Twitter Artık Türkçe!
Yenilikler

Twitter Artık Türkçe!

Twitter resmi blogundan an itibariyle yaptığı açıklama ile Türkçe ile birlikte Rusça'yı da dil seçenekleri arasına eklediğini duyurdu. Kısacası uzun zamandır beklenen ve büyük olasılıkla Twitter'ın Türkiye'deki kullanımını ateşleyecek "Türkçe Twitter" artık gerçek oldu.

Ayarlar bölümünden gerçekleştirebileceğiniz dil seçimi değişikliği ile ilgi alanlarınıza göre kullanıcılara da ulaşabiliyor olacaksınız.

Twitter'ın Türkçe yayına başlaması ile birlikte yapılan açıklamada Vodafone'la gerçekleştirilen anlaşmaya da yer verildi. Bugünden itibaren Vodafone aboneleri 2444 numarasını kullanarak Twitter hesaplarını güncelleyebilecekler, tabir-i caizse tweet atabilecekler.

Yapılan duyuruda @erdilyasaroglu, @ezgibasaran, @mabirand32gun, @sertaberener, @niltakipte gibi popüler Türk Twitter kullanıcılarına da link verildi ve önerildi. Yani, bu önemli günün şanslı isimleri belli oldu.

Bu arada yeri gelmişken henüz @webrazzi'yi Twitter'da takip etmiyorsanız, Webrazzi'nin Twitter'dan özel olarak paylaştığı Webrazzi140 mesajlarından da haberiniz yoktur. ;)

Son olarak Twitter'ın Android uygulamasının da artık Türkçe'yi desteklediği paylaşıldı. Ancak Android dışında mobil cihaz kullananlar Twitter'ı cep telefonlarından Türkçe kullanmak için biraz daha bekleyecekler. Şirket bu geliştirmeyi ilerleyen dönemlerde yapacağını dile getirdi.

Konuyla ilgili gelişmeleri ve Türkçe Twitter'ın ilk yansımalarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (16)
 1. Twitter'a akşam saatlerinde girdiğimde hemen Türkçe olduğu paylaşmışlar, bende acaba doğrumu diye baktım gerçekmiş. Webrazzi olarak 'da hızlısınız, normalde sabah - öğlen ararsı yayım yapıyorsunuz takip etiğim kadarı ile.

 2. Ibrahim Ibrahim

  Melih Bayram Dede'nin de dediği gibi artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Ancak eski kullanıcıların takipçi sayısı artacak.

 3. İşte haftanın en güzel haberi, süper! Şimdi aktif ettim Türkçe dil ayarını. Bu arada "Zaman Dilimi" kısmı sizde ne olarak seçilmiş durumda ?

 4. yıllar önce şöyle bir yazı yazmıştım, nerden nereye; http://www.bilkentkampus.com/nedir.php?&q=twitter%20t%FCrkiye%20de%20tutar%20m%FD

 5. Bundan 2 yıl önce o zamana göre de 2 yıl önce basılmış bir bilgisayar dergisi geçti elime. Şöyle diyordu yazar makalesinde, "Facebook yakında Türkçe dilini destekleyecekmiş. Böylece facebook kitlesinin bozulacağını, ve kullanıcı sayısının da düşeceğini bekliyorum" diyordu yazar. Türkiye'de ir bilgisayar ve teknoloji yazarı bu kadar dar görüşlü olabilirdi. Facebook'un türkçeden sonra yaptığı patlamayı gördükten sonra aynısını Twitter'ın da yapacağına eminim. Bu habere çok sevindim :)

  1. İlhanus İlhanus

   Kesinlikle faydası olacaktır ve olduda :) Ben kayıtlıydım ama İngilizcem olmadığı için pek ilgimi çekmiyordu şimdi 2 saat oldu hala Twitter'dayım :) ve malesef İngilizce fakiri bir ülke olduğumuz da göz önüne alındığında bayağı faydası olacağı kuşkusuz.

  2. Mutlaka faydası olacaktır. Facebook'un Türkçe dilini destekledikten sonraki çıkışını hepimiz gördük. Twitter da aynı şekilde kullanıcı sayısı artışı olacaktır.

 6. Twitter'ın Türkçe seçeneği sunması kullanıcı sayısını arttırmak konusunda belki çok büyük bir etki yapmayacaktır ama büyük internet girişimlerinin Türkçe'yi de dil seçeneği yapması güzel bir gelişme.

  Ben Ning ne zaman geçecek diye bekliyorum.

 7. Serkan Serkan

  nerde apachi varsa twittera dolacak ne acı elit bir ortam vardı.İpini koparan gelecek

 8. Gürhan Gürhan

  Hiç gerek yoktu böyle iyidi bence sözüm meclisten dışarı ama facebook amale kaynıyor yakında twitter da kaynayacak çok üzücü ama acımasız gerçekler :(

 9. Mustafa Çağrı Mustafa Çağrı

  Bu haber içerisinde 1 tane kesin olan ve 1 tane de emin olamadığım yanlışlık söz konusu. Bunlar ise;

  1-) Vodafone kullanıcıları aylardır 2444'e kısa mesaj olarak tweet gönderebilmektelerdi. Bu yeni olan bir durum kesinlikle değil.

  2-) Daha önceden yayınlanmış olan bir haberde belirtilen 4 milyon takamı söz konusu. 4 milyon Türk Twitter kullanıcısının olması pek mümkün görünmemekte. Bugün Twitturk gibi yayınlara baktığımızda 400 binin altında Türk Twitter kullanıcısı takip edilmekte. Bunun içerisinde "protected" edilmiş hesapların yer almadığını düşündüğümüzde ise yaklaşık olarak 400 bin protected edilmemiş Türk Twitter kullanıcısı var diyebiliriz ki içerisinde Türklerin takip ettiği ancak Türk olmayanlarda bulunmakta. Protected edilmiş hesaplar eşliğinde ise bu rakamın 1 milyonun çok fazla üzerine çıkamayacağını düşünmekteyim; öyle ki 4 milyon rakamı ise şu ana kadar olamayacak bir rakamdır benim kanaatimce.

  Sevgilerle.

 10. bu gerçekten de çok güzel bir haber.umarım cep telefonlarından da türkçe olarak girebiliriz.çünkü fazla ingilizce bilmediğimden dolayı twitter "da yaşadığım sorunlar artmaya başlıyor.

 11. Bulut Vatan Bulut Vatan

  twitter e yeni geldim türkçe adres bulamadım. yardımcı olacak arkadaş var mı tşk

 12. Hasma Hasma

  türkçe olması sevindirici,en azından benm için

 13. 17Agustosberber 17Agustosberber

  türkçe olması anadilimiz olması sebebiyle mükemmel olmuş