AOL, ICQ'yu Rus DST Grubuna Mı Satıyor!
Genel

AOL, ICQ'yu Rus DST Grubuna Mı Satıyor!

icq-logoAOL, internetin ilk dönemlerinin popüler anlık mesajlaşma yazılımı olan ICQ'yu 1998'de 400 milyon $'a satın almıştı. O dönemde her bilgisayarın olmazsa olmazlarından olan ICQ, daha sonraki yıllarda MSN, GTalk, Yahoo Messenger karşısında güç kaybederek kullanım yoğunluğunu yitirdi. Bugün 42 milyon aylık kullanıcı olduğu söylenen ICQ, 8.3 milyon kullanıcıyla Rusya pazarında en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olarak yerini koruyor.

AOL'un daha öncede ICQ'yu satmak için çeşitli şirketlerle görüştüğünün haberleri geliyordu. Ancak bu seferki söylentiler daha ciddiye alınacak düzeyde. Rusya kaynaklı iddiaya göre Facebook'un da yatırımcılarından olan Rus DST grubu ICQ'yu satın almak için AOL ile pazarlık halindeymiş. Şu andaki değeri 250 milyon dolar civarında hesaplanan ICQ, anlaşma sağlanırsa el değiştirebilir.

90'ların sonunda ve 2000'li yılların başında yoğun şekilde ICQ kullanmış biri olarak, eskilerden bir hatıra olarak aklımda canlanan şirkette işlerin fazla iyi gitmediği ortada. DST grubunun ICQ ile ilgilenmesi ICQ'nun Rusya pazarında halen güçlü olmasının dışında ileriki zamanlarda Facebook ile ICQ'nun bir şekilde entegrasyonu ihtimalini de bulundurması açısından ICQ için güzel bir gelişme olarak kabul edilebilir. Facebook'un ise açıkcası bu konuya çok sıcak bakacağını düşünmüyorum.

ICQ'nun en popüler olduğu dönemlerde, 6 haneli ICQ numaralarının bir dönem paralı satıldığını biliyoruz. Webrazzi okuyucuları arasında, biraz da nostalji olması adına, ICQ kullananların durumu hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki ufak ankete cevap verirseniz seviniriz. Eğer halen ICQ hesabınız duruyorsa ICQ numaranızı yorumlarda paylaşabilirsiniz. ;)

Yorumlar (11)
 1. Azerbaycanda halen kullanılan bir messengerdir. Bunun nedenlerinden biri de Rusiya kaynakl müşteriler ve s. ile görüşmeler genel olarak İCQ üzerinden yapılmasıdır. Bende Halen kullananlardanım...

 2. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Satması mantıklı zira bugün sadece ruslar kullanıyor. Benimki 60080430'du :)

 3. 63798740 idi

 4. Ruslar'ın ICQ için geliştirilmiş QiP uygulaması var. Değişik ve eğlenceli emotikonları ile oldukça da Icq'nun kullanımının Ruslar arasında yaygın olmasının sebebi bu mudur diye merak ediyorum.

  Ben de kendilerini Rus arkadaşlar için kullanıyorum halen :)

 5. En son 2002 yılında askerken çarşı iznine çıktığımda kullandığımı hatırlıyorum. Numaramı unutmamışım: 7902626

 6. Bir zamanlar İCQ eski gunler:)) millet eski numaralar icin yarışırdı 6 haneli olsun 7 haneli msn işin icine girince tamamen bitti. tr de mynet yurutmek istedi ama oda olmadı mynet icq

 7. Gördügüm kadarıyla mynet iş birligi yapmış icq il

 8. Mesut Tunga Mesut Tunga

  14899909 ;)

 9. Özgür Özgür

  ICQ kendisi, ICQ numarası yerine UIN (Universal Internet Number) kavramını kullanırdı.

  ICQ numaram hala aklımda: 18822461. 20000000'dan küçük numara sahibi olmak prestij kaynağıydı. Hele ki yedi basamaklı olunca tapılırdı...

 10. Oğuzhan Başar Oğuzhan Başar

  güzel haber. icq bence kan kaybetmesin kendi kulvarında kullanıcılarla buluşmaya devam etsin. böyle büyük bir projeyi nasıl küçülttüler anlam vermek güç. icq numarasına gelince 9187113 te benim numaram :) ne olmuş numara işte..

 11. Yiğit Yiğit

  767000; hala kullanırım.