Hürriyet'in Yeni E-ticaret Platformu YeniCarsim.com Açıldı
E-Ticaret

Hürriyet'in Yeni E-ticaret Platformu YeniCarsim.com Açıldı

 • Hürriyet'in e-ticaret pazarına girişi olarak daha önce haberini yaptığımız Yeniçarsım projesi geçtiğimiz Cuma günü beta yayınına başladı.

Hürriyet'in e-ticaret pazarına girişi olarak daha önce haberini yaptığımız Yeniçarsım projesi geçtiğimiz Cuma günü beta yayınına başladı. Yeniçarşım'ı kısaca anlatacak olursak, ticari ünvan sahibi şirketlerin mağazarlar açarak her çeşit ürünü satabildikleri büyük alışveriş portalı.

Gittigidiyor modeline oldukça benzeyen yeniçarşım'ın farkı ise satılan ürünlerin sadece birinci el olması ve mağazaların sadece ticari ünvan sahibi kişi veya kurumlar tarafından kurulabiliyor olması.

Süreci kesin olarak bilemesek de Yeniçarşım'da mağaza açmayı düşünen şirket sahipleri başvuru yaptıklarında Hürriyet'in satış ekipleri, şirketleri ofislerinde ziyaret ederek projeyi anlattıkları ve gerekli dökümanları paylaştıkları yönünden duyumlar almıştık. Site açıldığına göre tabii ki süreç tamamen online hale de gelmiş olabilir, bize gelen duyumlar site açılmadan önce ki süreç ile ilgiliydi.

Şu anda açık olan siteye baktığımızda tamamı farklı şirketlerden gelen binlerce ürünün Yeniçarşım'da yer aldığını görüyoruz. Bir süredir denediğimiz sistem oldukça hızlı ve takılmadan çalışıyor. Son 1 yılda e-ticaretimiz ne kadar büyüdüyse, e-ticaret sitelerimizin de o kadar yavaşladığını ve sürekli hatalı sayfalarla karşılaştığımıza değinmek istiyorum, aslında bu ayrı bir yazı konusu olabilir. Yeniçarşım'da şu anda az sayıda kullanıcı olması da burada etkili olabilir, gerçek sonuç için yoğun zamanlarda sistemin nasıl tepki göstereceğini görmek gerekiyor.

Hürriyet tarafının her açıklamada altını çizdiği Hürriyet Güvenli Alışveriş Sistemi'ni de bu arada tekrar hatırlamakta fayda var. Yeniçarşım.com'da müşteri ürünü satın aldığında ürün bedeli Hürriyet’in havuz hesabına geçiyor ve bu sırada satıcı ürünü kargoya veriyor. Kargo süresi 3 gün olarak belirlenmiş yani 3 gün içerisinde kargonun müşteriye ulaşması gerekiyor. (Hürriyet tarafı ileride mağazarlarla bu konuda sorun yaşayabilir.) Kargo müşteriye ulaştığında ise müşterinin son onayı vermesinin ardından ürün bedeli bir iş gününde iş ortağına ödenecek.

YeniÇarşım'ın pazardaki rakiplerine göre en büyük artısı müşterilerin direkt şirketlerle muhattab oluyor olması ve ürün konusunda bir sorun yaşandığında bireysel satıcılar yerine Hürriyet tarafının da gücüyle iş ortağı şirketlerle sorununuzu çözebiliyor olmanız. Normalde derdinizi anlatmanızın zor olacağı yerlerde aracı kurumların güçlü duruşlarının fark yarattığını hemen her gün YemekSepeti'nde gördüğümüz için burada Hürriyet tarafının ciddiyeti ve müşteri memnuniyetine vereceği önem çok etkili olacaktır.

Yeniçarşım projesinin altyapısı daha önce Auto.nl projesiyle adlarını duyduğumuz Relephant Türkiye tarafından gelşitirilmiş ve çok sayıda yeni teknoloji kullanılmış. Şirket yetkilileri kurdukları altyapı konusunda o kadar iddialı ki mevcut altyapının Türkiye'de dönen bütün e-ticaret işlemlerini barındıracak güçte olduğunu belirtiyorlar, sanırım bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz :) Yaklaşık 1 yıldır büyük bir ekip ile geliştirilen projenin, şu anda görünen tek eksiği mobil arayüz veya uygulamalarının olmaması.

Hürriyet İnternet Grubu'nun blogunda yeniçarşim.com Genel Koordinatörü Elif Bakiler imzasıyla yer alan yazıda Bakiler, ilk aşamada beta olarak açtıkları siteyi mağaza sahipleri ve kullanıcıların yorumlarıyla daha da geliştireceklerinden belirtmiş. Bakiler projeyi “Tanıdığımız, kalitesini bildiğimiz marka ve ürünleri almak için artık sokağın karmaşasına girmeye gerek yok. yeniçarşım.com ile yorulmadan ve sıkılmadan, evden yapılacak alışverişi çok daha güvenli ve kolay hale getireceğiz. yeniçarşım.com’da giyim ve aksesuardan elektroniğe, beyaz eşyadan spor ürünlerine, oyuncaktan kozmetiğe 24 farklı kategoride mağazalarımız bulunuyor. Kullanıcılar, gerçek mağazalardan alışveriş yapacak, sıfır ürün alacaklar. Güvenli Alışveriş Sistemi ile sıcak ve samimi bir çarşıda alışveriş rahatlığını yaşayacaklar, beğenmedikleri takdirde ürünü iade edebilecekler” diyerek özetlemiş.

Hürriyet İnternet Grubunun son yıllarda açtığı sitelere baktığımızda sürdürdüğü bir başarısı olduğunu görüyoruz. Yeniçarşım.com'da da bence çok iyi bir başlangıç yapılmış. Onlarca alt grubunda bile kabul edilebilir düzeyde ürün daha ilk günden sistemdeki yerini almış. Yeniçarşım.com'un ne kadar başarılı olacağını ve şu anda kuşkusuz pazar lideri olan rakiplerinden ne kadar pay alıp alamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yorumlar (32)
 1. Yusuf Ibili Yusuf Ibili

  Sayfayı ilk gördüğümde bana http://wikimart.ru/ yu hatırlattı.

  Genel olarak kullanılabilirliğe önem verilmiş. Başarılar diliyorum.

 2. Tasarım sade ve şık. Sadece sıfır ürün satılmaması da gerçek bir Online AVM olması için doğru karar olmuş.

 3. Emre Acar Emre Acar

  Bence şu haliyle hiç bir yaratıcılığı olmayan bir proje, garanti alışveriş den herhangi bir farkını göremedim. Bu projeyi cname yönlendirmesiyle mağazaların kendi domainlerini kullanabilceği şekilde sağına soluna reklam koymadan gerçek bir e-ticaret sitesi arayüzü sunabilecekleri hale getirirlerse o zaman sağlam bir iş olur işte.

 4. piyasada domain kalmadı, şirketler de abidik gubidik domainlerle siteler açıyorlar. domain masrafı nedense çok ağır geliyor bu şirketlere. halbuki olayın %50 si domaindir yani.

  1. +1 demek isterdim ama az kalırdı; o yüzden ++1 demek istiyorum her ne kadar da az bile kalsa.

 5. Girişimci bırakmadılar ülkede...

 6. Logo ve genel site tasarımı hoşuma gitti, sisteme kayıt oldum, ilk izlenimlerimin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

 7. herzaman olduğu gibi hürriyet varolan projeleri kopyalamanın peşinden koşuyor, kocaman bir medya dünyasının yeni işler geliştirememesi nekadar komik, bir okadar üzücü,

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   +1

 8. Öncelikle 'sadece birinci el olması' yanlış bir açıklama olmuş çünkü baktığımız zaman şirketler uygulamıyor ve 2.el ürün satışı da yapılıyor. Bununla beraber Relephant Türkiye kendisi ile övünmeyi bırakıp ürün ekleme işlemi için daha sağlıklı bir çözüm getirmeleri gerekiyor veya hürriyet yeni carsim ekibi şirketlere bu konuda eğitim vermeli. (örneği; 12 VoltÖlçüleri: 51*37*39 cm Soğutma)

  1. Orçun K. Orçun K.

   Bahsettiğin ürünleri ben de gördüm ancak ürün eklemede zaten HTML girilebilecek kutu var (evet mağazayım), site açılmadan önce bizlere "toplu ürün girişi" için seçenek sundular ben kabul etmedim ancak sanırım bu sorun "toplu ürün girişi" ni yapan elemanlarından kaynaklanıyor bu veriyi hazırlayanlar sanırım ne relephant ne hürriyet, çok kıl bir adam olmama rağmen şimdiye kadar ürün girişi ile ilgili bir sorun bulamadım :)

 9. Neticaret Neticaret

  Güzel bir proje tasarımı ve yazılımı gayet iyi.

 10. Bülent Aydin Bülent Aydin

  İnsan yenilikçi birşeyler bekliyor. Merak ettiğim farklı olan ne ? Arkasında Hürriyet'in olması başarılı olmasını. Tekerlek ve Amerika'nın yeniden keşfi gibi geldi bana..

 11. herkes iyi yorumlar yapmış, başka siteye mi bakmışlar anlamadım:) mağazalar bölümüne baktığınızda ürünlerin çoğunu gezmedenal internet ve bilişim hizmetleri domine ediyor, mağaza çeşitliliği yok, kendi içine çalışan bir tekel durumu sözkonusu yani. tabii beta sürecinde olmaları da bunda etkili olabilir ama sonuçta hürriyet grubunun bunu bir mağazalar rekabet ormanı halinde tutmayacaksa yapmasının hiçbir anlamı yok, gittigidiyora rakip bile olamaz bence...

  1. Destur! Daha kepenkleri yeni kaldirmis adamlar, kac tane magaza olmasini bekliyorsun iceride?

   1. Renklidergi Renklidergi

    Hürriyet'in e-ticaret sitesi diye lansmanı yapılırsa az bile söylenmiş.

    Yabancı örneklere bakın, böyle yarım yamalak piyasaya çıkarılan iş göremezsiniz.

 12. Proje güzel görünüyor. Tasarım başarılı, sitenin arkasında Hürriyet'in olması çok iyi, bu durum "güven" sorununu minimuma indirecektir. Yazıdan okuduğum kadarıyla fikir çok iyi. Sadece firmaların satış yapabilecek olması kurumsal bir duruş olduğunu gösteriyor. Ürün detaylarına girildiğinde bazı aksaklıklar görünse de "beta" aşamasında olması durumu açıklıyor sanırım. Zaman gösterecek ancak şimdiden başarılı bir proje olacağını düşünüyorum.

 13. Tasarım olarak kullanışsız. Kadın sitesi tarzında.

  1. Çok haklısınız :)

 14. Renklidergi Renklidergi

  araması çalışmıyor yani adamakıllı...

  p350 yi aradım aldığı sonuçlardan beğen beğendiğini:

  fuya,askılı,göğüs payetli elbise

  akakce ya da ucuzu'ya baksınlar arama nasıl yapılır site içinde.

  1. Aslında biraz haklı biraz da acele bir yorum olmuş gibi. Olmayan bir ürünü bulmasını beklemişsin sanırım. Gelen sonuçlara bakarsak p350 ile birebir uyan bir ürün bulamamışlar ama p350 ye yakın şeyler de aranmış ve sunulmuş. Misal 9350, 6350 gibi model koduna sahip ürünler gibi. Aslında bunun kötü değil iyi bir arama olduğunu bu açıdan söyleyebiliriz sanırım ? Bir nevi "bunu mu demek istemiştiniz" tarzı belki. Birebir uymasa da uyabilme ihtimalini düşünerek sonuçları ve ürünleri değerlendirmek. Çünkü ci1030 arayınca mesela olan bir model olduğu için arama sonuçlarında geldi. N13530G'de aynı şekilde. Görünen o ki sadece ürünün marka model başlık değil tüm verisinde arama yapıyorlar fiyat dahil (p350 de 350 TL'lik ürünlerin gelmesinden yola çıkarak). Fena gelmedi bana. Aynı şekilde N13530G arayınca akakce.com da hiç bir sonuç alamadım, bu ürün olmadığı için tabi. Ama benzer koda sahip ürünler gösterilebilirdi ve bazen yardımcı olabilirdi belkide. Tamamen tercih meselesi. Belki de kullanıcıların senin gibi bir yaklaşımı daha çok desteklediğini görüp değiştirebilirler. Beta aslında feedback almak için değil midir sonuçta. Türkiye'de aslında çok tanıdık olmadığımız ama uluslararası markalar ve hızlı büyüyen web siteleri alanları ne olursa olsun community yaratmış ve feedbacklerinden beslenmişlerdir. Bizim de bu kültüre alışmamız hiç fena olmayacak gibi.

 15. Steve Zuckenberg Steve Zuckenberg

  İE 7 ile giriş yapılamayan, benim için ölü doğmuş girişimdir. Alttan görülebilen site silueti bana 2000li yılların başlarındaki tasarımları hatırlatmıştır, amazon.com'a bakar iç geçirir hürriyet okurduk...

  1. Ahmet Erdem Ahmet Erdem

   Insanları anlamakta zorlanıyorum açıkçası. Adamlar, adı üstünde "BETA" demişler ve daha BETA'nın ilk haftası. 0 problem ile açılacak olsa zaten beta kavramı gereksiz bir kavram olurdu.

 16. Bu kadar firmayı bu kadar kısa sürede nasıl toparlayabilmişler merak konusu

 17. Baris Bildir Baris Bildir

  Yorumlara saygim var. ama adamlar zaten siteyi satmiyor sizlerde siteyi almayacaksiniz, burada dogru yorum icin bir urun aramak fiyatina bakmak, siparis vermek, odeme secenekleri, kargo ucreti,teslimtedarik surecine bakmak dogru yol olsa gerek.

  bu konularda yenicarsim.com farkini gosterecektir.

 18. Volkan Volkan

  Ben söz konusu girişimin çok fazla ses getirecek bir proje olacağını düşünmüyorum açıkcası.

  Hele ki, satıcılar için oluşturulan üyelik şartları ve sözleşmedeki tamamiyle ve sadece Hürriyet grubunun çıkar ve amaçlarını düşünmesi trajikomik bir durum açıkcası.

  Hali hazırda piyasada eski olan ve aynı grubun daha önce tıkır tıkır işleyen ama işlevsiz hale getirilen, hemalhemsat.com projesinin özellikle son dönemde gerek satıcılara gerekse alıcılara yaşattığı sinir harbini de göz önünde bulundurursak ve bu denli bağlayıcı maddeler ile ve henüz kendini ispatlamadan çok ciddi ilan ve aylık mağaza bedelleri talep etmesini de gözönüne alırsak balon bir girişim olma olasılığı %90'larda, sadece reklam yaparak bir yere kadar makyajlanır ve sonrası malum.

  (Tamamen şahsi görüşlerimdir.)

  1. Hakan Türkmen Hakan Türkmen

   İnsanlardan bu kadar aceleci bir şekilde para istemesi gerçekten can sıkıcı. hemen 3 aylık 150 lira. daha yeni üye olduk hemen para konuşmak ayıp değil mi biraz? sanki türkiyenin en çok satan sitesisin? en meşhur sitesisin. adam adha satıp satmayacağını bilmiyor. hemen ver para gerçekten acn sıkıcı.

   1. Volkan Çakan Volkan Çakan

    Kesinlikle öyle Hakan bey ayrıca söz konusu grubun daha önceki girişimleri ve fiyasko ile sonuçlanan projeleri de ortada iken böyle bir yaklaşım gerçekten çok can sıkıcı.

    Biliyorsunuz hemalhemsat.com da bu grubundu ve siteleri üzerinde bir dönem biz gittigidiyor'dan yaptığımız satışın 2 katını yapıyorduk, ama adamlar bunu bile mahvetti, 150 TL'yi geçen ödemeleri geciktirmek için ellerinden geleni yaptılar, bunlara şahit olan bir sürü firma ve ürün alan insan var, o yüzden yenicarsim bence hemalhemsattan çok daha büyük bir fiyasko olacaktır.

    2-3 ay sonra firmaların ödemelerin gecikmesi ile ilgili şikayetlerini internet üzerinden acı bir şekilde takip edeceğimizi düşünüyorum.

 19. Adamlar firmadan aldığını ürüne %10 %5 koyup son kullanıcıya satmaya çalışıyor hangi mantık bunu kabul edebilir. Firmadan daha ucuza almak varken neden senden alim. Çok iyimi müşteri hizmeti vereceksin bana , problemim olursa çok kısa bir süredemi çözeceksin yani bu mantıklamı yaptınız bu sistemi anlamıyorum anlayan varsa lütfen beni bilinçlendirebilirmi.

  1. sistemde ve işleyişte hatalar olduğunu görmek mümkün. yukarıda bulut isimli yorum yapan kişinin söylediği gibi -Bu kadar firmayı bu kadar kısa sürede nasıl toparlayabilmişler merak konusu- hayret edilecek bir durumdur.

   firmaların, siteye konulan mağazaların güvenli olmaları konusunda şüpheler uyandırıyor.

   distribütör firmalar varken kim olduğu bilnmeyen ithalatçılar tarafından getirilen ürünlerin satışı söz konusu bu yüzden fiyatlar dikkat çeken seviyede ucuz gözükmekte fakat ürünlerin garantisi konusunda tartışma yaratacak ciddi sorunlar da olduğu bir gerçek...

   insanlar farkına varmadan alışveriş yapıyorlar. canları yandığında çözüm gösteren muhatap bulamayacaklar.

   daha yaklaşık 1 yıl civarı olan bir site hakkında şikayet sayfalarına bakın ve iyi araştırın.

 20. Süleyman Süleyman

  yüksek miktarda yapmış olduğum ürüne taksitsiz olarak tek çekim yaparak zarar ettirdiler hiç bir çözüm olmadı kesinlikle tavsiye etmem.

 21. Üniversiteye başladığım yıllarda yani 3 sene önce aklımda beliren ve sağda solda anlattıgım fikir buydu. Girişimcilik derslerinde hep bu fikrimi dile getirirdim :) Ama ilk derste fikirlerin tüm yönleri ile açıklanmaması gerektiğini öğrenmiştirk. Elimizden tutabilen hürriyet gibi bir finansman olsaydı o zaman dünya standartları üzrinde bir site ile karşılaşabilirdiniz :) Finansman olabilecek abiler varsa sesime kulak verebilirler. Bekliyorum.