Adobe Biri HTML5'e Dönük 2 Satın Alma Yaptı

Adobe Biri HTML5'e Dönük 2 Satın Alma Yaptı

Adobe yaptığı 2 satın alma ile sayısal dünyanın yeni çağında da ön sıralardaki yerini korumak istiyor. Nitobi'yi satın alarak mobil uygulama dünyasının geleceğine yatırım yapan Adobe, Typekit'i de satın alarak online dünyanın yazılı tarihine şekil vermek niyetinde olduğunu gösterdi.

Adobe'un satın aldığı Nitobi Software, HTML5 üzerinde mobil uygulama geliştirilmeye odaklı PhoneGap'ın kurucusu. Altı platformu destekleyen tek açık kaynak sistemi (open source framework) olduğunu söyleyen PhoneGap'in web sitesi sistemli bir hareket planının olduğunu gösteriyor.

PhoneGap.comGelecekte daha çok söz edilmesi beklenen çapraz platform uygulamalarına temel oluşturan PhoneGap'in açık kaynaklı taslağı 600,000 kezden fazla indirilmiş ve Android, iOS, BlackBerry ve diğer işletim sistemleri için binlerce uygulamanın geliştirilmesini sağlamış.

Anlaşmanın detayları paylaşılmamış ama kısa süre önce Facebook Connect eklentisini HTML5 geliştiricilere sunan PhoneGap, yani Nitobi, Adobe'nun geleceğin uygulama ve oyun dünyasında yer alması için önem taşıyor. Adobe, HTML5 ve JavaScript ile Adobe Air ve Flash'ı bütünleşik bir yapıya kavuşturmak istiyor.

Diğer yandan TypeKit'in satın alınması Adobe'a basılı medyanın sayısal dönüşümüne katkı sağlayacak bir potansiyele sahip. TypeKit, NY Times, Zynga, Twitter, Gizmodo gibi önemli referanslar eşliğinde elindeki önemli yazı karakterlerini kullanıma sunuyor. WordPress, TypePad ve Posterous gibi bugün blogların neredeyse tamamını elinde tutan popüler platformları destekliyor. Kurumsal hesaplarda CDN desteği de veriyor.

Hatırlayacağınız gibi Adobe'nin Flash konusunda Steve Jobs ile ayrı düşmesi Flash ile HTML5'i karşı karşıya getirmişti. Giderek büyüyen HTML5 sevdası şu sıralarda Facebook'u da peşinden sürüklüyor. Görünüşe bakılırsa Adobe bir kez daha dışlanmak istemiyor ve akıllı adımlar atıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.