Akıllı Telefonların Yarısı Android!

Araştırma firması Canalys'in son yayınladığı rapora göre dünya çapında satılan akıllı telefonların neredeyse yarısında Google'ın Android işletim sistemi bulunuyor. Canalys'in incelediği 56 ülkenin 35'inde birinci sırada yer alan Android'in küresel pazar payı %48 seviyesinde. Satılan toplam Android'li telefon sayısı ise 51,9 milyon adet olarak ölçüldü.

2011 ikinci çeyrek rakamlara göre hazırlanan raporda Android satışları bir önceki yıla göre tam %379 arttı. Ülkelere bakıldığında ise Android'in özellikle Doğu'da açık ara üstünlüğü olduğu göze çarpıyor. Örneğin Güney Kore akıllı telefon pazarının %85'ini elinde bulunduran Android, Tayvan pazarının ise %71'ine hakim durumda.

En çok Android'li telefon satan Samsung aynı zamanda 17 milyon adet satışla bir önceki yıla göre %421 artışla dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumuna yerleşti.

20,3 milyon adet iPhone satmayı başaran Apple ise akıllı telefon pazarının en önemli oyuncuların biri. Android'in üreticilerle yaptığı anlaşmalardan farklı olarak sadece Apple'ın ürettiği iPhone tek başına tüm akıllı telefon pazarının %19'unu elinde bulunduruyor.

Bu rekabetin kaybedeni ise Nokia gibi görünüyor. Her ne kadar özellikle Brazilya, Rusya, Hindistan ve Çin pazarlarında oldukça güçlü olsa da Symbian'a olan ilginin azalmasıyla beraber Nokia'nın satışlarında da gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Microsoft ise akıllı telefon pazarında hala aradığını bulmaktan uzak görünüyor. Son çeyrekte 1,5 milyonun biraz altında Windows Phone işletim sistemine sahip telefon satılmış olması, Microsoft'un akıllı telefon pazarındaki payının sadece %1 seviyesinde kalmasına neden oldu.

RIM ise küresel olarak bakıldığında iyi durumda olsa da ABD pazarında güç kaybediyor. Küresel BlackBerry satışları %11 artmasına rağmen, ABD'de bir yıl önceye göre satışları %33 oranında azalmış durumda.

Özetle Android'in özellikle giriş seviyesindeki cihazlarda tercih edilmesiyle beraber yükselişi oldukça hızlanmış durumda. Üst seviye cihazlarda Android'i ayakta tutan ise özellikle Samsung. Buna rağmen iPhone'un başarısını da göz ardı etmemek gerekiyor. Şu haliyle bile akıllı telefon pazarında rekabetin üst seviyede yaşanıyor olması, bir de Steve Jobs'ın gerçekten de piyasaya ucuz bir iPhone çıkarması ile iyiden iyiye ortalığı karıştırabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.