Rehber: CDN Kullanımı ve Wordpress
Araçlar

Rehber: CDN Kullanımı ve Wordpress

Açıklama: Mustafa Uysal, Sakarya Üniversitesi bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği son sınıf öğrencisi ve internet girişimcisidir. Bu yazısı Webrazzi’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Bir Afrika atasözü der ki: “Afrikada her sabah bir ceylan uyanır...” bu hikâyeyi bilmeyenimiz yoktur.Bence bu hikayede ki aslan-ceylan ilişkisi sanal dünyada istemci-sunucu ilişkisine benzemektedir. Kullanıcılar (istemciler) sürekli daha hızlı bağlantıya sahip olmak ister çünkü, zaman hepimiz için değerlidir. Aynı durum sunucular içinde geçerlidir, onlarda artan isteklere sürekli cevap vermek mecburiyetindedir.

En hızlı gelişen sektörlerden birisi internet olduğu için doğal olarak ihtiyaçlar katlanarak artıyor. Yaklaşık on yıl önce 56k internetin yaygın olduğunu ancak günümüzde evlerde dahi fiber internet kullanabildiğimizi düşünürsek, eskiden tahammül edebildiğimiz 3-5 saniyelik gecikme, günümüzde katlanılmaz hâle gelebiliyor. Tabi ki internette hız kavramı bir çok faktöre bağlı. Bu yazıda web yayıncıları için faydalı olacağını umduğum CDN teknolojisinden bahsetmek istiyorum.

CDN nedir?

CDN (Content Delivery Networks) sitenizde kullandığınız statik medya dosyalarını farklı veri merkezleri üzerinde sunan bir içerik dağıtım kanalıdır. Büyük sitelerin ayakta kalması ve hız için hayati öneme sahiptir.

Çalışma mantığı ise şu şekilde;

Sitenize gelen ziyaretçi Fransa'da yaşıyor olsun. Hemen ona en yakın dağıtım kanalı hesaplanıyor ve Fransa'dan gelen ziyaretçinize Paris veri merkezi üzerinden dosyalar gönderiliyor. Aynı şekilde Japonya'dan istek yapan bir kullanıcıya, Tokyo veri merkezinden cevap veriliyor. Tabi bu işleyiş CDN sağlayıcıya göre değişebiliyor.

Bazıları belirli bir eşik değer belirleyerek ona göre çıkış sunuyor. Örneğin Japonya'dan 10-20 GB'lık bir trafik geliyorsa ayrı bir çıkış sunmuyor. Yani dosyanızın kaç farklı lokasyonda nasıl sunulacağı sizle anlaşmalı olduğunuz CDN sağlayıcı arasında değişiyor.

Ayrıca, sadece ülke içinde de CDN sağlayıcıları olduğunu belirtelim. Yani İzmir'den gelen kullanıcıya İzmir lokasyondan İstanbul'dan gelen kullanıcıya İstanbul lokasyondan hizmet verilebilir.

CDN kullanmanın faydaları

CDN'de statik dosyalara (resim,video,javascript,css.. vs) gelen istekler CDN sağlayıcı tarafından karşılandığı ve farklı lokasyonlarda dağıtım kanalı bulunduğu için siteniz daha hızlı açılır.

CDN sağlayıcınızın kullandığı veri merkezinde bir arıza oluşması durumunda istekler diğer veri merkezlerine yönlendirilerek sitenizin sürekli açık kalmasına yardımcı olur.

Hız SEO açısından da önemli faktördür bu sebeple dolaylı olarak SEO açısından da fayda sağlar.

WordPress'te kullanımı

W3 Total Cache eklentisi CDN desteği sunuyor. Yada eski olmasına rağmen hâla çalışan tantan s3 eklentisi ile hem medya dosyalarınızı Amazon S3’te depolayabilir, hem de küçük bir değişiklik yaparak istekleri amazon cloudfront servisine yönlendirebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz olarak Free CDN eklentisinide deneyebilirsiniz. Kısacası test edemediğim daha bir çok eklenti bulunmakta onları wordpress eklenti dizininden edinebilirsiniz.

Hız açısından gözle görülür bir performans artışı yakalayacağınız kesin ama tüm bunları sunan bir karşılaştırma tablosu göremedim, ancak sayfa yüklenme sürenizi yarıya düşürebilecek kadar faydalı olduğunu bilmeniz yeterlidir diye düşünüyorum.

Hangi CDN sağlayıcıyı kullanmalıyım?

Bu tamamen sizin isteğinize bağlı, ancak wordpress için kullanacaksanız kullandığınız eklentinin CDN sağlayıcıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca 2010 karşılaştırma tablosunuda aşağıda görebilirsiniz.

Yoğun bir ziyaretçi akışına sahip değilseniz fazladan masraf yada gereksiz olarak görebilirsiniz ancak sitenize gelen trafik yükü arttıkça böyle faydalı bir teknolojiyi göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (19)
 1. Abdullah Yasin Gündüz Abdullah Yasin Gündüz

  Webrazzi bu tip teknik konuları da, bu yazıyı kaleme alan arkadaş gibi olaya hakim kişileri konuk ederek bizlere sunmaya devam etmelidir.

  CDN hakkındaki açıklayıcı bilgiler için teşekkürler..

 2. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

  biraz kısa, biraz da komik olacak ama: CDN candır...

 3. CDN web dünyasında iş yapan herkesin anlaması gereken bir yapılanma ve ülkemizde algısı çok zayıf. iyi bir özet olmuş.

 4. Biacayip.com Biacayip.com

  BiAcayip.com olarak MaxCDN kullanıyoruz. Açıkcası çok memnun değiliz.

  İlgilenenlerin bilgisine.

  1. Kerem Çobanoğlu Kerem Çobanoğlu

   Merhaba,

   Konu hakkında yarın konuşabiliriz.

   Görüşmek Üzere.

 5. Wordpress kullanıcıları bir yana, belli bir ziyaretçi sayısının üstündeki site sahipleri için çok gerekli bir tüyo niteliğinde olmuş yazınız. Teşekkürler Mustafa Uysal.

 6. Ali Kaya Ali Kaya

  Merhaba;

  Ben cloudflare'i öneririm. Dünyanın çoğu yerinden siteme oldukça düşük milisaniyelerle kullanıcılar bağlanabiliyor.

 7. Zargana Zargana

  Cloudflare'i denedim ama bana hız artışından daha ziyade hep sorun olarak döndü. Nedense çoğu zaman istenilen sayfa yerine site şu an çevrimdışı, önbelleğe alınan kopya yok benzeri mesajlar çoğalınca zorunlu olarak DNS adreslerini özgün durumuna geri getirmek zorunda kaldım

 8. Online Oyunlar Online Oyunlar

  Bende cloudFlare denedim ama sanırım ücretsizinde sorun oluyor. Pro paketlerinde bir sorun olduğunu duymadım.

 9. Hocam Merhaba

  websiteniz kısmında yazan adresim için sitenin hızlı açılması açısından gerekli tüm işlemleri yaptım geriye sadece CDN kaldı çok fazla trafik alan bir site değil fakat seo açısından yapılmasında fayda olduğundan yapmak istiyorum geriye sadecebu kaldı bunuda ücretsiz bir şekilde halledebilirsem yapmak istiyorum ücretsiz olarak nereden yapabilirim ve nasıl olur yardımcı olabilirmisiniz.

 10. Sitemin ziyaretçisi fazla ise vps yerine cdn kullansam ne kadar faydası olur?Yani cdn vpsnin yaptığını yapabilir mi?Makale için teşekkürler

 11. Ferhat Yilmaz Ferhat Yilmaz

  Milliyet gibi haber siteleri kullandıkları görselleri örnek olarak i.milliyet.com.tr gibi bir subdomainden çağırıyor, bunun ne kadar faydası olur acaba? Wordpress için böyle bir eklenti buldum; her resmi kendine özel subdomain oluşturarak yüklüyor. Faydası zararı ne olur bilemediğim için henüz kurmadım.

 12. Kendi sitemde netdirekt cdn kullanıyorum. İlk başlarda çekincelerim vardı ama kullandıkça ne kadar yanlış düşündüğümü anladım. 5 GB lık bedava CDN paketi bulunmakta deneyebilirsiniz. www.teknooneri.com da kendim NetDirekt CDN + WP Fastest Cache kullanıyorum ve sonuç mükemmel.

 13. Blogram Blogram

  Günlük ortalama bin ziyaretçili sitede cdn kullanmak mantıklı olur mu? Hız artıp ziyaretçi artar mı yoksa külfet mi olur?

  1. Siteye giren kişi sayısı önemli olmak ile birlikte bundan daha önemli olan web sitenizin içerik boyutudur, kullanılan görseller hatta yapılan kodlama dahi önemlidir web sitenizin test edilmesi yüklenme süresini ve dosyalarını inceledikten sonra cdn kullanımının ne denli bir hızlanma ve fayda sağlayacağını öğrenebilirsiniz.

 14. CDN konusu gerçekten günümüz de tüm web siteleri için olmazsa olmaz durumda özellikle e-ticaret sitelerinde mutlaka cdn yapılandırması uygulanması gerekiyor. Firma olarak web sitelerimizin özellikle hızlı olması için gerekli tüm işlemleri yapmaktayız cdn de sık sık kullandığımız bir yöntem, güzel bilgiler için teşekkür ederiz.

 15. teşekkürler wordpress sitemde CDN kullanmaya başladım

 16. Mehmet Barun Mehmet Barun

  merhaba ben cdn servisini fastest cacha ile aktif ettiğim taktirde fontawesome iconları çıkmıyor nasıl düzeltebilirim.

 17. CDN yüksek trafikli siteler için kullanılması gereken ve bant genişliğini dağıtarak ana sunucuya destek olan sistemlerden biridir.