Finans

Apple Rekor Karlılık Açıkladı

Google'ın 9 milyar dolarlık gelir açıklaması üzerine arama devi için "uçuşa geçti" demiştik ama Apple yayınladığı rakamlarla Google'ı kıskandırmayı başardı. Yapılan resmi açıklamaya göre Apple'ın son çeyrekteki gelirleri 28,57 milyar dolar, net karı ise 7,31 milyar dolar oldu. Bu rakamlara göre Apple gelirlerini %82, karlılığını ise %125 arttırmış durumda.

Bu büyük artışın ardındaki en büyük neden ise tahmin edilebileceği gibi iPad ve iPhone'a gösterilen büyük ilgi. Apple, son çeyreği 20,34 milyon adet iPhone ve 9,25 milyon adet iPad satışı ile kapattı. Böylece iPhone satışları %142, iPad satışları ise %183 oranında arttı.

Gelirlerin dağılımına bakıldığında ise bir zamanlar Apple için oldukça önemli gelir kalemleri olan Mac ve müzik satışlarının çok gerilerde kaldığı görülüyor. iPhone ve iPad satışlarının tüm gelirlerin yaklaşık %68'ini oluşturması nedeniyle Mac satışları gelirlerin ancak %17,9'unu, iPod satışları %4,6'sını ve iTunes satışları %5,5'ini kapsıyor.

Yani bu üç gelir kaleminin toplamı tüm satışların sadece %28'i. iPad gelirlerin %21,2'sini oluştururken, iPhone tek başına %46,6'sına denk geliyor.

Apple'ın tarihinin en yüksek gelirinin açıklamasının üzerine borsada işlem gören Apple hisseleri de tavan yaptı ve bir günde yaklaşık %5 artarak 397 dolar ile bu alanda da bir rekor kırıldı.

Apple'dan Tim Cook, iPad'in Mac satışlarına zarar verdiği eleştirilerini şu sözlerle yanıtladı: "Bazı müşterilerimiz Mac yerine iPad satın almayı tercih ediyorlar ama Windows PC yerine iPad satın almayı tercih edenlerin sayısı daha fazla".

Bugün App Store'da piyasaya sürülecek olan yeni işletim sistemi Lion'ın yanı sıra Apple'ın şu anda üzerinde çalıştığı iOS5 ve iCloud'un firmanın olumlu gidişini daha da hızlandıracağını tahmin etmek zor değil.

Yorumlar (5)
 1. Sihirli Elma Sihirli Elma

  Mac satışları önceki seneye göre azalmadı, iPod satışları azaldı. Yazıda ufak bir düzeltme gerekiyor... :)

  http://www.sihirlielma.com/2011/07/20/2011-q2-ceyrek-sonuclari/

  1. Ümit Öncel Ümit Öncel

   Düzelttik, uyarı için teşekkürler :)

 2. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Umarım insanlar Apple'dan bahsederken bu başarıyı hesap edip yorumlarını yaparlar

  1. Fırat Esmer Fırat Esmer

   Apple, üzerinde kendi logosu bulunan gofretten çıkarsa yine milyonlar satar. Artık bir noktadan sonra insanlar ürünleri incelemektense, üzerindeki logoya bakıp almaya başladılar. Bu popülarite fazla sürmez bence.

 3. Koç Blog Koç Blog

  Eğer Microsoft android davalarının tümünü kazanırsa oda oturduğu yerden para kazanıcak gibi görünüyor.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri