DST ICQ'yu 187.5 Milyon Dolara Satın Aldı

Geçtiğimiz Aralık ayında DST'nin ICQ'yu alabileceğini yazmıştık. Bugün AOL yaptığı açıklamayla ICQ'yu 187.5 milyon dolar karşılığında DST'ye sattığını açıkladı. 1996 yılında İsrail merkezli olarak kurulan ICQ, 1998 yılına gelindiğinde dünyanın en popüler anında mesajlaşma uygulaması olarak 400 milyon dolar karşılığında AOL tarafından satın alınmıştı.

Günümüzde eskiye oranla popüleritesini yitiren ICQ, comScore verilerine göre aylık 32 milyon tekil kullanıcıya ulaşıyor. Rusya, Almanya ve Çek Cumhuriyetinde halen yoğun olarak kullanılan ICQ, Rus yatırım şirketi DST için yerel pazar düşünüldüğünde önemli bir değer olabilir. Facebook ve Zynga'nın ardından geçtiğimiz günlerde Groupon'a 135 milyon dolar yatıran grup, bu satın almayla portföyündeki popüler internet şirketlerinin arasına ICQ'yu da eklemiş oldu.

Yapılan basın açıklamasında sözlerine yer verilen AOL CEO'su Tim Armstrong, AOL'un dönüşüm çalışmalarını sürdürürken ICQ için güzel bir yuva bulmaktan mutluluk duyduklarını dile getirmiş.

Yeni nesil sitelere büyük yatırımlar yapan Digital Sky Teknologies'in daha çok iç pazara yönelik gibi görünen bu yatırımı için gelecekte nasıl bir hedefi olduğunu bilemiyoruz. Ancak 90'lı yılların önemli internet değerlerinden biri olan ICQ'nun yeniden aydınlandığını ve en azından önümüzdeki birkaç yıllığına da olsa Geocities ile aynı sonu paylaşmaktan kurtulduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.