Grup Alışveriş Kupasında Son Durum

Haziran ayı sonunda grup satın alma servisleri üzerine yapmış olduğumuz incelemeyi yıl sonuna yaklaşırken tekrarlamak istedik. E-ticaret hareketlilik katan servisler, geçen 5 aylık sürede çoğalmaya devam ederken istikrarlı bir büyümede yakalamış durumdalar.

Google'a göre (Google.com ve tüm bağlı arama kanallarındaki veriler) en çok aranan 5 servis olan Şehirfırsatı, Grupanya, Grupfoni, Markapon ve Grupca'yı karşılaştırmaya aldığımızda, bu servislerin hepsinin her gün bir kaç fırsat sunduğunu görüyoruz. Aylık olarak bakıldığında Ağustos'ta yükselen aramalar Ekim'de de hızlı bir yükseliş yakalamış.

Google sonuçlarına göre Groupon'un Türkiye ayağı olan Şehirfırsatı ilk sırada yer alırken, 5 milyon dolar yatırım alan Grupanya en çok aranan yerli grup satın alma servisi olmuş. Arama motoru reklamcılığına önem veren servislerin bu alandaki rekabeti de aranma potansiyelleriyle parallelik göstermiş.

Grup satın almada yerel arama

Arama motoru kaynaklı trafiklerini resmi olarak bilmesek de, bu verilerin doğru bir sıralama ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Alexa'dan bu servislerin son durumuna göz attığımızda da aynı sıralama karşımıza çıkıyor. Şehirfırsatı günlük ziyaretçi sıralamasında yarışı önde götürüyor.

Grup satın alma Alexa

Daha güncel sonuçlar veren Google Trends'e baktığımızda da Şehirfırsatı'nın önde gittiğini görüyoruz. Google Trends, tekil trafikte Grupfoni'nin Grupanya'dan genel olarak daha önde olduğunu gösteriyor ama bu değişimlerin pazarlama bütçeleriyle değiştiğini düşünebiliriz.

Grup Satın Alma Google Trends

Google AdPlanner'a baktığımızda ise Şehirfırsatı'nın Türkiye'den aylık ziyaretçi sayısını 900.000, Grupfoni'nin 320.000, Grupanya'nın ise 200.000 olarak görüyoruz. Bu da Google Trends sonuçlarını haklı çıkarıyor.

Sonuç olarak bu 5 servisin yükselişi kendi içinde iyi görünüyor. Grupanya'nın 17.000'i aşkın kişiye ulaşan kampanyası da bu servislerin doğru kampanyalarla ciddi satış rakamlarına ulaştıklarını gösteriyor. Sektörün diğer bir zenginliği ise kobilerden sağlık sektörüne kadar farklı niş alanlara ulaşmaya başlaması.

Sürekli kampanya sunmaya devam eden grup satın alma servislerinin olduğunu da göz önünde bulundurursak pazarda taşlar yerine oturur oturmaz yeni satın almalar, birleşmeler ve geri çekilmeler olması ihtimal dahilinde gibi görünüyor. Özellikle yılbaşında bu pazarın oldukça hareketleneceği de şimdiden bazı sinyaller veriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.