Apple Rekor Karlılık Açıkladı

Google'ın 9 milyar dolarlık gelir açıklaması üzerine arama devi için "uçuşa geçti" demiştik ama Apple yayınladığı rakamlarla Google'ı kıskandırmayı başardı. Yapılan resmi açıklamaya göre Apple'ın son çeyrekteki gelirleri 28,57 milyar dolar, net karı ise 7,31 milyar dolar oldu. Bu rakamlara göre Apple gelirlerini %82, karlılığını ise %125 arttırmış durumda.

Bu büyük artışın ardındaki en büyük neden ise tahmin edilebileceği gibi iPad ve iPhone'a gösterilen büyük ilgi. Apple, son çeyreği 20,34 milyon adet iPhone ve 9,25 milyon adet iPad satışı ile kapattı. Böylece iPhone satışları %142, iPad satışları ise %183 oranında arttı.

Gelirlerin dağılımına bakıldığında ise bir zamanlar Apple için oldukça önemli gelir kalemleri olan Mac ve müzik satışlarının çok gerilerde kaldığı görülüyor. iPhone ve iPad satışlarının tüm gelirlerin yaklaşık %68'ini oluşturması nedeniyle Mac satışları gelirlerin ancak %17,9'unu, iPod satışları %4,6'sını ve iTunes satışları %5,5'ini kapsıyor.

Yani bu üç gelir kaleminin toplamı tüm satışların sadece %28'i. iPad gelirlerin %21,2'sini oluştururken, iPhone tek başına %46,6'sına denk geliyor.

Apple'ın tarihinin en yüksek gelirinin açıklamasının üzerine borsada işlem gören Apple hisseleri de tavan yaptı ve bir günde yaklaşık %5 artarak 397 dolar ile bu alanda da bir rekor kırıldı.

Apple'dan Tim Cook, iPad'in Mac satışlarına zarar verdiği eleştirilerini şu sözlerle yanıtladı: "Bazı müşterilerimiz Mac yerine iPad satın almayı tercih ediyorlar ama Windows PC yerine iPad satın almayı tercih edenlerin sayısı daha fazla".

Bugün App Store'da piyasaya sürülecek olan yeni işletim sistemi Lion'ın yanı sıra Apple'ın şu anda üzerinde çalıştığı iOS5 ve iCloud'un firmanın olumlu gidişini daha da hızlandıracağını tahmin etmek zor değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.