Yahoo!'nun Hatalarının Faturası Kesildi: Elveda GeoCities!
Genel

Yahoo!'nun Hatalarının Faturası Kesildi: Elveda GeoCities!

yahoo-geocities-closingYahoo'nun 1999'da 3.65 milyar dolara satın aldığı ücretsiz web sayfası servisi GeoCities bugün kapatılıyor. 90'lı yıllarda internetle tanışan ve kendi web sistesini yaratmak isteyenlerin ilk adreslerinden biri olan GeoCities, gelişime ayak uyduramadı ve kapatılma kararı verildi. Benim gibi ilk web sitesini GeoCities'de yaratanlar için bugün üzücü bir gün. Nisan 2009'da Kerem Özkan Webrazzi'deki yazısında GeoCities'in gelişim süreci ve servisin kapatılma kararını gündeme taşımıştı. Ben ise bugün Yahoo'unu bu işi neden karlı bir hale dönüştüremediğinden ve servisi bu sonla yüz yüze bıraktığından bahsedeceğim.

Yahoo, GeoCities'i satın almasının ardından 2001 ekonomik krizi ve hemen arkasından Web 2.0 kültürü ortaya çıktı. Bu süreçte bloglar, wikiler, arkadaşlık siteleri ve paylaşım üzerine kurulu siteler ön plana çıkarken, kendi portalını oluşturan isimsiz siteler bir anda arka planda kaldı. İşte tam bu sırada Yahoo, GeoCities'i yenileyemeyerek geri planda kalmasına yol açtı.

Bazılarınızın hatırlayacağı gibi Yahoo, GeoCities'i almasının hemen ardından zaten gerek alan olsun gerek bant genişliği olsun küçük olan GeoCities hizmetlerini daha da daraltarak ücretli versiyona kullanıcı çekmeye çalışmıştı. Ücretsiz sitelerdeki reklam bölümlerini artırdı ve zaten demode olmaya başlayan kişisel portal sitelerinin büyük bölümünü içinde bulunduran GeoCities'ten kullanıcılarını soğuttu. Yahoo o kadar kısıtlamalara gittiki, saatte 200 ziyaretçinin üzerine çıkıldığında siteyi kapatma ve saat başında tekrar açma gibi sinir bozucu uygulamaları dahi hayata geçirdi.

Web 2.0 ile birlikte internette hemen her servisin ücretsiz hale gelmesi söz konusuyken, birçok servis de yatırımcı desteğini arkasına alarak gelir modelleri yerine kullanıcı memnuniyetini ön plana çıkarttı. Durum böyleyken, ilk satın aldığında kaptırdığı paranın derdine düşen Yahoo, siteden para kazanmak adına kullanıcılarının şikayetlerine kulak asmadı. Bu şekilde GeoCities bugünkü kapanma sürecine sürüklendi diyebiliriz.

Tam da 2000'lerin başında blogculuğun en ateşli günlerinde kendini bu mecraya kaydırmaması GeoCities'in başlıca hatasıydı. GeoCities o yıllarda Blogger'a kullanıcılarını kaptırmasa ve istedikleri blogları açmalarına imkan verse bugün belki de Blogger'ın global arenada Wordpress dışında bir başka rakibi daha olacaktı. Bu düşüncelerin hepsi tabi ki iş işten geçtikten sonra söylenebilecek şeyler, gerçek olan tek birşey var, o da internetin emekleme döneminden kalma bir sitenin bugün itibariyle yok olacağı ve sadece hatıralarımızda yer alacak olması.

geocities-close

Yorumlar (8)
 1. Rss_Ems Rss_Ems

  Üzücü bir durum, halen umut olduğunu düşünüyorum aslında. Yahoo kurtarma yerine kesme düşüncesinde.

 2. Bulut Bulut

  Dosyaları kurtarmak için sunduğu yöntem "right click, save page as" ise yahoo bitmiş zaten.

 3. Yahoo internet alanında bir dev. İsteseydi başka bir iş için kullanabilirdi.

  3 milyar dolar. (Bunlar şaka yapıyorlar herhalde. Bunlar gerçek parayla mı onuyo acaba)

 4. Kaan Egezir Kaan Egezir

  Bir insan olarak hiç bir şey "yaratamazsınız". Kaldı ki geocities üzerinde de hiç bir şey "yaratamazsınız" :)

  "Geocities'de internet sitenizi hazırlamak ve yayına almak" cümlenizin doğrusu. TDK tarafından Türkçemiz tahrif ediliyor, bir çok "uydurukça" kelime eklenmiş, ekleniyor.

  Tüm bunların sonucu ile yazılanlar ve çizilenler "komik" oluyor.

 5. Emin Devrim Fidan Emin Devrim Fidan

  3.65 milyar dolar ustelik 1999'da!

  Ben de iki defa dusundum, o gun o sermaye ile neler yapilabilirdi acaba diye?

  Bulut'un yorumu gercekten dogru, yani Yahoo gibi bir dev, dosyalari indirmek icin “right click, save page as” yontemini oneriyorsa, daha ne diyebilirim ben... Acikcasi, flickr disinda artik yahoo'nun hicbir servisini kullandigimi soyleyemem.

 6. @kaan @kaan

  yaratırız kaancım...

 7. Kaan Egezir Kaan Egezir

  @@kaan

  Haydi olmayan bir şeyi var et, biz de görelim :)

 8. Ahmet Ahmet

  yani şimdi 3.65 milyar doları çöpe mi attılar?, bence kapandı diye haber yaptılar yakın zamanda diriltip satarlar siteyi..