Bir devrin sonu, GeoCities kapanıyor!

Yahoo, sessiz sedasız bir zamanların efsane web sitesi yaratma servisi GeoCities'i kapattığını duyurdu. GeoCities, sosyal ağlardan ve bloglardan çok önce, internet üzerinde birşeyler paylaşmanın tek yolunun kendi siteni yaratmak olduğu bir dönemi yansıtıyordu. 90 yıllarda internet ile tanışıp, onunla büyüyen benim gibi insanlar için GeoCities'in anlamı kelimelerle tarif edilemez. Lisede okurken ilk web sitemi kurduğum, hatta yanlış hatırlamıyorsam o dönemde bizim lisenin okul sayfasını bile barındıran servisin böyle sessiz sedasız kapanması karşısında gerçekten söylecek fazla söz bulamıyorum.

Benim gibi birçok insan için unutulmaz bir servis olduğunu düşündüğüm GeoCities'in kuruluşu ve yükselişi tam bir "dot-com balonu" hikayesi. 1994 yılında kurulan GeoCities, dönemin birçok internet servisi gibi çok kısa sürede, 1998 yılında, borsaya açıldı. Aslında o dönemde bir çok internet şirketi gelir modeli olmadan ve hatta zarar eder durumdayken borsaya açılıyordu. Önem verilen tek değer kullanıcı sayısındaki artış oranı ve bununla beraber gelmesi beklenen muhtemel kazançtı. Bu yaklaşım 2001 krizi ile beraber bu tarz şirketlerin neredeyse hepsinin batmasına sebep oldu. GeoCities'de aynı yaklaşım ile kullanıcı sayılarındaki büyük artış oranlarına bakılarak borsaya açıldı. Fakat onlar biraz daha şanslıydı. Borsaya açıldıktan bir yıl sonra, tam da dot-com balonunun en çok şiştiği dönemde Yahoo tarafından 3.6 milyar dolara satın alındı.

Fakat 2001 krizi ve dot-com balonunun patlaması ile web 1.0'ın sonunun gelmesi, ve 2002-2003 dönemi ile hayatımıza web 2.0 sitelerinin girmeye başlaması ile GeoCities de önemini kaybetti. Web 2.0 ile  internette tek taraflı yayın yapmak, katılmak ve ortaklaşa yaratmak olarak yeniden tanımlandı. Böylece GeoCities tarzı servislerin yerini sosyal ağlar, wikiler, bloglar ve hayat akışı siteleri aldı. Yeni nesil web sitesi yaratma araçları da birçok platform ile entegre olarak çalışan ve diğer sitelerden gelen verilerle zenginleştirilmiş platformlara dönüştüler.

GeoCities bu değişime ayak uyduramadığı için bugün kapanıyor. Fakat yine de hayatımda çok önemli bir yere sahip olan bir servisin ve hatta bir dönemin  sonuna gelmiş olduğumuzu görmek insana garip geliyor. Ne diyelim hayat evrimleşerek devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.