comScore Raporu: Türk Grup Alışveriş Pazarı Haziran 2011

Henüz Türkiye'nin en popüler 20 sitesi arasına giremediler ama grup alışveriş sitelerinin popüleritesi sürüyor.
comScore Raporu: Türk Grup Alışveriş Pazarı Haziran 2011

Henüz Türkiye'nin en popüler 20 sitesi arasına giremediler ama grup alışveriş sitelerinin popüleritesi sürüyor. Rekabetin üst sıralarda yoğunlaştığı pazarda comScore'un Haziran 2011 raporuna göre Grupfoni trafik açısından ilk sırada, ikici sırada Şehir Fırsatı (Groupon) var.

comScore'un 23 milyona yakın ev ve işyeri internet kullacısına dayalı raporuna göre Grupfoni Haziran ayında 1.173.000 kişiye ulaşmış. İlk dönemlerin hızlı oyuncusu Groupon ise 813.000 kişiye ulaşmakla yetinmiş. Grup alışveriş pazarının büyük isimlerinden Grupanya ise 620.000 tekil kullanıcı ile Haziran ayını kapatmış.

Henüz Google ve Facebook'un fırsat furyasına katılmadığı Türkiye pazarında yeni yerli iş modelleri çıkıyor ama aylık 500 bin ziyaretçinin üzerine çıkan diğer iki grup alışveriş sitesi daha var. Yakala.co 612.000 ziyaretçi ile 4. sırayı alırken, Mekanist.net aylık 528 bin kullanıcıya ulaşıyor.

comScore, bir süre önce Türkiye pazarında reklam çalışmalarını başlatan LivingSocial'ın 364.000 kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Groupon'un takipçisi de Groupon'un ilk dönemlerinde olduğu ciddi bir online reklam harcaması yapacak gibi görünüyor. Fırsat toplayıcısı Fırsat Bu Fırsat'ın ulaştığı kullanıcı sayısı da dikkat çekiyor.

Diğer istastisikler ziyaretçi trafiğine paralel bir değişim gösterirken iki nokta benim dikkatimi çekiyor. Bunlardan ilki 8. sıradaki Markapon'a dair. Markapon'un ziyaretçi başına ortalama sayfa görüntüleme sayısı Grupfoni'ye eşit, ziyaretçi başına ortalama sitede zaman geçirme oranının ise Grupfoni'den yüksek.  Bu da kullanıcıların Markapon fırsatlarına daha fazla ilgi gösterdiğini düşündürüyor. Dikkatimi çeken diğer nokta ise Fırsat Bu Fırsat'ın bu pazarda iyi bir fırsat yakalamış olması. Türkiye'deki nerdeyse tüm grup satın alma siteleri ile iş ortaklığı olan Fırsat Bu Fırsat, trafik açısından oldukça önemli bir noktada olduğunu gösteriyor.

Genel tabloya baktığımda ise ciddi bir sermaye birikimine sahip Groupon'un Türkiye pazarında ilk sıradan düşmüş olmasını şaşırtıcı buluyorum. Türk girişimlerinin yeni iş modellerini uygulayıp ilk sıraya yerleşmesi sektör açısından gayet olumlu. Bunu gelecek iş modellerinde de uygulamamız Türk internet sektörünün kendi ayakları üzerinde duracağını söyleyebileceğiz.

Diğer yandan Grupfoni'nin ilk sırada olması da gözlerin üzerinde toplanmasını ve Türkiye'de yeni ve büyük bir yatırımın kapısının aralanabileceğini düşündürüyor. Türk internet kullanıcı sayısı da bu gelişmelere ayak uydurmak istercesine büyüyor..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.