Apple'ın Yeni Kampüsünün Detayları Sonunda Ortaya Çıktı
Genel

Apple'ın Yeni Kampüsünün Detayları Sonunda Ortaya Çıktı

Steve Jobs'un birkaç ay önce Cupertino şehir konseyine sunduğu Apple'ın yeni kampüs proje teklifinin detayları ve resimleri sonunda ortaya çıktı. Sunum yapıldığı gün büyük ihtimalle cep telefonu kamerasıyla çekilen fotoğraflar genel olarak ne olduğunu gösterse de projenin detayları çok anlaşılmıyordu.

Apple Campus 2, proje teklifinin yayınlandığı Cupertino.org adresinde detayları paylaşılan proje, 260 bin metre kare genişliğinde ve içerisinde 20 binden fazla kişinin çalışabileceğini 27 bin metre kare ofis alanı, 1000 kişilik konferans salonu, sağlık merkezi, enerji santrali ve  yer altı parkı bulunacak.

Dev bir uzay gemisini andıran Apple'ın yeni kampüsü henüz şehir konseyinden geçmedi ancak Apple'ın önümüzdeki yıl çalışmalara başlayarak projeyi 2015'te tamamlamayı planladığı söyleniyor. Kuşbakışı görüntüsü de harita üzerinde paylaşılan proje kabul edilip tamamlandığında, Apple heralde dünyanın en güzel kampüslerinden birine sahip olacak.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm resimleri aşağıda paylaşıyorum.

Apple Campus 2 projesi hakkında daha detaylı bilgi almak için yayınlanan proje teklif dökümanlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Görsel Kaynak: 9to5mac.com

Yorumlar (10)
 1. Levent Güneş Levent Güneş

  Money talks bullsh*t walks :)

 2. Özgün Alemdağ Özgün Alemdağ

  Muhteşem bir bina olacak.

  Eğer yapabilirlerse, binanın yan bölümlerinde kullanılacak eğimli camları tek parça olarak imal etmeye çalışacaklar diye biliyorum.

  Eğer gerçekleşirse dünyada bir ilki yapacaklar.

 3. Apple son yillarda yaptigi atilimla kasasini oyle bir doldurdu ki, bu kadar para ile ne yapacaklarini kendileride bilmiyor.

  Gecen sene Cin ziyaretimde Cin yerel gazetelerinde Apple firması için iphone - ipad ureten 2 fabrikada 1 milyona yakın Cin'linin deliler gibi urun yetistirmeye calistigi hatta bazi calisanlarin yogun calisma temposundan dolayı intihar ettigi bile soyleniyordu. Hatta daha sonra bir cok internet sitesi bu konuda haberler yapmisti.

  Apple basli basina dev bir ekonomi yaratti bence bu ekonomiyle üretim tesislerini cogaltmali tabiki ofislerini yapıp orada yeni yazilimlar uzerine calisacaklar ama uretim tesisleride önemli bir mevzu umarim bu konuda da atilimlar yaptigini duyariz.

  Bu arada resimlerde gordugum kampus muhtesem gercekten..

 4. Baris Seker Baris Seker

  Elma şeklinde yapsalarmış :)

  1. Aynen.

 5. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Binanın dışının cam olması ve dış mekanın yeşillik olması süpermiş.

 6. Proje dokümanlarında adı geçen Arup firması, Kanyon ve Sabiha Gökçen projelerinde de yer almış.

  Apple logosu formunda bir tasarım gerçekten iyi olabilirmiş.

 7. Webbuzzy Webbuzzy

  Apple uzay üssü:)

 8. Çevre düzenlemesi yapılması lazım. O otlar ne öyle? Doğallıkta bir yere kadar. :)