Twitter Neden TweetDeck'i Satın Almak İstiyor?

Twitter Neden TweetDeck'i Satın Almak İstiyor?

TweetDeck bugün en popüler Twitter uygulamalarından biri olarak gösteriliyor. Her ne kadar TweetDeck yetkilileri bugüne kadar kaç kullanıcıya sahip olduklarını açıklamamış olsalar da, tahminler bu sayının milyonlarla ifade edilebileceği yönünde.

Masaüstü bilgisayar dışında pek çok mobil cihazda da kullanılabilen TweetDeck'in tüm sosyal ağlara tek bir uygulama üzerinden erişme imkanı sunuyor olması kullanıcı sayısının ötesinde, kullanılabilirlik ve yeniliklere açık bir yapı anlamına geliyor. Ve bu da doğal olarak pek çok yatırımcı ve hatta sosyal ağ sitesinin ilgisini çekmesine neden oluyor.

The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre TweetDeck'in son talibi ise Twitter. İddialara göre Twitter, İngiltere'deki ofisinde 15 kişilik bir kadroya sahip olan TweetDeck'i bünyesine katmak için yaklaşık 50 milyon doları gözden çıkarmış durumda.

Asıl ilginç olan ise TweetDeck'in bundan sadece birkaç ay önce el değiştirmiş olması. TechCrunch Şubat ayında UberMedia'nın TweetDeck'e yaklaşık 30 milyon dolar ödediğini duyurmuştu (resmi kaynaklardan bu gelişme halen doğrulanmadığı için bu anlaşma son dakikada iptal olmuş gibi görünüyor). UberMedia'nın Twitter tarafından pek sevilmediği biliniyor. Bu nedenle Twitter'ın belalası UberMedia'nın da çok yakın olduğu TweetDeck'e 50 milyon dolar önermesinin ardında sadece bir uygulamaya sahip olmaktan çok daha fazlasının yattığını gösteriyor.

Twitter'ın Belalısı UberMedia

UberMedia adını çok sık duymadığımız bir firma. UberMedia'dan daha ünlü olan bu firmanın kurucusu olan Bill Gross. Gross'un ünü ise daha sonradan Overture olarak adını değiştiren GoTo.com'dan geliyor. Hatırlayacağınız gibi Gross, 2003 yılında Overture'ü en büyük müşterisi olan Yahoo'ya 1,63 milyar dolara satmıştı.

Gross'un son dönem en büyük merakı ise sosyal medya. 2010 yılında popüler Twitter mesajlarını aramayı sağlayan TweetUp'ı kuran Gross önce Echofon'u, ardından da UberTwitter'ı satın almış ve sonrasında da firmanın adını UberMedia olarak değiştirmişti.

Geçtiğimiz Şubat ayında TweetDeck'e 30 milyon dolar önerdikten sonra uygulamanın en büyük rakiplerinden biri Seesmic.com'un kurucusu Loic Le Meur blog yazısında UberMedia'nın artık tüm tweet'lerin %20'sini kontrol ettiğini söylemişti.

UberMedia'nın TweetDeck'i satın almak üzere yaptığı teklifin gün ışığına çıkmasından sadece 1 hafta sonra ise Twitter, gizlilik ve gelir modellerini ihlal ettiği gerekçesi ile UberMedia'ya ait UberSocial (eski adıyla UberTwitter) ve Twidroyd uygulamalarını askıya almıştı. Birkaç gün sonrasında ise UberMedia gerekli değişiklikleri yaptığını ve söz konusu sorunların tekrarlanmayacağı garantisini verdikten sonra yasaklar kaldırılmıştı. Bu cezaların sebebini ise Quora'da bizzat Bill Gross açıklamıştı.

Twitter'ın UberMedia'ya karşı pek de hoş hisler beslememesinin sebebi ise sadece bu değil. CNN'in haberine göre UberMedia şu sıralarda Twitter'a rakip olacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Twitter ile süre gelen sorunlar sonucunda iplerin defalarca kopma noktasına gelmesi UberMedia'yı bu alternatife yöneltmiş gibi görünüyor. UberMedia'nın pazarlama yöneticisi Steve Chadima'nın şu sözleri de dikkate değer: "En büyük isteğimiz Twitter platformuna yenilikler sunmaya devam etmek ve Twitter'a daha fazla kullanıcı kazandırmak". Yani eğer UberMedia, Twitter'a bir rakip çıkartacak olursak bunun nedenin Twitter'ın kısıtlamaları olacağını şimdiden söylüyor.

Çözüm TweetDeck mi?

Bu noktada dikkatlerimizi yeniden Twitter'ın TweetDeck'e teklif ettiği 50 milyon dolara çeviriyoruz. TweetDeck'in Twitter ve UberMedia arasında kalmış olması ve bu iki firmanın güç savaşlarında önemli bir rol oynadığı kesin. Twitter kesinlikle UberMedia'nın daha fazla güçlenmesini ve Twitter platformu üzerinde söz hakkı kazanmasını istemiyor. Hatta yatırımcı Dave McClure bu konuda Twitter'ı kendi platformu üzerinden sert bir şekilde eleştirmişti. TweetDeck bu anlamda Twitter'ın UberMedia'nın uygulamalarını cezalandırmasından sonraki ikinci büyük gözdağı olabilir.

Her ne kadar geçtiğimiz yılı sadece 45 milyon dolarlık gelirle kapatmış ve bu yılsonuna kadar ancak 150 milyon dolarlık gelir elde etmesi bekleniyor olsa da Twitter'ın 2010 sonu şirket değerlemesi 4 milyara dolara ulaşmış durumda. Hatta Twitter'ın satılması söz konusu olursa devreye girecek dev firmaların bu fiyatı daha da yukarı çekeceği tahmin ediliyor.

Yıllık geliri 150 milyon dolar olan bir şirketin değerinin 4 milyar dolar civarında ifade edilmesi burada asıl önemli olanın potansiyel olduğunu ortaya koyuyor. Yani Twitter'ın şu anki durumundan çok 200 milyonu aşan kullanıcısının potansiyelinin değeri çok büyük. Potansiyellerin devreye girdiği noktada Twitter karşısında giderek güçlenen "potansiyel bir rakip" görmek istemiyor. Bu nedenle TweetDeck'e UberMedia'dan 20 milyon dolar daha fazla ödemeyi bile göze alıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre Twitter ve TweetDeck arasındaki satın alma görüşmeleri son aşamalara gelmiş durumda. Yani sadece birkaç gün içerisinde sonuç çıkması sürpriz olmaz. Ortaya çıkacak sonucun çözüm mü yoksa canı artık iyice sıkılan UberMedia'nın kendi Twitter alternatifini mi çıkartacağı ise en merak edilen konu…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.