Bir devrin sonu, GeoCities kapanıyor!
Arama
Genel

Bir devrin sonu, GeoCities kapanıyor!

geocitiesYahoo, sessiz sedasız bir zamanların efsane web sitesi yaratma servisi GeoCities‘i kapattığını duyurdu. GeoCities, sosyal ağlardan ve bloglardan çok önce, internet üzerinde birşeyler paylaşmanın tek yolunun kendi siteni yaratmak olduğu bir dönemi yansıtıyordu. 90 yıllarda internet ile tanışıp, onunla büyüyen benim gibi insanlar için GeoCities’in anlamı kelimelerle tarif edilemez. Lisede okurken ilk web sitemi kurduğum, hatta yanlış hatırlamıyorsam o dönemde bizim lisenin okul sayfasını bile barındıran servisin böyle sessiz sedasız kapanması karşısında gerçekten söylecek fazla söz bulamıyorum.

Benim gibi birçok insan için unutulmaz bir servis olduğunu düşündüğüm GeoCities’in kuruluşu ve yükselişi tam bir “dot-com balonu” hikayesi. 1994 yılında kurulan GeoCities, dönemin birçok internet servisi gibi çok kısa sürede, 1998 yılında, borsaya açıldı. Aslında o dönemde bir çok internet şirketi gelir modeli olmadan ve hatta zarar eder durumdayken borsaya açılıyordu. Önem verilen tek değer kullanıcı sayısındaki artış oranı ve bununla beraber gelmesi beklenen muhtemel kazançtı. Bu yaklaşım 2001 krizi ile beraber bu tarz şirketlerin neredeyse hepsinin batmasına sebep oldu. GeoCities’de aynı yaklaşım ile kullanıcı sayılarındaki büyük artış oranlarına bakılarak borsaya açıldı. Fakat onlar biraz daha şanslıydı. Borsaya açıldıktan bir yıl sonra, tam da dot-com balonunun en çok şiştiği dönemde Yahoo tarafından 3.6 milyar dolara satın alındı.

Fakat 2001 krizi ve dot-com balonunun patlaması ile web 1.0’ın sonunun gelmesi, ve 2002-2003 dönemi ile hayatımıza web 2.0 sitelerinin girmeye başlaması ile GeoCities de önemini kaybetti. Web 2.0 ile  internette tek taraflı yayın yapmak, katılmak ve ortaklaşa yaratmak olarak yeniden tanımlandı. Böylece GeoCities tarzı servislerin yerini sosyal ağlar, wikiler, bloglar ve hayat akışı siteleri aldı. Yeni nesil web sitesi yaratma araçları da birçok platform ile entegre olarak çalışan ve diğer sitelerden gelen verilerle zenginleştirilmiş platformlara dönüştüler.

GeoCities bu değişime ayak uyduramadığı için bugün kapanıyor. Fakat yine de hayatımda çok önemli bir yere sahip olan bir servisin ve hatta bir dönemin  sonuna gelmiş olduğumuzu görmek insana garip geliyor. Ne diyelim hayat evrimleşerek devam ediyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. amarat dedi ki:

  Ahh geocities, blog falan yoktu sen vardın. Frontpagede sayfalar yapıp yollardık sana. İki tane resim eklesek sevindirik olurduk. Huzurlu ol :=)

 2. Baracuda dedi ki:

  Acayip hislerim kabardı şimdi ya!
  GeoCities sen öğrettin web te ilkleri bana. Yaptığım bir paylaşımla bulduğum ciddi manitamı. Yani bugünkü çok sevdiğim karımı, iki tane çocuğumu sana borçluyum. Ben vebenim gibi milyonlara değişik faydalarında olmuştur eminim.
  Bir gün yine görüşeceğiz umuyorum. Sende bu Karizma ve tanınma varken Yahoo ne yapsa seni tıklanırsın korkma.

 3. Baris Unver dedi ki:

  Bizim ileri görüşlü hükümetimiz zaten bize kapatmıştı bu Geocities’i, di’ mi? 🙂

  1. Mehmet ALP dedi ki:

   Evet hükümetimiz geleceği çok iyi okuyor:)

 4. Kenan Karataş dedi ki:

  Arkadaşım burası siyaset yapma yeri değil, farkında mısın?

  Hem hükümeti de karardan sorumlu tutman yanlış. Bir sayfa yüzünden tüm siteyi kapatan kişinin cahilliği sadece. Telekom’a da laf atanlar var, telekom sadece kendine ulaşan kararı uyguluyor.

  Lütfen bir daha bu tarz yorumlar yazma

  1. Baris Unver dedi ki:

   Olur canım abim benim, bundan sonra yorum yazmadan önce sana ulaşır, kontrol ettirip onayını alırım. Allah’ım sen bana sabır, sabır dilememe sebep olanlara akıl ver…

   1. Metin dedi ki:

    Barış sen gidip hayatını yazsana. Magazine meraklı olanların ilk uğrak yeri sensin. Sen anlamazsın bu işlerden bırak ta biz bakalım işimize. Senin çok hayranın var onlara hükümeti kötüle. nede olsa aynı beyn’e sahipsiniz!…

   2. Meren dedi ki:

    Allah’tan da istiyor olsak makul şeyler istemeliyiz bence. Mesela sabır istemek yerinde olmuş 😉

 5. kiprit dedi ki:

  bir ilk adım olarak hep aklımızda kalacak sitelerden biri sanırım altavista gibi, daha dün aklıma gelip ttnet engelini aşıp gezmiştim pek çok şeyi hala aynı gibiydi. kapanacağını bilmiyordum. bu arada beklentim mynetin de mysiteyi kapatmasıdır 🙂

 6. Vadi Efe dedi ki:

  ilk web sitemi geocities üzerinden kurmuştum,
  adresini de hatırlıyorum.

  http://www.geocities.com/SiliconValley/Sector/7988

  gibi oldukça uzun bir adresti..

 7. Barış Şeker dedi ki:

  Turkcemuzik.com da 1997’de geocities’de sunsetstrip altinda başlamıştı. Tam adresini hatırlamıyorum, silindi sanırım.

 8. Serdar Öztürk dedi ki:

  Web sektöründe çalışan bir çok kişi gibi benimde yaptığım ilk site geocities üzerindeydi.

  Önemli bir değerdi. Belki web 2.0 ın gelmesiyle yeri günden güne geriledi ama web’in şimdiki halini almasında bir rol üstlendiğini düşünüyorum.

 9. Ekrem dedi ki:

  Telekominikasyon iletişim başkanlığı diye başlayan bir yazı geldi aklıma…

 10. İhsan Tosyalıoğlu dedi ki:

  Geocities ve Yonlendir ikilisiyle az site yapmadık. İçimi hüzün kapladı…

 11. Tarık KARA dedi ki:

  Türkiye’de Internet Mafyası tarafından suspend edilmişti. Yazık olmuştu, Eski günler aklıma geldi, ilk post enter sayfam!

 12. volkan dedi ki:

  google'ın eli heryere uzanıyor slide bile almıslar vay be

Bir Yorum Yazın