Microsoft Zune iPod'dan Önce Emekliye Ayrıldı

Microsoft Zune iPod'dan Önce Emekliye Ayrıldı

Microsoft'un iPod'u Zune için yolun sonu göründü.  Microsoft'un sayısal müzik dünyasında pay sahibi olabileceği düşüncesiyle piyasaya sunduğu MP3 oynatıcı serisinin bundan sonra üretilmeyeceği kesinleşti.

Daha önce fiziksel (donanım) açıdan tarihe karışacağı söylenen Zune için resmi açıklama Zune'un sitesinde yer aldı. Microsoft artık Zune serisini üretmeyeceğini ancak yazılım ve destek anlamında mevcut koşulların devam ettiğini söylüyor.

Microsoft, Zune HD'yi Amazon üzerinden ön siparişe sunduğunda, Microsoft'un geniş satış ağını olumlu bir faktör olarak göz önünde bulundurmuş ama iPod Touch’a rakip olamayacağını söylemiştim. Aradan geçen zamanda bulut tabanlı müzik servisleri akıllı telefonlarla öne çıkmaya başladı ve muhtemelen cihaz tarafında henüz başarılı bir ürününü (fare vb. dışında) göremediğimiz (bkz: Kin, Courier) Microsoft Zune'u yazılım olarak devam ettirme kararı aldı. Windows Phone işletim sistemi Zune yazılım ve arayüzünün işe yarayacağı temel sistem olacak.

Aslında asıl başarısızlık Microsoft'un Zune'da ısrar etmesi olabilirdi. (Neden başladığını artık sorgulamıyorum.) Çünkü iPod satışları son 5 yıldır sürekli düşüyor. Bu akşam yeni iPhone modelleri (büyük ihtimalle 1'den fazla) tanıtıldığında iPod'un fişi çekilebilir.

iPod bu akşam emekliye ayrılmasa da bir başarı örneği olarak kitaplarda yer alacak, Zune ise onun karşısında duracak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.