PlayStation Network ve Qriocity'nin Kullanıcı Bilgileri Hackerların Eline Düştü
Oyun

PlayStation Network ve Qriocity'nin Kullanıcı Bilgileri Hackerların Eline Düştü

Sony, PlayStation Network ve Qriocity'nin içine düştüğü aksaklığın 17 ve 19 Nisan'da yapılan siber saldırılar neticesinde yaşandığını söylemişti. Bugün ise PSN ve Qriocity kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiğini paylaşmak zorunda kaldı. İşin daha kötü yanı, kredi kartı bilgilerinin de ele geçirilmiş olabileceği.

Sony, sistemi yeniden ayağa kaldırmak ve zarar gören servisleri yedeklemek üzere gece gündüz çalıştığını söylüyor. PlayStation Network ve Qriocity'ye bağlı oyun, müzik ve TV bağlantılı hizmetlerin saldırılardan etkilenmiş olması ise işi zorlaştırıyor.

Saldırıların yönlendiği kaynak olarak Wikileaks için PayPal, Martercard ve Visa'ya siber saldırı düzenleyen 4Chan'in olduğu sanılıyor ancak çalınan kredi kartı bilgilerinin kötü amaçlarla kullanılmaya başlanıp başlanmadığı bilinmiyor.

Bahsi geçen servislere kayıtlı kullanıcıların isim, adres, e-posta, doğum günü ve PlayStation Network giriş bilgileri (güvenlik sorusu dahil) ihlal edilen kullanıcı bilgileri arasında. Aksi kanıtlanamıyor ama kullanıcıların kredi kartı bilgileri de çalınmış olabilir ve bu durum için gerekli güvenlik kontrollerinin ve şifre bilgilerinin değiştirilmesi isteniyor. Sony, fatura adresi ve satın alma geçmişi gibi kişisel bilgilerin korunduğundan da emin değil.

Şirket yaşananlardan mutsuz ve kullanıcılara tüm yasal güvenlik yönlendirmelerini yapıyor. Söz konusu saldırıların korsan oyun pazarını genişletmek adına yapıldığını tahmin etmek zor değil. Bunun yanında korsanların kişisel ve kredi kartı bilgilerini kötüye kullanmayacağını garanti etmek de mümkün değil. Sony Türkiye'den herhangi bir açıklama gelmiş değil ancak eğer PlayStation Network ve Qriocity kaydınız varsa kendileriyle iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Görsel Kaynak: Gamernode

Yorumlar (3)
 1. Son yıllarda yapılan en büyük saldırıdır bu. Daha dün arkadaşın ps3'ünde denedim, network e ulaşılamıyor. Sony çok ağır bir yara aldı gerçekten ve uzun zamandır böyle bir saldırı görmemiştim sanırım.. Bu olayların sonrasında da korsan ps3 piyasası alıp başını gidecek artık herhalde.. Bence olmalı da. Kimse kusura bakmasın, 1 oyun için 140 tl (bazen daha fazla) para vermek akıl karı değil bana göre Türkiye şartlarında.

  Aha bir örnek:

  Crysis 2 PC'de ttnetten 60tl. PS3'te normal yerlerde 135tl. Pc için orjinalini aldım, oynuyorum ama ps3 için almazdım...

 2. Bugün Kevin Mitnick Twitter hesabı http://twitter.com/#!/kevinmitnick) üzerinden "Probably no encryption or using weak unsalted MD5 hashes. Who knows?" şeklinde bir paylaşım yaptı.

  Eğer Sony bu şekilde bir hataya düşmüşse sadece PSN değil, birçok yerde standart parola kullanan kişilerin genel olarak tüm hesapları tehlike altında sayılır.

  Eğer gerçekten kullanıcı parolalarında hash yoksa (Probably no encryption) ve bu parola kullanıcının facebook, email vb. parolalarıyla aynıysa (ki çoğu kullanıcı standart parolalar kullanır) yakında Facebook hesapları da tek tek ele geçirilmeye başlanır ...

 3. Mustafa Adali Mustafa Adali

  Hacklenme yüzünden artık korkar hale geldik. Tüm bilgilerin çalınması, hele SONY gibi bir firmanın buna maruz kalması gerçekten üzücü. Umuyorum en kısa zaman da çözüm bulurlar.