Türkiye İnternet Pazarı Groupon'larını Bekliyor!

Türkiye İnternet Pazarı Groupon'larını Bekliyor!

DST ve Battery Ventures'dan aldığı $135 milyon yeni tur yatırımla değerini $1.35 milyara yaklaştırdığı tahmin edilen kolektif satın alma servisi Groupon, şu günlerde dikkatleri iyice üzerine çekti. Facebook'un da yatırımcısı olan DST ile birlikte Battery Ventures'ın gerçekleştirdiği yatırımla, Groupon bugüne kadar aldığı yartırım miktarını $171 milyona yükseltmiş oldu.

Şirketin uluslararası açılımını desteklemek için kullanılacağı belirtilen yatırımın, küçük bir bölümünün de hisse sahibi kurucu ve çalışanlara aktarılacağı söyleniyor.

Kolektif satın alma modeline yabancı olanlar için kısaca bilgi vermem gerekirse, bu model; bir ürün ya da hizmetin - çoğunlukla da yeme-içme, güzellik, sağlık, tatil gibi servislerin - belirli bir sayıda kişinin satın alma yapması durumunda belirlenen indirimli fiyattan sunulması prensibine dayanıyor.

Özel alışveriş konseptindeki girişimlerin dünya ile birlikte Türkiye'de gördüğü ilgiye benzer şekilde, Groupon modelindeki kolektif satın alma girişimleri de birbiri ardına dünya pazarlarındaki yerlerini almaya başladılar.

Amerika'nın yanı sıra Avrupa'da da benzerleri çıkan Groupon'un şu anda özellikle Almanya'daki önemli rakiplerinden bazılarının Türkiye pazarına giriş için çalışmalar sürdürdüklerini duyuyoruz.

Türkiye'de hali hazırda Kipru.com, Grupanya, ekoloni ve Grubal'ın bu alana hazırlandığını, hatta Kipru.com'un birkaç gün önce sessiz sedasız deneme turlarını atmaya başladığını biliyoruz. Ancak bu alana hazırlanan girişimlerin yayına girmek için beklediğimizden çok geciktiğini de söylemeden edemeyeceğim.

Özel alışveriş modelinde olduğu gibi ciddi bir potansiyel ve fırsat barındırdığını düşündüğüm kolektif satın alma alanındaki ilk oyuncuların pastanın büyük bölümüne sahip olacağını tahmin ediyorum. Üye tabanının tedarikçiler, yani işletmeler, gözünde indirim alabilmek adına en büyük koz olduğu Groupon modelinde, en dikkat çeken kampanyalarla ilgiyi ilk olarak üzerine çekecek girişimin hangisi olacağını da oldukça merak ediyorum.

Diğer taraftan cümle arasında hızlıca geçtiğim Almanya merkezli bazı girişimlerin Türkiye pazarına girmek için planlar yaptığının da altını bir kez daha çizmek istiyorum. Groupon'un global açılımında Türkiye kaçıncı sıradadır bilemiyorum ancak bu alanda yakın zamanda yeni bir "özel alışveriş" furyası yaşıyor olacağımızı söyleyebilirim.

Durum böyleyken, sektörün beklediği, yatırımcıların izlediği, global oyuncuların nabız yokladığı bu alana tam olarak ilk adımı atmak için Kipru, Grupanya, ekoloni ve Grubal'ın fazla beklememesini öneririm.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.