Google Uçuşa Geçti: 2. Çeyrek Geliri 9 Milyar Dolar

Google Uçuşa Geçti: 2. Çeyrek Geliri 9 Milyar Dolar

Google, 30 Haziran'da sona eren 2011'in ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Bir önceki çeyrekte beklentilerin oldukça altında kalan ve 2. çeyrek için de karamsar senaryoların ortaya çıkmasına neden olan düşük rakamların yerine bu kez rekor artışlar olduğu gözleniyor.

2. çeyrekteki gelirini 9,026 milyar dolar olarak açıklayan Google, böylece beklentilerin yaklaşık 500 milyon dolar üzerine çıkarak rekor kırdı. Bir önceki çeyrekte toplam gelirlerini sadece 135 milyon dolar arttırmayı başarmış olan Google, bu kez 1. çeyreğe göre 451 milyon dolarlık bir artışa ulaşmış oldu. Bu rakamlar bir önceki yıla göre %32'lik bir büyümeyi gösteriyor.

Google'ın 2. çeyrek gelirlerinin yaklaşık %70'i kendi işlettiği sitelerden geliyor. 6,232 milyar dolarlık bu gelirin yanı sıra iş ortaklığı programları sayesinde elde ettiği gelir 2,484 milyar dolar. Google'ın diğer gelirleri ise pastanın çok daha ufak bir parçasını oluşturuyor ve 2. çeyrekte firmanın diğer gelirleri 310 milyon dolar olarak açıklandı.

Google iş ortaklığı programları ile Adsense reklamları yayınlayan sitelere de geçtiğimiz çeyrekte 2 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını belirtti.

Tüm bu gelirler kadar önemli diğer bir konuda Google'ın bankada ne kadar parası olduğu. Olası stratejik hamleler yapabilmek adına Google'ın bu anlamda da eli oldukça güçlü görünüyor. Yayınlanan raporda Google'ın 39 milyar dolar nakit veya nakde çevrilebilecek varlığı olduğu da açıklandı.

Tabi ki bu seviyede rakamlara ulaşmak ve bunları yönetebilmek çok ciddi bir operasyon gerektiriyor. Google şu anda dünya çapında toplam 28,768 çalışanı olduğunu belirtti. Yani bir önceki çeyreğe göre Google çalışanlarının sayısı tam 2452 kişi artmış durumda.

Şirketin CEO'su Larry Page gelirler açıklanırken Google+ üzerinden bu rakamlarla ilgili memnuniyetini ve çiçeği burnunda sosyal ağ sitesine ait bazı rakamları paylaştı. Daha önce Eric Schmidt G+'ın "milyonlarca" kullanıcıya ulaştığını söylemiş fakat net rakam vermemişti. Page ise henüz 2 haftalık sosyal ağ sitesinin kullanıcı sayısının 10 milyonu aştığını duyurdu. Page'in paylaştığı rakamlara G+ üzerinden her gün 1 milyardan fazla paylaşım gerçekleştiriliyor.

Özetle Google cephesinde hem gelir artışı, hem de Google+'ın iyi başlangıcı nedeniyle yüzlerin güldüğünü söylemek mümkün…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.