Facebook'a 200 milyon dolarlık nokta atışı yatırım

Facebook'a 200 milyon dolarlık nokta atışı yatırım

Facebook bir Rus Internet yatırım şirketi olan Digital Sky Technologies'ten 200 milyon dolar yatırım aldı. Bu rakamla birlikte 16 milyar dolar değer biçilen şirketin değerini 10 milyar dolarlık bir değere çekerken, %1.96'lık bir sermayedar payının karşılığı 200 milyon dolar olmuş oldu.

DST kısa zaman içinde şirketin diğer ortaklarından 100 milyon dolarlık bir hisse satınalma daha gerçekleştirmek istediğini belirtti. DST'nin yatırımları arasında mail.ru, vKontakte gibi şirketler bulunuyor, portföyünün %70'i Rusça konuşan ülkelerde. Bu işler 350 milyonluk bir nüfusu kapsıyor ve portföyündeki sosyal ağlar 13 ülkede pazar lideri durumda.

facebook2

Zuckerberg Facebook'un biçilen değeri düşmüş olsa da içeri giren nakitle planlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını ve 2010 yılında karlı duruma geçmeye başlayacaklarını söylemiş. Facebook kullanıcılarının %70'inin Amerika kıtası dışından geldiğini de vurgulayarak, Facebook'un içine girecek olan DST'nin yani bir Doğu-Avrupalı'nın yerinde bir katkısı olacağını eklemiş.

*Facebook'un bir Video-Chat alt yapısı üzerinde çalıştığını ve sistemin kısa zamanda yayına alınabileceği söyleniyor.

**DST, FB yönetiminde temsil edilmeyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.