Sanalika’ya Erişim Engellendi [GÜNCELLENDİ: Sanalika'dan Açıklama Geldi]
Genel

Sanalika’ya Erişim Engellendi [GÜNCELLENDİ: Sanalika'dan Açıklama Geldi]

 • Popüler sanal dünya uygulaması Sanalika'ya erişim engellendi. Sitenin Ankara 7. Sulh Ceza mahkemesinin 2011/69 numaralı ve 18 Ocak 2011 tarihli kararıyla erişiminin koruma tedbiri kapsamında engellendiğini öğrendik.

Popüler sanal dünya uygulaması Sanalika'ya erişim engellendi. Sitenin Ankara 7. Sulh Ceza mahkemesinin 2011/69 numaralı ve 18 Ocak 2011 tarihli kararıyla erişiminin koruma tedbiri kapsamında engellendiğini öğrendik.

Konuyla ilgili Sanalika yetkilileri ile bugün sabah iletişime geçtik ve avukatları kanalıyla hukuki çalışmalara başladıklarını öğrendik. En kısa sürede engellenme hakkında bir basın bülteni yayınlayacaklarını da belirttiler.

Sanalika'nın engellenme sebebi çocukları internet yoluyla cinsel istismardan korumak olarak belirtiliyor. 18 yaş altı kesimin yoğun olarak üye olduğu Sanalika'nın üyeler arasındaki olası bir mesajlaşmadan dolayı bu tür bir gerekçeyle engellendiğini tahmin ediyoruz.

Türkiye internetinde tedbiren engelleme konusunun daha farklı bir hukuksal zemine oturtulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü geçmişteki video, müzik, fotoğraf paylaşımı gibi alanlarda hizmet veren sitelerden de bildiğimiz üzere, çoğunlukla davaya konu olan sitenin zararlı görülen içeriği temizlemesini takip eden kısa bir süre sonunda erişim tekrar sağlanabilmektedir. Sanalika engellemesinde servisin yer sağlayıcı durumunda olması ve sadece anlık mesajlaşma şeklinde bir içerik bulunmasından ötürü aslında bu tür bir temizleme de söz konusu olamayacaktır. Yine de, servisin erişiminin bilirkişi raporlarının alınmasını takiben kısa süre içinde açılacağını düşünüyorum.

Sanalika tarafından açıklama geldiğinde ya da farklı bir gelişme olduğunda hızlıca paylaşıyor olacağız.

GÜNCELLEME: Sanalika'dan konuyla ilgili olarak tarafımzıa bir açıklama metni gönderildi. Yapılan açıklamanın tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

Sanalika’nın erişime engellenmesi ile ilgili basına, ailelere ve kamuoyuna açıklamamızdır.

Sanalika.com ve Sanalika.net alan adlarından sunulan interaktif oyun ve sosyal ağımız, ne yazık ki, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın talebi ve Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla erişime engellenmiştir.

Hemen belirtmek isteriz ki, global pazara şimdilik İngilizce ve İspanyolca dillerinde sunulan, arkasında 3 yıllık emek ve yoğun bir bilgi birikimi bulunan Sanalika markası ve oyunu sadece Türkiye’de 10 milyon üyeye ulaşmıştır. Sanalika, 10 milyon üyesine kendi dünyalarını oluşturabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri sanal bir yaşam alanı oluşturmuştur.

Her yaş grubuna hitap eden sosyal oyun Sanalika’nın arkasında teknik, idari, hukuk ve tasarım ekibi olarak 53 kişinin emeği bulunmaktadır. Sanalika ekibi tarafından, oyun sürekli geliştirildiği gibi, hassas olunması gereken konuların farkındalığından dolayı, üyelerinin büyük bir kısmını oluşturan 7-18 yaş grubu için de özel çalışmalar yapılmıştır.

 • Dünyada, Sanalika’nın benzeri olan hiçbir oyunda halen yaş grupları ayrımı yapılmadığından, 18 yaş altı tüm çocuklar yetişkinlerle aynı ortamda bulunabilirken, Sanalika 7-12 ve 13-17 yaş gruplarına özel alanlar açmıştır.
 • Çocukların olduğu dünyada, zeka geliştirici oyunlar bulunmaktadır ve sosyalleşmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Oyun içerisinde, 23 Nisan ve 29 Ekim bayramları kutlanmış, 27 Mart Dünya Tiyatro günü kutlanmış, çeşitli ressamların resimleri sergilenmiş, , çeşitli sanatçıların konserleri düzenlenmiştir.
 • Çocukların rahatsız edilmemesi için küfür, argo ve hakaret içerikli üye mesajlarının semantik olarak engellenmesi sağlanmış, rahatsız edici eylemlerde bulunan üyelerin sistemden dışlanması sağlanmıştır.
 • Başka bir yaş grubundan herhangi bir kimsenin 7-18 yaş grubunun dünyasına girmesi teknik olarak engellenmiştir.
 • Sanalika tarafından ebeveynlere yönelik “Aile Koruma Programı” oluşturulmuş, ebeveynlere çocukları için saat sınırlaması, içerik sınırlaması gibi imkanlar getirilmiştir.
 • Sanalika’nın çocuk dünyasında, çocukların eğitilmesi için çeşitli eğitim projeleri yapılmıştır.
 • Sanalika’da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çoçukları bilinçlendirme amaçlı çeşitli etkinlikler yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir.
 • Şirketimize başvuran her ebeveyne bilgi verilmiş, sorunları ve şikayetleri çözüme kavuşturulmuştur.
 • Zaman zaman Emniyet Müdürlüğü’nden gelen kötü niyetli kullanıcıların IP bilgilerinin kendilerine iletilmesine yönelik yazılara en kısa sürede cevap yazısı yazılarak ve bu konuda her daim eksiksiz bilgi sağlanarak Emniyet Müdürlüğü’ne destek verilmiştir.

Ancak, çocukların hem eğlenmesini, hem sosyalleşmesini hem de eğitilmesini sağlamak için çalışmaların yapıldığı Sanalika oyunu, ne yazık ki “yargısız infaz” yapılarak çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocuk avcılarının cirit attığı, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiği bir ortam olarak değerlendirilerek erişim engelleme kararı verilmiştir.

Erişim engelleme kararı talebinde delil olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) ulaşan 208 adet şikayet başvurusu, iki adet gazete haberi ile Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün raporu konulmuştur. TİB’in topladığı 208 şikayetin içeriği incelendiğinde, neredeyse çok büyük bir kısmının aynı kalemden çıktığı açıkça görülmektedir. Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün raporunda, çocukların cinsel olarak istismar edildiği, çocukların psiko sosyal durumunu etkileyecek uygunsuz konuşmaların yapıldığı, çocukların içkiye ve kumara özendirildiğinin uzmanlarca tespit edildiğini, ancak bu tespitin neye göre ve nasıl yapıldığı konusunda bir açıklamaya yer verilmemiştir. Dosyada bulunan gazete haberleri ise aynı kurumun Anadolu Ajansı’na servis ettiği haber metinlerinden başka bir şey değildir. Aynı haberlerde, çocukları korumak amacı bahane edilerek bir çok arkadaşlık sitesinin, oyunların ve sosyal ağların kapatılması için gerekli çalışmaların yapıldığından bahsedilmektedir.

Tüzel kişiliği ve markası sicilde kayıtlı olan; vergisini düzenli olarak ödeyen, ortakları, çalışanları, adresi, telefonları belli olan Sanalika’ya ulaşmak ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak yerine, sorgusuz sualsiz, cevap ve savunma hakkı vermeden siteye erişimin engellenmesini istemek, bize göre iyiniyetli bir yöntem değildir. Zira, kurumlara ulaşan şikayetler ve bazı konulardaki hassasiyetler rahatlıkla çözüm yoluna ulaştırılabilecekti.

Erişim engelleme kararının hukuka aykırılığı konusunda hukukçularımızın itirazlarını yapacaklarını, bunun dışında kurum ve marka imajımızı zedeleyen, ailelerin gözünde oyunumuzu zararlı ilan eden, olmadık suçlamalarda bulunan ve şirketimizi gelir kaybına uğratan kişi ve kuruluşlar hakkında tazminat davalarını açacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.

Sanalika’nın bazı politikaları eleştirilebilir, -karşı olmakla beraber- Sanalika’nın içinde çocukların bazı kişiler tarafından cinsel istismara uğramalarını ve argo içerikleri engelleyemediği iddia edilebilir, ancak bunları önlemenin yolu siteyi erişime kapatmak ve kafayı kuma gömmek değil, karşılıklı işbirliği yapmaktır. Eğer siteyi erişime engellemek yerine işbirliği yapılabilseydi, oyun içine girebilecek kötü niyetli kişilerin tespit edilmesi ve soruşturulması da mümkün olabilecekti. Bunun dışında, Sanalika gibi oyunlar çocukların eğitimi ve kişisel gelişimi için çok iyi fırsatlar sunabilecektir. Bu tür oyunları ve girişimleri engellemek, ne çocuk istismarını ne de başka suçları azaltabilecektir. Aksine bu tür oyunlar, istismarı engellemek bir yana çocukların eğitilebilmesi için fırsat olarak görülmelidir.

Dünyadaki hiçbir oyun ya da site, çocuklara yüzde yüz koruma sağlayabileceğini iddia edemez ama yüksek sorumluluğun gerektirdiği bu konu hakkında da kayıtsız kalamaz. Biz Sanalika ekibi olarak, her zaman çocukları korumaya yönelik önlemler almaya çalıştığımızı, ebeveynler için kontrol mekanizmaları oluşturduğumuzu, oyun içinde olabilecek kötü niyetli eylemleri her daim engellemeye çalıştığımızı, bugüne kadar kötüniyetli kişilerin tespiti konusunda yasal makamlara yardımcı olduğumuzu her yerde her zaman söyledik. Bunu her zaman da söylemeye devam edeceğiz. Basına, ailelere ve kamuoyuna saygıyla sunarız.

Sanalika ekibi adına Oyun Stüdyosu Ltd. Şti.

Yorumlar (49)
 1. Ciguli Ciguli

  Bu durumda bir kaç ay içerisinde abc gıda ve sanal oyun hizmetleri A.Ş'nin unalika adlı oyununu görmemiz muhtemeldir.Ayrıca unizy adlı müzik dinleme sitesini de hala beklemekteyim.Amerikalıların dediği gibi "if you cant break an egg then get them broken for you".Yani diyor ki; "likit yumurta candır."

 2. Gamze Gamze

  Eğer sanalika hakkında bir şey açıklanırsa lütfen haber verin.Ben sanalikasız yaşayamammm.. LÜTFEENN...Hem niye kapandı o dediğiniz hiç bişey yoktu çok güzel bir oyun sitesiydi.Lütfen tekrar açınn

  1. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

   ilkokullu detected

   1. M.akif M.akif

    Şöyle bir baktımda gerçekten ilkokul ya da liseli öğrenciler bu konuya hemen itiraz etmişler.Sanırım webrazzi olarak alt yaşların dikkatini oldukça fazla çeken bir yazı oldu.Bu gösteriyor ki ciddi düzenlemeler olmadığı sürece bu ve türevi siteler asla açılmamalıdır.

 3. Yok artık diyorum dahada birşey denilemez heralde. Hadi youtube felan diğer kalan binlerce siteyi bir nevi anlarımda bir sanal oyunun engellenmesi kadar abes birşey varmıdır acaba.

 4. sanalikayı herkez sevio herkez sanalikaya hayranlık duyuyo onun için sanalika açılmalı sanala okadar para yatırdık sanalika işallah açılırrrrrrrrrrrrr

 5. Barış Şeker Barış Şeker

  Bizi bizden koruyan yüce devletimizi uğraştığı bu gereksiz işler için tebrik ediyorum.

  1. Çağla Çağla

   Kesinlikle :/

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  olaya farkli bir bakis acisi getireyim. Evet kapatma yanlistir, sistemi yazanlarinda bir sucu yoktur ama gercekten bu tip yerlerde 18 yas alti istismar edilmekte. Yani sirf bu amacla bu tip yerlere giren cok fazla insan var. Faturasini sanakaya cikartmak dogru degil. Bu konuda anne babalarin mutlaka egitilmesi gerekiyor. Sanalika acisindan ise sistemin 18 yasindan kucuk olanlari uye olarak kabul etmemesi uygun olur diye dusunuyorum.

  1. Pınar Pınar

   ALLA ALLAH herşey 18 yaş içinmi sanalikanın neyi zararlı

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    eğer bir ortamda 12-13 yaşında çocuklar cinsellik hakkında hiç bir sınıra dayanmadan rahatça konuşabiliyorsa bunu kontrol altına almak şart. bu tip durumlar onların psikolojik gelişimlerini olumsuz etkiler. öncelikle 1 çocuklarınızın hangi siteye girip orada kimlerle nasıl konuşmalar yaptıklarını takip edin. 2 bu şekilde özgürlüklerin sonunun olmadığı sitelerde site yöneticileri bir denetim mekanizması kurmalı. benim 10 yaşındaki kızım 12 yaşında olduğunu iddia eden bir adamın cinsellik fantezileri üzerine geyik yapmamalı. (kızım yok örnek verdim)

   2. Duygu Duygu

    Gerçekten Pınar sana çok katılıyorum.Herşey 18 yaş içinmi SANALİKA'nın hiç bir zararı yokki.Asıl zararlı şeyleri kapatmıyorlar ve üstelik zararsız şeyleri kapatıyorlar.Olmazki böyle şey ya gitsinler ilk önce zararlı siteleri kapatsınlar sonra SANALİKA'YI kapatsınlar...!

  2. Gizem Gizem

   12 yasında bırısı yasını 18 veya ustu gosterıp gıremez mı sonucta gırer bır sekılde

   1. Sanalika Başkanı Sanalika Başkanı

    girebilir öyle yapanlar oluyo :D

  3. Aykut Aykut

   Çok merak ediyorum internet, televizyon, radyo, sosyal yaşam içerisinde çocukların cinsel istirmadan %100 korunduğunu iddia edebilir misiniz ?

   Sanalika'ya gelince küfürleri engellemek için geliştirdikleri sistem mevcuttu (%100 doğru çalışmasını beklemek aptallık olur bir küfürü 1001 farklı şekilde yazan pek çok kişi mevcut) çocukların cinsellik konuşmasına gelince bunu aileler engelleyebilir Sanalika telefonlarını gizlemiyor,adresini gizlemiyor ve ya kurucular illegal işler yapmıyor.

   Ayrıca 2.5 boyutlu bir dünyada ne gibi bir erotizm olabilir ki text tabanlı olmadığı sürece sanalikada cinsellik hangi alanlarda mevcut ?

   Bence yasaklamaları devreye sokan birimlerdeki cahillik ve araştırmadan sorşturmadan ya da savunma beklemeden yapılan keyfi davranışlar nedeniyle biz daha çok yasaklanırız ...

   1. Çağla Çağla

    Fazlasıyla katılıyorum bir gazete haberinde okuduğma göre metin2 yüzünden 2 kardeş birbirni bıçaklamış memlekette onca kapanılacak oyun sitesi varken nasıl oluyorda bu siteyi buluyorlar anlamıyorum..

 7. Kemal Doğru Kemal Doğru

  Türkiye'de bu yasakların uygulanma biçimi yanlış olabilir ama aslında kararlar çok da yanlış değil. Amerika'da veya Avrupada'da çocukların girdiği sitelerde Chat denetlenir. Sanalika genel olarak çocukların girdiği ve denetlemenin yetersiz olduğu bir ortam diye biliniyor. Yeterli önlemi almadan çocukları böyle bir ortamda Chat yaptıramazsınız. Yine aynı şekilde Fizy gibi telif ödemeden müzik yayını yapamazsınız.

  Ancak gelgelelim muhtemelen bu kararlar hiçbir uyarı yapılmadan rastgele bir mahkemede çat diye verilmiştir. Üstelik benzer başka Chat platformları açıktır. Büyük olan göze batmıştır. Sorun çözülse bile açtırmak problem.

  Kuralların daha net olması, herkese eşit uygulanması ve firmaların öncelikle uyarılması gerekir.

  1. Beste Beste

   bende sanalıkaya ne kadar para koyduysam onemli diil ama benım sewdıklerim ordaydı size tşk ederım sanalikayı kapattıgınız yanı yaş gruplarına ayıracagınız ıcın ama genede lutfen sanalikayı acın sewwdıkerimde ayrı kalamıyorum kucukler ıcın ve buyukler ıcın ayrı yapın ama hesablarımızı kapatmayın herkezin kendıne özgü bişeyi vardır

 8. Mustafa Mustafa

  Bu pek iyi olmamış. Durumu düzeltmelerini umuyorum.

 9. Engin Engin

  acaba reel dünyada herhangi bir dükkanı kapattırabiliyormuyuz mahkeme kararıyla. Milletin ekmeğiyle bu kadar kolay mı oynanıyor?

  1. Görkem Çetinci Görkem Çetinci

   Çok mantıklı

  2. Osman Yalcin Osman Yalcin

   Reel dünyada mahkeme kararına gerek kalmıyor. Zabıta yetiyor. Atari salonları geldi şimdi aklıma.

   Yasakçı zihniyete hayır. Çocuklar da korunmalı.

 10. Emre Arslan Emre Arslan

  Bu işin hikaye kısmı kesin sonuç kapandımı kapanmadımı ?

 11. İlk aklıma gelen, oğlum 8 yaşında olduğu için 7 yaşındaki bir çocuğun bu sitelerde ne işi var ve nasıl haberdar oluyorlar. Benim gibi bir çok ailenin düşündüğü bir konu çocukları interntte korumak. Bazen oynadığı oyun sitelerine bakıyorum çok yanıltıcı ve adice reklamlar yer alıyor. Bu çok ciddi bir alan ve yaş aralığı. Hiç bir psikolog bu yaşlardaki çocukların bu sitelerde olmasını onaylamaz. Açıkcası lise öncesi çocukların girişlerinin bir şekilde engellenmesi gerekiyor. Emin olun 8-9 yaşındaki bir çocuğun ailesi çocuklarının karşılaştığı bir durumu gördüğünde 16 yaşındaki gibi davranmaz. Nasıl olaylar oldu bilmiyorum ama ben gerekirse o web sitesinin kapısına dahi dayanırım! Bu noktaya dikkat edilmeli. Diğer yandan bu şekilde bir kapatmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.Firma açıkladığına göre zaten iş birliği yapıyor. Muhtemelen problemli profiller için bir filtresi de vardır. Hukuki anlamda bir an önce çözülmesini umuyorum...

 12. Bu engellemeyi gönülden destekliyorum,18 yaş üstü olmama ragmen benım bıle piskolojımı bozmuştu bu oyun 18 yaş altı çocukların kim bilir ne şekılde bozulmuştur.Zira ortada çocuk ıstısmarı var.Küfür hırla hakaret almış başını gıdıyordu.Devlet baba sen çok yaşa :D

 13. Sanalika kapatılmamalıı.!!.Tamam bazen kötü sözler söyleniyordu.Ama bu sözler söylendiğinde zaten hesap donduruluyordu.Yada bi kaç saat açmama cezası alıyordu.Biz kendi yaş grubumuzla beraber grup oluşturup dost olduk,arkadaş olduk.Bu sanal oyun sayesinde türkiyenin diğer illerinden arkadaşlar edinip onlarla iletişi içinde olduk.Kapatılmasın.Lütfen bu durumu düzeltiin.

 14. Ahmet Algın Ahmet Algın

  Merhaba,

  İlk defa Webrazzi'de yayınlanan bir haberin altındaki yorumlarda web teknolojileri ile ilgilenenlerin dışında çocuklarında yorumlarının olduğunu görüyorum ve tartışmaların " Neden sitemizi kapatıyosunuz yaaa :( " şeklinde olmasından üzüntü duyuyorum.

  Teknoloji ve uygulama açısından hem Sanalika'ya hem de Oyun Stüdyosu ekibine 10 üzerinden 10 verebilirim. Sanalika'yı kullandıkça ortamın başlangıca göre gittikçe kötüleştiğini farketmemek mümkün değil. Sanalika'ya kayıt olan çocukların yüzde 30-40'ı Sanalika'yı serbestçe cinsellik hakkında istediklerini konuşabilecekleri bir ortam olarak görmeye başlamışlardı. Oyun Stüdyo'su ekibi her ne kadar önlemler almaya çalısada sitede aktif olan kullanıcılar bir yolunu bulup cinsellikle ilgili konuşabiliyordu. Özellikle Sanalika'da herkesin kendine ait özel odaları olduğu için bu odalarda çocuklar kendilerini hiç kimsenin olmadığı sadece 2 kişinin baş başa kaldığı bir ortamdaymış gibi hissedebiliyor ve rahatça muhabbet edebiliyordu.

  Oyun Stüdyosu ekibinin devletin "Yargısız İnfaz" yaparak bizimle iletişime geçmeden Sanalika'yı kapattı şeklindeki yaklaşımı kendilerince haklı fakat bugüne kadar kapatılan bir çok site için zaten "Yargısız İnfaz" yapılmıştı.

  Oyun Stüdyosu ekibine geçmiş olsun diliyorum. Bu yasaklamanın en kısa sürede düzelmesini Sanalika'nın açılmasını fakat Sanalika içerisinde (yaş kısıtlamaları vb.. dışında) daha farklı tedbirler alınmasını (özel odaların kapatılması vb..) temenni ediyorum.

  Ahmet

 15. Ahmet Ahmet

  ya ama o kadar paramız gitti vip olduk ama ben sanalikayı sewiyorum orası kapan masın sdiye imza toplasak olurmu acaba

 16. Fırat Fırat

  benim yeğenlerde deli manyak gibi oynuyodular bu oyunu bence tc no uygulaması afalan olabilse o zaman daha düzenli olur en azındn 15 yaş altını almaslar ii olur zira uzaktan baktıldığıdna zararsız masum gibi duruyo ama irdelendiğinde zararları gerçekten var çocuklara benim ağzıma alamıycam cümleleri 10 yaşındaki çocuklar o oyunda rahatca yazavbilr hale geliyolar zaten gereksizde bi oundu ii oldu kapatmaları

  1. Çağatay Çağatay

   Zorla oynatmıyorlar ya ailesi izin vermezse oynayamaz bu kadar basit .

 17. Spike Spike

  "10 milyon" bir milletin 8 de 1'i. Genci ve yaşlısıyla İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en kalabalık ilini oluşturacak kadar kişi. 37 ilin toplam nüfusundan daha fazla. Dahası; Türkiye dışından, İspanyolca konuşan ülkelerden yüzlerce insan. Bir de buna dünyanın heryerinden İngilizce konuşan binlerce (belki milyonlarca daha) insan eklense...

  Bana göre oldukça gurur verici birşey başarmış bir firmanın, daha ne olduğunu bile anlayamadan henüz 3 yaşındaki harika çocuğu "cinsel olarak istismar" ediliyor. Bunu yapan da aslında en büyük desteği vermesi gereken kişi, yani "devlet babası".

  Tabi ki küfür ya da istismar olmamalı ancak çözüm yolu aramaksızın ya da (bu olay için) aramaya fırsat verilmeksizin kapatma kararı almak verilebilecek en kolay, gülünç ve yanlış karardır. Bireylerin seçme özgürlüğünü elinden almak ve emek verenlerin ekmeği ile oynamaktır.

  Saygılar&Sevgiler

  1. Osman Yalcin Osman Yalcin

   Rakamlar aldatıcı bence. 10 milyon üye, 10 milyon farklı insan anlamına gelmez. Webrazzi'deki yorumlara bakarak söyleyebilirim ki çoluk çocuk 4-5 farklı isimle üye olmuş.

   Tekrar ediyorum, çocuklarımızı internetin zararlarından koruyalım. Yasaklayarak değil, nasılını konuşarak buluruz.

 18. Anonimus Anonimus

  Sanalika'da bu tarz bir olay olmuş olsa bile bu sitenin kapatılması gerektiği anlamına gelmez. IP adresinden ilgili kişiler bulunup cezalandırılabilirler. Yüzlerce porno siteye 1 tıkla "ben yetişkinim" diyerek girilebiliyor. Çocuklar bunlardan hiç mi etkilenmezler sizce? İlk başta Google'ı kapatmak lazım diye düşünüyorum, gerekli anahtar kelimeler yazıldığından psikolojinizi bozmanıza yardımcı olacak bir çok site var. Kaldı ki Sanalika oyun içinde argo konuşulmasından bile rahatsız, bunun engellenmesi için (GECE-GÜNDÜZ!!!) çalışan, yukarıdaki yazıda da bahsedildiği gibi çocuklara yönelik projeler için kafa yoran bir platformdur. Oturduğu koltuğundan kalkmadan, şirketle iletişime geçmeden, varsa sorun çözmeye çalışmadan, 1 gün içerisinde bu site kaka diyerek siteyi kapatmak gerçekten yargısız infaz.

 19. Enes Akar Enes Akar

  Birileri tornavidayla cinayet işlediğinde ülkedeki tüm nalburları kapatacaklar mı? İkaz edilir gerekli önlemler alınır, alınmazsa o zaman işlem yapılır. Ben bu durumda bu ülkede nasıl girişimci olabilirim. Ürettiğim ürünün günün birinde birileri kötü amaçla kullanılmayacağını nasıl bilebilirim.

  1. Kivanc Erten Kivanc Erten

   Bilemezsiniz o yuzden turkiyeden dunya capinda web projesi cikmasi cok zor hatta artik imkansiz diyebiliriz.

   Bu daha cok GSM sebekesini kullanan bir kullanicinin bir cocuga cinsel icerikli sms atmasi sonucunda tum sebekenin kapatilmasina benziyor.

 20. Kaygılı Kaygılı

  İnternette site yasaklamak mümkün olmamalı. Her aile kendi çocuklarından sorumludur. Çocuk koruması olan yazılımlar yüklenerek istenilen koruma sağlanabilir. Çocukları başıboş bırakıp "devlet yasaklarla korusun" denilemez.

  Bu gelişmeler çok kaygı verici. Mahkemeler "tedbir" kararlarıyla aslında fiilen "hüküm" kararları veriyorlar. Sanalika'yı 6 ay kapalı tutarsan zaten finansal olarak dayanamayıp şirket kapanacaktır.

  Çocuklar internetten cinsel içerikli chat'i sadece sanalika'da mı yapıyorlar? O zaman msn de kapatılmalı. Hatta porno sitelerine linkler barındırdığı için google da kapatılmalı.

  Kuzey kore, Çin neredeyse Türkiye de özgürlükler açısından maalesef orada. Biz internet camiası olarak haklarımızı korumazsak da bu konuda daha kötüye gideceğimiz ortada.

 21. Runarch Runarch

  Hiçbir şekilde sitelerin engellenmesi doğru değildir. Engeller hiçbirşeye çare olmadı olmaz da... Siteleri engellemek yerine açık yönleniri bulup bunları düzenlemeleri konusunda site sahipleri uyarılsa olmaz mı? Sanalika isimli oyunu en fazla 2-3 defa oynamışımdır, pek sevmedim oyunu açıkçası. Ama sonuçta orada bir emek var. Tamam bu ülkenin yasaları kanunları var. Ama o yasa sonucunda bişeyler düzelmiyorsa, aksine vatandaşların internetteki özgürlük hakları engelleniyorsa bu yasada bir düzenleme yapılması gereklidir. Devlet ile siteler arasındaki olayların ziyaretçilere yansıtılmaması gerekir. Eğer bu sitede şu varsa, bu sitenin yetkilileriyle görüşülür, bu olayı düzenlemeleri için bir süre verilir. Baktın sitede bir gelişme yok, o zaman erişime engellersin, altına da yazarsın ben bunu uyardım ancak benim yasamı çiğnemeye devam etti diye...

 22. Yalın Çetinkaya Yalın Çetinkaya

  Ben sanalika kullanıcılarından calvien 7 vipli anemon sitesi villa sahibi yaşım 22 ve +18 diye birşey çok saçma bu sitede 24 29 43 yaşına kadar yetişkin bireylerde bulunmaktadır. ve şunları sölemek istiyorum ben bu sitenin 203 şikayet dilekçesi yüzünden kapatıldığına göz yummuorum sizlerinde göz yummasını istemiyorum seviyesiz insanlar yüzünden bizim gibilerinde huzuru kalmıyor siteyi kapattılar ne oldu elinize ne geçicek hiç sadece insanların -verdiği mobil ödemeler havaya uçtu okadar insan ödeme yaptı okadar insan hayranlık duyduğu bu sitede arkadaşlığını kurdu büyük bi zevkle oynarken bazılarımızda gitti pislik yaptı ve bu yüzdende bizim gibi sohbeti seven insanlarında hakkı yenmiş oldu lütfen rica ediyorum tekrar açın bu siteyi hem eğlence hem eğitim hemde sohbet ve diyalog açısında başarılı buluyorum. metni hazırladığınız için teşekkür ederim.

 23. Bella Bella

  Madem herkes birşeyler söylemiş bende söylemek isterim

  Doğru ve yerinde bir karar olmuş Bende calvien'in kız arkadaşıyım

  Bende 7 vipi olan bir üyeydim çok paralar harcadık saç modelleri

  Kıyafetler sanal diskolarında alkol almak için saniileri haddinden fazla harcadık

  Eğlenceli değilmiydi eğlenceliydi o oyun sayesınde hayatımdakı erkegı tanımıs oldum

  Fakat şu son zamanlarda iş sadece ticarete döküldü Her aile kendi çocuklarından sorumludur.

  Buna itirazımız yok zaten ama sorun o değil

  Para değil burda önemli olan küçük çoçuklarımız para bulunur ya çoçuklarımızın psikolojileri nolucak

  Ve bunu da göz ardı edemeyiz 11 -12 yasındakı cocuklar hediye atma karşılığında camlarda soyunma vaatleri verdiler

  Bunlar yapılırken sanalika nerdeydi yöneticeler ne yapıyordu?Koruma neredeydi

  Bu yaş sınırında k.bakmayın ama çoçuk istismarının alası yapıldı

  Heleki + 18 yaş üzeri insanlar afedersiniz utanarak söylüyorum ama burda resmen kendilerini pazarladılar

  Wip al buluşalım onu yapalım bunu yapalım vs bunlar ne oluyor açıklaması olabilirmi?

  Arkadaş sevdiklerimden ayrı kalamam diyor madem çok yakın olmuşlar neden msn adreslerini almamış sevdiklerinin

  Bunlar cidden boş şeyler benim bile psikilojim bozuldu oyuna bir giriyordum yanımdaki insanlar

  Ya küfürleşiyor ya kavga ediyor yasa sexs içerikli konuşmalar yapıyorlardı bu konuda erkek arkadaşıma katılmıyorum

  Ciddi düzenlemeler olmadığı sürece bu ve türevi siteler asla açılmamalıdır bu benim kişisel fikrimdir.

 24. Çağatay Çağatay

  Oynadığım bir oyun değildi ama bu habere acayip sinirlendim , insanlar bir şey yapmaya çalıştıkça neden bazıları yıkmaya çalışıyor ki !

 25. Çağla Çağla

  Tam Anlamıyla Gereksiz Bir Karar Olmuş.

  Oyun Stüdyosunda Çalışan İşçilerin/Emeği Geçmiş İnsanların Hakkını Yemek Kolay Olmamalı, Şirket Sahibine Bi Miktar para Cezası Verilme (Ona Bile Gerek yok..) Bu Karmaşaya Son Verilmelidir Sanalika Ekibide Bi Çözüm Bulur Artık (Artık Bu Türk Mesajları Tanları Oyundan Uzaklaştırır Mı, Yasaklar Mı Bilmem ama böylesine güzel bir oyuna bu ceza çok saçma olmuş yinede saygım sonsuz...

  bu şikayet sebelerinin tamamen küçük yaşta çocuklar tarafından kıskanılarak yapılan şikayetler olduğunu düşünüyorum kii... bu tür internet siteleri bloglar gördüm "ihbar edelim sanalika kapansın vb..." yazılar yazılmış

  kendi fikrimi sundum hatam varsa affedin...

 26. Tiki Fiki Tiki Fiki

  Bence yalnış bir karar alınmıştır arkadaşlar..Yeri geldiğinde onlar da anlayacaklar yanlış yaptıklarını..İNŞALLAH ANLARLAR....

  By:SENCER

 27. bence yalnış sanalikanın insanlar için bir zararı yoktu insanların evlerindeki tek eylenceli ve dilediğini yapma hakkı SANALİKA da vardı.Lütfen açıninsanların herşeyini sanal dünyasını hem kendiniz üretip hemde kendiniz yıkıyorsunuz AYIP ya

  1. Sana Özel Dostum Sana Özel Dostum

   benim 6 vıpım boşuna giti

 28. Şevval Aparı Şevval Aparı

  Bende bir Sanalika kullanıcısıydım.Farkında olmadan insanlar her şeyde olduğu gibi Sanalika sitesine de bağımlı olmuşlar.Bir bakımdan buna sevinilmeli.Bazı kullanıcılar bu kötü konuşmaları duymamış.Bunun için Sanalikanın açılmasını talep ediyorlar.Bazı kullanıcılar ise bu kötü içerikli lafları duyuyorlar ve uyguluyorlar.Onları da suçlamıyorum.Onlarda bu kötü içerikli konuşmaları başka kullanıcılardan veya çevrelerinden duyuyorlar,uyguluyorlar.Ama yinede tüm site sahipleri için şunu söylüyorum:

  *Eğer sitenizde kötü içerikli video,resim vb şeylerin olduğunu biliyor,ama yinede bu siteyi hala kaldırmıyorsanız bu kullanıcıların değil,sizin bilerek kullanıcıları ittiğiniz kendi hatanızdır!!

 29. Arkadaşlar herkes bu durumda haklı elimizde bir sanal oyun vardı onuda kapattırdılar böyle vijdansızlık olmamalı. Çocuklar ne ile eğlenecek ? kimler ile sohbet edecek ? sorunun cevabını siz biliyorsunuz lütfen sanalika'yı açın herkes gönlünce eğlensin!

  1. ben sanalikayı ömür boyu unutmam kapatsa bile bu sanalika sözü üühhühühühüh

   ben ölene kadar sanalikayı tutucam ölene kadar sanalika

   1. Tc Yağmur Alkan Tc Yağmur Alkan

    arkadaşlar bana yardım edin bilmeden bi hata yapmışım beni süresiz uzklaştırdılar iletişim kurdum cvp gelmedi bütün viplerim vardı 8 sayfa eşym vardı nolur yha yardeım edin

 30. Öykü Eda Öykü Eda

  evt sanalika da kötü kişiler dolaşıyor ama ben oyunu 4 yıldır beri oynuyorum evet küfür edenlerin sayısı çok ama ben onları hiç takmıyorum şikayet ediyorum ama sanalika kendine bağlıyor bunu hiç sevmiyorum ailemde bilgisayara çok bağlandığım için bana çok kızıyorlar ama insanını girdikce giresi geliyor ama orası gerçek hayat değil bazen sanalika yüzünden saat 12:00 da oturuyorum 18:00 da kalkıyorum bilgisayar başında çok zaman geçiriyorum bikere sanalikama girip profilime girmişler argo sözcükler yazmışlardıbende o kullanıcıyı şikayet ettim birisi vardı kavga etmiştik hackerdi bende onu şikayet ettim ve sanalika o kullanıcının girmesini engelledi bazen girmemeye çalışıyorum ama giriyorum ama sanalikayıda çok seviyorum o kadar emek veren insanlar düşünsenize bir oyun için 3 yıl... evt ben araştırdım sanalika gibi daha bir site yok zaten benziyenler var ama işte sanalika gibi değil ama ginede kapandığı için insan üzülür emek vermişsin daha ne diyebilirimki... sadece inşallah açılır... :)