AOL, ICQ'yu Rus DST Grubuna Mı Satıyor!

icq-logoAOL, internetin ilk dönemlerinin popüler anlık mesajlaşma yazılımı olan ICQ'yu 1998'de 400 milyon $'a satın almıştı. O dönemde her bilgisayarın olmazsa olmazlarından olan ICQ, daha sonraki yıllarda MSN, GTalk, Yahoo Messenger karşısında güç kaybederek kullanım yoğunluğunu yitirdi. Bugün 42 milyon aylık kullanıcı olduğu söylenen ICQ, 8.3 milyon kullanıcıyla Rusya pazarında en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olarak yerini koruyor.

AOL'un daha öncede ICQ'yu satmak için çeşitli şirketlerle görüştüğünün haberleri geliyordu. Ancak bu seferki söylentiler daha ciddiye alınacak düzeyde. Rusya kaynaklı iddiaya göre Facebook'un da yatırımcılarından olan Rus DST grubu ICQ'yu satın almak için AOL ile pazarlık halindeymiş. Şu andaki değeri 250 milyon dolar civarında hesaplanan ICQ, anlaşma sağlanırsa el değiştirebilir.

90'ların sonunda ve 2000'li yılların başında yoğun şekilde ICQ kullanmış biri olarak, eskilerden bir hatıra olarak aklımda canlanan şirkette işlerin fazla iyi gitmediği ortada. DST grubunun ICQ ile ilgilenmesi ICQ'nun Rusya pazarında halen güçlü olmasının dışında ileriki zamanlarda Facebook ile ICQ'nun bir şekilde entegrasyonu ihtimalini de bulundurması açısından ICQ için güzel bir gelişme olarak kabul edilebilir. Facebook'un ise açıkcası bu konuya çok sıcak bakacağını düşünmüyorum.

ICQ'nun en popüler olduğu dönemlerde, 6 haneli ICQ numaralarının bir dönem paralı satıldığını biliyoruz. Webrazzi okuyucuları arasında, biraz da nostalji olması adına, ICQ kullananların durumu hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki ufak ankete cevap verirseniz seviniriz. Eğer halen ICQ hesabınız duruyorsa ICQ numaranızı yorumlarda paylaşabilirsiniz. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.