Microsoft da Çeyreği Rekor Karlılıkla Kapattı

Teknoloji dünyasının dev firmaları ardı ardına gelirlerini açıklıyor. Hatırlayacağınız gibi önce Google ve ardından Apple son çeyrek gelirlerini duyurmuşlardı. Şimdi de sıra Microsoft'a geldi.
Microsoft da Çeyreği Rekor Karlılıkla Kapattı

Teknoloji dünyasının dev firmaları ardı ardına gelirlerini açıklıyor. Hatırlayacağınız gibi önce Google ve ardından Apple son çeyrek gelirlerini duyurmuşlardı. Şimdi de sıra Microsoft'a geldi. Microsoft yaptığı resmi açıklamada son çeyrekte 17,37 Milyar dolar gelir elde etti. Microsoft için rekor olan bu rakam bir yıl öncesine göre %8'lik bir artışa karşılık geliyor. Microsoft'un bu çeyrekteki net karı ise 5,87 milyar dolar oldu.

Microsoft ayrıca 30 Haziran'da sona eren mali yıl için 69,94 milyar dolarlık rekor bir gelir açıkladı. Bir önceki yıla göre bu mali yıl gelirlerinde %12'lik bir artış olan Microsoft'un bu dönemdeki net karı ise önceki yıla göre %23 artarak 23,15 milyar dolar oldu.

Yani son çeyrekte Microsoft'un rakamları Google'dan oldukça yüksek ama Apple'ın gelirlerinde de dikkat çekici oranda düşük görünüyor...

Apple son çeyrek rakamlarında Microsoft'a göre yaklaşık 11 milyar dolar daha fazla gelir elde etmiş. Yıllık rakamlara baktığımızda ise fark çok daha fazla. Yaklaşık 70 milyar dolar yıllık gelir açıklayan Microsoft'a karşın Apple'ın yıllık geliri tam 30 milyar daha fazla.

Buna karşılık net karlılıkta fark çok daha az. Microsoft'un yıllık net karı 23,15 milyar dolarken, Apple'ın ki 23,61 milyar dolar. Yani 30 milyar dolarlık gelir farkına rağmen Apple, Microsoft'tan sadece 460 milyon dolar fazla kar edebilmiş.

Ne olursa olsun Microsoft hem gelirlerini rekor düzeyde arttırdığı iyi bir yıl geçirdi. Ama açıkladığı rakamların, sadece iPad ve iPhone sayesinde Microsoft'tan fazla gelir eden Apple'ın başarısının daha ön plana çıkmasını sağladığını söylemek de yanlış olmayacak…

SlidesFY11Q4

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.