Grup Alışveriş Puan Tablosuna comScore Dokunuşu
E-Ticaret

Grup Alışveriş Puan Tablosuna comScore Dokunuşu

Birkaç gün önce "Grup Alışveriş Kupasında Son Durum" isimli bir yazı yayınlamış ve son dönemlerin bu en popüler iş alanının ülkemizdeki durumunu Google ve Alexa verileriyle paylaşmıştık.

Konuyla ilgili çalışmayı biraz daha desteklemek için comScore'dan da bilgi istedik ve kendileri bizi kırmayıp oldukça değerli olduğuna inandığım bu özel bilgileri bizimle paylaştılar.

Şehir Fırsatı, Grupanya, Grupfoni, Markapon ve Grupca önceki yazımızda başı çeken girişimler oldukları için bu çalışmada da onları kullandık. Zaten comScore verileri de grup alışveriş pazarında önde giden girişimler olarak bu beşliyi bize gösteriyordu.

Ekim 2010'a ait Türkiye ölçümlemesinin sonuçlarından oluşan verilere göre Şehir Fırsatı söz konusu ayda 1,969 milyon tekil kişi tarafından ziyaret edilmiş. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı 103 bin, toplam ziyaret sayısı ise 3,434 milyon. Şehir Fırsatı'nı 596 bin tekil ziyaretçi ile Grupanya takip ediyor. Grupanya'nın günlük ortalama ziyaretçi sayısı 32 bin, aylık toplam ziyaret sayısı ise 1,099 milyon. Grupfoni comScore verilerine göre Grupanya'ya yakın bir pozisyonda bulunuyor. Sitenin tekil ziyaretçi sayısı Ekim ayında 582 bin olarak ölçülmüş. Aynı şekilde ortalama günlük ziyaretçisi 31 bin ve toplam ziyaret sayısı da 1,075 milyon.

Reklam ve pazarlamaya yukarıdaki markalardan nispeten daha az harcama yaptığını tamamen kendi tahminlerimizce düşündüğümüz Markapon ise bu listede aylık 227 bin tekil ziyaretçi ile yer alıyor. Sitenin ortalama günlük ziyaretçi sayısı 10 bin, aylık toplam ziyaret sayısı ise 345 bin olarak gözüküyor.

Grupca her ne kadar bu listenin en sonunda ve yukarıdaki girişimlere kıyasla çok daha düşük değerlerle yer alıyor olsa da, kalabalıktan sıyrılıp bu noktaya gelmiş olmasını önemli görüyorum. comScore verilerine göre Ekim ayında 85 bin tekil ziyaretçiye ulaşan site, günlük ortalama 4 bin ziyaretçi tarafından ayda toplam 141 bin ziyaret yaratmış.

Aşağıda ziyaret sayıları dışında sitelerde geçirilen süreleri de kapsayan detaylı tabloyu sizlerle paylaşıyoruz.

Sektörde oldukça merak edilen bu tür verilerin böylece biraz olsun gün yüzüne çıktığını tahmin ediyorum. Bunun için de sağladığı destekten dolayı comScore'a teşekkür ediyorum.

Yorumlar (4)
 1. "Arda KUTSAL" tabikide katılıyorum bu tür verileri açıklamak her zaman güzel oluyor hem bizim için hemde diğer firmalar için.

  Bu veriler ve duyumlara göre zaten Türkiye sosyal ağdan sonra günlük fırsat sitelerininde açı.

  Bu sektör çok aç onu doyurmak lazım.Nede olsa Türkler alış-verişi sever.

 2. Bilgi paylaşımı için teşekkürler. Oldukça faydalı oldu. Farklı alanlarda çalışma yapanların artması dileği ile..

 3. Güzel veriler. Şehir Fırsatı farkı baya açmış. Bu sitelerin hepsini takip eden biri olarak bence herkes hak ettiği yerde. Kampanyaların çeşitliliği ve alınmaya değmesi bakımından Şehir Fırsatıyla diğerlerini kıyas yapmak pek mümkün değil. Çünkü diğerleri hep aynı tarzda fırsatlar sunarak sanki mükerrer kampanya yapıyorlarmış gibi oluyor ve dikkat çekmiyorlar.

  Bakalım yeni oyuncular ve yeni yatırımlarla bu sıralama değişecek mi ?

  Ocak 2011 de bir liste daha yayınlanırsa güzel olur. :)

 4. turkcellde girdi artık ilk 11 yavas yavas değişebilir hayırlı olsun bu arada küçük yatırımcılar bnce hiç vaktinizi paranızı harcamayın bu işe :D gncteklif.com