler kapsamında da kullanılabilmesine olanak tanıyor. Sohbetimizden aklımda kalan bir örnek olarak şirketlerin işe alım süreçlerini düşünebiliriz. Adayla ilk görüşmeyi Botego'nun yapması ile birçok bilginin sürecin insan kaynakları yetkilisine gelmeden alınması ve sistematik olarak değerlendirilebilmesi mümkün olabiliyor. Adaya Botego üzerinden "Oracle tecrübeniz var mı?" gibi bir soru yöneltildiğinde verilen cevaba göre teknik sorulara geçilmesi ve adayın değerlendirilmesi mümkün olabiliyor.

Botego'nun global anlamda da önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Dilden bağımsız çalışan uygulamanın global müşterileri ve yatırımcıları olması bence ilerleyen dönemler için muhtemeldir. Hatta şu noktayı belirtmemde fayda var. Türkiye'de bir benzeri olmayan uygulamanın, dünyada Colloquis isimli bir örneği bulunuyordu ve 2006 yılında Microsoft tarafından satın alındı.

Son olarak servisin farklı versiyonları arasında kişisel kullanım için web siteleri ve bloglara da entegre edilebilen Botego Instant seçeneğinin olduğunu da belirtmek isterim. Web sitelerindeki soru-cevap ya da hakkımızda bölümleri için kullanışlı olacak ve ilgi görecektir düşüncesindeyim.

Hem teknoloji hem de özgünlük açısından değerli bir girişim olarak gördüğüm Botego'nun yakın zamanda birçok alanda karşımıza çıkan bir müşteri temsilcisi olacağına inanıyorum.

Yorumlar (39)
 1. Sekopeko Sekopeko

  bence sistemlerinin dahada geliştirilmesi lazım, çünkü kullanıcı tarafından yazılan cümlelerin içerisindeli kelimeleri arayarak onlara uygun cevaplar veriyor. MSN'dede bu tarz proğramlar var. bunların arasından sıyrılması lazım.

  botega geliştirilirse çok güzel ve çok iyi olur.

 2. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Gelecek odaklı fikirler üzerine proje geliştirmek gerçekten cesaret ve sabır istese gerek. Verileri arttıkça ve algoritası daha da iyileştirildikçe rağbet gören oldukça başarılı bir ürün haline gelecektir Botego.

  Tebrikler, Başarılar...

 3. /dev/mach /dev/mach

  @Alper:

  Grrr.... yakaladınız beni, yapay zeki'nin adıma tahsis ettiği ferrarinin anahtarlarını geri vermem gerekecek, yazık alışmıştım halbuki....

  ben konuşmanın tamamını yollamıştım bununla beraber sadece "soruma net bir şekilde cevap vermedin" metnine botego'nun kapsüllü yemiş cevabını (yada saçma sapan başka bir cevabı) vereceğinin pektabi ki bende farkındayım, çalışma sisteminden bahsedildiğinden nasıl bir soruya karşılık saçma bir cevap alacağınızı tahmin etmeniz zor olmasa gerek.

  bu işi if else'den ziyade metinlerin benzerlik oranı yada soundex gibi zımbırtılarla yapıyorlar sanırım. fakat arama'da kıstas olarak müşterinin o an için konuştuğu konu algılanıp kategorize edilebilir ve sorgulama bu kategori altındaki kayıtlar içinden yapılırsa bu tarz saçma cevapların gelme oranı düşecektir.

  neyse ben anahtarları kargo'ya vermeye gidiyorum unutmadan "/dev/maTch" değil "/dev/mach"...

  saygılar.

 4. /dev/match

  sanırım mesajını yanlış okumuşum, senden özür dilerim.

  ama diğer görüşlerim aynıdır. bu uygulama 3-5 saatte iyi bir programcı tarafından programlanabilecek bir uygulama.

  burada kalitesi değil, Firmanın ortaya koyduğu zaman ve para için herkes iyi bir uygulama sanıyor.

  Bende bir bot yazsam aynı şeyi benim içinde düşünürmüydünüz?

  bazı kelimeleri algılatarak sözlükten cevap iliştirmek dışında, 30000$ ve 4 ayımızı aldı

  diyerek "ooooo iyi bir uygulama" demelerini yanlış buluyorum.

  Ve bu uygulama herkesin düşüncesinde olduğu gibi daha emekleme aşamasındadır.

  Ama artık öyle bir piyasa oluştuki kalitesine göre değil, reklamına ve firmasına göre değer ve pazar oluşmakta.

  Bence bu yüzden hemen satışa sunmuşlar...

  Bu srateji ilede devam ederlerse, hiç bir şey yapmadan, beta hali ile istediklerini elde edeceklerdir.

  Ama öncedende dediğim gibi proje iyi düşünülmüş, ama piyasaya çıkmaya hazır olmadığı halde, satış yapmaya başlayacaktır.

 5. botegonun blogunda gördüğüm kadarıyla bu ay forbes dergisi projeye yer vermiş. orada şirketin yeni kurulduğundan bahsediliyor. reklamına ve firmasına göre pazar oluşuyor demişsiniz ama ne tv ya da gazete reklamları var ne de çok büyük bir sermaye grubu. belki de başarıları zaten burada.

  eleştirilere ekim bey zaten cevap verecektir heralde.

 6. Oxxo kendin söylüyorsun işte. Forbes dergisi bile bu beta uygulamaya yer vermiş.

  Ve şimdi reklam neresinde diyorsun bu da bir ikilemdir.

  Ayrıca webrazzi gibi büyük bir mecranın da reklam olabileceğini unutmayalım.

  Birde şuanki müşteri portföyü bana hiç yabancı gelmedi bilmem sizz ne düşünürsünüz. Ve buna rağmen küçük bir kuruluş diyorsunuz. Önemli olan arkasındaki destek.

  VE bundan iyi reklam olmaz.

  saygılarımla

 7. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @*, yorumlarınız için teşekkürler...

  @Alper, :)

 8. Bu betayı forbes dergisi çkkarıyorsa çok komik olur açıkcası. Buna benzer bir hikaye hatırlıyorum TVde bizim mucitler yarışmasında görmüştüm.

  İki üni.li genç sahneye çıktı. Bakalım ne yapacaklar diye merakla seyrediyordum açıkcası. copy+paste yaparak flashCommServer ile 4 kamera koymuş ve kameralı konferans sistemi geliştirdik diyorlardı. Ve ikinci olmuştular.

  Biz flashCommServer ile messenger yaparken, adamlar 4 kamera koyarak yarışamada 2. oldular.

  Sanırım Forbes te böyle bir yanlışa düşmüş olmalı :)

  Açıkcası proje çok iyi düşünülmüş o konuda hiç bir zaman aksini iddia edemem.

  Ama daha çok gelişmesi lazım bu da kesin bir gerçek.

  30000$ koydular, 4 ayını verdilerse o onların bileceği iş. Ama şuda bir gerçekki bir projeye nekadar para biçilmiş ise, milletin gözünde o kadar değerleniyor bu da bir gerçek.

  İsterse 2 koddan ibaret olsun :)

  Sanırım daha açıklayıcı olmuşumdur.

 9. webrazzi reklam yapıyor, forbes dergisi de yanlışa düşmüş, botego basit bir kod hiç bir işe yaramaz, ben yazsam aynısını düşünmezdiniz... yorum yapanlar kötü niyetli ürünü kayırıyor... 3-5 saatte yazarım ben bunu...

  alper gibi adamlar olmasa merak ediyorum kim karalayacak yeni girişimleri :)

  yazabiliyorsan yaz kardeşim 3-5 saat bu postu okumaya konuşmaya ayırmışsındır. madem bu kadar kolay yaz koy aynısından yap şovunu...

  ardı ardına bir sürü post bir hırs bir sinir...

  ancak boş laf çıkar böyle kafalardan.. isimsiz cisimsiz... alın ben de konuştum iyi oldumu şimdi??

 10. Yorumların %25'ini yapan Alper, burada 3-5 saatte yapılır bu uygulama diye ısrarla atıp tutan sensin, madem bu kadar iddialısın 3-5 saat harcayıver de yap aynından diyorum... O kadar kolay olmadığını sen de biliyorsun aslında, ama ard arda yorumları patlatmak bedava nasıl olsa... Konuyu al istediğin yere çek, döşe uzun uzun lafları...

  Ben şahsen "de" eklerini bile ayrı yazamayan, "olmuşlardı" yerine "olmuştular" diyebilecek kadar kendi anadilinde zayıf bir insanın görüşlerine saygı duysam da, teknik bilgisine saygı duymam...

  Ürünü satın alıp destek olurum olmam, sana ne? S

  Sana cevap yazmak için gerekli koşulları sen belirleyemezsin.

  Bu tür saçmalıkları okumaktan bıktığım için artık Webrazzi, bildirgec gibi ortamları takip etmekten soğudum. İki satır kod yazmaktan öte bilgisini ve görgüsünü geliştiremeyen cahil insanların ne zaman Türkiye'den bir proje tanıtılsa eleştirilerini kusarcasına boşaltmasından bana tiksinti geldi artık. Türkiye'de ne yapılsa boş boş eleştiriler, yabancı ne yapsa salakça aval aval alkışlamalar!!

  Burada tanıtılanlardan yüzde onu kadarını becerebiliyor olsan böyle boş eleştiriler yapmaz, yaptığın yorumların altına da imzanı atardın. Benim yorumumda neden mi isim yok? Çünkü ben de senin gibi gereksiz adamları okuyup onlara yanıt yazan, gereksiz bir adamım, boş gezenin boş kalfasıyım!!!

 11. Türkçeyi bana öğretiyorsun ama kelimenin (ard arda) değil (ardı ardına) olacağını da biliyorsundur umarım.

  Konuları saptırma da senin üzerine yok bu arada.

  Şimdi bu konuyu okuyanlar diyecekler ki, imla kuralları ile bu konunun ne alakası var.

  Doğrudur. Konunun kim tarafından saptırıldığı ve tartışmaya dönüştüğü açıkca görülmektedir.

  Eleştirilerime karşı sadece sen kimsin,

  daha yazmayı öğren gibi hakaret içeren kelimeler

  kullanarak, kendini haklı göstermeye çalışmak,

  aslında senin bu konu hakkın da ne kadar deneyimsiz ve

  görüşleri olmayan, (bu yüzden sadece hakaret yazan) yorum ve eleştri yerine sadece muhalefet

  yapmaya çalışan biri olduğunu göstermektedir.

  Umarım bu uzun cümleyi derin anadil bilginle anlayabilmişsindir.

  (Sana cevap yazmak için gerekli koşulları sen belirleyemezsin) demişsin.

  Bana cevap yazabilmek için önerdiğim koşulları kabul etmiyorsun ama

  bu ürün hakkında görüşlerimi belirttiğim için ise; sen kimsin? mesaj yazamazsın, diyorsun ki,

  görüşlerinde bir ikilem oluşturmakta ve senin ne kadar egoist, kendini düşünen, gelgit biri olduğunu gösterir.

  Kısaca bana yazacağına ürün hakkında yazmanı isterim, böylece kimin bu konuda daha deneyimli olduğu görülür.

  Ağzında sadece klasik klişe laflardan başka bir şey görmedik.

  Ürünün Msnbot uygulamasını, sitelerde (sık sorulan sorular) yerine taşıyarak, pazarlama stratejisi oluşturmak, girişimcilik açısından beğendiğim için iyi bir proje olduğpunu daha öncede ve şimdi de anlaman açısından tekrar belirtiyorum.

  Eleştirilerimin nedenini de anladığını umuyorum. Buradaki tek eleştirim, yapay zeka değil ama ona rağmen yapay zeka yapıyorlar denmesiydi. İleride yapabiliyorsa yine beğenilerimi iletirim, ama bu hali sadece msnbot bozması diyebilirim.

  Milleti durduk yere kandırmaya gerek yok.

  Buradaki imla hatalarımın çoğunu bilerek bırakıyorum. Çünkü ürün hakkında yorum bulamıyacağın için, sana konu çıkması için imla hataları bıraktım.

  İmla hatalarım için, artık roman bile yazabilirsin. Sözü sana bırakıyorum...

 12. @alper: bu işin 3-5 saatte yapılabileceğini iddianı ispatla... ispatlayamıyorsan saçmalamayı ve demogoji yapmayı bırak, sus...

 13. konu hakkında yorum yapmamaya ve halen ilkokul çocukları gibi ispatla, inanmam, yapsana, acımadı ki gibi :) cümleler kurmaktasın.

  Dediğim gibi bu konu da yorum yapmak için değil muhalefet yapmak için geldiğini kanıtladın.

  Sana ürün hakkında yorum yapabiliyorsan yap dediğim halde, konuyu yine saptırmaya çalışıyorsun.

  Ve burada 3-5 saatte bir programcının yapabileceğini belirtmem, aslında işin çok basit olduğunu ima etmek içindi. Ama derin anadil bilgin bunu anlamaya yetmemiş olabilir.

  Zaten ben bozuk dille yazdığım için anlamamışsındır. :)

  gereksiz polemiklere girmene gerek yok. Bu konuyu okuyanlar kim haklı görecektir.

  Ayrıca yazdıkça daha fazla batıyorsun...

 14. Baska Alper Baska Alper

  yapay zeka demelerinin gerçeklik payı var. Anlamadığı ifadeleri listeden seçtiriyor. Ve bilgilerine otomatik olarak yenilerini eklemiş oluyor. Yani 'x?' yazıldığında 'x mi?' anlamına gelir diye dağarcığına ekliyor.

  Yalnız bir bug buldum sanırım. Buyrun diyince hiçbir tepki vermiyor, en azından anlamadım siz buyrun falan derdi normalde. Ama yine de hoş kız Sinem...

 15. @Alper, yorum yapamıyorum çünkü bu tür üründen anlayıp onunla ilgili yorum yazmayı becerebilecek kapasitede değilim. Bunu farkettiğin benim sonum oldu... Buraya muhalefet yapmak için geldiğimi çaktırdığım için de kendimden ayrıca utanıyorum. Artık ilkokuldan terk olduğum gerçeğini itiraf etmekten başka çıkar yol kalmadı. Dürüst olmak gerekirse zekam seninle atışmaya yetecek kadar yeterli değil, kabul edilmesi gereken gerçek budur.

  Bu konuyu okuyanların senin haklılığına zaten emin olduklarını düşünüp bu tartışmadan çekiliyorum. Eğer hala emin değillerse de sen bunu ispatlamak için birkaç yazı daha yollayacaksındır, er ya da geç haklılığın anlaşılacaktır, o yüzden seni artık yormak istemiyorum. Eminim vaktin kıymetlidir. Zaten ben yanıt vermeye devam edersem her şekilde haddimi bildireceksin ve bildirmelisin de... Benden ve aslında bu ortamdaki çoğu insandan daha üstünsün.

  Senin gibi bir değeri hoş olmayan, kaba eleştirilerimle kırdığım ve üzdüğüm için de çok pişmanım. Densizliğimi, yetersizliğimi ve saldırganlığımı kapasitesizliğime, cahilliğime ve işbilmezliğime ver. Derin utancım ve mahcubiyetimden artık ne olursa olsun burada yorum yaparak daha fazla rezil olmayacağım. Olur da bana yanıt yazarsan, sessizliğimin mahcubiyetim sebebiyle olduğundan şimdiden emin ol.

  Ne olur bu içten özürlerimi kabul et, yoksa yatağımda bana rahat uyku yok... Sana gelecek hayatında başarılar ve sonsuz mutluluklar dilerim.

 16. @Ekim: Icerigi sadece Turkce olan siteye Ingilizce blog ilginc olmus.

  @rd: Alper'in yorumlari botego odakli, seninkiler ise kisi odakli. Hizmetin bazilari tarafindan boyle algilandigini bilmek, algiyi duzeltme firsati saglar. Hakli/haksiz elestiriler, yagdanlik yorumlardan daha faydalidir.

 17. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Yapılan eleştiriler için Botego adına içtenlikle teşekkür etmek isterim... Sunset'in de belirttiği gibi haklı veya haksız, eleştiriler her zaman yararlıdır.

  @Kürşat: Bence cesaretin "medeni cesaret" olarak adlandırılması için, eleştiri yapanların kimliklerini açıklayacak kadar cesur olması gerekir... Şahsen ben bu cesaret türüne "hoş" bir sıfat bulamıyorum.

 18. Çağatay Gürtürk Çağatay Gürtürk

  Teşekkürler Arda Bey, gerçekten yerinde ve derli toplu bir botégo tanıtımı olmuş.

 19. Reklam filmi komik olmasina komik, ama hem urunun konumlandirmasi hem de tanitimi bakimindan yanlis bir strateji izlenmis. Urun diger tanitim, reklam ve pazarlama yollarinin bir alternatifi olarak gosterilmis. Ustelik bu yapilirken diger yollarin yetersiz kalmasini vurgulamak yerine, en kotu pazarlama yolu, kotuleme tercih edilmis. Hedef kitle eger kucuk isletmeler degilse ki sanirim degil, urunun kullanilmasina karar verecek olan pazarlama departmanini veya ajansi dolayli yoldan karsiniza almis oluyorsunuz. Halbuki bu hizmeti tamamlayici oge olarak gostermek hem urununun gercek islevine daha uygun duser, hem de daha iyi bir tanitim saglar. Cici kedi.

 20. /dev/mach /dev/mach

  botego'yu biraz ti ye alalım :

  /dev/mach: yapay zeka gerçekten zeki midir

  Sinem: Evet, Botego´da yapay zeka kuramlarından faydalanıyoruz.

  /dev/mach: yapay zeka olmasaydı botego olurmuydu

  Sinem: Evet, Botego´da yapay zeka kuramlarından faydalanıyoruz.

  /dev/mach: soruma net bir şekilde cevap vermedin

  Sinem: Kapsüllü yemişlerin tek parçalı olanları.

  Sorunuzun şu olduğu varsayıldı: ``bir çenetli?´´

  neyse ciddi olursak :

  güzel bir fikir ama iş bilgi almaya gelince botegonun sorumu anlamayıp ( sevgili botego ile olan başka bir sohbetimizde ) bana sürekli "yav pardon , ben soruyu anlamadım, şunu bir aşağıdan seçesene " denemesi kullanışlığını azaltıyor ve bir süre sonra canından bezdiriyor insanı hal böyle olunca şu an için faq içinde arama yapmak daha kolay gibi... biraz daha gelişip, internet şivesine alışırsa ortaya mükemmel bir ürün çıkabilir.

 21. Ekim'le birkac kere sohbet etme sansı yakaladım, bence cok basarılı ve bir o kadarda sektörün nabzını tutabilecek kadar zeki bir arkadas.

  videbu ilede doğru zamanda doğru servisi acmıstı ama olmamıstı.

  ürün bazından ki tüm stratejilerini doğru buluyorum bu arkadasın umarım bu sefer sonucunu mutlaka alacaktır.

 22. Ekim Nazım Kaya Ekim Nazım Kaya

  Övgülere ve eleştirilere teşekkürler... Başka bir proje olsaydı sisteme yönelik eleştirileri savunma psikolojisiyle yanıtlayabilirdim, ama biz "kısmen de olsa insanın yerini almak" gibi ciddi bir iddiada bulunuyoruz ve bir başarı algısı yaratamadığımızda, arkasındaki teknolojiyle, yatırımla, planlarımızla ilgili ne anlatsak boş, bunun farkındayım. Bu algıyı yaratma konusunda yol alırken bazı kullanıcılar tarafından başarısız bulunmak kaçınılmaz. Ancak hem içerik hem algoritma anlamında her başarısızlık bizi başarıya bir adım yaklaştırdığı için, bundan gocunacak değiliz. Bize vakit ayırıp, daha gelişmiş bir ürün hazırlayabilmemiz için veri sağlamış oluyorsunuz, teşekkür ederiz. Sonsuz bir alanda top koşturmayı vaad eden bir projede ilk aşamada "gördün mü, adamlar işi bitirmiş" yorumlarını almak kolay değil, daha ziyade "başladıklarında bu kadar iyi değillerdi, ama çok ilerleme sağladılar" yorumları için çalışıyor olacağız.

  Blog'umuzda yazdığım ve Arda'nın da bahsettiği gibi, içerik algoritmaya baskın bir unsur. Dolayısıyla şu anda onbinler mertebesindeki kayıtla elde edilen sonuçlar, bu sayı yüzbinlere çıktığında elde edilenlerle aynı olmayacak. Ancak gelecekteki başarımızın sırrı, Türkçe’de 78 bin ana kelime olmasına rağmen nüfusun %90’ının günde ortalama 400 kelime kullanıyor olması. Bu sayı yirmili yaşlarındaki üniversite gençliğinde 200’e kadar inebiliyor.

  Başarılı diyaloglarımızın sayısı da az değil, öyle ki, karşısındakinin canlı bir operatör olmadığını anlamayıp "nasıl bu kadar hızlı yazıyorsunuz?" diye soranlar çıkabiliyor.

  @Sunset, satış konusundaki eleştirin mantıklı, ancak şu ana kadar yaptığım görüşmelerde pazarlama departmanı ve ajanslar ürünün vaad ettiği somut faydayla ilgileniyor göründüler, mevcut kanalların yetersizliği iddiamızdan alınmış gibi değillerdi.

 23. gerçekten güzel bir girişim. tabiki daha yeni bir şey bu yolun başındalar işi geliştirenler ve zamanla dahada ilerleme kaydedeceklerdir.Bilmiyorum ama büyük ihtimalle yapıyorlardır>>> her yapılan sorguyu veri tabanına alarak neler sorulmuş ve ne kadar tatmin olunmuş gibi bir sistem vardır heralde gelişimi daha etkili yapmak adına.

 24. Kürşat Özel Kürşat Özel

  Yaklaşık 1 ay önce karşılaştık sistemin kendisiyle. Son cümlem Botego git seni üretenlere söyle daha çok yolun var alfa sürümü olacak durumda bile değilsin ne mantıkla seni işleme almışlar olmuştu.

  Anlaşılan kayıtları tutulmuyor yazılanların :)

 25. Servisi gerçekten tutacağa benziyor. Ayrıca arkasında devrim abi varsa bence 2 kere tutacağa benziyor : )

  İyi Çalışmalar

 26. Electroblog Electroblog

  Hahahah süper bir fikir.

  Cok kullanıcılı ve detay gerektirmeyen sipariş siteleri için uygun.

  saygılar.

 27. bu uygulama çok basit geldi bana. Sözlük cümllerini veritabanından kıyaslayıp eklemekle yapay zeka yaraytılamaz kanısındayım.

  Ayrıca burada reklam yapanlara denk geldim. /dev/match arkadaş onlardan biri olmalıki, milleti yapay değil süper zeka sanmaları için ön metin koymuşlar.

  ---

  /dev/mach: yapay zeka gerçekten zeki midir

  Sinem: Evet, Botego´da yapay zeka kuramlarından faydalanıyoruz.

  /dev/mach: yapay zeka olmasaydı botego olurmuydu

  Sinem: Evet, Botego´da yapay zeka kuramlarından faydalanıyoruz.

  /dev/mach: soruma net bir şekilde cevap vermedin

  Sinem: Kapsüllü yemişlerin tek parçalı olanları.

  ---

  Sadece aşağıdakini yazarsanızda aynı cevabı alırsınız.

  (soruma net bir şekilde cevap vermedin)

  (Kapsüllü yemişlerin tek parçalı olanları)

  ben orada (zıt ne demek desem) makina kafayı yer ve (net cevap vermedin dersem) de (Kapsüllü yemişlerin tek parçalı olanları) diyecek kanımca :)

  yani alakasız bir soru alakasız bir cevap olur.

  Herşey programlamanın (if else) fonksiyonları ile olacağını sanıyorlar sanırım. Farklı döngü ve formüller geliştirmeleri gerekeceği kanaatindeyim.

  Daha yolun başındalar şuanki uygulamayı gerekli sözlük bilgileri olan bir programcı 3-5 saatte yapabilir kanaatindeyim.

  Hee proje nasıl derseniz çok iyi bir proje derim tabiki.

 28. ben yapay zeka yaptım demiyorum diyene bakmak lazım. Zora gelincede o zaman sen yapda görelim bakalım diyorsunuz.

  burada bir ürün piyasaya çıkarılmış ve Yapay zeka değil. yapay zeka ile alakası bile yok. Ordakini buraya koymak dışında ne yaptığını merak ettim şimdi.

  Boş bir zamanım da bir botta ben yazarım artık.

  Onada yapay zeka dersiniz.

  Msnbotları herkes bilir, onlara yapay zeka dendiğini hiç görmedim. Bot işte otomot düz mantık.

  Bunu sadece sitelerde (sık sorulan sorular) yerine koyarak pazarlama stratejisi oluşturmak, girişimcilik açısından beğendiğim için iyi bir proje olarak belirttim.

  Ama yapay zeka olmadığı için ve yakınından geçmediği içinde buna mükewmmel çok iyi dyip poh pohlamaya gerek yok.

  Beğeniyorsanız projeye destek için ürünü satın alın, girişimcileri ben eleştiriyorsam, sizde destekleyin ondan sonra bana cevap yazın.

  Ayrıca burası herkese açık bir platform görüşlerimede saygı duymalısınız.

 29. Duygu Kocabaylıoğlu Duygu Kocabaylıoğlu

  Her sabah "günaydın!" dediğimde, bana gülümseyerek cevap veriyor; halimi hatrımı soruyor. "bak şunu böyle yapıcaksın, bunu böyle yapacaksın." dediğimde beni "gerçek zekalı" bir çok insandan daha iyi anlıyor, hemen hemen hiç üzmedi şimdiye kadar sağolsun.

  Bu anlamda bence gayet akıllı ve çok hızlı öğreniyor. Yaptığı yorumların %95'i doğru dönüyor; yani gayet zeki kanımca.

  Igod gibi 5. cümleden sonra hristiyanlık propogandası yapmıyor, encarta gibi "Dur ben sana bi harita getireyim, bi live search'e sorayım." demiyor. işim "Botego'yu anlatmak, bundan mesulüm" diye de açık açık belirtiyor. Herhalde "ne olcak bu ülkenin hali?" sorusuna 60 yıldır verilemeyen cevabı, Botego'nun vermesini beklememek gerek. Ha bu geyik muhabetlerini de atlamıyor; zamanı geldikçe tek tek göz önüne alıyor. Kendisine sarkanlarla bile başa çıkmaya çalışıyor. Bir ara "Kapsüllü yemişlerin tek parçalı olanları."na takmıştı, kendisine fazla abur cubur yememesini nasihat ettim; dinledi akıllı Botego'muz.

  Olumlu olumsuz tüm eleştirilere teşekkür ederiz, "her olmamış bu!" tepkisinin ardından Botego'nun daha da çok 'öğrendiğini' unutmayanız.

  Ayrıca, bir ürün için kişiler tarafından herhangi bir medyada yazılan tanıtım yazıları, üstüne yapılan yorumlar, röportajlar, sözlüklere girilen 'entry'ler profesyonel reklam kavramına dahil değildirler; bunlar o ürünün tanıtımında ve pazarlanmasında asıl reklam kanalına yardımcı olan, destekleyici unsurlardır. Siz bu unsurları 'reklamın iyisi kötüsü olmaz!' kategorisine atar, öyle değerlendirirsiniz; bu kişisel görüştür, parası ödenip de yayınlatılan reklam değildir.

  Sevgiler,

  Saygılar..

  Duygu Kocabaylıoğlu,

  Botego İçerik Editörü

  Web Editörü, Çevirmen

 30. Kürşat Özel Kürşat Özel

  way be sistemi eleştirecek birilerinin daha olacağını sanmamıştım.

  buna yapay zeka demek cesaret işi gerçekten. arkadaşları medeni cesaretlerinden ötürü kutluyorum.... :)

 31. zaten yapay zekalı olsaydı botegoda gelir bir şeyler yazar hakkını savunurdu zaten :) ve son olarak bir şey dikkatimi çekti hep bayan isimleri dönüyor, neden? botego ekibinden değil botego'dan cevap bekliyorum :)

  saygılarımla.

 32. Harun Pekşen Harun Pekşen

  İyi ve kötü yorumların hemen hepsini okudum. Botego'yu kısmen inceleme fırsatım da oldu. Yazılım sektöründe çalışan biri olarak olaya 2 farklı açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum. Birincisi bu proje bir fikirdir, üzerine kafa yorulmuştur, maddi birikim harcanmıştır ve yerli bir girişim olduğu için öncelikle tebrik etmek gerekir. Fakat diğer taraftan projenin bir yapay zeka projesi olmadığı konusunda eleştiren arkadaşlara katılıyorum. Büyük bir buluş, çığır açacak bir gelişme olduğunu da düşünmüyorum. Fakat bu maalesef şu an ülkemizin gerçeği. Yerli yazılımlar da şu an gerektirdiği bütçeler ve zamanlar planlanarak yapılamıyor. Böyle bir projeyi hakkıyla geliştirmek için belki milyon dolarlar seviyesine yaklaşan bir yatırım gerekir. Hangi yerli yatırımcı böyle bir projeyi anlayabilir ve bu parayı yatırır? Devrim ve Ekim Bey'in de bahsettiği gibi tüm eleştiriler ürüne ve yerli girişime katkı sağlayacaktır. Ben ürünün çok daha iyiye gitmesi yönünde başarılar diliyorum.

 33. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Doğru bence bir yapay zeka havasında değil. Zaten olmasını beklemek hayal olurdu. Ayrıca yapay zeka ile dünyada çok amaçlı uğraşan kuruluşlar sadece işin programlama kısmı ile ilgilenmiyor. Birde biyogenetik kısmı var. Dünya üzerinde milyonlarca dolar harcanmasına rağmen hala yapay zeka konusunda çok önemli bir gelişme sağlanamamıştır.

  Ben bu projeyi önemsiyorum . Projeyi geliştiren kişilerede bir önerim var ; bence bu projeyi bir chat haline getirin süsleyin püsleyin insanlar rahat rahat gelip konuşsunla ve bu sırada onlar botego ile muhabbet ederken (çok tutacağına eminim) sizde insanların girdikleri verileri botegoya ekleyin bir gün elinizde inanılmaz bir veri olabilir. Bu veride yapay zekanın kapılarını sizlere açabilir.

 34. Woywodin Woywodin

  bu yapay zeka uygulaması ''Kesinlikle'' değildir.Bu uygulama veritabanına kayedilmiş bir takım eşleştirmelerin,gelen soruya göre otomatik olarak cevap vermesini sağlayan bir algoritmadır.Yapay zekada ise sözkonusu olay çok farklıdır.Yapay zekada,sunucu sadece harfleri,kelimeleri,cümle kurmayı ve birtakım kuralları bilir.Geri kalan cevap modülü tamamen kendisine aittir.Yapay zeka,çok daha karmaşık bir teknolojidir.

 35. Bir uygulamayı şu adreste görebilirsiniz:

  http://www.tefalramazansohbeti.com

 36. Heathcliff Heathcliff

  Anladığım kadarıyla doğal dil işleme dışında birşeyler yapılmış,yani bir Tükçe çözümleyici(Parser)

  kullanılmamış,daha çok kelimelerin eşleştirilmesi ve kelime benzerliklerine göre karşılaştırmayı temel alan bir algoritma geliştirilmiş,yada kısmen bir çözümleyici kullanımı sözkonusu.

 37. bu başlığa yeni Botego uygulamasını da eklemek istedim:

  http://www.merveyitavla.com

  Uygulama şu sloganla tanıtılıyor: “Merve, 24 yaşında, şehirli, eğitimli, çalışan, açık fikirli ama makul, akıllı ve özgüven sahibi bir kadın. Peki siz Merve'yi tavlayabilecek misiniz?”

  istatistikler, bu alanda bir boşluk olduğunu ortaya koydu :)

  10 günde 68.379 ziyaretçi, 72.656 diyalog, sitede harcanan 3838 saat (159 gün)