Google Motorola Mobility'yi 12,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Google Motorola Mobility'yi 12,5 Milyar Dolara Satın Aldı

Arama motoru devi Google biraz önce dünyanın önemli mobil cihaz üreticilerinden Motorola Mobility'yi 12.5 milyar dolar (hisse başı 40 dolar) karşılığında satın aldığını açıkladı. New York borsasında piyasa değeri 7,27 milyar dolar olarak görünen Motorola Mobility (MMI) hisseleri, kapanış değerine göre Google tarafından yüzde 63 daha yüksek bir bedelle el değiştirdi.

Larry Page'in Google Blog'da paylaştığına göre dünya çapında 150 milyon Androidli cihaz var ve ilk zamanlar önemli Androidli akıllı telefonlar geliştiren ve tablet bilgisayar konusunda da ilk adımlardan birini atan Motorola artık Android ile Google çatısı altında (Motorola varlığını sürdürecek) ilgilenecek. Google'ı resmi bir akıllı cihaz üreticisi konumuna getiren bu anlaşma Android'in mevcut yapısına zarar vermeyecek.

Motorola'nın 80 yılı aşkın tecrübesinden ve OpenHandsetAlliance'ın (Açık Kaynak Cihazlar Birliği) kurucularından olduğunu dile getiren Page,  Motorola'nın ev cihazları ve video çözümlerinde de pazar lideri olduğundan bahsetmiş.

Larry Page, Andorid konusunda yaşanan patent davalarını da hatırlatarak Microsoft ve Apple'ın rekabetçi görünmeyen tavırlarına daha güçlü bir şekilde durabileceklerini de söylüyor. Google ile Motorola birlikteliğinin bu yılın sonunda ya da 2012'nin başında tamamlanması bekleniyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, ilk telefonu Nexus One'ı çıkardıktan sonra kötü gidişatın bedelini kesmiş ve ikinci bir akıllı telefon çıkarmayacağını paylaşmıştı. Bu kararından dönen Google, Nexus S ile yeni bir çıkış yapmıştı. Üstelik bu iki cihazın üreticisi de Motorola değildi. Nexus One'ı HTC, Nexus S'i Samsung üretmişti. Droid ile Android'e önemli bir prestij kazandıran Motorola belki de ilk defa iPhone'la karşılaştırılan bir cihaz ortaya çıkarmıştı. Bugün Google'ın listesinde çok sayıda Andoridli cihaz görmek mümkün.

Google bu adımıyla Apple'ın karşısına dikilecek ve hiç şüphesiz bu Steve Jobs'un hoşuna gitmeyecek. Apple göz alıcı bir şekilde büyüyor, akıllı telefon ve tablet pazarının en büyük ve karlı bir oyuncusu olmaya devam ediyor. Diğer yandan Android'in açık kaynaklı yayılımı Google'a hızlı bir küresel büyüme getiriyor. Google & Motorola işbirliğinin bundan sonra daha başarılı sonuçlar ortaya koyacağını düşünürsek, Apple'ın ürün çeşitliliğini artırması gibi bir yol izleyeceğini düşünebiliriz.

Önümüzdeki yıllar Apple için gerçekten zor geçecek. Bir yanda Nokia & Microsoft, diğer yanda ise Google & Motorola işbirliği tek tabanca Apple'a karşı var gücüyle mücadele edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.