Grup Alışveriş Kupasında Son Durum
E-Ticaret

Grup Alışveriş Kupasında Son Durum

Haziran ayı sonunda grup satın alma servisleri üzerine yapmış olduğumuz incelemeyi yıl sonuna yaklaşırken tekrarlamak istedik. E-ticaret hareketlilik katan servisler, geçen 5 aylık sürede çoğalmaya devam ederken istikrarlı bir büyümede yakalamış durumdalar.

Google'a göre (Google.com ve tüm bağlı arama kanallarındaki veriler) en çok aranan 5 servis olan Şehirfırsatı, Grupanya, Grupfoni, Markapon ve Grupca'yı karşılaştırmaya aldığımızda, bu servislerin hepsinin her gün bir kaç fırsat sunduğunu görüyoruz. Aylık olarak bakıldığında Ağustos'ta yükselen aramalar Ekim'de de hızlı bir yükseliş yakalamış.

Google sonuçlarına göre Groupon'un Türkiye ayağı olan Şehirfırsatı ilk sırada yer alırken, 5 milyon dolar yatırım alan Grupanya en çok aranan yerli grup satın alma servisi olmuş. Arama motoru reklamcılığına önem veren servislerin bu alandaki rekabeti de aranma potansiyelleriyle parallelik göstermiş.

Grup satın almada yerel arama

Arama motoru kaynaklı trafiklerini resmi olarak bilmesek de, bu verilerin doğru bir sıralama ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Alexa'dan bu servislerin son durumuna göz attığımızda da aynı sıralama karşımıza çıkıyor. Şehirfırsatı günlük ziyaretçi sıralamasında yarışı önde götürüyor.

Grup satın alma Alexa

Daha güncel sonuçlar veren Google Trends'e baktığımızda da Şehirfırsatı'nın önde gittiğini görüyoruz. Google Trends, tekil trafikte Grupfoni'nin Grupanya'dan genel olarak daha önde olduğunu gösteriyor ama bu değişimlerin pazarlama bütçeleriyle değiştiğini düşünebiliriz.

Grup Satın Alma Google Trends

Google AdPlanner'a baktığımızda ise Şehirfırsatı'nın Türkiye'den aylık ziyaretçi sayısını 900.000, Grupfoni'nin 320.000, Grupanya'nın ise 200.000 olarak görüyoruz. Bu da Google Trends sonuçlarını haklı çıkarıyor.

Sonuç olarak bu 5 servisin yükselişi kendi içinde iyi görünüyor. Grupanya'nın 17.000'i aşkın kişiye ulaşan kampanyası da bu servislerin doğru kampanyalarla ciddi satış rakamlarına ulaştıklarını gösteriyor. Sektörün diğer bir zenginliği ise kobilerden sağlık sektörüne kadar farklı niş alanlara ulaşmaya başlaması.

Sürekli kampanya sunmaya devam eden grup satın alma servislerinin olduğunu da göz önünde bulundurursak pazarda taşlar yerine oturur oturmaz yeni satın almalar, birleşmeler ve geri çekilmeler olması ihtimal dahilinde gibi görünüyor. Özellikle yılbaşında bu pazarın oldukça hareketleneceği de şimdiden bazı sinyaller veriyor.

Yorumlar (6)
 1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  İlla ki bir yerde tıkanacak bu zincirleme olay bakalım nerede.

  Şu feed'e bakmanızı da yeğlerim. Sorun yaşayanlar çok fazla çünkü.

  http://ff.im/uqQ6G

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   ben de bir fırsat sitesi çıkarıp pazarın %90 ını ele geçiricem. o zaman tüm bu sorunlar (linkte belirtilen) ortadan kalkacak. az daha sabredin.

  2. Aynen katılıyorum!

 2. Sami Nas Sami Nas

  Merhaba,

  Google Adplanner ile ilgili bölümde yayınlamış olduğunuz ziyaretçi rakamları günlük değil aylık olmalı. Lütfen teyit ediniz.

  Google Adplanner içerisinde ilgili kısımdaki açıklama:

  Unique visitors (users)

  The estimated, unduplicated number of people who visit a site over a specific month. With the unique visitors (users) metric, you can get an idea of the percent of your target audience you can reach.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Haklısınız, vermiş olduğumuz sayılar aylık tekil ziyaretçi sayısını gösteriyor. Düzeltmeyi yaptık, teşekkürler.

 3. Bülent Terzioglu Bülent Terzioglu

  simdiye kadar türkiyede faliyet gösteren firsat siteleri müsterilerine cesitli imkanlar sunuyorlar ve toplu satin alma aliskanliklarini kabartiyorlar.

  Ancak müsteriler icin gerekli olan FIRSATLARA daha makul fiyatlar ve komisyon oranlari ile sahip olmak.

  Sehir firsatinin avrupa ayagindaki uyglama %50 - % 30 komisyon

  Grupanya ve digerlerini bilmiyorum. Ancak KAmpanya veren firmalar Amerika daki sonuclari cok iyi incelesinler. Boston ve diger sehirlerde Kupon olmadan yemek yemeye giden müsteri sayisi % 10 civarinda (KOMISYON ORANLARINI YÜKSELTMEK TE ALCALTMAK TA FIRSATI VEREN FIRMALARIN ELINDE) cok dikkatli olsunlar.ZAman gectikce sisteme bagli kalan firmalar cicekcilerin konumuna düsebilir.