Hacker'lardan Sony'ye İkinci Darbe!
Oyun

Hacker'lardan Sony'ye İkinci Darbe!

Sony tarihinin en zor döneminden geçiyor. Bundan sadece 2 hafta önce PlayStation Network ve Qriocity'de yaşanan hack saldırısının yaralarını henüz sarmaya çalışan Sony, bu kez de devasa online oyunlarını (MMO) yöneten Sony Online Entertainment (SOE) departmanında güvenlik sorunları yaşandığını itiraf etmek zorunda kaldı.

PSN saldırısından etkilenen 70 milyon kullanıcıya yeni açıklama sonrasında 24,6 milyon kişi daha eklendi. Sony'nin yaptığı resmi açıklamaya göre dün ortaya çıktığı anlaşılan yeni güvenlik ihlali sonrasında 20 binden fazla kredi kartı ve banka hesap numarası hacker'ların eline geçmiş olabileceği söyleniyor.

Özetle Sony'nin içine düştüğü kötü durum tam bir felakete dönüşmeye başlıyor. Sony güvenlik adına tüm dikkatini PSN ve Qriocity'deki sorunları çözmeye yöneltmişken ortaya çıkan bu ikinci güvenlik ihlali problemin düşünüldüğünden daha da büyük olabileceğini ortaya koyuyor.

Bir süredir kapalı olan PSN servisini yeniden açmaya hazırlanan Sony, bu yeni bilgiler ışığında bu kez de tedbir amacıyla tüm SOE oyun servislerini kapattı. EverQuest, Star Wars Galaxies ve DC Universe Online gibi son derece popüler MMO'lar şu an için kapalı ve ne zaman açılacaklarına dair henüz bir bilgi yok.

Sony'nin yaptığı açıklamaya göre 24,6 milyon kullanıcının hacker'lar tarafından ele geçirilmiş olabilecek bilgileri arasında; isim, adres, e-posta adresi, doğum tarihi, cinsiyet, telefon numaraları, kullanıcı adları ve şifrelenmiş haldeki parolalar yer alıyor.

Sony ayrıca 2007 yılından kalan ve güncel olmayan bilgilerin yer aldığı bir veri tabanından 12 bin kredi kartı numarası ve bu kartların son kullanma tarihinin de çalınmış olabileceğini açıkladı. Ayrıca Avusturyalı, Alman, Hollandalı ve İspanyol kullanıcılara ait olduğu belirtilen 10.700 banka hesap numarası da aynı veri tabanında yer alıyordu. Yapılan bu açıklamaya göre kullanıcıların güncel kredi kartı bilgileri tehlike altında değil ama yine de SOE kullanıcılarının bu konuda önlem almalarında fayda var.

SOE servislerinin ne zaman açılacağına dair henüz bir bilgi vermedi. Diğer yandan PSN servisinin bu hafta içerisinde geliştirilmiş güvenlik sistemleri devreye sokularak yeniden açılması bekleniyor. Sony ayrıca PSN servisi açıldığında tüm kullanıcılarına PlayStation Plus servisini ücretsiz olarak sunacağını açıkladı.

Görsel Kaynak: PS3Hax

Yorumlar (5)
 1. Sony’nin suçu ne?

 2. Emre Tamer Emre Tamer

  Sony'nin suçu şu, hackerların sistemlerini kırdığını kamuoyu ile derhal paylaşmadılar.

  Önce hacker'lar kendi sitelerinden PlayStation Network'ü kırdıklarını gururla deklare ettiler. Sony daha sonra açıklama yaptı.

  Ayrıca kredi kartı çalınan insanlara kartlarını kapatmaları için haber vermeleri gerekirdi. Bunu da yapmadılar.

 3. Murat Demir Murat Demir

  Sony'nin bile kredi kartı bilgilerimizi koruyamadığı şu günlerde insanların eTicaret'e olan güveni maalesef azalacaktır.

 4. sony cumleten harakiri yapsa yeridir.

 5. Tavşana kaç, tazıya tut! Bir yandan gelir adaletsizliğini azdır, diğer yandan da güvenliğe beş para verme, olacağı bu. Etik/dini bir kaygısı olmayanların yapması çok kolay. Bunlar açıklananlar, insanlar bir de perde arkasında olanları bilseler e-ticarete beş kuruş vermezlerdi, inanın :) Ya da tabii her zamanki gibi umursamadan devam. Bu Sony olayının da kısa sürede adı unutulur. Çözüm başka yerde, çok daha temellerde bir yerde.