Google+'da 370 Bin Türk Kullanıcı Var
Sosyal Ağlar

Google+'da 370 Bin Türk Kullanıcı Var

Wall Street Journal'ın haberine göre Google+ 19,93 milyon üyeye ulaştı. comScore'un sağladığı verilere dayanılarak verilen haberde, Google+'da en çok üyesi bulunan 10 ülke sıralanmış. comScore'un verilerine göre 5.3 milyon üyesiyle ABD birinci sırada gelirken, ikinci sırada şaşırtıcı bir şekilde 2.85 milyon üyeyle Hindistan, üçüncü sırada ise 870 bin üye ile İngiltere geliyor.

İlk 10 listesinde 9. sırada ise Türkiye yer alıyor. comScore'a göre 370 bin Türk üyenin bulunduğu Google+'da Türkiye en çok üyesi bulunan 9. ülke konumunda. Halen davetiye ile üye alan Google+'ın ne zaman herkesi kabul edeceği ise belli değil. Geçtiğimiz günlerde iPhone uygulaması da onaydan çıkan Google+, dünyada en büyük nüfusa sahip olduğu 9. ülke olan Türkiye App Store'una ise uygulamayı koymaya gerek duymamış (!).

Amerika'da App Store'da birinci sırada bulunan Google+'ın iPhone uygulaması, Türkiye pazarında da yayınlansaydı bizde de birinci sıraya yükselecekmiş gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta Larry Page'in ağzından 10 milyon üyeyi geçtiği duyurulan Google+, eğer hesaplama doğruysa geçen hafta 10 milyona yakın yeni üye kazanmış demek oluyor.

İlk açıldığı günlerde kısıtlı davetiye gönderilmesine izin veren, hatta davetiye gönderilemeyen Google+'da şu anda üyeler istedikleri kadar davetiye gönderebiliyor. Sanırım Google+'ın hızlı yükselişi ve genel olarak olumlu geri dönüşler, Google'da rüzgarı yakalamışken devam etme isteği uyandırdı.

Google+'ın çıkışı ve davetiye sistemi ile bir anda geniş kitlelere ulaşması, bana Gmail'in hızlı yayılımını hatırlattı. Açıldığı günlerde bir hesabın sadece belli sayıda davetiye hakkı olan Gmail'de Google+'a benzer bir şekilde yükselmişti. Hemen hemen herkesin üyeliği olan Gmail'in asıl e-posta olması için ise üzerinden birkaç yıl geçmesi gerekmişti. Bugün internet ile biraz daha haşır neşir olan herkesin ilk tercihi olan Gmail'in geldiği durum, Google+'ın geleceğine de ışık tutabilir.

Şu anda çok az kullanıcının birincil sosyal ağı olan Google+, önümüzdeki yıllarda en çok tercih edilen sosyal ağ olabilir mi? Geçmişteki Google işlerine bakarsak şansı yüksek. Çünkü Google aynen Google'da, Gmail'de olduğu gibi eksikleri ve kalabalığı olan bir sistemi ele alarak temizledi ve rahat kullanılabilir hale getirdi. Google'ın en iyi yaptığı şey olan yeniden modelleme Facebook karşısında büyük bir zafer kazanmasını sağlayabilir mi? İşte bu sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum :)

Görsel Kaynak: WSJ

Yorumlar (24)
  1. Google+ diğer sosyal ağlardan çok farklı özellikler taşıyor. Daha pratik. Mesela fare ile birşeyi yürütüp gruplandırılabiliyor. Ama Türkiye'de facebook biraz zor geçilir.

    1. Davetiye hakki olan davet edebilirmi acaba? cinaroid et gmail com

  2. Türkiye'de bu kadar büyük bir kullanıcı potansiyeli varken, neden bir türlü global büyük bir proje çıkaramıyoruz hala anlam veremiyorum.

    1. Sanirim dil(ingilizce) faktoru ve anglo-sakson kulturunun yayilmasini neden olarak gosterebiliriz

      Amerika disinda baska ulkelerin web sitelerini ben kullandigimi hatirlamiyorum. Mesela bu soruyu Japonya, Guney Kore, Fransa veya Cin gibi ulke insanlarina da sorabiliriz. Onlarin neden dunya capinda ve butun herkes tarafindan bilinen web siteleri yok.

      Insanlarin geneli tarafindan kullanilan web projelerinin silikon vadisinden veya Amerika nin gelismis sehirlerinden cikmasi tesaduf degil elbet.

      Global buyuk internet projelerin cikmasi global bir lisan ve kulturun hakim olmasina son derece bagli bir sey olsa gerek.

      1. Çinde olanları net olarak bilemiyoruz. Dil faktörü tamam ama bunun yanında başka gerçeklikler de var. Eğer yanlızca dille olsa İngiliz sitelerinden de Amerikan siteleri kadar bahsedilirdi. Avustralya ya da Kanada sitelerinden de. Mesele çeşmenin başında olmak. Sektörün ve altyapısının amerika'nın elinde olması sebebiyle yapılan her hamle daha yeşeremeden budanıyor.

    2. Tarik Sucu Tarik Sucu

      şu an üzerinde çalışılan, ciddi finansman ayrılmış global bir proje var. fakat bir projenin çok iyi olması, globalleşmesi için yeterli değil. gerekli bağlantılar çok önemli, şu an bir taraftan yazılım devam ederken diğer taraftan bağlantılar yapılandırılıyor.

      1. takiplen.com a da öyle deniyordu ama sonuç fiyasko.

      2. Tarik Sucu Tarik Sucu

        takiplen.com bir projemiydi ki :)

    3. Antifriz Antifriz

      Çok basit; çünkü kullanıcı olmak kolay, üretmek ise zor.

      Şöyle sorular da sorabilirdiniz:

      - Bu kadar çok uçak yolcusu varken, neden uçak üretemiyoruz?

      - Bu kadar araba kullanıcısı varken, neden global bir araba markası yaratamıyoruz?

      - Bu kadar film seyircisi varken, neden global filmler üretemiyoruz?

    4. Koç Blog Koç Blog

      Yabancı hayranlığı yüzünden. Yoksa çıkarttıyoruz ipleyen olmuyor, ya bizimkilerde ancak bu kadar yapar falan diyip aşağılıyoruz. Hiç bu kadar sermaye ile bu kadar olur biraz destek olalım daha iyi hale getirirler muhakkak demiyorlar.

      Mesela çinin qq'su rusyanın yandexi kendi halkı tarafından çok destekleniyor. Facebook'un google+'un yayına bile yaklaşamazlar ama halkından gelen destek sayesinde ciddi birer firma haline geldiler.

    5. Safiye Tingir Safiye Tingir

      biz yeni fikirden ziyade google ın yaptıgı gibi tutan fikirleri kopyalamaya calısıyoruzda bence ondan

    6. cunku yabanci ozentiligi var bizde

    7. Yorumcu Yorumcu

      Türkiyeden böyle projeler çıkmaz, bizde doğma fikirler vardır anında kodesi boylatır. Örneğin facebookun türkiyede yapıldığını düşünün, dengesiz biri çıkar atatürke hakaret eder ömür boyu uğraşır durursunuz.

  3. Hindistan'in en buyuk ikinci ulke olmasi sasirtici degil, Google'in dunyanin hemen heryerinde unutulan sosyal ag denemesi Orkut, Hindistan ve Brezilya'da hala cok populer! demek googlela paylasmayi cok seviyolar !

  4. Gokhan Guneri Gokhan Guneri

    Emre dunya arenasinda bizleri konusturacak bir proje cikaricaz. Inancini kaybetme.o rol daha bize verilmedi sadece. Dengeler dengeler iste...

  5. Süleyman Turan Süleyman Turan

    Sosyal medya platformlarının birisi bitiyor birisi geliyor. :) Şöyle geçmişe gözatacak olursak çokta uzak değil cember.net vardı 280 bin üyesi bulanan site Erol çağlar bey tarafından 2005 yılında kurulmuştu 2008 yılında Almanyalı XING şirketine 4.36 milyon Euro'ya satıldı. Şu anda Xingi kullanıyormuyum hayır. Ülkemizde büyük bir potansiyel var google sosyal platformda ilk sırayı gözüne diksede facebook ve yeni gelecek siteler bunu paylaşacaktır. Yeni fikirler her zaman kazanacak umarım ileriki zamanda ülkemizde yeni fikirler çıkar..

  6. Anindayorum.com Anindayorum.com

    koydukları yasaklarla projeyi öldürdüklerinin farkında değiller...

  7. Awdesign Awdesign

    davetiye gönderebilirmisiniz?

    [email protected]

  8. Webbuzzy Webbuzzy

    Kullanıcı sayısının, sitenin popülaritesini artıracığını düşünmüyorum. Bir çok kişi sırf servisi merak ettikleri için üye oldular. Sizce 370 bin Türk kullanıcısının yüzde kaçı aktif bir şekilde google+'sı kullanıyor???

    Bir çok kişi en azından bir üyelik açtı. İnternet teki zamanlarının bir çoğunu yine facebook da geçiriyorlar.

  9. Davetiye İsteyen arkadaşlarlar buraya mail adreslerini bırakabilir ya da bana mail atarak ulaşabilir.

    [email protected]

  10. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Korkarım Google Buzz'ın başına gelen plus'ın da başına gelecek. Keyifli olmuş ancak yine de bazı yönlerden sorunlar var. Buzz gibi olursa yazık olur.

    Niye facebook'tan arkadaşlarını aktarma yok acaba?

  11. Sanirim belki eklememiz gereken baska bir onemli husus ise takim calismasi konusundaki yetersizligimiz

    Turkiye de herkes lider olmak istiyor, ortakliklar cok cabuk bozuluyor, gorev tanimlari net olarak dokumente edilmiyor

    bunun sebebi ise sanirim egitim sistemi olsa gerek

    yurt disindaki(ozellikle Amerika) egitim sistemiyle bizimkini karsilastirin farki cok bariz gorebilirsiniz

    Amerika da takim calismasi diyorlar baska bir sey demiyorlar..

  12. Fırat Esmer Fırat Esmer

    Ben de Google+'ın çok fazla popüler olmayacağını düşünüyorum.

  13. Merhaba, davetiye gönderme hakkı olan var mı acaba bana gönderebilir misiniz.

    genctokalak et gmail.com

    Teşekkürler.