comScore’a Göre Haziran Ayında Türkiye'nin En Popüler 20 Web Sitesi
Genel

comScore’a Göre Haziran Ayında Türkiye'nin En Popüler 20 Web Sitesi

comScore'un Türkiye özelinde sunduğu raporlar arasında "popüler web siteleri" başlığı her zaman dikkat çekiyor. Haziran ayı raporuna göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen web sitesi halen Google.com.tr ama Facebook'un aradaki farkı giderek kapattığı görülüyor.

Listenin başında yer alan Google.com.tr, comScore raporuna göre (15 yaş üstü ve internet kafeler dışındaki) Türk internet kullanıcılarının yüzde 95'ine, 22 milyondan fazla kişiye ulaşmış. İkinci sırada yer alan Facebook.com ise 21.2 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmış (yüzde 92.5 ) ve Google ile aradaki farkı 1 milyon kullanıcının altına düşürmüş. Haziran ayında Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 3. web sitesi ise 16.4 milyon kişiye ulaşan tekil ziyaretçisiyle Live.com olmuş.

Webrazzi comScore Haziran

Google, Google.com ile 4. sırada 15.5 milyon kişiyi, 5. sırada Youtube.com ile 13.7 milyon kişiyi, 12. sırada ise 9,2 milyondan fazla kişiyi karşılıyor. Youtube'u Dailymotion ve Nokta'nın sahibi olduğu izlesene.com takip ediyor. Nokta, Blogcu.com ile de 10. sırayı tutuyor.

comScore Mynet'i 11.6 milyon aylık ziyaretçi ile 8. sırada gösteriyor. Dokuzuncu sırada MSN.com yer alıken, MSN.com.tr ve Microsoft.com da Microsoft adına listeye giriyor. Tabii Microsoft'un Facebook'ta da küçük bir payı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Türkiye'nin en çok bilinen web sitelerinden Sahibinden.com, Hurriyet.com.tr, Milliyet.com.tr, Ekolay.net, Wikipedia.org, Donanımhaber.com ve Gittigidiyor.com da ilk 20 listesini tamamlıyor.

Türk internet kullanıcı sayısı hızla artarken Avrupa çapında aktif internet kullanımımız ve yeni servislere karşı ilgimiz dikkat çekmeye devam ediyor. Üst sıralarda büyük değişimler yaşanmasa da Türkiye'nin yakaladığı ivme popüler web siteleri arasındaki mücadeleyi kızıştırıyor. Umarız bir kaç yıl içinde daha fazla Türk girişimi bu listede yer almayı başarır.

Yorumlar (11)
 1. Hotmail hesabimdan ne zaman sign out yapsam. Istegim disinda msn.com.tr adresine yonlendiriliyoruz. Boylece haksiz bir rank artisi yakalamis oluyor.

  1. doğru tespit, katılıyorum.

 2. donanimhaber'e bak ne kadar yüksek.

 3. Bu dataya nerden ulasabiliriz, comscore un sitesinde bulamadim? Tesekkurler!

  1. Ben de verileri comscore'de bulamadım. Nasıl ulaşabiliriz?

   1. Aynen ya. Ben alexa da bu verileri elimle koymuş gibi buluyorum. comscore sanki saklıyor mubarek.

 4. Mustafa Mustafa

  su siralamalari bi de iller bazinda ( daha kucuk bolgeler icin de ) yapsalar artik!

 5. Gökhan E. Gökhan E.

  comScore, (bilmeyenler için) Amazon servisi olan Alexa'dan alsın; ücretli bir panel satıp, yayınlasın :)

 6. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Facebook neredeyse Google.com.tr'yi geçecekmiş. Çok kötü.

 7. Hocam live.com zaten kendi düzenini hit üzerine kurmuş,bunun olması normal ama deger sitelerin hele hele herhangi bir türk sitesinin ilk 3 'e girememesi çok kötü? umarım yakın olmasada pekte uzak olmuyan bir zamanda ilk 3 'te bir Türk sitesi görürüz.

 8. Liste aslında muhtemelen dunynın heryerınde %70 tutar,

  Listenın tamamı, paylaşım uzerıne paylaşımını uyelerden alan sosyal sıteler, listede sahibinden.comun olması guzel, ancak bence en guzel olanı donanımhaber gibi forum ağırlıklı bir Türk sitesinin olması, diğer siteler büyük yatırımlar ile ortaya çıkmış projeler. DH ufak bir kuruluşdan büyük bir şirketleşm süreci yaşayan bir site