2010'da Türkiye'de Melek Yatırım
Genel

2010'da Türkiye'de Melek Yatırım

Girişimlerin hayata geçmesi için aşağıdaki yöntemleri birçok girişimci biliyordur sanırım.

- Kendi sermayeleri ile hayata geçirmek - Aile - Arkadaş çevresiden sermaye almak - Kuluçka şirketlerin bünyesinde olmak - Melek Yatırımcılardan destek almak - Yarışma ve ödüllerle hayata geçirmek - Direkt olarak erken dönem yatırım yapan VC firmalardan destek almak.

Türkiye'de 2010 yılının "yasakları saymazsak" internet sektörü için iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Bunun en büyük kanıtı ise yatırımların artması! Kendi sermayeleri ile büyümeye çalışanları ve aile-arkadaş desteğini saymazsak, melek yatırım adedi bize 2010 yılının nasıl geçtiği ile ilgili bir miktar bilgi verecektir diye düşündük.

Aşağıdaki tablodaki kişilere "yaptıkları yatırımların bazılarının henüz lanse edilmediğini de göz önüne alarak" 2010 yılında kaç melek yatırım / tohum dönemi yatırımı yaptıklarını sorduk. Webrazzi olarak bizim duyurduklarımızdan fazla çıkmasını da henüz pişmemiş, duyurulmaya müsait olmayan projelerin yolda olduğu şeklinde yorumladık.

Henüz detaylarını öğrenemediklerimizi yine ilk olarak Webrazzi'de duyurmak adına kendilerinden sözler aldık. Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta yatırımların neler olduğundan çok, Türkiye internet sektörü için melek yatırım adedindeki rakamın sevindirici olması.

İşte 2010 yılında yapılan 58 melek yatırım / tohum dönemi yatırımın dağılımı şu şekilde :

Listede yer almayan isimler için bizimle irtibata geçerseniz listeyi tekrar düzenleriz.

Yukarıda adı geçen çoğu kişi ana iş olarak melek yatırımcılık yapmasa da önlerine gelen güzel fikirlere yatırım yaparak bir anlamda en riskli dönemde fikir sahiplerine meleklik yapmış oluyorlar. O yüzden büyük alkışı hakediyorlar diyebiliriz.

Galata Business Angels'ın da 2010 yılında aktif olarak melek yatırım ile ilgilenmesi sektörün geleceği açısından oldukça olumlu bir gelişme olsa gerek.

BeyazPerde, Savevid, beşinci cadde, gaxxi gibi satın almaları da melek yatırımların toplanan meyvelerinden bazıları olarak sıralayabiliriz.

Önümüzdeki yıl 2010 - 2011 karşılaştırması ile büyümeyi net bir şekilde gösterebilmek dileğiyle…

not: Listeyi hazırlamamda destek olan Burak Büyükdemir, Ersan Özer ve yukarıda adı geçen herkese teşekkürler.

Güncelleme:

- Listeye Bülent Arslan (globalcv.com ve acikinovasyon.com) dahil edilmiştir. (7 Ocak 2010)

- Listeye Demet Mutlu ve Evren Ucok dahil edilmiştir. (7 Ocak 2010)

- Listeye Birol Kabakoğlu dahil edilmiştir. (10 Ocak 2010)

Yorumlar (9)
 1. Duygu Mutlu Duygu Mutlu

  Serkan Bey paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Acaba bu yatırımcıların altlarına yaptıkları yatırımları yazsaydız bizde öğrenseydik. Daha güzel bir yazı olurdu kanaatimce.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   teşekkürler, bazılarının yatırımları anons edilmiş yatırımlar fakat bazıları gizlilik nedeniyle bize açıklanmadı. O nedenle isteğinizi gerçekleştiremiyoruz.

 2. Umarım bunların devamı gelir, ve fikri olan kişiler hayallerini gerçekleştirmek için cesaret bulabilirler. Emeği geçn, yatırım yapan herkese teşekkürler

 3. Rıza Rıza

  Yatırımcı arayan birçok web girişimcisine bir hedef niteliğinde olmuş:) Teşekkürler...

 4. Bünyamin Bünyamin

  Hangisi nereye yatırım yapmış bir liste olsaydı tadından yenmezdi sanırım bu yazı. Bu hali de güzel tabi. Elinize sağlık.

 5. Elvirs Elvirs

  çok nadir paylaşılan hareketler bunlar.

  hemen google'ı zorlayarak her birinin email, twitter ve linkedin adreslerini bulup her fikrim geldiğinde spam'ı basacağım bir liste oluşturayım :)

  şaka bi yana ama bu insanların her biri hakkında az çok birşeyler bilenler var burda, bir google docs oluşturup ve sosyal bilgi ile yatırım yaptıkları şirketlerin listesini oluşturalabiliriz eğer çok istesek:)

 6. Mehmet Ali Mehmet Ali

  acikinovasyon.com'un büyük yatırımcısı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'dır. Teknogirişim desteği alarak hayata geçen girişimler göz önüne alınarak bakanlığıda bu listeye dahil etmeniz gerekiyor bence.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   kurumlardan çok kuruluş aşamasında projeye destek olan melek yatırımcıları listeye aldık. Bahsettiğiniz teşvik ve destek alanlar listesi ki bunu ayrıca listemeyi de değerlendiririz.

 7. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  Herkeze Merhaba;

  Serkan Bey, yeni bir projem var e-ticaret ile alakalı bu konuda beni Demet Mutlu (trendyol kurusu) hanımla görüştürme veya iletişim - mail bilgilerini mail yoluyla bana iletme imkanınız var mı?

  Şimdiden teşekkürler.