Mail.Ru Group Allods Online İle Türkiye Pazarında

Mail.Ru Group Allods Online İle Türkiye Pazarında

Mail.ru - Allods OnlineRusya'nın en önde gelen internet portallarından biri olan Mail.Ru, online oyun alanında Türkiye'ye giriş yaptı. Hem kapalı beta'da olan MMORPG tarzı Allods Online, hem de Mail.Ru Games hakkındaMail.ru Games'in Hamburg ofisinden bazı bilgiler aldık. Öncelikle Allods Online ve Mail.ru Games'den biraz bahsedip Mail.ru hakkında detaylara geçmek istiyorum.

Allods Online, yukarıda da belirttiğim gibi MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) tarzı bir online mücadele oyunu. Bir afet sonrası oluşan gezegenler arası savaş dünyasında kendi karakterinizi güçlendirmeye çalışıyorsunuz. Mail.ru'nun en çok oynanan 3 MMORPG oyunundan biri olan Allods Online, şu anda kapalı betada Türk kullanıcılarını bekliyor.

Önemli bir yerelleştirme yatırımı yapılan Allods Online'da 1 milyon kelimenin Türkçe’ye çevrilmesi için 13 kişi 4 ay süresince çalışmış. Sadece metin tabanlı bir yerelleştirme değil, karakterlerin seslendirmesi de ünlü isimlerle yapılmış. Bunun için de 12 kişi 2753 dosyayı seslendirmiş. Oyun içindeki binlerce nesne ve yüzlerce mekan da bu kapsamda Türk kullanılara uyarlanmış. Aşağıda oyundan Türkçe bir kesiti görebilirsiniz.

Mail.Ru Games

Mail.Ru Games Ürün Müdürü Serhat Soylu'dan aldığımız bilgilere göre Mail.ru Games bünyesinde 30’u aşkın sosyal oyun,  34’ü yüklemeli ve tarayıcı tabanlı online oyun bulunuyor. Bunlardan 21’i şirketin kendi geliştirdiği oyunlar ve en çok oynanan 3 MMORPG’nin aylık oyuncu sayısı 435.000'i buluyor. Mail.ru Group, bünyesindeki sosyal oyunların aylık oyuncu sayısı ise 19,1 milyon.

Mail.Ru Group

Mail.Ru Group, Rusya'da özellikle e-posta, sosyal ağ (My.Mail.ru) ve anlık mesajlaşma alanında (ICQ) dikkat çekici bir güce sahip ve Facebook'un %10'una sahip olan Digital Sky Technologies bünyesinde hizmet veriyor.

Mail.ru e-posta hizmetleri alanında Rusya’da birinci konumda. Blogs.mail.ru adresinde blog hizmeti de veren Mail.ru'nun kullanıcı sayısı 60 milyon ve Rusya'da internet pazarının %50'sine hitap ediyor. Günlük ziyaretçi sayısı 11,6 milyon olan portalın sosyal ağ servisi My.Mail.Ru‘nun aylık ziyaretçi sayısı ise 18,1 milyona ulaşıyor. Günlük 4 milyon mobil ICQ kullanıcısına hizmet vermenin yanısıra Rusça konuşulan ülkelerdeki en çok kullanılan anlık mesajlaşama hizmetlerinden biri olan Mail.ru Agent da aylık 15,6 milyon kullanıcıya ulaşıyor.

Kısacası Mail.ru 1800'ü aşkın çalışanıyla dünya üzerinde Rusça konuşan tüm kullanıcıların ilk ziyaret noktalarından birisi olmayı sürdürüyor. Mail.ru Group'un DST gibi küresel bir yatırım ağında olduğunu düşünürsek, Türkiye gibi genç bir ve aktif bir internet pazarının önümüzdeki dönemde bu kanaldan farklı yatırımlar çekeceğini tahmin edebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.