Sanalika Engeli Kalktı! Açılış için Geri Sayım Başladı

Geçtiğimiz Ocak ayında mahkeme kararıyla “tedbiren erişime engellenen” Sanalika’dan sonunda beklenen güzel haber geldi. Sanalika’nın yaptığı itiraz sonucunda incelemelerin ve yapılan geliştirmelerin ardından engelleme kararı kaldırıldı. Son yıllarda oyun anlamında Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan Sanalika’nın erişime engellenmesi şaşkınlık yaratmıştı.

Sanalika’nın Twitter hesabından yapılan açıklamanın ardından Sanalika ile iletişme geçtik. Sanalika tarafından aldığımız bilgiye göre, bundan sonra Sanalika’da tüm kullanıcılar için cep telefonu onaylı üyelik sistemi devreye girecekmiş. Belirli bir yaş altı kullanıcılar için de ebeveyn bilgilendirmeleri ve aile koruma programları adında ikincil güvenlik önlemleri devreye alınacakmış. Eski versiyonda bulunan uygunsuz içerik filtresi de geliştirilerek daha işlevsel bir hale getirilmiş.

Gerekli önlemlerin alınmasının ardından yetkili mercilerden alınan onayla birlikte engelleme kararı kaldırılmış. Şu anda halen DNS’siz girilemeyen Sanalika’ya erişimin yeniden sağlanması için artık top servis sağlayıcılarda.

Engellemenin ardından kapatılan Sanalika, bu süreçte gerekli geliştirmeler yapılmış. Sanalika şu anda halen kapalı bizim öğrendiğimiz kadarıyla sanal dünya 10 – 15 gün içerisinden yeniden açılacak. Yine de bunun kesin bir tarih olmadığnı belirtelim. Zira diğer taraftan Oyun Stüdyosu ekibi PETePET‘i de yayına açmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de daha önce web sitelerinde uygulanmamış olan zorunlu cep telefonu onaylı üyelik sisteminin Sanalika kullanıcıları arasında nasıl bir tepkiye neden olacağını bilemiyoruz. Ancak tüm dünya üyelik süreçlerini kolaylaştırmaya giderken, bizde internet şirketlerinin zorlanıyor olması gerçekten talihsiz bir durum.

Üyelik yapısında yapılan değişiklikler, yasal konularda zorluklar yaşayan diğer girişimler için de bilgilendirici olacaktır. Sanalika’nın açıldığında nasıl bir üyelik yapısıyla geri döneceğini biz de merak ediyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (16)

 1. Hayırlı olsun… 🙂

  Cevapla
 2. SaNaLiKaCıYıZZ |

  süperr yhaa çok özledim sanalikayı birde film çekiyorduk varyha :):)): yalnıs telefon sistemi kötü olmus :((

  Cevapla
 3. Umarım siteyi eski tasarımına çevirirler bu tasarımı hiç sevmedim 😀

  Cevapla
  • Emre Kaplan. |

   Bu Tema Sanalika Beta’nında Temasınıdr. Sanalika2nın 2009 Eylül Ekim Aylarında Geçici sürede kullandığı Denem Amacıyla Açılmış Başka Sitesinin Oldukça Güzeldi Tepede Açık olan kişilerin Sayısı yazıyordu. 🙂

   Cevapla
  • sana katılıyorum bende eski tasarımı istiyorum 🙁 🙁 🙁

   Cevapla
 4. yha cepten üyelikle olmasın çok kötü olur bence 😮

  Cevapla
 5. Emre Kaplan. |

  Bence açlması Oldukça iyi olur hemde kankalarımız çok özlemiştik

  üye onay sistemi mantıklıca ama bu yaşta herkesin telefonu var. Üye onay sistemini o telefonlardan rahatlıkla yapabilirler Diye düşünüyorum ./

  Cevapla
 6. Evet gerçekten çok beğendim!
  Ama cep telefon onayı kötü olmuş..Ama güvenli olması için iyi bir sistem!!!!

  Cevapla
 7. sanalika ne olursunuz çabuk açılsın

  Cevapla
 8. ßencede cok iyi olmuş bu telefon onaylı hem daha güvenli olur herkes istediği gibi hesap açamaz. (tabi doğru anladıysam 😀 )

  Cevapla
 9. sanalikacicazi |

  açılsın bekliyoruz.

  Cevapla
 10. hayırlı olsu n hepinize …

  Cevapla
 11. Sanalika açıldı bunun içinde bir haber koy webrazzi ekibi… 🙂

  Cevapla
 12. ben sewlrimi çok özlemiştim iyi oldu

  Cevapla

Bir Cevap Yazın