sevenload Türkiye Pazarından Çıkıyor
Video

sevenload Türkiye Pazarından Çıkıyor

Almanya merkezli video paylaşım sitesi sevenload uzun süredir Türkiye'de de hizmet veriyordu. İbrahim Evşan'ın da kurucuları arasında bulunduğu şirket bir süre önce Alman medya grubu Burda'nın şirketlerinden olan DLD Ventures'dan büyük oranda bir yatırım almıştı. Bu yatırımla birlikte grup sevenload'un çoğunluk hissesine sahip olmuştu.

Henüz resmi açıklama yapılmış olmasa da aldığımız bilgiye göre sevenload yönetiminin kararı ile şirket Türkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerdeki operasyonlarını kapatma kararı almış.

Karar gerekçesi olarak da 8 ülke için ortak bir sebep gösterilmiş. Söz konusu pazarların ticari yönden farklı ve güvenilir olmaması.

Bu karar ile sevenload artık sadece Almanya'da ve küçük bir ekiple yoluna devam edecekmiş ve Türkiye'den sorumlu ekipleri ile yollar ayrılmış.

Kararın altında telif hakları ile ilgili bir sebep var mıdır bilemiyorum ancak son dönemlerde özellikle video ve müzik ile ilgili şirketlerin MÜYAP'ın uyguladığı lisanslama stratejilerinden dolayı sektörden çıkmayı düşündüklerini fazlasıyla görmeye ve duymaya başladım.

Benzer bir şekilde Türkiye'den çıkma kararını yakın zamanda yine bir Almanya merkezli şirket olan iş ağı XING almıştıCember.net'i satın alarak Türkiye pazarına giren şirket yaklaşık 3 yıllık bir operasyon sonunda Türkiye ve İspanya ofislerini kapatarak Hamburg merkezinden çalışmalarına devam edeceğini açıklamıştı.

Türkiye'ye son yıllarda ciddi ilgi gösteren sevenload'un pazardan çıkışının firma ile işbirliği olan şirketler ve Türkiye'deki dijital reklam pazarının yeni gözdesi olan video reklamcılığı açısından önemli bir haber olduğunu düşünüyorum.

 

Yorumlar (3)
 1. Serkan Serkan

  Ya bunlar ne kadar saçma iş yapıyorlar. Türk iplerinden videolar izlenemiyor. Çekilebilirsin anladıkta, video yükleyen kullanıcıların hiç mi emeği yok sitenize.

 2. Şiir Şiir

  Bi ara popüler video sitelerinden biriydi. Türkiyede yaşanan bu kapatma davaları vs insanları artık soğutur oldu.

 3. Cavid Cavid

  Nedense hiç üzülmedim bu habere.. Bir video paylaşım sitesi bu kadar mı yavaş olur? Bu kadar mı itici bir player'a sahip olur?

  En yüksek bağlantı hızlarında dahi sevenload'dan takılmadan tek bir video izleyebilmişliğim yok!