Apple'ın Gelirleri ABD Ekonomisi İle Yarışıyor
Finans

Apple'ın Gelirleri ABD Ekonomisi İle Yarışıyor

ABD, tüm küresel piyasaları tehdit eden borçlanma ve bütçe açığı krizi ile çalkanırken, Apple ise gelirlerinde rekor üzerine rekor kırıyor. Financial Post'un yayınladığı ilginç bir habere göre var olan şartlarda Apple'ın şu anda kullanabileceği nakit parası, ABD'den daha fazla. Habere göre ABD'nin harcayabileceği nakit 73,768 milyar dolarken, Apple'ın elindeki nakit 75,876 milyar dolar.

Tabi ki bu iki farklı değer birbirlerinin tam karşılığı değil. ABD'nin 73,768 milyar doları bir borçlanma bariyerine takılmadan harcayabileceği parayı gösterirken, Apple'ın 75,876 milyar doları firmanın gerektiği taktirde nakit olarak kullanabileceği varlıkların toplamını ifade ediyor.

Buna rağmen Financial Post'un aktardığı bu rakamlar Apple'ın gücünün (ve dolaylı olarak ABD'nin içinde bulunduğu durumun) hangi noktaya geldiğini gösteriyor olması açısından ilginç ve önemli.

Diğer yandan ABD'de yaşanmakta olan borçlanma krizi 2 Ağustos'a kadar aşılamazsa bu durum başta ABD olmak üzere tüm dünyayı etkilemesi bekleniyor. Bu olası karamsar senaryodan Apple'ın da etkileneceği kesin. Buna rağmen Apple'ın mali tabloları en sert krizleri bile çok ciddi bir hasar almadan atlatabilmesini sağlayacak kadar güçlü görünüyor.

Fakat bu noktada Apple'ın ürünlerinin ağırlıklı olarak alım gücü yüksek bir tüketici profili tarafından tercih ediliyor olduğunu da unutmamak gerekli. Acaba bunu da hesaba katınca Apple'ın gerçekten de ucuz bir iPhone'a ihtiyacı olabilir mi?

Yorumlar (4)
  1. Arkadaslar ben Iphone´u satmaya karar verdim :-) Yokmu memleketimin Iphona benzer bir ürünü? :-)

  2. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

    Bu ihtiyaç meselesi değil pazarda daha büyük bir dilime sahip olma meselesi. Kapitalizmin dünyasında yaşıyoruz ve işi kalite ve imaj için değil başta daha fazla nakit için yapıyorlar. Zaten bahsettiğiniz alımgücü yüksek müşteri profiline ipad'inden macbookuna herşeyi satıyor daha alt tabakayada birşeyler satıp neden daha fazla kar elde etmek istemesinlerki? Ve kaliteyi düşürmeden satacaklarını belirmiştiniz burada marka imajlarını zedeleyecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.

  3. Amerika sınırsız para basabilirken apple bunu yapamaz. Keşke amerika da keyfi olarak para basamasaydı. Bu arada bir şirketin elinde bu kadar çok nakit paranın olması ne kadar doğru orası da belli değil. Dünya'da yatırım yapılacak şirket ya da bir alan kalmamış mı da para biriktirmeye başlamışlar?

    Bunları düşünmek lazım.

    1. belkide para biriktirip amerikayı satın almak istiyorlardır :D :D :D