Grup Alışveriş Kupasında Maç Başladı

Grup Alışveriş Kupasında Maç Başladı

Türkiye internet pazarı uzun zamandır görmediği hareketliliği ve heyecanı şu günlerde yaşıyor. Sektörün önde gelen birçok ismi ve şirketi kendi saflarına çekilmiş durumda ve grup alışveriş furyasında kendi yerini belirlemek için çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde GittiGidiyor'un grup alışveriş servisi Markapon'un da yayına girmesiyle birlikte artık oyuncuların yerlerini aldığını, maçın başlayacağını yazmıştım. Nitekim öyle oldu ve maç gerçekten çok hızlı bir o kadar da heyecanlı başladı...

Mevcut durumun nasıl olduğunu, en yüksek trafiğe sahip sitelerle, en çok satış yapan sitelerin durumunun ne olduğunu yakından incelemek için bir çalışma yaptım. Sanıyorum ki, pazarın mevcut durumunu ve maçın ilk dakikalarındaki performansları görmek açısından bu paylaşımlar işinize yarayacaktır.

Grup Alışverişte En Çok Ziyaretçiyi Hangi Şirket Alıyor?

Henüz Google Trends'de sitelerin istatistikleri yer almıyor bu sebeple başvurabileceğimiz ikinci kaynak olan Alexa'yı göz önüne alıyoruz.

Alexa'dan aldığımız istatistiklere geçmeden önce Grupfoni, Grupca ve Ekoloni'nin şu günlerde yaklaşık aynı seviyede olduğunun altını çizmiş olayım. Ancak malesef Alexa en fazla 5 siteye kadar grafik yaratma şansı verdiği için hepsini birarada ilk grafikte gösterme şansım olmadı. O yüzden ilk grafikte Grupca ve Grupfoni arasındaki trafik farkını, Ekoloni'yi de dahil ederek ikinci grafikte paylaşmış oldum.

Yukarıda son 3 aylık trafik durumlarını inceleyebileceğiniz Ekoloni, Grupanya, Grupca, Grupfoni, SehirFirsati.com ve Markapon'un arasındaki rekabette SehirFirsati ve Markapon'un rakiplerinin karşısında ciddi bir fark yaratmış olduğunu görebilirsiniz.

SehirFirsati.com'un açıldığı günden beri gördüğü ilgi ve sektördeki mevcut durumdaki liderliğini zaten biliyorduk. Şirketin özellikle Google AdWords üzerinden verdiği reklamlarla yer almadığı sitenin yok denecek kadar az olduğunun da herhalde tüm Webrazzi okuyucuları farkındadır.

17 Haziran itibariyle beklenenden biraz gecikmeli olarak yayına alınan GittiGidiyor'un grup alışveriş servisi Markapon'un ise SehirFirsati'nin liderliğini açıldığı günlerde trafik olarak ele geçirdiğini sonrasında ise ikili arasındaki çekişmenin başladığını Alexa istatistiklerinden görebiliyoruz.

Diğer taraftan ürün satışları tarafında biraz daha farklı bir tablo karşımıza çıkıyor.

Grup Alışverişte En Çok Satan Kampanyalar Hangileri?

Yukarıda bahsettiğimiz grup alışveriş sitelerinde yaptığımız araştırmaya göre bugüne kadar tamamlanan kampanyalar bazında en çok satışı yapan şirket Dalyan Club havuz kampanyasındaki 1449 satışı ile SehirFirsati.com. SehirFirsati.com'un bu kampanyasını 1133 satış ile Grupanya'nın Sanda Spa'daki masaj kampanyası takip ediyor. Üçüncü sırada da yine Grupanya'nın Go Mongo'daki kampanyası yer alıyor ve bu kampanyanın toplam satışı 1099.

Aşağıda yaptığımız çalışmaya göre belirlediğimiz en yüksek 20 satışı inceleyebilirsiniz.

Grup alışveriş modelinin üye sayısı ve elbette buna bağlı olarak trafikle orantılı başarı getirdiğini biliyoruz. Markapon'un henüz yeni başladığını, yeterli sayıda kampanya çıkmadığını ve bunların yanında trafik anlamında şu anda en çok ziyaretçiye ulaşan iki servisten biri olduğunu göz önüne alacak olursak, bu sıralamada yakın zamanda yüksek satışlarla yer alıyor olacağını tahmin edebiliyorum.

Diğer taraftan SehirFirsati.com'un da halen ciddi reklam yayını yaptığını, üye tabanını her geçen gün genişlettiğini ve sermaye anlamında kolay kolay tükenmeyeceğini düşünmek gerekiyor.

Grupanya açısından da sahip olduğu üye tabanında satın alan bir kitleye sahip olduğunu söylemek mümkün. Kaldı ki, trafik açısından incelediğimiz siteler arasında 3. sırada olmasına rağmen en çok satış yapan 20 kampanya listesine 8 kampanya sokmayı başarmış durumda.

Grupfoni için de Grupanya ile ilgili söylediklerimi söyleyebilirim. Grupca ve Ekoloni ile yaklaşık aynı trafiklere sahip olmasına karşılık, şu ana kadar 2 önemli satışı listeye dahil etmiş durumdalar. Şirketin yatırımcıları ve Markafoni'den dolayı kullanabilecekleri potansiyeli düşünecek olursak, rekabetin ana oyuncularından olacaklarını söyleyebiliriz.

Grupca ve Ekoloni'nin ise belirli bir alana odaklanmaları bu yarışta farklılaşmaları için değerli olacaktır. Ekoloni'nin kurulduğu günlerde daha çok konser ve benzeri organizasyonlara odaklanacağını hissediyorduk, şirket bence bu yönde devam etmeli. Grupca'nın da aynı şekilde belirli bir konuda akla ilk gelen olacak şekilde konumlanması bu yoğun rekabette pozisyonunu korumasını sağlayacaktır.

Son olarak bir de yeni oyuncudan bahsedelim... Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde belki daha detaylı birşeyler yazabiliriz ama yine de şimdiden haberi hızlıca vermiş olalım. Hürriyet geçmişte Firsatciyiz.biz ile çıktığı yola şimdi tek başına ve bu sefer tam olarak Groupon modelinde devam etmeye hazırlanıyor. HurriyetFirsat.com olarak yarışa katılmayı planlayan şirket rekabette nasıl yer alacak göreceğiz.

Uzun lafın kısası daha önce ve şimdi yazımın başında da belirttiğim gibi grup alışveriş alanında ciddi bir rekabet dönemine girilmiş durumda ve bu rekabet kızışmaya devam edecek. Maç başladı... Bakalım kupayı kim kaldıracak...?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.