Hürriyet'in Yeni E-ticaret Platformu YeniCarsim.com Açıldı

Hürriyet'in e-ticaret pazarına girişi olarak daha önce haberini yaptığımız Yeniçarsım projesi geçtiğimiz Cuma günü beta yayınına başladı.

Hürriyet'in e-ticaret pazarına girişi olarak daha önce haberini yaptığımız Yeniçarsım projesi geçtiğimiz Cuma günü beta yayınına başladı. Yeniçarşım'ı kısaca anlatacak olursak, ticari ünvan sahibi şirketlerin mağazarlar açarak her çeşit ürünü satabildikleri büyük alışveriş portalı.

Gittigidiyor modeline oldukça benzeyen yeniçarşım'ın farkı ise satılan ürünlerin sadece birinci el olması ve mağazaların sadece ticari ünvan sahibi kişi veya kurumlar tarafından kurulabiliyor olması.

Süreci kesin olarak bilemesek de Yeniçarşım'da mağaza açmayı düşünen şirket sahipleri başvuru yaptıklarında Hürriyet'in satış ekipleri, şirketleri ofislerinde ziyaret ederek projeyi anlattıkları ve gerekli dökümanları paylaştıkları yönünden duyumlar almıştık. Site açıldığına göre tabii ki süreç tamamen online hale de gelmiş olabilir, bize gelen duyumlar site açılmadan önce ki süreç ile ilgiliydi.

Şu anda açık olan siteye baktığımızda tamamı farklı şirketlerden gelen binlerce ürünün Yeniçarşım'da yer aldığını görüyoruz. Bir süredir denediğimiz sistem oldukça hızlı ve takılmadan çalışıyor. Son 1 yılda e-ticaretimiz ne kadar büyüdüyse, e-ticaret sitelerimizin de o kadar yavaşladığını ve sürekli hatalı sayfalarla karşılaştığımıza değinmek istiyorum, aslında bu ayrı bir yazı konusu olabilir. Yeniçarşım'da şu anda az sayıda kullanıcı olması da burada etkili olabilir, gerçek sonuç için yoğun zamanlarda sistemin nasıl tepki göstereceğini görmek gerekiyor.

Hürriyet tarafının her açıklamada altını çizdiği Hürriyet Güvenli Alışveriş Sistemi'ni de bu arada tekrar hatırlamakta fayda var. Yeniçarşım.com'da müşteri ürünü satın aldığında ürün bedeli Hürriyet’in havuz hesabına geçiyor ve bu sırada satıcı ürünü kargoya veriyor. Kargo süresi 3 gün olarak belirlenmiş yani 3 gün içerisinde kargonun müşteriye ulaşması gerekiyor. (Hürriyet tarafı ileride mağazarlarla bu konuda sorun yaşayabilir.) Kargo müşteriye ulaştığında ise müşterinin son onayı vermesinin ardından ürün bedeli bir iş gününde iş ortağına ödenecek.

YeniÇarşım'ın pazardaki rakiplerine göre en büyük artısı müşterilerin direkt şirketlerle muhattab oluyor olması ve ürün konusunda bir sorun yaşandığında bireysel satıcılar yerine Hürriyet tarafının da gücüyle iş ortağı şirketlerle sorununuzu çözebiliyor olmanız. Normalde derdinizi anlatmanızın zor olacağı yerlerde aracı kurumların güçlü duruşlarının fark yarattığını hemen her gün YemekSepeti'nde gördüğümüz için burada Hürriyet tarafının ciddiyeti ve müşteri memnuniyetine vereceği önem çok etkili olacaktır.

Yeniçarşım projesinin altyapısı daha önce Auto.nl projesiyle adlarını duyduğumuz Relephant Türkiye tarafından gelşitirilmiş ve çok sayıda yeni teknoloji kullanılmış. Şirket yetkilileri kurdukları altyapı konusunda o kadar iddialı ki mevcut altyapının Türkiye'de dönen bütün e-ticaret işlemlerini barındıracak güçte olduğunu belirtiyorlar, sanırım bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz :) Yaklaşık 1 yıldır büyük bir ekip ile geliştirilen projenin, şu anda görünen tek eksiği mobil arayüz veya uygulamalarının olmaması.

Hürriyet İnternet Grubu'nun blogunda yeniçarşim.com Genel Koordinatörü Elif Bakiler imzasıyla yer alan yazıda Bakiler, ilk aşamada beta olarak açtıkları siteyi mağaza sahipleri ve kullanıcıların yorumlarıyla daha da geliştireceklerinden belirtmiş. Bakiler projeyi “Tanıdığımız, kalitesini bildiğimiz marka ve ürünleri almak için artık sokağın karmaşasına girmeye gerek yok. yeniçarşım.com ile yorulmadan ve sıkılmadan, evden yapılacak alışverişi çok daha güvenli ve kolay hale getireceğiz. yeniçarşım.com’da giyim ve aksesuardan elektroniğe, beyaz eşyadan spor ürünlerine, oyuncaktan kozmetiğe 24 farklı kategoride mağazalarımız bulunuyor. Kullanıcılar, gerçek mağazalardan alışveriş yapacak, sıfır ürün alacaklar. Güvenli Alışveriş Sistemi ile sıcak ve samimi bir çarşıda alışveriş rahatlığını yaşayacaklar, beğenmedikleri takdirde ürünü iade edebilecekler” diyerek özetlemiş.

Hürriyet İnternet Grubunun son yıllarda açtığı sitelere baktığımızda sürdürdüğü bir başarısı olduğunu görüyoruz. Yeniçarşım.com'da da bence çok iyi bir başlangıç yapılmış. Onlarca alt grubunda bile kabul edilebilir düzeyde ürün daha ilk günden sistemdeki yerini almış. Yeniçarşım.com'un ne kadar başarılı olacağını ve şu anda kuşkusuz pazar lideri olan rakiplerinden ne kadar pay alıp alamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.