Twitter, TweetDeck Satın Almasını Tamamlamak Üzere

Twitter, TweetDeck Satın Almasını Tamamlamak Üzere

Bir süredir Twitter ve UberMedia arasında devam eden stratejik bir çekişmenin tam ortasında kalan TweetDeck'in akıbeti nihayet belli oldu. TechCrunch'ın bildirdiğine göre Twitter, TweetDeck'i sonunda satın almayı başardı ve resmi açıklama birkaç gün içerisinde yapılacak.

Birkaç ay öncesine kadar Twitter ekosisteminin en önemli oyuncularından biri haline gelme planları yapan Bill Gross'un sahip olduğu UberMedia'ya satışı son anda suya düşen TweetDeck'in Twitter'a maliyetinin ise 40 ile 50 milyon dolar arasında olduğu söyleniyor. Detaylarını size daha önce aktardığımız bu yarışta UberMedia'nın teklifi 25 – 30 milyon dolara arasındaydı.

Twitter'ın bu satın alma kararı büyük oranda UberMedia'ya karşı bir hamleden ibaret. Şimdi merak edilen bu hamlenin TweetDeck'i ve milyonlarca kullanıcısını nasıl etkileyeceği…

Şu anda gönderilen tüm tweet'lerinin yaklaşık %40'nın üçüncü parti uygulamalar üzerinden geçtiği tahmin ediliyor. TweetDeck ise bu alanda başı çekiyor. TweetDeck'in kullanım kolaylığının yanı sıra bu kadar tercih edilmesinin diğer bir sebebi de Twitter'ın yanı sıra Facebook, MySpace, LinedIn, Foursquare ve Google Buzz'ı da pratik bir şekilde yönetmeyi sağlıyor.

Şimdi Ne Olacak?

İşte TweetDeck'in yeni sahibi olduğu taktirde Twitter'ın çözmesi gereken en büyük sorun da bu diğer sosyal ağlarla entegrasyonu nasıl yöneteceği. Bu konuda kullanıcılar da ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım TweetDeck kullanıcısı Twitter'ın ne olursa olsun popüler servisi var olduğu şekilde işletmeye devam etmesi gerektiğini söylerken, diğer bir grup ise bunun hem etik olmayacağını, hem de Twitter'ın bunlarla uğraşmayı tercih etmeyeceği iddia ediyor.

TweetDeck'i sadece Twitter odaklı hale getirmek ise ilk akla gelen ama muhtemelen en son yapılması gereken hamle. TweetDeck'in en önemli özelliklerinden biri olan farklı platformlarla entegrasyonu olmadan servisin büyük ölçüde anlamını yitireceğini görmek zor değil.

Tüm bunların dışında akla gelen iki çözüm daha var. İlki Twitter'ın TweetDeck'i kendi kontrolü altında tutarak bağımsız bir departman gibi çalışmasına izin vermesi. Bu durumda TweetDeck ve kullanıcıları için çok az değişiklikle hayat devam edecek.

Ama sıkça konuşulan bir diğer alternatif daha var: Twitter'ın TweetDeck'i kapatması. En sert hamle olarak görünse de Twitter'ın başını en az ağrıtacak çözüm bu olacak gibi görünüyor. Ama Twitter, UbderMedia'nın güçlenmesini önlemek pahasına çok sevilen bir uygulamanın fişini çeken firma olarak anılmak ister mi, bunu hep beraber göreceğiz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.