Grup Alışveriş Kupasında Maç Başladı
E-Ticaret

Grup Alışveriş Kupasında Maç Başladı

Türkiye internet pazarı uzun zamandır görmediği hareketliliği ve heyecanı şu günlerde yaşıyor. Sektörün önde gelen birçok ismi ve şirketi kendi saflarına çekilmiş durumda ve grup alışveriş furyasında kendi yerini belirlemek için çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde GittiGidiyor'un grup alışveriş servisi Markapon'un da yayına girmesiyle birlikte artık oyuncuların yerlerini aldığını, maçın başlayacağını yazmıştım. Nitekim öyle oldu ve maç gerçekten çok hızlı bir o kadar da heyecanlı başladı...

Mevcut durumun nasıl olduğunu, en yüksek trafiğe sahip sitelerle, en çok satış yapan sitelerin durumunun ne olduğunu yakından incelemek için bir çalışma yaptım. Sanıyorum ki, pazarın mevcut durumunu ve maçın ilk dakikalarındaki performansları görmek açısından bu paylaşımlar işinize yarayacaktır.

Grup Alışverişte En Çok Ziyaretçiyi Hangi Şirket Alıyor?

Henüz Google Trends'de sitelerin istatistikleri yer almıyor bu sebeple başvurabileceğimiz ikinci kaynak olan Alexa'yı göz önüne alıyoruz.

Alexa'dan aldığımız istatistiklere geçmeden önce Grupfoni, Grupca ve Ekoloni'nin şu günlerde yaklaşık aynı seviyede olduğunun altını çizmiş olayım. Ancak malesef Alexa en fazla 5 siteye kadar grafik yaratma şansı verdiği için hepsini birarada ilk grafikte gösterme şansım olmadı. O yüzden ilk grafikte Grupca ve Grupfoni arasındaki trafik farkını, Ekoloni'yi de dahil ederek ikinci grafikte paylaşmış oldum.

Yukarıda son 3 aylık trafik durumlarını inceleyebileceğiniz Ekoloni, Grupanya, Grupca, Grupfoni, SehirFirsati.com ve Markapon'un arasındaki rekabette SehirFirsati ve Markapon'un rakiplerinin karşısında ciddi bir fark yaratmış olduğunu görebilirsiniz.

SehirFirsati.com'un açıldığı günden beri gördüğü ilgi ve sektördeki mevcut durumdaki liderliğini zaten biliyorduk. Şirketin özellikle Google AdWords üzerinden verdiği reklamlarla yer almadığı sitenin yok denecek kadar az olduğunun da herhalde tüm Webrazzi okuyucuları farkındadır.

17 Haziran itibariyle beklenenden biraz gecikmeli olarak yayına alınan GittiGidiyor'un grup alışveriş servisi Markapon'un ise SehirFirsati'nin liderliğini açıldığı günlerde trafik olarak ele geçirdiğini sonrasında ise ikili arasındaki çekişmenin başladığını Alexa istatistiklerinden görebiliyoruz.

Diğer taraftan ürün satışları tarafında biraz daha farklı bir tablo karşımıza çıkıyor.

Grup Alışverişte En Çok Satan Kampanyalar Hangileri?

Yukarıda bahsettiğimiz grup alışveriş sitelerinde yaptığımız araştırmaya göre bugüne kadar tamamlanan kampanyalar bazında en çok satışı yapan şirket Dalyan Club havuz kampanyasındaki 1449 satışı ile SehirFirsati.com. SehirFirsati.com'un bu kampanyasını 1133 satış ile Grupanya'nın Sanda Spa'daki masaj kampanyası takip ediyor. Üçüncü sırada da yine Grupanya'nın Go Mongo'daki kampanyası yer alıyor ve bu kampanyanın toplam satışı 1099.

Aşağıda yaptığımız çalışmaya göre belirlediğimiz en yüksek 20 satışı inceleyebilirsiniz.

Grup alışveriş modelinin üye sayısı ve elbette buna bağlı olarak trafikle orantılı başarı getirdiğini biliyoruz. Markapon'un henüz yeni başladığını, yeterli sayıda kampanya çıkmadığını ve bunların yanında trafik anlamında şu anda en çok ziyaretçiye ulaşan iki servisten biri olduğunu göz önüne alacak olursak, bu sıralamada yakın zamanda yüksek satışlarla yer alıyor olacağını tahmin edebiliyorum.

Diğer taraftan SehirFirsati.com'un da halen ciddi reklam yayını yaptığını, üye tabanını her geçen gün genişlettiğini ve sermaye anlamında kolay kolay tükenmeyeceğini düşünmek gerekiyor.

Grupanya açısından da sahip olduğu üye tabanında satın alan bir kitleye sahip olduğunu söylemek mümkün. Kaldı ki, trafik açısından incelediğimiz siteler arasında 3. sırada olmasına rağmen en çok satış yapan 20 kampanya listesine 8 kampanya sokmayı başarmış durumda.

Grupfoni için de Grupanya ile ilgili söylediklerimi söyleyebilirim. Grupca ve Ekoloni ile yaklaşık aynı trafiklere sahip olmasına karşılık, şu ana kadar 2 önemli satışı listeye dahil etmiş durumdalar. Şirketin yatırımcıları ve Markafoni'den dolayı kullanabilecekleri potansiyeli düşünecek olursak, rekabetin ana oyuncularından olacaklarını söyleyebiliriz.

Grupca ve Ekoloni'nin ise belirli bir alana odaklanmaları bu yarışta farklılaşmaları için değerli olacaktır. Ekoloni'nin kurulduğu günlerde daha çok konser ve benzeri organizasyonlara odaklanacağını hissediyorduk, şirket bence bu yönde devam etmeli. Grupca'nın da aynı şekilde belirli bir konuda akla ilk gelen olacak şekilde konumlanması bu yoğun rekabette pozisyonunu korumasını sağlayacaktır.

Son olarak bir de yeni oyuncudan bahsedelim... Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde belki daha detaylı birşeyler yazabiliriz ama yine de şimdiden haberi hızlıca vermiş olalım. Hürriyet geçmişte Firsatciyiz.biz ile çıktığı yola şimdi tek başına ve bu sefer tam olarak Groupon modelinde devam etmeye hazırlanıyor. HurriyetFirsat.com olarak yarışa katılmayı planlayan şirket rekabette nasıl yer alacak göreceğiz.

Uzun lafın kısası daha önce ve şimdi yazımın başında da belirttiğim gibi grup alışveriş alanında ciddi bir rekabet dönemine girilmiş durumda ve bu rekabet kızışmaya devam edecek. Maç başladı... Bakalım kupayı kim kaldıracak...?

Yorumlar (17)
 1. Firsatiniyarat.com'dan neden hiç bahsedilmiyor..Faaliyete giren tüm siteler için bildiri yazıldı ama bu site hakkında hiç birşey yazılmadı..Şimdi faaliyetteki tüm sitelerin istatistiksel bilgileri veriliyor ama yine bahsedilmiyor. Eskişehir ilinde faaliyet gösterildiği için mi acaba? Varmı bir gerekcesi?

  1. Özel bir sebebi yok. Bu yazıda zaten tüm siteleri yazmadık, belirli bir ziyarete ulaşmış olanları yazdık.

   1. Arda, neden otel ve pansiyon fırsatları bu tür sitelerde sunulmamakta. Örneğin, Temmuz-Ağustos ayına özel " **** Hotel'inde 1 hafta yarım pansiyon, 750 TL yerine 350 TL" gibi... Bir fikrin veya bilgin var mı?

 2. Serdar Kemal Serdar Kemal

  ısınma turları olarak sunulan yeme-içme kampanyalarını en kısa sürede bitirirler umarım..

 3. 1 TL değerinde sinema biletini satarak, bu kadar güçlü trafik yaratarak oluşan rakamlar oluşan rakamlar inanılmaz düşük.Satış modelleri üzerine onca site ardarda açılması yerine modelin ülkemizde nekadar faydalı olacağı düşünülse onca çaba ve gayret boşa gitmez.

 4. Aylin Erkul Aylin Erkul

  Benim en çok merak ettiğim şeylerden biri bu tarz sitelerin kazancı.

  1. bunu bende çok merak ediyorum ve bir tahminim var alınan indirim kuponlarının ücretleri kullanılıana kadar grupon servisinde tutuluyor kullanıldığı zaman işletme sahibine aktarılıyor tabi kullanılana kadar büyük miktarda paralar havuzda kalır bu paralar fonlarda işletilerek kazanç sağlanabilir bunun yanında alınan kuponlardan az bir bölümü olsada kullanma tarihinin geçmesi ile kullanılamıyanlar olabilir bu şekilde yine grupon servisi kazanır diye düşünüyorum

 5. Çağlar Taşdelen Çağlar Taşdelen

  kusura bakmayın ben su grup alışerişi midir nedir o konuya bayağı bir uzağım.merak ettiğim şey bu şirketler buişten nasıl para kazanıyorlar?

  2.ise bu akdar reklam verip 1000 satış çok az değilmi?

 6. grafikleri 22 haziran da almissiniz.. 23 haziran da baktigimizda Grupfoni, sehirfirsati ve markapon gecmis durumda :)

  http://traffic.alexa.com/graph?&w=400&h=220&o=f&c=1&y=t&b=ffffff&n=666666&r=7d&u=grupfoni.com&&u=sehirfirsati.com&u=markapon.com&

  1. Bence istatistiklerde falan bir anlık sıçrayış değil bu atrışın ivmesinin sürekli pozitif olması önemli 1-2 veya kısa süreli bir artışın bence çok da bir önemi yok.

 7. Alexa değerlendirme için kullanılabilecek argüman sunmuyor. Tanıdığım alexa toolbar kullanan 1 kişi bile yok. Daha net sonuçları ürün satışlarından görebiliyoruz. Bu kadar reklam ve tanıtım karşılığında rakamlar eğer buysa, durum çok çok kötü. İsmi geçen sitelerin kendi aralarında birleşip daha büyük çaplı kampanyalara girmelidir. İkinci ihtimal olarakta yakın zamanda siteler arası rekabet iyice kızışıp kapanmaları görür duruma gelebiliriz.

 8. Bu yarışta eldeki güç ve bunu tam olarak kullanabilmenin önemini bir kere daha anladık diyelim o zaman..

 9. Bu yarışın galibi hiç kuşkusuz sehirfirsati.com olacak, en iyisi mi? Bence hayır! Grupanya en işe yarar kampanyaları sunuyor ancak arkalarında bir dev yok maalesef.

  1. Bülent Terzioglu Bülent Terzioglu

   benim bildigim kadari ile almanya dan city deal firmasini aldilar. dev güc 300 milyon euro degil tabiki ama yinede 300milyona sirket satin alabilen bir grup cok kücük degil, benim tavsiyem isletme sahiplerine bu tür grup siteleri cok faydali olabilir. cok kaliteli bir müsteri grubuna ulasabilirsiniz.

   Ancak yinede Grupanya Almanya da % 30 komisyonla calisiyor. Türkiye deki durumu bilmiyorum.

   % 50 lere cikabilir bu rakkamlar güvenilir bir reklam yöntemi herkeze hayirli olsun Daha almanya dan gelecek firmalar da var bu sistemin icerisine ( GRUPANYA yerel olarak cok önemli bir is yapiyor. )

 10. Arkadaşlar neden otel ve pansiyonlar bu tarz sitelerde yok, bilen varsa cevaplayabilir mi???????

  1. Vedat Öndaş Vedat Öndaş

   Firsatturk.com tam olarak bu söylediğiniz tatil konusuna ağırlık verecek. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz.