TTNET'in Gözünden Türkiye'de İnternet Kullanım İstatistikleri
Telekom

TTNET'in Gözünden Türkiye'de İnternet Kullanım İstatistikleri

Türkiye'nin en büyük genişbant internet servis sağlayıcısı TTNET, geçen yıl PC ve İnternet Penetrasyonu' adında bir çalışma yapmıştı. O çalışmada yer almayan kırsal kesimin bilgisayar ve internet kullanım istatistikleri yeni çalışmada eski sonuçların güncel haliyle birlikte yeniden açıklandı.

TTNET blogda yayınlanan ve TTNET adına Ipsos KMG tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre Türkiye’de toplam 18.049.667 hane var. Yaklaşık 8 milyon hanede (yüzde 43) bilgisayar bulunuyor. BTK'nin son çeyrek raporu toplamda 9 milyondan fazla hanenin genişbant internet abonesi olduğunu gösteriyordu.

İnternet bağlantısı olan hane sayısı ise 5,8 milyon. Buna göre toplam hane sayısının yüzde 33'ü, bilgisayar olan hanelerin ise yüzde 72,5'i internet bağlantısına sahip. Bilgisayarı olmayan 6,5 milyon hanede en az bir internet kullanıcısı var. Ülkemizde 5,6 milyon hanede ise ne bilgisayar ne internet ne de internet kullanıcısı var.

Türk İnternet Kullanıcı Sayısı 30 Milyon

Araştırmaya göre 30 milyon Türk internet kullanıcısı var. Bunun yüzde 59'u yani 17,7 milyonu erkek, yüzde 41'i yani 12,3 milyonu ise kadın.  Kullanıcıların yüzde 77,8’i interneti sohbet yapmak amacıyla kullandığını söylüyor. Bu durum comScore'un Avrupa internet kullanım istatistikleriyle paralellik gösteriyor.

Türk internet kullanıcılarının diğer ilgi alanlarına baktığımızda ise yüzde 54,5'inin araştırma yaparak bilgi edinmek, yüzde 38,1'nin ise e-posta kontrol etmek için kullandığını görüyoruz. TTNET, internetten gazete okumak alışkanlığının da arttığını paylaşıyor.

TTNET önemli bir bilgi daha veriyor; internette en aktif olduğumuz saatler 21.00-24.00 arası. Yani en az internete girenler akşam yemeğinden sonra çoğunlukla bilgisayar başına oturuyor ve internet kullanım oranı günün son 3 saatinde zirve yapıyor. Mobil interneti hesaba katmazsak, günün son saatlerinin Facebook kullanımı içinde önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İnternet Trafiğimiz

Daha önce paylaştığımız gibi internet trafiğini en çok arttıran aktivite video izlemek. Genel internet trafiğinin yüzde 32'sini video izleme (Youtube hariç) oluştururken, Youtube tek başına yüzde 7,86 oranında bir trafik yaratıyor. İnternet trafiğimizin yüzde yüzde 28,23'ü internette gezinmeye, yüzde 10,86’sı dosya indirmeye, yüzde 3,7'si Tivibu'ya, yüzde 0,2’si oyunlara, yüzde 0,82’si anlık mesajlaşmaya ve yüzde 9,4’ünü de diğer eylemlere harcanıyor.

Kırsal ve Kentsel Alanlarda İnternet Kullanımı

Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımının artışına rağmen TTNET, kırsal kesimde internet kullanım oranı henüz yüzde 19'da kaldığını söylüyor. Kent ve yarı-kent konumundaki kesimlerde ise internet kullanım oranı ise yüzde 40 düzeyinde.

TTNET, büyük şehirlerimizin internet kullanım oranlarını da paylaşıyor. İstanbul, yüzde 51,8'lik internet kullanım oranı ile zirvede. İnternetin popüler olduğu sonraki 4 il ise Ankara, Kocaeli, Tekirdağ ve Antalya. İzmir ve Bursa'nın ilk beşe girememesi ise ilginç.

Bölgesel olarak internet kullanım oranlarına bakıldığında ise Doğu Anadolu’da yüzde 23.4 ile Tunceli, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 21.9 ile Gaziantep, Karadeniz Bölgesinde ise yüzde 32,1 ile Rize birinci sırada.

Yorumlar (8)
 1. Mert Bulan Mert Bulan

  Yazının sonunda "Güneydoğu Anadolu’da yüzde 20 ile Hakkâri" demişsiniz ancak Gaziantep 21.9 :)

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Penetrasyon haritasının küçük halinde değerleri görememiş ve Gaziantep'in 1. olmadığına şaşırmıştım. Dikkatiniz için teşekkürler, gerekli düzeltmeyi yaptık. ;)

 2. Bugünler de yurtdışına fiber interneti biz ihraç ediyoruz (kendi tabirleri ile döşemeye gidiyoruz) diyerek cem yılmazın reklam filmlerini oynatıyorlar.

  Ama Türkiye de fiberi belli bölgeler dışında göremedik, bir alt sokağım da fiber var ben çektiremiyorum. Bunlar yurtdışına fiber çekiyor. Çok saçma.

  TTNET ve Telekom'un hiç bir şeyine güven duyulmaz istatistiklerine bile...

  1. Haka Ak Haka Ak

   Fibar hat satın aldı. Döşemedi.

   1. Demekki reklamları bile yalanmış.

 3. renklendirme yöntemi biraz anlamsız olmuş, tonlamalarla olsa daha anlamlı olur. Ankara %49 olup sarı olmuş mesela.. renklendirmenin amacı rakamlara teker teker bakmadan genel durumu görebilmek olduğunu sanıyorum.

 4. TTnet 'in raporunda bazı iller beni şaşırttı.Mesela büyük şehirlerin yanındaki illerde bu oralar paralel ilerlemiyor gibi gözüküyor.Bu noktada tartışılması gereken TTnet'in başarısızlığı denilebilir.Ki şu anda TTnet reklamlarında kırsala yayma çabası zaten gözetilmekte bence...

 5. Volkan Gülez Volkan Gülez

  TTNET'in izmir'da sanılandan az kullanılmasının nedeni alternatiflerinin son zamanlarda daha çok tercih edilmesidir bence. Çünkü Türk Telekom bana göre başarısız pek çok anlamda. Hizmet 0 destek 0 teknoloji 0. Başka ülkeler uçuyor biz hala emekliyoruz.