Türkiye İnternet Pazarı Groupon'larını Bekliyor!
E-Ticaret

Türkiye İnternet Pazarı Groupon'larını Bekliyor!

DST ve Battery Ventures'dan aldığı $135 milyon yeni tur yatırımla değerini $1.35 milyara yaklaştırdığı tahmin edilen kolektif satın alma servisi Groupon, şu günlerde dikkatleri iyice üzerine çekti. Facebook'un da yatırımcısı olan DST ile birlikte Battery Ventures'ın gerçekleştirdiği yatırımla, Groupon bugüne kadar aldığı yartırım miktarını $171 milyona yükseltmiş oldu.

Şirketin uluslararası açılımını desteklemek için kullanılacağı belirtilen yatırımın, küçük bir bölümünün de hisse sahibi kurucu ve çalışanlara aktarılacağı söyleniyor.

Kolektif satın alma modeline yabancı olanlar için kısaca bilgi vermem gerekirse, bu model; bir ürün ya da hizmetin - çoğunlukla da yeme-içme, güzellik, sağlık, tatil gibi servislerin - belirli bir sayıda kişinin satın alma yapması durumunda belirlenen indirimli fiyattan sunulması prensibine dayanıyor.

Özel alışveriş konseptindeki girişimlerin dünya ile birlikte Türkiye'de gördüğü ilgiye benzer şekilde, Groupon modelindeki kolektif satın alma girişimleri de birbiri ardına dünya pazarlarındaki yerlerini almaya başladılar.

Amerika'nın yanı sıra Avrupa'da da benzerleri çıkan Groupon'un şu anda özellikle Almanya'daki önemli rakiplerinden bazılarının Türkiye pazarına giriş için çalışmalar sürdürdüklerini duyuyoruz.

Türkiye'de hali hazırda Kipru.com, Grupanya, ekoloni ve Grubal'ın bu alana hazırlandığını, hatta Kipru.com'un birkaç gün önce sessiz sedasız deneme turlarını atmaya başladığını biliyoruz. Ancak bu alana hazırlanan girişimlerin yayına girmek için beklediğimizden çok geciktiğini de söylemeden edemeyeceğim.

Özel alışveriş modelinde olduğu gibi ciddi bir potansiyel ve fırsat barındırdığını düşündüğüm kolektif satın alma alanındaki ilk oyuncuların pastanın büyük bölümüne sahip olacağını tahmin ediyorum. Üye tabanının tedarikçiler, yani işletmeler, gözünde indirim alabilmek adına en büyük koz olduğu Groupon modelinde, en dikkat çeken kampanyalarla ilgiyi ilk olarak üzerine çekecek girişimin hangisi olacağını da oldukça merak ediyorum.

Diğer taraftan cümle arasında hızlıca geçtiğim Almanya merkezli bazı girişimlerin Türkiye pazarına girmek için planlar yaptığının da altını bir kez daha çizmek istiyorum. Groupon'un global açılımında Türkiye kaçıncı sıradadır bilemiyorum ancak bu alanda yakın zamanda yeni bir "özel alışveriş" furyası yaşıyor olacağımızı söyleyebilirim.

Durum böyleyken, sektörün beklediği, yatırımcıların izlediği, global oyuncuların nabız yokladığı bu alana tam olarak ilk adımı atmak için Kipru, Grupanya, ekoloni ve Grubal'ın fazla beklememesini öneririm.

Yorumlar (21)
 1. Cemil Günel Cemil Günel

  "Geç kalıyoruz" cümlesini çok fazla mı kullanıyoruz bilmiyorum ama adaptasyon süresi ile bu geç kalma durumunu biraz da olsa aşabiliriz, severiz biz böyle şeyleri.

  Üç projeye de başarılar Groupon gelmeden güçlenmesini diliyorum projelerin.

  Saygılar.

 2. Bu sayının Türkiye pazarı için yakın zamanda 6-7'ye çıkacağını söyleyebilirim. Bir sonraki aşama online dünyada yapılan ödemeler ile fiziksel dünyanın entegrasyonu seviyesinde olacak, buna biraz daha zaman var.

  1. Resat Muslu Resat Muslu

   "Bir sonraki aşama online dünyada yapılan ödemeler ile fiziksel dünyanın entegrasyonu seviyesinde olacak."

   What?

   1. Reşat biraz daha zamanı var :) birgün biryerlerde karşılaşırsak kısaca anlatmaya çalışırım.

   2. Ferda Belis Karaharman Ferda Belis Karaharman

    Resat Bey, çok haklısınız!

    Bu konuda çalışmalarını bildiğim bir şirket var! Bilmiyorum, duydunuz mu adını ama Oopskupon yakında yayına girecek diye biliyorum.

    Arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla; fırsat alışverişleri de sunacağını duyduğum şirket; diğer fırsat sitelerine göre içeriği ile farklı bir çalışma anlayışını temsil ediyormuş. Arkadaşlarım bu siteyi mutlaka takip etmemi önerdiler! Çok bir şey bilmiyorum başka ama siz de takip edin derim...

    Kolay gelsin.

  2. Emrah D. Emrah D.

   Keşke bunu biraz daha açıklasaymışsın. :) Merak ettim doğrusu.

 3. Kipru'yu ilk defa duydum inceledim çok mantıklı ürün yerine hizmet ağarlıklı daha çok ,kısa sürede çok başarılı olucak bi çalışmaya benziyor...

 4. M. Görkem Gülcan M. Görkem Gülcan

  Foursquare uygulamalarının gelişimi ile birlikte www.8coupons.com gibi sitelerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Alacağınız şey için beklememek daha iyi bir fikir.

 5. Bu konseptte www.birlikol.com sitesiyle HOK Bilişim (www.hizliolkazan.com) firmasıda çok yakında yayına başlayacakmış.

  Bu konseptteki tüm projelere başarılar dilerim.

 6. Bu konseptte http://www.birlikol.com sitesiyle HOK Bilişim http://www.hizliolkazan.com) firmasıda çok yakında yayına başlayacakmış.

  Bu konseptteki tüm projelere başarılar dilerim.

 7. olayin birde kullanici tarafi var..Amerika`da groupon uzerinden cesitli indirimler yapan bir sirketin islerinde ciddi bir patlama olmus, bunu sirketin bir calisanindan duydum..iki taraf icinde gercekten kazancli bir operasyon olacaga benziyor..

 8. Aynı şekilde www.firsatkuponu.com da bu girişimlerden biri olacağa benziyor. Bakalım model Türkiye'de işleyecek mi

 9. Evren Atesalp Evren Atesalp

  Benzer mantıkla hazırlanmış olan Fırsatçıyız bir süreden beri hizmet veriyor: http://firsatciyiz.com

  Henüz birşey satın almadım ama arada göz atıp yeni gelen ürünlere bakıyorum mutlaka.

 10. Can Kone Can Kone

  Grupanya 25 Nisan Pazar günü saat 24:00 a kadar en fazla üye kazandıran üyesine Nintendo Wii Black hediye ediyor ;)

 11. Ali Dena Ali Dena

  Pardon ben bunu anlamaya calisiyorum. Siz bukadar bu isleri iyi bilen biri olarak 1.5 yıldır açık bir group buying sitesini nasıl atlar ve yenileri hazırlanıyor diye bir haber! yaparsınız? bence yukarıda geçenlerin hepsini bir araştırın. Bugüne kadar 12 tane ürün aldım. Hepsinde 90-100 kişi biraraya geldik ve ürünler aldık. Adamlar her firsatin dibine vuruyor. Hatta daha net birşekilde söyleyeyim. Hurriyetfirsat.com diye birşey yaptılar ulusal gazetede ana sayfadan duyuruları bile yapıldı. bilginize. www.firsatciyiz.com'a bir bakın bence...

  saygılarımla,

 12. Ceren Babaoğlu Ceren Babaoğlu

  Bu sitelerin tamamı haberide iyi okur ya da açılmış siteleri incelerseniz hizmet bazlı satış yapıyor. Yani adı geçen siteyle aynı alanda değiller. Zaten friendfeed gibi sosyal alanları takip ederseniz http://kipru.com modelinde daha çok sitenin açılacağını görebilirsiniz.

  Ben tüm girişmlere başarılar dilemek istiyorum sonuçta internet kullanıcıları biz kazanacağız :)

 13. Fikir 10 numara ki zaten aldığı destekten ortada söylemeye gerek yok =) Fakat halen türk internet kullanıcısının bu kültüre hazır olduğu tartışılır diye düşünüyorum...

 14. Nezih Darçın Nezih Darçın

  20 'den fazla bu modelde gelişmekte olan web siteleri var. En geç 1 sene sonra bir çok kopya girişim kesinlikle sektörden çekilerek domainlerini satmaya çalışacaktır. Bu tarz girişimlerin hitap ettiği kitle elit tabaka olup hepsinin birden tüm elitler üzerinden geçinmesi imkansız değil mi?

 15. Cevapsız Cevapsız

  Bugün gördüğüm sitede de güzel bir analiz var paylaşmak isterim http://www.tamisabet.com/internet/grup-satinalma-ve-groupon-is-modeli

 16. Bizdede clone olarak şidiye kadar sadece markapon.com a rast geldim.

 17. arkadaşlar şehir fırsatından ''new hair'' uygulaması reklamı veren ankara firması kapanmış olmasına rağmen nasıl oluyorda böyle bir ilanı site aracılığıyla verebiliyor? denetlenmiyor mu araştırmadan alsaydık yaptığımız ödeme geri verilebilecek miydi? fırsat diye tanıtılan şeyin derhal durdurulmasını istiyoruz.