Apple'ın Yeni iPhone'u iPhone 4S Tanıtıldı!
Genel

Apple'ın Yeni iPhone'u iPhone 4S Tanıtıldı!

Apple'ın arkasında uzun dedikodular bırakan yeni nesil iPhone'u tanıtıldı. Apple'ın yeni CEO'su Tim Cook'un sahne aldığı toplantıya en sıcak noktasından giriş yaptık ve iPhone 4S'in özelliklerini canlı olarak paylaştık. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Toplantı akışı:

- Etkinliğin açılışında Tim Cook sahnede.

- Geçtiğimiz haftalarda açılan Shanghai Apple Store'u ilk haftasında 100 bin kişi ziyaret etmiş. Dünyanın 11 farklı ülkesinde 357 Apple Store var.

- Mac OS X Lion toplamda 6 milyondan fazla indirilmiş.

- 1 yılda 45 milyon iPod satılmış.

- Kullanıcı uyumu açısından OS X,  Windows 7'nin çok önünde. Hızlı bir uyum sağlanmış.

- iPhone satışları her yıl %125 artmış.

- iPad ABD'de birçok eğitim kurumunda kullanılmaya başlanmış.

- iPad'in tablet piyasasındaki pazar payı %74. Piyasada 250 milyon iOS tabanlı cihaz var.

- Her ay 1 milyar uygulama App Store'dan indiriliyor. 140 bin iPad uygulaması şu anda App Store'da yer alıyor. Android'e göre çok çılgın bir sayı. :)

- Şimdiye kadar uygulama geliştiricilere 3 milyar dolar ödenmiş.

- Yeni iPhone'un adı henüz anılmadı ama iOS 5'ten detaylı olarak bahsediliyor. iOS 5, 12 Ekim'de gelecek.

- Sevindirici haber; iPhone 4, iPhone 3GS, iPad, iPad 2 ve 4. nesil iPod Touch cihazları iOS 5 destekleyecek ama ilk iPhone maalesef bu güncellemeye sahip olamayacak.

- iCloud da 12 Ekim'de geliyor.

- Öncelikle iPod Nano tanıtılıyor. Phil Schiller, iPod Nano'un kol saati olarak kullanıldığı örnekler gösteriyor.

- iPod Nano 8 GB'ın yeni fiyatı 129 dolar. 16 GB olanı 149 dolar. iPod Touch'ın yeni fiyatları şu şekilde:

- Ve iPhone 4S tanıtıldı.

- Çift çekirdekli A5 işlemci var. iPhone 4'ten 2 kat hızlı. 7 kata kadar daha hızlı grafikler.

- 3G'de 8 saat konuşma süresi. 6 saat internette gezinme, 9 saat Wi-fi ile kullanım, 10 saat video izleme ve 40 saat müzik dinleme imkanı ile iPhone 4S'in fantastik bir pile sahip olduğu dile getiriliyor.

- iPhone 4S'te daha iyi bir anten teknolojisi kullanıldığı ve konuşmanın iki verici arasında daha akıllı davrandığı dile getiriliyor.

- iPhone 4'un indirme hızı 7.2 Mbps iken iPhone 4S'te 14.4 Mbps ile veri indirmek mümkün olacak.

- iPhone 4S'in arka alüminyum kapağı yüzde 73 daha hafif.

- Kamerası 8 MP, fotoğrafların çözünürlüğü 3264 x 2448 olacak. iPhone 4S yeni dijital kameranız olacak deniyor. Yeni kamerada yüzde 60 daha fazla piksel var.

- Daha iyi renkler, daha keskin görüntüler yeni kameranın artılarından. f 2.5 diyafram açıklığı var.

- Yenilenen yüz tanıma teknolojisi yüzde 26 oranında daha iyi bir beyaz ayarı sunuyor.

- iPhone 4S'in ilk fotoğraf çekme hızı şaşırtıcı derecede iyi. Galaxy S 2 ve HTC Sensation'ı geride bırakıyor.

- iPhone 4S sahipleri 1080p video kaydı yapabilecek. Bu oldukça kaliteli bir çekim demek.

- iPhone 4S, iOS 5 kullacak ve şu ana kadar piyasaya çıkmış en iyi iPhone olarak tanıtılıyor. Tartışmasız öyle. Ama daha farklı özellikler bekliyoruz. :)

- Şimdi sahnede gösterilen mikrofon resmi ses komutlarına özel bir şeyler olacağının işareti.

- Evet sesli komutlarla cebinizde küçük bir asistanınız olacak. Örneğin hava durumunu ona sorabileceksiniz.  Sadece soru sormanız yeterli.

- Alarmı ayarlamak, yol tarifi almak için iPhone 4S ile konuşabilirsiniz.

- Halen Siri ile gösteri yapılıyor. iPhone 4S tam bir asistan edasıyla toplantı planlamaya, hatırlatma kurmaya, para piyasalarını takip etmenize yardımcı oluyor.

- Siri sadece iPhone 4S üzerinde görev yapmıyor. İstediğiniz bir bilgiyi size bulup getiriyor. Wikipedia üzerinden bir örnek verildi az önce.

- Siri imla hatalarını da düzeltiyor. Şimdilik iPhone 4S'teki en iyi özellik. 3G ve Wi-fi ile kullanılabiliyor. Uygulamalarla uyumlu.

- Şimdilik sadece İngilizce, Fransızca ve Almanca anlıyor ve tabii halen beta aşamasında.

- ve iPhone 4S'in fiyatları: 7 Ekim'de ön siparişler başlıyor, 14 Ekim'de satış.

- ABD, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya iPhone 4S'i ilk görecek ülkeler. ABD'de bu fiyatlar Verizon, AT&T ve Sprint kontratlarıyla satılacak.

- iPhone 5 tanıtılmadı, Apple'ın böyle bir cihazın üzerine daha iyisini çıkarmasını beklemek pek doğru olmazdı. Basın mensupları cihazı incelemeye gitti. Biz de yorumları almaya başlayabiliriz. :)

Son not:  iPhone 4S en hızlı şekilde dağıtılan iPhone olacak. Yıl sonuna kadar 70 ülkede 100 operatörde iPhone 4S olacak ve muhtemelen Türkiye de bu ülkeler arasında yer alacak.

Halen http://www.apple.com/iphone/ sayfası güncellenmiş değil. Tüm detayları tekrar sizinle paylaşacağız. Takip ettiğiniz için teşekkürler. ;)

Anket: Yeni iPhone 4S'i beğendiniz mi? http://on.fb.me/iphone-4s

Kaynak: Engadget

Yorumlar (22)
 1. Selim Selim

  Takipteyiz http://goo.gl/qhNLt (Engadget)

 2. Murat Demir Murat Demir

  NASDAQ'da apple hisseleri (APPL)%3 den fazla değer kaybetti.

 3. Ozan Çömez Ozan Çömez

  Telefon piyasasını pek takip eden biri değilim.Beni etkiledi fakat piyasayı takip eden bir arkadaşım abartı bir özellik olmadığını söyledi.İphone5 daha merakla bekleniyor diyebilirim.

 4. Supernova Supernova

  beklentiler aşırı yükseltilmişti ama sonuçta çok abartı yenilikler yok. elbette iphone 4ten daha iyi bir cihaz ama fanboylarda biraz hayal kırıklığı yaratacak diye düşünüyorum.

 5. Bazen gerçekten bazı insanlara anlam veremiyorum. Altı üstü bir telefon niye bu kadar abartılıyor? Özellik mi istiyorsunuz aynı özellikler android sistemli telefonlarda da var. Bir tane ekstra özellik gösterin vaay diyeceğim. Bizim ülkemizdeki kadar marka deliliği başka ülkede yoktur sanırım. Hayatımız gösteriş olmuş sadece, bu telefonu alacak olanların yüzde 99'u da hava atmak için alıyor.

  1. %99 çok abartı bi rakkam, yapılan yenilikler zaten donanımsal yenilikler kaldıki bunlarında androidle alakası yok.

  2. yüzde 99 biraz fazla oldu dostum ha? ayrıca bu bir telefon değil bir akıllı telefon, ne farkı var dersin büyük ihtimalle birazcık araştırmanı öneriyorum. biraz önce apple'ın sitesi 10 dakikalığına çökmüş durumdaydı. sadece ülkemizde marka deliliği olsa sence apple.com işlemez duruma gelir miydi? istediğim her şeyi iphonumda yapıyorken, rakipsiz bir kullanıcı arayüzü varken neden android isteyeyim? yukarıda galaxy s2 ile arasındaki farklardan söz ediliyor sen artı özellik istiyorsun yapma bunu...

   1. dostum ben sadece hava atmak için alanların %99 olmasının fazla olduğunu söylüyorum sana teknolojiyi takip eden içinde olan büyük bi kısım var bu bölümü yok sayıyosun, hava atmak için alanın yanında böylede bi kesim var demek istiyorum. galaxy s2 falan demiyorum artı özelliklede ilgili bişey söylemedim. anladın ?

   2. Ben Türkiye'deki kullanıcı tarafı için yorum yaptım. Neredeyse her arkadaşımın her tanıdığımın elinde bir iphone var. Cebinde 3 TL parası olmayan bile bu telefonu almaya çalışıyor. Neden peki? Aç aç dolanan adam milletin önünde hava atacağım diye alıyor. Akıllı telefon? Human brains vs computer brains diye araştırma yapmanı öneririm. Akıllı olanlar gerçekten telefonlar mı, yoksa telefonu akıllı olarak gösterip satış yapan pazarlamacılar mı? Biraz bu konu hakkında düşün. Benim burada vurgulamak istediğim şey ile senin cevap verdiğin şey farklı şeyler.

   3. dostum inatla konuyu başka bi yere çekiyosun "Human brains vs computer brains" falan değil konu ben apple'ın nasıl bi satış politikası izlediğinin farkındayım anlatmaya çalıştığım bu telefonu kullanmak için alanların % si %1 değil bunu vurgulamaya çalışıyorum bende parası olmayanda alıyo evet böylede bi kesim var hava atmak için alıyo ama bu kesimde %99 değil.

   4. Yüzde 99'u abartmak için söyledim zaten. Durumu vurgulamak için gelip burada tek tek insanlara sorup istatistik çıkartamayacağım. :)

   5. yaşa :)

 6. Muhaber Muhaber

  Türkiye'deki büyük gazetelerin sitesinden daha önce ve daha kapsamlı bir yazı. Teşekkürler.

 7. http://www.apple.com/ yenileme yapılıyor sanırım sayfalar birbirine girip duruyo :)

 8. Murat Suluhan Murat Suluhan

  Amerikan firmasının ürünü, tüm katma değeri Amerika'ya dönecek.

  Türk insanı da bu telefona enayi gibi en az 1500 TL bayılacak, çok zenginiz herhalde. Ben Türkiye'de ortalamanın üstünde geliri olan birisi olarak bunu yazıyorum. Bir telefona, üretmeyen bir ülkede müşterilerinin ve/veya potansiyel müşterilerinin bu kadar değer biçmesi enayiliktir, hatta hainliktir.

  Size tebrikler tüketimi, üretmeden tüketen bir ülkede, pohpohladığınız için

 9. Fahrenheit Fahrenheit

  AAPL hisseleri şu an itibariyle yüzde 5,14'lük bir değer kaybına uğramış görünüyor.

 10. Sedat Sedat

  Apple ülkemizi en son 4S gönderilicekler listesine eklemiş herhalde. gerçekten gözümden düştün APPLE dahada ürünlerini almamda aldırmamda gelecek artık Android'de

 11. Asil Can Bozoğlu Asil Can Bozoğlu

  Apple'ın sitesi güncellendi an itibariyle. Ama ciddi hayalkırıklığı var herkeste, hala 5'in tanıtılmaması ilginç. Tamam, 4S varyasyonunu bekliyordum ama 5'i de bu gece lanse ederler diye tahmin ediyordum açıkçası.

 12. Fazla abartıldı tamam iyi güzel ama o kadar da abartılacak bir şey değil. Nihayetinde bir telefon. Evet sadece akıllı bir telefon ve bana İphone'la yapıp da S2 ile yapamayacağım bir şey söyleyin Allah aşkına? 140 bin uygulama? Kaçınızda var ki? Epi topu kullandığınız 15 20 uygulama ve olmazsa olmazlar zaten Android'de mevcut. Sırf İphone'u var desinler diye alanları saymıyorum bile. İphone'u sadece alo demek ve arada sırada mesaj yazmak için kullanıyor alanların %80i.

  Biraz makul olun ve şu marka takıntısından vazgeçin.

  1. Ertugrul Yüce Ertugrul Yüce

   güzel kardeşim bir cihaz alınırken bırak cihazı bu ülkedi herhangi birşey alınırken bugun kullanıcaksın ama yarınıda dusunmen gerekıyor samsung 2.elleri cok zayıf telefondan cok zararın oluyor. iphone gibi bi telefonda böle bi zararı kurtarıyorsun alıcısı cok fazla piyasada cok donuyor hep kârdasın bide bu acıdan bak ;)

 13. Strest Strest

  iphone 5 beklerken 4.4 çıktı :)

 14. Gözümde canlanır koskoca mazi...